kemični ali

Putinovi vojaki naj bi se med plazenjem po plinovodu hudo zastrupili

26. 03. 2025 16.57

Ruski vojaki, ki so se morali plaziti po okoli 15 kilometrov dolgem nedelujočem plinovodu, naj bi sedaj trpeli za "še nikoli videno" zastrupitvijo pljuč. Ta naj bi povzročila akutno poškodbo pljuč, ki naj bi bila po besedah zdravnika podobna poškodbam, ki so posledica kronične pljučnice. "Kaj takšnega vidimo prvič," je slišati zdravnika na posnetku, ki je prišel v javnost.

Nadel lasuljo in očala ter kot 'medicinski brat' zastrupil maminega partnerja

03. 10. 2024 16.55

Nenavadna zgodba prihaja iz Velike Britanije. Tamkajšnji osebni zdravnik se je preoblekel v medicinskega brata in pod pretvezo, da gre za cepivo proti covidu-19, v partnerja svoje mame vbrizgal strup. In razlog? Skrbelo naj bi ga za dediščino.

V lesnih peletih na slovenskem trgu se je letos pojavila plastika

24. 09. 2024 11.38

Zveza potrošnikov Slovenije je na testu preverila kakovost 22 vzorcev lesnih peletov v priročnem 15-kilogramskem pakiranju. Vsi so imeli na embalaži naveden kakovostni razred A1, a je test, na katerem se slovenski proizvajalci niso najbolj izkazali, pokazal nekaj odstopanj, predvsem pa je pri večini vzorcev razkril prisotnost plastičnih delcev, so ugotovili.

'Če ne bi letel s tem avionom, bi bil čisto povprečen pilot'

13. 07. 2024 07.00

Pri njegovem snovanju so sodelovali Slovenci, prav tako pri poskusnih letih. Prva enota jugoslovanskega vojnega letalstva, ki ga je sprejela v oborožitev, je bila nastanjena v Cerkljah ob Krki. Jurišnik Soko J-22 Orel ni bil zgolj paradni simbol domače vojaške industrije in prijateljstva s Socialistično republiko Romunijo. Bil je dobro letalo, z napredno zahodno avioniko, ki se je, kljub nekaterim pomanjkljivostim, izkazalo tudi v praksi, pred romunsko verzijo orla s številko 206, ki se nahaja v Pivki, pripoveduje preizkusni pilot prvega orla Zvonko Knaflič. Upokojeni polkovnik je s tvegano, a premišljeno odločitvijo leta 1990 rešil novo letalo in za to prejel red za hrabrost.

Na kaj morate biti pozorni pri nakupu električnega kolesa? Kaj pa subvencija?

30. 05. 2024 00.15

Trgovine Freestyle, kjer ponujajo znamki Giant in Liv, vam v nadaljevanju razkrijejo 5 glavnih točk, ki vam bodo pomagale pri nakupu e-kolesa.

Na Madagaskarju zakon, ki dovoljuje kastracijo posiljevalcev otrok

17. 02. 2024 16.24

Parlament na Madagaskarju je sprejel zakon, ki dovoljuje kemično in v nekaterih tudi primerih kirurško kastracijo tistih, ki so spoznani za krive posilstva mladoletne osebe. In medtem, ko je zakon prejel podporo aktivistov, ki pravijo, da je to primerno sredstvo za preprečevanje tovrstnih grozot in zajezitev kulture posilstev, je med številnimi mednarodnimi skupinami za človekove pravice požel tudi več kritik.

Estonka na kolesu postavila rekord in zbirala denar za gluhe

05. 11. 2023 20.30

Gluhost je nevidna invalidnost in težave se pogosto pokažejo šele, ko se začne komunikacija. Pogosto ljudje ne vedo, kako se odzvati, ko ugotovijo, da imajo pred seboj gluhega človeka. O teh in drugih težavah gluhih ljudi je v zadnjih tednih ozaveščala Jelena. In to na prav poseben način – z dostavljanjem hrane na dom. Pri tem pa je postavila svojevrsten rekord, saj je postala prva dostavljavka, ki je hrano dostavljala kar v 22 krajih po Sloveniji. Cilj pa je bil zbrati čim več denarja za dobrodelne namene.

Deaktivacija letalske bombe: odstranitev vžigalnikov, če ne uspe, pa rezanje

18. 07. 2023 10.05

Državna enota za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi je že začela s pripravami za odstranitev 250-kilogramske letalske bombe na območju Nove Gorice. Upajo, da bodo lahko deaktivacijo izvedli v nedeljo, a časovnica je odvisna tudi od italijanske strani. V času odstranitve bodo v 400-metrskem pasu evakuirali prebivalce. "Bombo želimo s sveta spraviti na čim bolj enostaven način in brez posledic," je dejal novogoriški župan. Neposredne nevarnosti sicer trenutno ni.

