kibernetski svet

'Ne verjamem, da bi ZDA zapustile Evropo. To pa ne pomeni, da smo lahko brezbrižni'
27. 02. 2025 10.22Zaradi ameriško-ruskih pogajanj o končanju rusko-ukrajinske vojne marsikje po Evropi vlada velika zaskrbljenost. Ena od Putinovih zahtev naj bi bila umik ameriških vojakov iz vseh držav članic Nata, ki so se zavezništvu pridružile po letu 1990. Če bi ZDA zapustile Evropo, kaj bi to pomenilo za njeno varnost in za varnost Slovenije? Smo se sposobni zaščititi sami? Kje bo Trump še popustil Putinu in kaj vse bo ta še zahteval? O tem smo se pogovarjali z Andrejem Benedejčičem, slovenskim veleposlanikom pri zvezi Nato.

'Slovenija mora resno jemati svojo varnost, ki jo trenutno podcenjujemo'
04. 01. 2025 07.00Ko se sprašujemo, kaj nam bo prineslo novo leto, se običajno ukvarjamo z domačimi temami – kakšne davke nam bodo še naložili, kaj bo z zdravstvom, pokojninsko reformo, kaj se bo dogajalo na političnem prizorišču. Ampak letos smo veliko bolj kot običajno zaskrbljeni tudi nad tem, kako bo dogajanje v svetu vplivalo na nas. So ruske grožnje z uporabo jedrskega orožja v naši soseščini realne? Kakšne bi bile posledice? Zakaj v nekaterih skandinavskih državah pripravljajo zaklonišča? Kaj bo prinesel globalni spopad za ekonomsko in geopolitično prevlado v svetu, predvsem med ZDA in Kitajsko, in kaj bo z Evropo, ki ji grozi ekonomska kriza, politično pa je že tradicionalno neenotna. Aktualno dogajanje sta komentirala poznavalka geopolitike Katja Geršak iz nevladne organizacije Regionalni dialog in nekdanji načelnik generalštaba slovenske vojske, zdaj svetovalec v kabinetu ministra za obrambo Dobran Božič.

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'
09. 10. 2024 06.47Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

'Vsakdo, ki ga ne skrbi, da ima sovražnik jedrsko orožje, ne razmišlja trezno'
04. 09. 2024 08.56"Soočamo se z dolgoročno strateško tekmo z Rusijo," pravi pomočnik generalnega sekretarja Nata za obrambno politiko in načrtovanje Angus Lapsley. Zato ni presenetljivo, da zavezništvo trenutno prav Rusiji namenja največ pozornosti, čeprav ne manjka niti drugih izzivov. "Razumeti moramo, da nas Rusija vsakodnevno izziva s hojo po robu vojne in ta pritisk le še narašča. Dezinformacije, sabotaže, usmrtitve, agresivna špijonaža; na to se moramo odzivati. Prav tako jim moramo dati jasno vedeti, da jih bomo ustavili na Natovih mejah, če bi se kdaj odločili, da nas vojaško izzovejo. Jasno pa mora biti tudi, da jo bodo slabo odnesli, če pride do tega."

Iran: Zračna obramba je prestregla tri drone, dokazov o raketnem napadu ni
19. 04. 2024 06.02V bližini vojaške baze v iranski pokrajini Isfahan je odjeknilo več eksplozij. Neimenovani ameriški uradniki trdijo, da je Izrael uresničil napovedi in izvedel povračilni raketni napad na Iran. Iran je sicer potrdil aktivacijo sistema zračne obrambe, a ne zaradi raketnega napada na njihovo ozemlje – po navedbah iranskih vojaških uradnikov so sestrelili tri drone. Iran naj ne bi načrtoval povračilnega ukrepa, češ da ozadje incidenta še ni pojasnjeno in da za napadom lahko stojijo "infiltriranci" znotraj ozemlja, ne pa tuja država.

