kataster

Se gradnja hiše danes sploh še splača?

05. 03. 2025 17.49

Družina Karpe, ki po več letih trdega dela dokončuje novogradnjo v Domžalah, se nadeja lepih spominov v novi hiši. Kljub temu, da sta zakonca v projekt vložila vsak trenutek prostega časa ter veliko mero potrpljenja, sta se pri gradnji novega poglavja spopadla s težavami pri pridobivanju gradbenega dovoljenja, pa visokimi nepredvidenimi stroški. Ali se torej gradnja hiše danes sploh še splača ter kakšne rešitve za zapletene postopke pridobivanja gradbenih in uporabnih dovoljenj pripravlja pristojno ministrstvo?

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov

22. 07. 2024 06.01

Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Kupil koče na Veliki planini in jih legaliziral

20. 05. 2024 06.16

Investitor Urban Bergant je na Veliki planini kupil pet koč, uredil manjkajočo gradbeno dokumentacijo, jih legaliziral in obnovil. Koče so propadla podjetja prodala v zasebne roke, dokumentacija pa se je zato večinoma izgubila. Za legalizacijo posamezne koče je Bergant potreboval od šest do 12 mesecev. Kakšne pasti pa čakajo kupce, ki kupujejo črne gradnje?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Razkošna posest aretiranega Šojgujevega namestnika

29. 04. 2024 10.53

Po odmevni aretaciji namestnika ruskega obrambnega ministra so po družbenih omrežjih in medijih zaokrožili posnetki njegovega nepremičninskega imperija. Uradno je bil aretiran zaradi prejetja 10.000 evrov podkupnine, ugiba pa se tudi, da naj bi ga v resnici pridržali zaradi izdaje, kar pa v Kremlju zanikajo. Prav on naj bi bil namreč tisti, ki naj bi brez streliva pustil vodjo Wagnerja Jevgenija Prigožina, kar je nazadnje pripeljalo do upora proti Moskvi.

Zakaj je površina nesojene sodne stavbe za 1000 'kvadratov' večja?

13. 02. 2024 21.02

Izvedensko mnenje geodeta o velikosti nesojene sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani še vedno odmeva. V poročilu pravosodne ministrice ga je prejel tudi predsednik vlade Robert Golob. Zakaj se je površina stavbe "povečala" za več kot tisoč kvadratnih metrov?

Padel mogočni kostanj, ki se je bohotil pred Dramo

27. 07. 2023 10.50

Kljub nasprotovanju dela javnosti, ki je zahteval ohranitev drevesa, so požagali mogočni divji kostanj, ki se je bohotil pred Dramo. Župan Zoran Janković je pred tem javno zavzel stališče, da je divji kostanj, ki so ga številni vzeli v bran, treba podreti in spoštovati projekt arhitektskega studia.

Infrastrukturna ministrica več let lastnica črne gradnje

07. 07. 2023 15.43

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek se je odzvala na poročanje medijev o tem, da je bila družinska počitniška hišica v Rupi pri Kranju več let črna gradnja. V svoj zagovor je dejala, da v obdobju, ko se je objekt postavljal, ni potreboval nobenih dokumentov. Prav tako je zavrnila vzporednice s primerom ministra Igorja Maherja iz časa njene vlade.

Za lažjo orientacijo glede nepremičnin na voljo prenovljen portal eProstor

22. 11. 2022 19.17

Če imate zemljišče in ne veste, ali na njem lahko gradite, oziroma če želite pridobiti gradbeno dovoljenje, hišno številko ali pa bi radi stavbo vpisali v kataster nepremičnin, lahko zdaj to preverite in uredite na prenovljenem portalu eProstor. Projekt je stal 21 milijonov evrov, večino je financirala skupna evropska blagajna. Poleg enostavnejšega in hitrejšega dostopa do podatkov pristojni v prihodnje računajo tudi na pospešitev upravnih postopkov.