Sončenje ali pena za samoporjavitev? Raje izberite slednjo

09. 07. 2023 07.48

Poletje nam je prineslo tudi več sončnih dni, a čeprav radi uživamo na toplih sončnih žarkih, je še kako pomembno, da se tudi ustrezno zaščitimo. Znate izbrati pravo kremo za zaščito pred soncem? Ste vedeli, da mora biti na embalaži označena tako zaščita pred UVB kot tudi UVA-žarki? Je bolje izbrati višji zaščitni faktor? Govorili smo z dermatologom Borutom Žgavcem, ki nam je pojasnil tudi razlike med mineralnimi in kemičnimi filtri v kremah, vsem, ki bi vseeno radi bili zagoreli, pa prej priporoča sredstva za samoporjavitev. Zakaj?

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori

28. 05. 2023 08.00

Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

Preprost trik za mladostno kožo!

31. 03. 2023 00.15

Vsakdo si želi imeti mladostno, sijočo in zdravo kožo. Predstavljamo vam preprost trik, ki vam pomaga doseči ta cilj.

Izdelki Mapex – pritrjeno za močne!

13. 03. 2023 00.15

Bogate izkušnje z različnih gradbišč in številne zahteve po teh specifičnih izdelkih so botrovale k temu, da je Mapei razvil linijo izdelkov – Mapefix.

Aretirali moška, ki sta načrtovala kemični napad z ricinom in cianidom

08. 01. 2023 11.18

V Nemčiji so aretirali moška, za katera sumijo, da sta načrtovala napad s smrtonosnimi kemikalijami. Moška naj bi za napad, motiviran z islamskim ekstremizmom, nabavila močna strupa cianid in ricin. Glavni načrtovalec napada naj bi bil 32-letni Iranec.

Preveri razliko med rokavicami za enkratno uporabo iz nitrila, lateksa in vinila?

05. 12. 2022 09.29

Nitril, lateks in vinil so najpogosteje uporabljeni materiali za izdelavo rokavic za enkratno uporabo. Preberite si razliko med njimi.

BLOG: Hipertiroidizem

20. 11. 2022 07.00

Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

Minister: Razmere so take, da ne morejo preživeti vsi. Podjetniki: Poiskati je treba rešitev

09. 09. 2022 06.07

To, na kar že nekaj časa opozarjajo gospodarstveniki, se je, kot kaže, začelo uresničevati. Enormne cene energentov in prepočasno ukrepanje vlade že terjajo svoj davek v gospodarstvu. Finančni minister pa kljub temu pojasnjuje, da je čas helikopterskega razmetavanja z denarjem mimo.

Dilema energetske krize: Katere sektorje najprej odklopiti iz omrežja

02. 07. 2022 11.35

Dobava plina upada. Tako močno, da so Nemci, ki so veliki podporniki zelenega prehoda, zagnali termoelektrarne, sledijo jim tudi druge evropske države. Pripravljeni so energetski krizni načrti, pristojne skrbi, kako globoko po krivulji konkurenčnosti bo padlo evropsko gospodarstvo, katere panoge bodo v primeru pomanjkanja odklapljali iz plinskega omrežja. Slovenija zaradi svoje odvisnosti od tega energenta ne more biti izjema. Tomaž Orešič, poznavalec energetskih trgov in strategij ter energetski menedžer, pravi, da smo zaradi nepredvidljivosti in nestabilnosti pred največjim izzivom doslej.

Zelenski: Rakete zadele nakupovalni center, v katerem je bilo 1000 ljudi

27. 06. 2022 08.36

Ruske sile so izvedle raketni napad na nakupovalno središče v osrednji Ukrajini, je sporočil ukrajinski predsednik Zelenski. V času napada je bilo v nakupovalnem centru okoli 1000 ljudi. Število mrtvih in ranjenih pa bodo ugotovili po pogašenem požaru. Sicer pa se ukrajinske sile še naprej borijo, da bi zaustavile rusko ofenzivo v mestu Lisičansk, zadnjem oporišču Kijeva v vzhodni regiji Lugansk, je sporočilo ukrajinsko vojaško poveljstvo. Tamkajnšnje oblasti so zato prebivalcem Lisičanska ukazale evakuacijo. Ruske enote pa stopnjujejo pritisk tudi na območju Slavjanska v sosednji regiji Doneck.