Strokovnjaki za varnost: Slovenija kljub majhnosti ni nepomembna tarča
02. 04. 2024 19.08Obveščevalne aktivnosti Rusije po drugi svetovni vojni še nikoli niso bile tako intenzivne kot danes, pravijo varnostni strokovnjaki. Rusija se z Evropo že vojskuje s hibridnimi pristopi. Priča smo hekerskim napadom, širjenju dezinformacij, nobena redkost niso niti aretacije ruskih vohunov na evropskih tleh. Kot članica Evropske unije, Nata in trenutno tudi varnostnega sveta združenih narodov, Slovenija še zdaleč ni nepomembna tarča. In kakšni so cilji Ruske obveščevalne vojne? Strokovnjaki ne izključujejo možnosti širjenja konflikta zunaj Ukrajine.

Jared Leto napovedal novo nadaljevanje filma Tron
04. 03. 2024 08.02Dogajanje prelomnega filma Tron iz leta 1982 je bilo postavljeno v kibernetski svet že dolgo pred digitalno dobo. Po filmu Tron: Zapuščina iz leta 2010 zdaj snemajo še eno nadaljevanje, tokrat z Jaredom Letom v glavni vlogi. Novi film, ki je napovedan za leto 2025, je z deljenjem objave na Instagramu napovedal kar glavni igralec.

Zunanji minister razjasnil Macronovo izjavo o napotitvi sil v Ukrajino
27. 02. 2024 09.23Zahodne države bi lahko sodelovale pri proizvodnji orožja, odstranjevanju min in kibernetski obrambi na ukrajinskem ozemlju, ne da bi se s tem presegli prag vojskovanja, je Macronovo izjavo, da ne izključuje možnosti napotitve sil v Ukrajino, pojasnil francoski zunanji minister. Številne evropske zaveznice, vključno s Slovenijo, so se na Macronove izjave namreč odzvale zadržano ter zavrnile možnost napotitve vojakov v Ukrajino.

Finančni komentar: Ne čakaj na maj
06. 02. 2024 07.02Konec romantike ali kako ameriška centralna banka (Fed) veselo čaka na maj, ko bi glede na trenutno 62-odstotno verjetnost prvič znižali obrestno mero za 25 bazičnih točk. Predolgo čakanje ima lahko hude posledice tako za gospodarstvo kot za finančne trge.

Huawei Sloveniji s pomočjo domačih lobistov 'vljudno predlaga' plačilo 170 milijonov
05. 12. 2023 16.02Kitajski kolektiv Huawei je pred dvema tednoma Vladi republike Slovenije in v vednost petim ministrom poslal dopis. V njem zastopnik Zhang Zhenhua trdi, da bo odločitev Vlade in splošnega sklepa AKOSA o varnosti omrežja 5G Sloveniji povzročila škodo več milijard evrov, Huawei pa že terja neposredno povračilo v višini 170 milijonov evrov. Ponudili so tudi izračun škode, priložili pa mnenji ekonomista Jožeta P. Damjana in ustavnega pravnika Sama Bardutzkyja.

Stanje kibernetike v Sloveniji
15. 10. 2023 10.04Omemba kibernetske varnosti pogosto pričara kinematografske prizore hekerjev, ki neutrudno delajo v slabo osvetljenih prostorih, edina osvetlitev prihaja iz sija več monitorjev, ki prikazujejo nize kode, delujoče algoritme in simulirane vlome. V teh domiselnih upodobitvah hekerjevi prsti z vrtoglavo hitrostjo plešejo po tipkovnici, dokler na zaslonu ne utripa ikonično zeleno besedilo Dostop odobren, ki nakazuje zmago nad digitalno trdnjavo.

ZDA pozdravljajo izvolitev Slovenije v Varnostni svet ZN
18. 09. 2023 22.37Tiskovni predstavnik sveta za nacionalno varnost Bele hiše John Kirby je na novinarski konferenci v New Yorku dejal, da ZDA pozdravljajo izvolitev Slovenije v Varnostni svet ZN in se veselijo sodelovanja v naslednjih dveh letih, ko bo Slovenija članica tega najpomembnejšega organa svetovne organizacije.

