kemijski

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije

12. 03. 2025 18.42

Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Državni sekretar Matevž Frangež ponudil odstop, minister Han ga ni sprejel

31. 01. 2025 20.21

Kakšne bodo posledice 83 milijonov evrov težkega razpisa za gospodarsko prestrukturiranje premogovniških regij? Po Roku Caplu, direktorju agencije Spirit, je svoj odstop ministru za gospodarstvo ponudil tudi državni sekretar Matevž Frangež, a ga minister Han ni sprejel. Minister sicer poudarja, da bo naredil vse, da bi odkrili, kaj je šlo narobe v razpisu in da poiščejo odgovorne. Revizija razpisa naj bi bila končana v desetih dneh, obljublja minister.

Kemijski inštitut razvil nov terapevtski pristop za boj proti raku

22. 01. 2025 14.54

Terapevtski pristop, ki so ga razvili raziskovalci in raziskovalke Kemijskega inštituta, z vnosom proteinov povzroča celično smrt rakavih celic in krepi imunski sistem. Uporabili so ga že v predkliničnih raziskavah na miših z melanomom, v katerih je bil učinkovit v štiridesetih odstotkih primerov, so sporočili z inštituta.

To se danes dogaja z nekoč izrazito premogovniškim Zasavjem

26. 11. 2024 09.06

V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?

10. 10. 2024 12.30

Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.

Milko Novič od države zahteva 1,5 milijona odškodnine

25. 07. 2024 09.50

Pravnomočno oproščen Milko Novič, zoper katerega je kazenski postopek tekel sedem let, naj bi zoper Slovenijo vložil nekaj več kot 1,5-milijonsko tožbo. Tožilstvo mu je očitalo umor direktorja kemijskega inštituta Janka Jamnika leta 2014, Novič je za zapahi prebil več kot 1200 dni, leta 2021 pa je bil pravnomočno oproščen.

Evropski milijoni – za koga?

23. 05. 2024 15.49

Brez te pomoči, bi bili naši kraji obsojeni na počasno umiranje ...

V prihodnjem šolskem letu bo vpis omejen na 58 srednjih šolah

23. 05. 2024 14.06

Za šolsko leto 2024/2025 so srednje šole prejele prijave 22.971 kandidatov. Vpis bo omejen na 58 šolah, vendar večina teh šol nima posebnih presežkov prijavljenih, so sporočili z ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Nadaljuje se trend povečanega zanimanja za vpis v programe nižjega poklicnega izobraževanja.

Teorije zarote, ki se širijo hitreje kot puščavski prah

06. 04. 2024 07.11

Ob pojavu puščavskega peska oz. prahu v zraku je v zraku tudi vse več teorij zarote, ki se širijo na družbenih omrežjih. V objavah pa: kup trditev, ki so daleč od resnice. Med njimi je bila tudi ta, da je Kemijski inštitut analiziral prah, v katerem naj bi našli kovine, ki jih v Sahari sploh ni. Šli smo po sledeh zapisov in ugotovili, da je večina objav neresničnih. Znanstveniki so enotni: prašnim delcem se je treba izogibati, vendar pa ni razloga, da bi verjeli, da gre tu za nadnaraven pojav.

Baterije s trdnim elektrolitom: energetska revolucija, ki se vztrajno izmika

04. 02. 2024 14.39

Tekma za naslednjo generacijo baterijske tehnologije je močnejša kot kadar koli doslej. Baterije s trdnim elektrolitom obljubljajo revolucijo na področju električnih vozil. Daljši doseg, hitrejše polnjenje, večja gostota in večja varnost so le nekatere izmed tistih lastnosti, ki govorijo v prid zamenjave litij-ionskih baterij. A doslej še nobenemu podjetju ni uspelo postaviti učinkovite proizvodnje. Tistemu, ki bo, bo zagospodaril na polju elektromobilnosti kljub temu, da so cene litij-ionskih baterij v zadnjih 20 letih padle za 90 odstotkov.

Voda v Sloveniji ni tako čista, kot mislimo

08. 11. 2023 16.53

Na srečanju o kemijski varnosti opozorili, da voda v Sloveniji ni tako čista, kot si predstavljamo. Lahko je onesnažena s kemikalijami, vzrok pa so tudi industrija, fekalije, gradnja in kmetijstvo. Poudarili so, da onesnaženje pogosto ostane neodkrito, v večini primerov pa je odvisno od ozaveščenosti prebivalstva.

Stenice v Sloveniji prisotne, a njihovega števila ne spremljamo

14. 10. 2023 07.00

Ne samo Pariz in London, invazija stenic je segla tudi na Hrvaško. Težave povzročajo v javnem potniškem prometu in turizmu nasploh. Londončani na družbenih omrežjih poročajo, da se zaradi strahu pred trdovratnimi zajedavci izogibajo vožnji s podzemno železnico. Stenice se skrivajo tudi v posteljah in med oblekami. Še posebej zaskrbljeni so v Franciji, ki bo prihodnje leto gostila poletne olimpijske igre. Ali o stenicah poročajo tudi pri nas?