Britanski poveljnik: Vojsko moramo pripraviti na ponovni boj v Evropi

19. 06. 2022 09.06

Ruske sile so v hudih spopadih za oblegani Severodoneck na vzhodu Ukrajine zabeležile nove ozemeljske pridobitve. A ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki se je prvič od začetka vojne odpravil na južno fronto in obiskal zdesetkani mesti Odeso in Mikolajev, je zatrdil, da ne bodo nikomur predali juga države. Rusija je sporočila, da se je v predmetstju Severodonetska predalo več borcev bataljona Ajdar, v enem od raketnih napadov pa naj bi ubili tudi več višjih ukrajinskih častnikov. Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg pa je opozoril, da bi bila lahko vojna v Ukrajini dolgotrajna. Medtem je poveljnik britanske vojske dejal, da so prav oni generacija, ki mora vojsko pripraviti za ponovni boj v Evropi.

Evakuacija iz tovarne Azot v Severodonecku ni več mogoča

16. 06. 2022 16.12

V kemični tovarni Azot v Severodonecku, ki je ena glavnih tarč ruskega napada na vzhodni fronti, se skriva več sto civilistov. Regionalne oblasti so zdaj sporočile, da evakuacija iz tovarne ni več mogoča. "Če bi kdo zapustil tovarno, bi bile možnosti za njegovo smrt 99-odstotne," je ponazoril vojaški guverner regije Lugansk. Za javnost je spregovoril tudi ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov. Med drugim je dejal, da je bila ruska vojska prepričana, da bo Kijev padel v prvih 12 urah po začetku invazije. Prav tako je prepričan, da bo novo orožje Ukrajini omogočilo, da si povrne okupirano ozemlje, tudi Krim.

Uničen zadnji most do Severodonecka, možna evakuacija civilistov

14. 06. 2022 07.14

Severodoneck, regija na vzhodu Ukrajine, je odrezana od preostalega dela države, so potrdile oblasti v Kijevu. Ljudje, ki so še ostali tam, živijo v izredno težkih razmerah, saj je dostava zalog hrane in drugih nujnih potrebščin ter evakuacija civilistov trenutno nemogoča, opozarjajo. Okoli 500 civilistov, med njimi naj bi bilo 40 otrok, se pred bombardiranjem in streli skriva v tamkajšnji kemični tovarni, kjer pa zaklonišča niso tako stabilna, kot so v mariupolski jeklarni Azovstal. Ruska in Ukrajinska stran naj bi se sicer dogovorili za evakuacijo civilistov in začasno prekinitev ognja.

Rusija naj bi nadzirala več kot 70 odstotkov mesta Severodoneck

13. 06. 2022 10.22

Ruske sile nadzorujejo več kot 70 odstotkov mesta Severodoneck, z zavzetjem upravnega dela mesta pa so skoraj v celoti prevzeli nadzor nad regijo Lugansk, je sporočil guverner regije Sergej Hajdaj. Načelnik ukrajinske policije je medtem opozoril, da je bilo tekom ruske invazije ubitih več kot 12.000 civilistov. Organizacija Amnesty International je Rusijo obtožila vojnih zločinov nad civilisti v mestu Harkov.

Pred 30 leti pod strelom atentatorja umrl Ivan Kramberger

07. 06. 2022 09.02

Mineva 30 let, odkar je bil ubit takratni predsedniški kandidat Ivan Kramberger, znan tudi kot dobri človek iz Negove. Za umor so obsodili Petra Rotarja, ki je v zaporu preživel devet let, a različne teorije o dejanskih krivcih za Krambergerjevo smrt vse do danes niso potihnile. Ob obletnici bodo Krambergerju postavili doprsni kip.

Ruske sile v središču Severodonecka, eksplozija v kemični tovarni

31. 05. 2022 09.37

Ruska vojska nadaljuje napade v Donbasu na vzhodu Ukrajine. Bitka za nadzor nad mestom Severodoneck na vzhodu Ukrajine je prešla v odločilno fazo, je sporočil generalštab ukrajinske vojske. Ruska vojska po navedbah ukrajinskih lokalnih oblasti obvladuje večji del mesta in napada iz treh smeri. Dosegli so mestno središče, ukrajinske sile pa naj bi se umikale na drugo stran reke Donec. V kemični tovarni Azot, ki se nahaja v zahodnem delu mesta se je zgodila eksplozija in domnevni izpust dušikove kisline. Po navedbah ruske vojske je bilo medtem v podzemnih predorih jeklarne Azovstal v ukrajinskem mestu Mariupolj, ki so jo več mesecev oblegale ruske sile, odkritih več kot 150 trupel ukrajinskih borcev. Rusija je sporočila, da bo trupla izročila Ukrajini.