Lovska zveza meščansko vilo na dražbo za štiri milijone evrov

04. 11. 2022 15.28

Lovska zveza Slovenije prek javne dražbe prodaja več nepremičnin, med drugim Vilo Zlatorog v Ljubljani. Izklicna vrednost za vse skupaj je štiri milijone evrov, zainteresirani kupec pa bo moral vplačati 400.000 evrov varščine. Dražba bo potekala 23. novembra na sedežu Lovske zveze v Ljubljani.

Kolektorju še 1,2 milijona evrov za gradnjo dostopnih cest na drugem tiru

22. 07. 2022 10.46

Zaradi nepredvidenih del pri gradnji dostopnih cest za drugi tir Divača–Koper je projektno podjetje 2TDK z izvajalci, konzorcijem podjetij Kolektor CGP in Euro-Asfalt, podpisalo aneks v višini 1,2 milijona evrov brez DDV. Vrednost pogodbe za gradnjo dostopnih cest se je s tem podražila na 14,2 milijona evrov brez DDV.

Čebelarjem subvencije, čebelam pa vodne napajalnike

24. 06. 2022 19.17

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v uradnem listu objavilo dva razpisa za podporo čebelarjem. Na prvem razpisu podpirajo čebelarska društva pri izvajanju pašnih redov, na drugem pa bodo nepovratna sredstva čebelarjem podelili za vzrejanje čebeljih matic. Za čebele so v okviru dneva odgovornosti skrbeli tudi delavci podjetja Pernod Ricard.

Bi kupili nepremičnino brez ustrezne gradbene dokumentacije?

05. 10. 2021 08.54

Nadzor gradenj, ki so jih opravili gradbeni inšpektorji, je pokazal, da se je stanje na terenu v primerjavi s preteklim letom poslabšalo. Pristojni so nepravilnosti ugotovili v 40 odstotkih preverjenih objektov. In kljub nadzoru se nepremičnine brez ustrezne gradbene dokumentacije še vedno gradijo in celo prodajajo. Na spletu smo zasledili oglas, kjer za nižjo ceno agencija prodaja hišo, ki nima gradbenega dovoljenja. Gradnja brez gradbenega dovoljenja je sporna, prav tako oglaševanje, če inšpekcija izda odločbo, da gre za nelegalen objekt. Seveda pa kupec nepremičnine brez gradbenega dovoljenja prevzeme breme inšpekcijskih nadzorov in legalizacije.

'Moja duša je ciganska in svoje Pušče ne dam za nobeno drugo naselje'

14. 08. 2021 07.00

"Šel sem gledat ogenj, ki ga mati je prižgala, tople roke je imela in se mi smejala. Bil sem srečen danes, kot so srečni le Cigani, pridi, ljuba, zopet k meni, pridi in ostani." Tako v pesmi Bil sem srečen danes pravi prekmurski pisatelj Feri Lainšček, ki je živel z Romi in ob njih. In res so srečni. Pravijo, da za srečo ne potrebuješ veliko – le zdravje, sožitje in dobre ljudi. Tako je že 110 let na Pušči, odkar so se tja naselili prvi Romi. Leta 2002 so postali krajevna skupnost Mestne občine Murska Sobota in s tem edina romska krajevna skupnost ne samo v Sloveniji, ampak tudi v Evropi.

Vlada prikimala zvišanju neprofitnih najemnin

07. 01. 2021 10.32

Vlada je potrdila novelo stanovanjskega zakona, ki predvideva prvo zvišanje neprofitnih najemnin po letu 2007. Da bi ob tem zaščitili socialno ogrožena gospodinjstva, se hkrati prilagaja sistem subvencioniranja. Vlada je potrdila tudi predlog zakona o katastru nepremičnin, ki bo združil sedanja zemljiški kataster in kataster stavb.

Hrvaška zaradi ogromne škode v dveh županijah razglasila katastrofo

04. 01. 2021 08.20

Tla na sosednjem Hrvaškem sta tudi danes zatresla dva nova potresna sunka. Ti se sicer vrstijo že nekaj dni, a tokratna sta bila močnejša, čutili pa so ju tudi v osrednjem delu države. Obnova najbolj prizadete Petrinje bo trajala več let, znesek, ki ji ga je hrvaška vlada namenila za obnovo, pa je po mnenju župana Dumbovića smešno nizek. Premier Plenković je medtem na seji vlade razglasil katastrofo.