V 53. letu je umrl ugledni znanstvenik s Kemijskega inštituta Gregor Mali

30. 08. 2023 11.36

V 53. letu starosti je umrl ugledni raziskovalec s Kemijskega inštituta v Ljubljani Gregor Mali. Deloval je na Odseku za anorgansko kemijo in tehnologijo in bil eden najbolj prepoznavnih znanstvenikov na področju NMR raziskav poroznih materialov na svetu. Za svoje raziskovalno delo je leta 2017 prejel Preglovo nagrado in Zoisovo priznanje.

Podatki ministrstva: vpis bo omejen na 70 srednjih šolah

23. 05. 2023 10.22

Znane so informacije o stanju prijav v srednje šole za šolsko leto 2023/2024. Kot kaže, se tudi letos omejitvam vpisa ni bilo mogoče izogniti. Vpis bo omejen na 70 šolah, lansko leto je bil omejen na 51 šolah. "Kljub daljšemu seznamu šol z omejitvami, pa večina nima posebnih presežkov prijavljenih," pojasnjujejo na ministrstvu za šolstvo in dodajajo, da je na večino šol in programov prijavljenih med dve in pet oseb preveč.

Od Beograda do Beslana

03. 05. 2023 16.26

Čeprav Združene države Amerike prednjačijo po statistikah pokolov na šolah, pa morilski pohod na beograjski osnovni šoli opominja, da nanje ni imuna niti Evropa. Gre za dogodek praktično brez primere na območju nekdanje Jugoslavije, a na vzhodu in zahodu Evrope so v (bližnji) preteklosti zabeležili več krvavih strelskih pohodov na šolah.

Novost v Sloveniji - plin iz popolnoma obnovljivih virov za dom ali posel

24. 04. 2023 00.15

Trajnostna rešitev za kuhanje ali ogrevanje je sedaj na voljo kot samostojen vir v Zeleni jeklenki.

Največ kokaina v Ljubljani, amfetamina v Velenju, THC pa v Kopru

27. 03. 2023 14.45

Mednarodna raziskava o uporabi prepovedanih drog za leto 2022, opravljena z analizo odpadnih voda, je pokazala, da je med vključenimi osmimi slovenskimi mesti najvišja uporaba kokaina, ekstazija in metamfetamina v Ljubljani, amfetamina v Velenju, THC pa v Kopru. Trend porabe kokaina narašča v Mariboru, Domžalah in Kamniku ter Novem mestu.

Urbanu in Karolini lahko vsak doniran evro spremeni življenje

28. 02. 2023 07.00

Karolina je edina v Sloveniji, ki so ji diagnosticirali bolezen hitrega staranja, za katero ni zdravila ali zdravljenja, obstaja pa možnost razvoja genske terapije. Ta pa je draga. Pri redkih genetskih bolezni je težava namreč ta, da zaradi njihove redkosti v večini primerov ni ekonomskega interesa za razvoj zdravila, saj je število bolnikov premajhno, da bi se splačalo vlagati v raziskave zdravljenja. Denarna sredstva za razvoj genske terapije pa še vedno zbira tudi Urban, ki do poletja potrebuje še 400.000 evrov.

Objavljen razpis za štipendije za deficitarne poklice

19. 01. 2023 13.26

Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad je na svoji spletni strani objavil javni razpis za pridobitev štipendije za deficitarne poklice za šolsko leto 2023/2024 v vrednosti 3.675.000 evrov. Vlogo bo možno oddati od 19. junija do 22. septembra letos. Mesečna višina štipendije znaša 107,24 evra.

'Ljudje bi morali dobiti pomoč tam, kjer jo v resnici morajo – pri državi'

31. 12. 2022 07.00

Slovenija je že večkrat dokazala, da zna stopiti skupaj, ko je nekomu treba pomagati, Slovenke in Slovenci ste že neštetokrat pokazali, da vam je mar, in na široko odprli svoja srca. V 28-urnem maratonu ste zbrali rekordnih 1.154.873 evrov, mama dečka Urbana je dosegla, da se zaradi iskanja in razvoja zdravila za svojega sinčka zažene program razvoja genske terapije za sindrom CTNNB1 in še mnogo več.

Center za genske in celične terapije: 'To je velika zmaga za Slovenijo'

23. 12. 2022 09.04

V Sloveniji bo zrasel Center za tehnologije genske in celične terapije (CTGCT), načrti Kemijskega inštituta za ustanovitev CTGCT so namreč dobili evropsko zeleno luč. Glavni namen centra je razvoj novih, naprednih in personaliziranih načinov zdravljenja.

Po ponesrečenem eksperimentu dva učenca huje opečena

21. 11. 2022 09.34

V osnovni šoli v avstralskem mestu Sydney se je med izvajanjem znanstvenega eksperimenta poškodovalo več učencev. Najmanj dva šolarja so s hudimi opeklinami z reševalnim vozilom odpeljali v bolnišnico, devet drugih naj bi utrpelo površinske opekline.