Kdo so ljudje, ki so v Kočevju preprečili še večjo tragedijo?

19. 05. 2022 07.00

Kočevski reševalec Primož Velikonja je ravno prišel iz nočne izmene in se pripravljal na spanje. Policist Aleš Mohorčič je sedel v prostorih tamkajšnje policijske postaje, poveljnik občinskega štaba civilne zaščite Antun Gašparac je sestankoval v sejni sobi kilometer oddaljenega podjetja, gasilski poveljnik Leon Behin je bil v svoji redni službi v Ljubljani. Vojaški specialci so se urili na bližnjem vadbišču, pogodbeni rezervist Boštjan Polenčič pa se je ravno vozil na bencinsko črpalko v Kočevju. In potem je v Melaminu počilo. Teden dni pozneje so se spet vsi skupaj znašli pred kemično tovarno in za 24ur.com opisali svojo vlogo pri posredovanju na ta tragični dan.

Plače zaposlenih v Melaminu pol leta ostajajo enake

16. 05. 2022 06.15

V kočevski kemični tovarni Melamin, kjer se je prejšnji teden zgodila najhujša industrijska nesreča pri nas, nadaljujejo čiščenje prizadetih delov podjetja. Z razmerami po eksploziji in požaru, ki sta terjala pet življenj, so se na izredni seji seznanili člani nadzornega sveta družbe. Po besedah direktorja Srečka Štefaniča so nadzorniki izrazili zaupanje v predstavljen načrt sanacije. Uprava jih je seznanila tudi s škodo, ki jo ocenjuje na okoli 36 milijonov evrov. Kočevski občinski svet je sprejel sklep o imenovanju komisije, ki bo spremljala sanacijo v Melaminu.

Eksplozija v Melaminu najbolj tragična industrijska nesreča v Sloveniji

13. 05. 2022 16.01

Eksplozija v tovarni Melamin, ki je po dosedanjih podatkih terjala pet življenj, poškodovanih pa je več ljudi, je po številu žrtev doslej najbolj tragična industrijska nesreča v Sloveniji. Večje industrijske nesreče so redke, a ko se zgodijo, so posledice zelo težke, opozarja Marko Gerbec z Instituta Jožef Stefan.

Tovarna Melamin med obrati, za katere veljajo strožje zahteve in nadzor

12. 05. 2022 14.21

Kemična tovarna Melamin zaradi narave proizvodnje spada med obrate večjega ali manjšega tveganja za okolje oziroma med t. i. seveso zavezance. V Sloveniji jih po januarskih podatkih deluje 58. Zanje veljajo strožje zahteve in redni nadzor, je med drugim opozoril Tomaž Vilfan iz Gasilske zveze Slovenije. Za tovrstne in tudi ostale obrate je pomembna požarna preventiva, je poudaril.

'Vpliv eksplozije v občini Kočevje je minimaliziran'

12. 05. 2022 09.42

Po požaru v kočevski kemični tovarni je župan Vladimir Prebilič poudaril, da so v občini opravili temeljito analizo vplivov na okolje, po do sedaj znanih rezultatih analize pa je vpliv eksplozije v občini minimaliziran. Voda ni onesnažena, črn dim pa ni posledica gorenja nevarnih snovi, je zagotovil poveljnik kočevskih gasilcev. Prvi podatki analize mobilnega laboratorija kažejo, da na območju eksplozije v ozračju ni prisotnih nevarnih snovi, le delci saj in dima.

Pri Harkovu hudo ranjen eden ključnih ruskih generalov, Valerij Gerasimov

02. 05. 2022 09.46

Oblasti v Kijevu poročajo, da je bil med napadom v Izjumu blizu Harkova hudo ranjen eden ključnih ruskih generalov, Valerij Gerasimov. Po njihovih informacijah ni v smrtni nevarnosti, je pa rana tako huda, da so ga ruske sile nemudoma umaknile v domovino. Zahodni vojni analitiki ob tem izpostavljajo, da je bila Putinova odločitev, da na bojišče pošlje osebo s tako visokim činom, precej nenavadna. Sprašujejo se, ali general Dvornikov, ki je bil do zdaj zadolžen za poveljevanje na tem območju, ni izpolnil pričakovanj Kremlja ali pa je Gerasimov odšel na bojišče, da bi osebno izvajal ukaze ruskega predsednika.