kemijski inštitut

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije
12. 03. 2025 18.42Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Državni sekretar Matevž Frangež ponudil odstop, minister Han ga ni sprejel
31. 01. 2025 20.21Kakšne bodo posledice 83 milijonov evrov težkega razpisa za gospodarsko prestrukturiranje premogovniških regij? Po Roku Caplu, direktorju agencije Spirit, je svoj odstop ministru za gospodarstvo ponudil tudi državni sekretar Matevž Frangež, a ga minister Han ni sprejel. Minister sicer poudarja, da bo naredil vse, da bi odkrili, kaj je šlo narobe v razpisu in da poiščejo odgovorne. Revizija razpisa naj bi bila končana v desetih dneh, obljublja minister.

Kemijski inštitut razvil nov terapevtski pristop za boj proti raku
22. 01. 2025 14.54Terapevtski pristop, ki so ga razvili raziskovalci in raziskovalke Kemijskega inštituta, z vnosom proteinov povzroča celično smrt rakavih celic in krepi imunski sistem. Uporabili so ga že v predkliničnih raziskavah na miših z melanomom, v katerih je bil učinkovit v štiridesetih odstotkih primerov, so sporočili z inštituta.

To se danes dogaja z nekoč izrazito premogovniškim Zasavjem
26. 11. 2024 09.06V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?
10. 10. 2024 12.30Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.

Milko Novič od države zahteva 1,5 milijona odškodnine
25. 07. 2024 09.50Pravnomočno oproščen Milko Novič, zoper katerega je kazenski postopek tekel sedem let, naj bi zoper Slovenijo vložil nekaj več kot 1,5-milijonsko tožbo. Tožilstvo mu je očitalo umor direktorja kemijskega inštituta Janka Jamnika leta 2014, Novič je za zapahi prebil več kot 1200 dni, leta 2021 pa je bil pravnomočno oproščen.

Evropski milijoni – za koga?
23. 05. 2024 15.49Brez te pomoči, bi bili naši kraji obsojeni na počasno umiranje ...

Teorije zarote, ki se širijo hitreje kot puščavski prah
06. 04. 2024 07.11Ob pojavu puščavskega peska oz. prahu v zraku je v zraku tudi vse več teorij zarote, ki se širijo na družbenih omrežjih. V objavah pa: kup trditev, ki so daleč od resnice. Med njimi je bila tudi ta, da je Kemijski inštitut analiziral prah, v katerem naj bi našli kovine, ki jih v Sahari sploh ni. Šli smo po sledeh zapisov in ugotovili, da je večina objav neresničnih. Znanstveniki so enotni: prašnim delcem se je treba izogibati, vendar pa ni razloga, da bi verjeli, da gre tu za nadnaraven pojav.

Baterije s trdnim elektrolitom: energetska revolucija, ki se vztrajno izmika
04. 02. 2024 14.39Tekma za naslednjo generacijo baterijske tehnologije je močnejša kot kadar koli doslej. Baterije s trdnim elektrolitom obljubljajo revolucijo na področju električnih vozil. Daljši doseg, hitrejše polnjenje, večja gostota in večja varnost so le nekatere izmed tistih lastnosti, ki govorijo v prid zamenjave litij-ionskih baterij. A doslej še nobenemu podjetju ni uspelo postaviti učinkovite proizvodnje. Tistemu, ki bo, bo zagospodaril na polju elektromobilnosti kljub temu, da so cene litij-ionskih baterij v zadnjih 20 letih padle za 90 odstotkov.

V 53. letu je umrl ugledni znanstvenik s Kemijskega inštituta Gregor Mali
30. 08. 2023 11.36V 53. letu starosti je umrl ugledni raziskovalec s Kemijskega inštituta v Ljubljani Gregor Mali. Deloval je na Odseku za anorgansko kemijo in tehnologijo in bil eden najbolj prepoznavnih znanstvenikov na področju NMR raziskav poroznih materialov na svetu. Za svoje raziskovalno delo je leta 2017 prejel Preglovo nagrado in Zoisovo priznanje.

Urbanu in Karolini lahko vsak doniran evro spremeni življenje
28. 02. 2023 07.00Karolina je edina v Sloveniji, ki so ji diagnosticirali bolezen hitrega staranja, za katero ni zdravila ali zdravljenja, obstaja pa možnost razvoja genske terapije. Ta pa je draga. Pri redkih genetskih bolezni je težava namreč ta, da zaradi njihove redkosti v večini primerov ni ekonomskega interesa za razvoj zdravila, saj je število bolnikov premajhno, da bi se splačalo vlagati v raziskave zdravljenja. Denarna sredstva za razvoj genske terapije pa še vedno zbira tudi Urban, ki do poletja potrebuje še 400.000 evrov.

'Ljudje bi morali dobiti pomoč tam, kjer jo v resnici morajo – pri državi'
31. 12. 2022 07.00Slovenija je že večkrat dokazala, da zna stopiti skupaj, ko je nekomu treba pomagati, Slovenke in Slovenci ste že neštetokrat pokazali, da vam je mar, in na široko odprli svoja srca. V 28-urnem maratonu ste zbrali rekordnih 1.154.873 evrov, mama dečka Urbana je dosegla, da se zaradi iskanja in razvoja zdravila za svojega sinčka zažene program razvoja genske terapije za sindrom CTNNB1 in še mnogo več.