Kibernetska varnost v Sloveniji: najvišji znesek oškodovanja bi znašal 3.000.000
30. 06. 2023 06.00Lani so na Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT zabeležili 4123 kibernetskih incidentov oz. 30 odstotkov več kot leto prej. Ponovno prednjačijo phishing napadi, kjer je opazen zasuk k našim pametnim telefonom, saj so SMS-sporočila in aplikacije za hipno sporočanje postala nova vstopna točka za napadalce. V kibernetskem svetu pa je leto zaznamovala vojna v Ukrajini, ki je pokazala, kako pomembna je izmenjava informacij z mednarodno skupnostjo.

Ali so naši podatki varni? Pregled trendov na področju informacijske varnosti
25. 02. 2023 07.00Danes nas velika večina živi v dveh svetovih vzporedno: v realnem in digitalnem. Med pandemijo covida-19 se je digitalizacija še povečala. Globalna uporaba storitev, kot so videokonference, se je povečala za desetkrat. Z naraščanjem uporabe digitalnih orodij se povečuje tudi količina ustvarjenih podatkov. Svetovna banka ocenjuje, da se je leta 2022 letni skupni internetni promet glede na leto 2020 povečal za približno 50 odstotkov. Vendar, kaj to pomeni z vidika naše informacijske varnosti? Ali so naši podatki varni?

'Etični hekerji imajo veliko znanja, a so zlonamerni vedno korak pred njimi'
17. 12. 2022 18.14V Sloveniji je potekalo prvo srečanje Hack The Box (HTB), namenjeno izobraževanju in mreženju etičnih hekerjev. Prav slovensko podjetje je namreč pridobilo posebno dovoljenje organizacije za izvedbo dogodka. Navdušenci so najprej samostojno reševali hekerske izzive, nato pa jim je pomagal še David Kavčnik, ki je na seznamu desetih najboljših certificiranih etičnih hekerjev na svetu. Z njim smo med drugim spregovorili o strasti do hekanja, pogajanju z zlonamernimi hekerji, stanju kibernetske varnosti v Sloveniji in o tem, ali tudi etične hekerje kdaj zamika, da bi prestopili mejo legalnega.

Rama: Prekinjamo vse odnose z Islamsko republiko Iran
07. 09. 2022 14.13Albanija prekinja diplomatske odnose z Iranom in je iranskim diplomatom in osebju veleposlaništva ukazala, naj zapustijo državo v 24 urah, saj je ta poleti izvedel obsežen kibernetski napad na državo, je sporočil albanski predsednik vlade Edi Rama.

Dokumentarni filmi in serije Kibernetska (ne)varnost: svet socialnih omrežij, hekerji in bitcoin
14. 08. 2022 16.06VOYO, ki nam ponuja obilico pestrih vsebin, je tokrat postregel s sklopom dokumentarnih filmov in serij, ki se posvečajo kibernetski (ne)varnosti in pasteh, ki so del našega, z informacijsko tehnologijo, prepletenega vsakdana. Raziskujejo svet socialnih omrežij, pokukajo v pričetke bitcoina, sledijo ruskim hekerjem in se potopijo v pripoved o novih digitalnih vojskah.

Putin po napadu na Ukrajino prvič zunaj območja nekdanje Sovjetske zveze
19. 07. 2022 10.53Ruski predsednik Vladimir Putin je po napadu na Ukrajino prvič odpotoval zunaj območja nekdanje Sovjetske zveze. V Teheranu se je srečal z iranskim predsednikom Ibrahimom Raisijem ter turškim Recepom Tayyipom Erdoganom. V ospredju pogovorov voditeljev je bila Sirija, razpravljali pa so tudi o vojni v Ukrajini in izvozu ukrajinskega žita. V tujino je ob tem odšla tudi prva dama Ukrajine Olena Zelenska, ki se je v Washingtonu srečala z ameriškimi uradniki in tudi s predsedniškim parom.

