keršmanc

Ravni alkohola, ki bi bila med nosečnostjo varna, ni

09. 09. 2022 06.00

Alkohol je dokazano teratogen, kar pomeni, da lahko pri zarodku oziroma plodu povzroči vrsto razvojnih motenj, tako v rasti kot v razvoju posameznih telesnih organov. Prizadeti so lahko različni organi in tkiva, odvisno od njihovega razvoja glede na čas v nosečnosti, v katerem pride do izpostavljenosti otroka alkoholu. Najbolj ranljivi pa so otrokovi možgani, ki se razvijajo skozi celotno nosečnost. Zato naj velja, da vsako pitje alkohola predstavlja tveganje.

Med nosečnostjo uživa alkohol 27 odstotkov Slovenk

09. 09. 2021 07.52

Na današnji dan, 9. 9., zdravstvena stroka ob 9.09, kar simbolizira devet mesecev nosečnosti, še posebej opozarja na nevarnost uživanja alkohola v nosečnosti, saj zaznamujemo dan fetalnega alkoholnega sindroma, FAS, ki letno prizadene od enega do pet odstotkov živorojenih otrok. Pitje večjih količin alkohola lahko vodi v resne zaplete v nosečnosti, spontani splav, zastoj v rasti in celo v mrtvorojenost.

V Sloveniji več kot četrtina nosečnic pije alkohol

09. 09. 2020 08.24

9. september je mednarodni dan ozaveščanja o škodi, ki jo lahko povzroči pitje alkohola med nosečnostjo - dan fetalnega alkoholnega sindroma (FAS). Podatki za Slovenijo kažejo, da več kot četrtina nosečnic pije alkohol. Že manjša količina alkohola pa ima lahko resne posledice za še nerojenega otroka.

Sodnika v zadevi Tič niso izločili

28. 02. 2018 09.46

Tožilstvo je v zadevi uboja Gašperja Tiča zahtevalo izločitev sodnika zaradi domnevne pristranskosti, a mu z zahtevo ni uspelo. Sojenje 21-letnemu Ljubljančanu se bo tako z istim sodnikom predvidoma nadaljevalo prihodnjo sredo.