Center za genske in celične terapije: 'To je velika zmaga za Slovenijo'
23. 12. 2022 09.04V Sloveniji bo zrasel Center za tehnologije genske in celične terapije (CTGCT), načrti Kemijskega inštituta za ustanovitev CTGCT so namreč dobili evropsko zeleno luč. Glavni namen centra je razvoj novih, naprednih in personaliziranih načinov zdravljenja.

'Želimo si, da bi mali Urban lahko čim prej naredil korake brez opore'
04. 11. 2022 06.00Poleti košarkarji, v petek pa bodo za dečka Urbana moči združili hokejisti ljubljanske Olimpije. Celoten izkupiček od prodanih vstopnic za tekmo proti Avstrijcem bodo namenili fundaciji za nakup zdravila, ki ga triletni Urban nujno potrebuje zaradi izjemno redke genske okvare, zaradi katere ima težave v razvoju govora in hoje. Pred tekmo sta z nami Urbanova mama, ki k nam prihaja z dobrimi novicami, in glavni trener hokejistov Olimpije Mitja Šivic.

Slovenski znanstveniki prvi na svetu odkrili mikroplastiko v zrnih toče
06. 10. 2022 12.18Pred dobrimi tremi leti je ekstremno debela toča, ki je v premeru merila tudi deset centimetrov in več, v krajih ob Kolpi razbijala strehe, uničevala avtomobile in opustošila posevke. Slovenski znanstveniki so štiri zrna vzeli pod drobnogled in v njih kot prvi na svetu odkrili mikroplastiko. Slednja bi lahko bila eden od dejavnikov pri nastanku tako debele toče.

Še milijon do prelomne terapije: 'Urban je srečen otrok, a borimo se iz minute v minuto'
06. 05. 2022 09.27"Niso vsi koraki z rojstvom dani," pravi mama že skoraj triletnega dečka Urbana, prvega otroka, ki mu je bila v Sloveniji diagnosticirana genska okvara, zaradi katere ne more ne hoditi ne govoriti. Izdelava zdravila, ki se trenutno razvija v Avstraliji, je zelo draga, a terapija je pionirska, pomeni pomemben preboj v spopadanju s to zahrbtno boleznijo. Do cilja jih loči še dober milijon evrov, zbrali pa so že 900.000 evrov, je povedala njegova mama Špela Miroševič.

Dobrodelna srečka za Urbana: 'Nikoli vas ne bova prosila za kaj pomembnejšega'
02. 05. 2022 17.09"Niso vsi koraki z rojstvom dani," pravi mama skoraj triletnega Urbana, ki je prvi otrok v Sloveniji, rojen z okvaro gena, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starša sta ustanovila fundacijo, se povezala z raziskovalci doma in po svetu ter zagnala projekt razvoja genske terapije, ki pa je velik finančni zalogaj. V fundaciji Koraki za Urbana so zato zagnali še akcijo zbiranja sredstev s pomočjo prodaje dobrodelnih srečk. Vsakdo lahko kupi srečko za 5 evrov, s tem pa prispeva sredstva za razvoj zdravila, ki ga za Urbana pripravljajo v Avstraliji. Trenutno so z SMS sporočili in nakazili na transakcijski račun zbrali približno milijon evrov, potrebujejo pa še enkrat toliko.

Nekateri kmetje polja pobelili s sadro, ki močno presega dovoljene vrednosti svinca
31. 03. 2022 15.49Nekatera polja in travnike v okolici Slovenj Gradca so kmetje zadnje tedne prekrili z nenavadno belo snovjo. Analize so pokazale, da gre za industrijsko sadro, ki je stranski proizvod iz Steklarne Rogaška in ki tudi do 33-krat presega dovoljene vrednosti svinca. Inšpekcijski postopek poteka pri več kmetih. V Steklarni Rogaška navedbe zanikajo.

Dva milijona evrov za projekt slovenske znanstvenice, ki bo razvijala biofilm
17. 03. 2022 13.02Vodji raziskovalne skupine inštituta InnoRenew CoE in profesorici Univerze na Primorskem Anni Sandak je kot prvi ženski v Sloveniji uspelo pridobiti projekt Evropskega raziskovalnega sveta (ERC) za utrjevanje samostojne raziskovalne kariere. Z dva milijona evrov vrednim projektom bo Sandakova z ekipo razvijala biofilm, ki med drugim ščiti površine biomaterialov, betona, plastike in kovin. Ena od njegovih izjemnih funkcij je naravno samozdravljenje.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?
29. 11. 2021 11.27Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Akademiki s peticijo proti posegom vlade v znanost
01. 02. 2021 09.37Trenutna izvršna oblast poskuša z nerazumnimi potezami spodjesti sisteme, ki so eden od zgodovinskih temeljev države, pravijo podpisniki peticije, ki ostro protestirajo proti posegom vlade v visoko šolstvo in znanost. Šolsko ministrstvo je medtem danes sporočilo, da so objavili razpis za vpis na višje strokovno izobraževanje v študijskem letu 2021/2022.