Hekerski napad na Disneylandovem profilu: objavljene rasistične vsebine
09. 07. 2022 13.11Samooklicani "superheker" je na Instagramu izvedel kibernetski napad na uradni profil zabaviščnega parka Disneyland. V njihovem imenu je objavljal rasistične in homofobne vsebine, to pa je storil, da bi se podjetju maščeval. Trdi namreč, da se uslužbenci priljubljenega parka iz njega norčujejo.

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal
18. 06. 2022 17.02Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

Kdo so etični hekerji?
26. 05. 2022 19.09Za neverjetnih 300 odstotkov se je v poepidemičnem obdobju povečal kibernetski kriminal, kar pomeni, da se nepooblaščen hekerski napad na informacijske sisteme, ki je v glavnem posledica človeške nepazljivosti, zgodi vsakih 39 sekund. Da več kot 70 odstotkov slovenskih organizacij nima ustreznega načrta za odziv na take napade in da je na tem področju varnosti končno treba nekaj ukreniti, čedalje pogosteje opozarjajo etični hekerji oziroma strokovnjaki za informacijsko varnost. Kakšno je njihovo poslanstvo, kaj sploh počnejo in kako se razlikujejo od tistih zlonamernih hekerjev?

Vlaganje v informacijsko varnost podjetij je nujno potrebno
12. 05. 2022 19.04Stroški lanskih kibernetskih napadov so po navedbah italijanske družbe Leonardo, ki deluje na področju aeronavtike, obrambe in varnosti, presegli šest tisoč milijard dolarjev. In če mislimo, da so slovenska podjetja premajhna in zato hekerskim napadalcem nezanimiva, to ne drži, sploh zato, ker so nas nedavni napadi na informacijske sisteme več slovenskih ustanov in gospodarskih družb znova opomnili, da so kibernetski napadi postali stalnica današnjega časa. Kako se pred takimi čedalje pogostejšimi napadi, v zadnjem letu so jih na policiji obravnavali več kot 200, obvarovati, kako jih sploh prepoznati in kaj storiti, če so napadalci že vdrli v sistem našega podjetja?

Biden: Putin nas bo preizkušal, če bomo ostali enotni, in bomo
24. 02. 2022 21.24Ameriški predsednik Joe Biden je zaradi ruskega napada na Ukrajino uvedel nove sankcije proti ruskim bankam in pripadnikom ruske elite ter prepoved izvoza visoke tehnologije v Rusijo. Neposrednih sankcij na premoženje ruskega predsednika Vladimirja Putina Biden še ni uvedel.

Blinken pravi, da ZDA nimajo dokazov o ruskem umiku
16. 02. 2022 08.32Ameriški državni sekretar Antony Blinken je dejal, da ZDA kljub drugačnim trditvam Moskve nimajo dokazov o znatnem umiku ruskih sil z meja Ukrajine. "Na žalost je razlika med tem, kar Rusija pravi, in tistim, kar počne. Tisto, kar vidimo, ni znaten umik," je dejal. Obrambni ministri zveze nato so medtem dejali, da bodo preučili možnosti dolgoročnejše krepitve sil na vzhodu. Ruski varnostni svet pa ZDA vidi kot grožnjo.

Spletno ribarjenje, ljubezenske prevare, moški pa nasedajo kriptogoljufijam
14. 02. 2022 15.39Strokovnjaki v Sloveniji opažajo, da narašča število poskusov spletnih prevar, predvsem t. i. spletnega ribarjenja oziroma phishinga. Goljufi po elektronski pošti ali SMS-ih pošiljajo lažna sporočila, da bi pridobili občutljive podatke in varnostne elemente. Na ta način se želijo dokopati do številk kreditnih kartic ali vstopiti v elektronsko banko. Pri tem se osredotočajo na širok krog uporabnikov, med katerimi so tudi banke. Poleg groženj, ki ob pospešeni digitalizaciji pretijo predvsem uporabnikom spletnih storitev, se pojavlja tudi vrsta drugih poskusov prevar, na primer ljubezenske in investicijske. O spletnih prevarah so na virtualni novinarski konferenci spregovorili strokovnjaki iz bančnih in kriminalističnih vrst ter iz SI-CERT-a.