'Želimo si, da bi mali Urban lahko čim prej naredil korake brez opore'

04. 11. 2022 06.00

Poleti košarkarji, v petek pa bodo za dečka Urbana moči združili hokejisti ljubljanske Olimpije. Celoten izkupiček od prodanih vstopnic za tekmo proti Avstrijcem bodo namenili fundaciji za nakup zdravila, ki ga triletni Urban nujno potrebuje zaradi izjemno redke genske okvare, zaradi katere ima težave v razvoju govora in hoje. Pred tekmo sta z nami Urbanova mama, ki k nam prihaja z dobrimi novicami, in glavni trener hokejistov Olimpije Mitja Šivic.

Vlada bo energetsko ogroženim podjetjem financirala tudi čakanje od doma

25. 10. 2022 20.38

Energetsko ogroženim podjetjem bo država čez zimo pomagala tudi tako, da bo financirala skrajšan delovni čas in čakanje na delo doma. Delodajalcem, ki se bodo zaradi stroškov elektrike in ogrevanja znašli v težavah, tako ne bo treba odpuščati, je prve podrobnosti poslancem predstavil minister Luka Mesec. Ukrepa bosta na voljo od 1. januarja do 1. aprila prihodnje leto, zaradi česar pa so v Obrtno-podjetniški zbornici razočarani. Prepričani so namreč, da bodo do takrat številna podjetja že ugasnila. V Gospodarski zbornici medtem ukrepe ocenjujejo kot pravočasne, osnutek zakona pa pričakujejo prihodnji teden.

Zwitter: Sončevi mrki več ne predstavljajo znanstvenega izziva

25. 10. 2022 06.26

Ne gre za to, kaj natanko bomo videli, ampak gre predvsem za užitek ob samem gledanju, je ob delnem Sončevem mrku, ki smo ga lahko opazovali tudi iz Slovenije, povedal profesor Tomaž Zwitter z ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko. Kot je dejal, Sončevi mrki danes nekega znanstvenega izziva sicer ne predstavljajo več.

Odpustili profesorja, ker so se študentje pritožili, da je njegov predmet pretežek

07. 10. 2022 09.46

Na newyorški univerzi so po tem, ko so se študentje pritožili, da je predmet organske kemije pretežak in imajo slabe ocene, odpustili 84-letnega profesorja. Več študentov je podpisalo peticijo, v kateri so izpostavili tudi, da je pandemija otežila njihove priprave na predmet. Na drugi strani so v bran profesorju stopili njegovi kolegi na univerzi in nekateri starši, ki menijo, da ugledne univerze, za katere plačujejo visoke šolnine, popuščajo študentom.

Slovenski znanstveniki prvi na svetu odkrili mikroplastiko v zrnih toče

06. 10. 2022 12.18

Pred dobrimi tremi leti je ekstremno debela toča, ki je v premeru merila tudi deset centimetrov in več, v krajih ob Kolpi razbijala strehe, uničevala avtomobile in opustošila posevke. Slovenski znanstveniki so štiri zrna vzeli pod drobnogled in v njih kot prvi na svetu odkrili mikroplastiko. Slednja bi lahko bila eden od dejavnikov pri nastanku tako debele toče.

Na avstrijskem Štajerskem zaradi uhajanja plina sprožen okoljski alarm

04. 10. 2022 11.35

Na jugu avstrijske Štajerske je deželni opozorilni center sprožil okoljski alarm, potem ko je v podjetju za predelavo kovin prišlo do nepričakovane kemične reakcije. Nad podjetjem je nastal rumeno-rdeč oblak plina, oblasti pa so prebivalce Ragnitza pozvale, naj ostanejo v zaprtih prostorih in imajo zaprta okna. Do poškodb sicer ni prišlo.

Novi podjetniki, novi izdelki in nov voditelj

12. 09. 2022 11.27

Z veseljem in ponosom predstavljamo novih osem mladih podjetniških ekip, ki se bodo v novi, 7. sezoni borili za naziv HIT PRODUKT leta 2022. Poleg novih izdelkov in podjetniških ekip, bo sedma sezona osvežena tudi z novim voditeljem, priljubljenim stand up komikom in dolgoletnim preizkuševalcem izdelkov projekta Štartaj Slovenija, Alešem Novakom. 7. sezona oddaje Štartaj, Slovenija! prihaja na POP TV v nedeljo, 2. oktobra, ob 18.05!

Glasujte za svojega favorita razpisa Mladi upi 2022

29. 05. 2022 20.30

Pred nami so zgodbe zadnje peterice finalistov letošnjega razpisa Mladi upi. S tem pa se začne tudi spletno glasovanje, v katerem boste tudi vi s svojimi glasovi izbrali enega finalista in tako prejemnika finančnih sredstev. Ostale prejemnike bo na osnovi razpisnih meril izbrala strokovna komisija.