Slovenci sodelovali pri odkritju, ki pomeni preboj v boju proti superbakterijam
19. 01. 2021 21.07Mednarodna skupina raziskovalcev pod vodstvom slovenskih znanstvenikov je dosegla preboj pri zdravljenju okužb s super odpornimi bakterijami. Uspeli so namreč sintetizirati nove molekule, ki imajo izjemno močno protibakterijsko delovanje. Odkritje bo v pomoč pri razvoju učinkovitejših zdravil.

Novič bi lahko bil strelec, lahko pa bi se tudi kontaminiral na strelišču
17. 12. 2020 17.53Izvedensko mnenje, ki so ga pripravili tuji izvedenci, ni nedvoumno ne potrdilo ne ovrglo krivde Milka Noviča za umor direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika. Po ugotovitvah bi bil Novič lahko morilec, lahko pa bi delci streljanja nanj prišli tudi s strelišča.

Jerala: Najraje bi se cepil s tistim cepivom, ki bo najhitreje na voljo
28. 11. 2020 08.09V zadnjem tednu je bilo veliko novic o cepivih, ki so tik pred odobritvijo, a v javnost je prišla tudi napaka družbe AstraZeneca. Med testiranjem njihovega cepiva so prostovoljci namreč prejeli različne odmerke. "Glede varnosti jaz vsekakor ne bi bil v skrbeh," je medtem dejal Roman Jerala in pojasnil, da morajo cepiva pred odobritvijo prestati rigorozne preglede agencij za zdravje. Dodal je, da bi se sam najraje cepil s tistim cepivom, ki bo najhitreje na voljo.

Cepivo proti koronavirusu bodo preizkusili na 40 hrčkih
16. 10. 2020 20.04Svet mrzlično išče oziroma razvija cepivo proti novemu koronavirusu. Pri nas ga razvijajo na Kemijskem inštitutu, učinkovitost slovenskega cepiva pa bodo zdaj začeli preizkušati na hrčkih. Na veterinarski fakulteti bodo okoli 40 hrčkov najprej cepili, nato pa okužili. Virus se namreč na celice hrčkov pritrdi na enak način kot pri ljudeh, prav tako pa hrčki razvijejo podobne simptome kot okuženi ljudje.

Novičeva obramba uveljavlja zastaranje zadeve
13. 10. 2020 10.36Obramba Milka Noviča, obtoženega umora nekdanjega direktorja kemijskega inštituta Janka Jamnika, je na Okrožno sodišče v Ljubljani vložila predlog za zastaranje pregona. Prepričana je, da je zadeva zoper Noviča zastarala v nedeljo, odločitev sodišča pa pričakuje do petka, ko naj bi nadaljevali glavno obravnavo v že tretjem sojenju.

Velik uspeh slovenskega raziskovalca Matica Lozinška
03. 09. 2020 13.16Slovenski raziskovalec bo od Evropske komisije prejel skoraj 2,4 milijonov evrov za projekt HiPeR-F, katerega cilj je raziskati kemijske reakcije s fluorom pod izredno visokim tlakom, višjim od 100.000 barov. Projekt vključuje tudi sredstva za nakup modernega in zelo zmogljivega rentgenskega difraktometra namenjenega študiju kristalne strukture snovi pod visokimi tlaki.

'Kaj (še) se bo moralo zgoditi, da bo država zaščitila prebivalce pred onesnaževalci okolja?'
13. 08. 2020 13.51Zdravniška zbornica Slovenije okoljsko in zdravstveno ministrstvo ter NIJZ znova poziva k odločnemu ukrepanju in zaščiti zdravja prebivalcev Anhovega. "Nedopustno je, da je objekt odpadnih voda zgrajen tako, da je mešanje voda mogoče," so kritični. Na pristojne zato vnovič apelirajo, da takoj sprožijo tudi vse postopke ugotavljanja morebitne kazenske odgovornosti vseh vpletenih, ki so omogočili razmere, da se je pitna voda sploh lahko onesnažila.

Novič na že tretjem sojenju za umor Jamnika spremljal obravnavo
06. 07. 2020 17.28Na okrožnem sodišču so nadaljevali glavno obravnavo v tretjem sojenju Milku Noviču, obdolženemu umora nekdanjega direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika. Novič, ki ga na petkovem naroku ni bilo, se je tokratne obravnave udeležil, kolikor mu bo zdravje dopuščalo, pa bo spremljal tudi prihodnje naroke, je povedal njegov odvetnik Žiga Podobnik.

Novič po mnenju sodišča sposoben spremljati obravnave
03. 07. 2020 12.49Na Okrožnem sodišču v Ljubljani je potekala glavna obravnava na tretjem sojenju Milku Noviču, obdolženemu umora nekdanjega direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika. Novičeva obramba je sicer predlagala, da bi sodišče narok zaradi Novičeve odsotnosti preložilo, a predlogu ni bilo ugodeno.