'Rusija se poskuša maščevati, ker je Sovjetska zveza izgubila hladno vojno'
09. 02. 2022 15.26Ukrajina je ocenila, da evropski diplomatski pritisk, katerega cilj je preprečiti rusko invazijo na to nekdanjo sovjetsko republiko, deluje, vendar so razmere še vedno napete. Tudi Kremelj je danes poročal o prvih "pozitivnih signalih" iz Ukrajine glede reševanja spora med Kijevom in proruskimi separatisti. Je pa Moskva ponovila kritike, da Zahod – po naročilu Washingtona – uporablja kontroverzni plinovod Severni tok 2 kot "vzvod" v ukrajinskem konfliktu.

V Kijevu zavijajo sirene, v parkih se urijo prostovoljci: 'Bolje je biti pripravljen'
29. 01. 2022 11.09Marina Nastevič je 36-letna ukrajinska novinarka, ki že od rojstva živi v Kijevu. Za 24ur.com je spregovorila o tem, kako je ta trenutek videti življenje v njenem mestu. Da so v strahu pred vojno pravzaprav že od leta 2014, se pa napetost v zadnjih dneh in tednih stopnjuje, pravi Marina. Poskušajo živeti čim bolj običajno, prek medijev pa ves čas dobivajo napotke, kaj storiti, ko zatuli sirena, kako se pozanimati, kje je najbližje zaklonišče, kaj spakirati med nujne stvari ... "Upam, da teh napotkov ne bomo potrebovali nikoli, ampak bolje je biti pripravljen," nam je povedala Kijevčanka.

Opozicija kritična do spremembe zunanjepolitične strategije Slovenije
26. 01. 2022 12.10Zunanjepolitični odbor državnega zbora (OZP) se je seznanil s posodobljeno strategijo slovenske zunanje politike. Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Gašper Dovžan je ob predstavitvi dejal, da je bila strategija najbolj spremenjena v opisu mednarodnega okolja. Člani OZP iz vrst opozicije spremembam niso bili naklonjeni.

Esej, zunanji sovražniki, zapletena zgodovina: kako smo končali na pragu vojne?
26. 01. 2022 06.00Čeprav za zdaj še vsi vpleteni načeloma prisegajo na iskanje diplomatskih rešitev, napetostim na rusko-ukrajinski meji ni videti konca. Ruski predsednik Vladimir Putin pravi, da bo našel lastno "vojaško tehnično" rešitev, če Nato ne bo ustavil svoje "agresije", Zahod pa ga obtožuje, da išče konflikte, kjer jih ni, in napoveduje "boleče sankcije". Med obema velikima silama pa je Ukrajina. Država, utrujena od političnih preigravanj, ki jo ob tem hromijo še domača korupcija, šibko gospodarstvo in iskanje (nove) identitete med Vzhodom in Zahodom.

Med največjimi globalnimi grožnjami tudi odkrivanje vesolja
11. 01. 2022 13.08Svetovni gospodarski forum je objavil poročilo o tveganjih za leto 2022, ki med drugim prinaša analizo in napovedi tveganj, s katerimi se bo moralo soočiti človeštvo. Kot opozarjajo, so stroški neukrepanja veliko višji od stroškov ukrepanja in dodajajo, da ne napredujemo dovolj hitro, a upajo, da se vsaj premikamo v pravo smer. Izpostavljajo vpliv pandemije in posledice različnega okrevanja, ki s seboj prinašajo družbene napetosti in globalne delitve, namesto da bi čim bolj sodelovali pri celjenju brazgotin, ki jih je svetu zadal covid-19.