Gurs zaključil lokacijsko izboljšavo zemljiškoknjižnega katastra

25. 11. 2020 10.57

Geodetska uprava RS (Gurs) je končala projekt lokacijske izboljšave zemljiškokatastrskega prikaza na območju celotne države, ki je potekal med marcem 2018 in letošnjim novembrom. Z izboljšavami se bo lažje izvajalo prostorsko, okoljsko in zemljiško politiko, povezava z drugimi prostorskimi podatki pa bo ustreznejša.

Bržan po vnovičnem vdoru fekalij pričakuje zagotovila izvajalcev

12. 11. 2019 15.48

V klet stanovanjskega bloka ob gradbišču podzemne garažne hiše na Muzejskem trgu v Kopru je že tretjič vdrla fekalna voda. S prizadetimi občani se je sestal tudi koprski župan Aleš Bržan, ki od izvajalca del zdaj pričakuje pisna zagotovila, da se kaj takega ne bo več ponovilo.

Lasersko skeniranje v Škocjanskih jamah poskrbelo za novo odkritje

07. 05. 2019 14.59

Škocjanske jame so pred 200 leti odprle svoja vrata za obiskovalce. Ta kraški biser, ki velja za eno najlepših jam na svetu, pa je še večji, kot so sprva mislili, saj je lasersko skeniranje Škocjanskih jam pokazalo, da je Martelova dvorana še večja, kot so mislili do sedaj.

V letu dni od uveljavitve arbitražne razsodbe preko 1600 incidentov

30. 12. 2018 18.59

Pred enim letom je Slovenija začela uresničevati arbitražno razsodbo o meji s Hrvaško, v tem času pa se je na morju zvrstilo preko 1600 incidentov. Hrvaška vztraja pri nespoštovanju sodbe in mednarodnega prava, Evropska komisija pa še vedno ni ukrepala. Slovenija Hrvaško toži pred sodiščem Evropske unije, arbitraža pa nas je stala že skoraj 2,7 milijona evrov.

Zadnji dan za brezplačne popravke podatkov o nepremičnini

19. 11. 2018 10.06

Lastniki nepremičnin od 22. novembra bistvenih podatkov o svoji nepremičnini v registru nepremičnin ne bodo mogli več spreminjati brezplačno prek vprašalnikov, ampak bodo morali pri geodetskem podjetju ali projektantu naročiti elaborat. Zanj bo treba odšteti več sto evrov.

Pahor in Porošenko podprla mirno reševanje krize na vzhodu Ukrajine

11. 05. 2018 12.06

Predsednik republike Borut Pahor se na povabilo ukrajinskega predsednika Petra Porošenka mudi na uradnem obisku v Ukrajini. Pahor je ob tem potrdil odlične odnose med državama. V pogovorih sta se zavzela tudi, da je treba izkoristiti priložnosti za mirno rešitev konflikta na vzhodu Ukrajine.

Gurs poziva lastnike nepremičnin: Pravilni in urejeni podatki zagotavljajo pravno varnost

07. 03. 2018 09.53

Geodetska uprava je objavila pojasnila glede novosti v zakonu o evidentiranju nepremičnin in lastnikom priporočila, naj čim prej uredijo meje parcel, vpišejo stavbo v kataster stavb in etažno lastnino v zemljiško knjigo ali uredijo podatke v registru nepremičnin.

Med novimi ukrepi za implementacijo arbitraže potrjeni zemljevidi, dovolilnice za ribolov in kazni za kršitelje

21. 12. 2017 11.50

Vlada je sprejela nove ukrepe za implementacijo arbitražne odločbe o meji med Slovenijo in Hrvaško. Potrdila je zemljevide o meji, kot jo je določilo arbitražno sodišče, in naložila evidentiranje meje. Sprejela pa je tudi uredbe s področja izvajanja skupne ribiške politike in zagotavljanja financiranja pravne pomoči ribičem.

Na sestanku v Sečovljah pet slovenskih družin izrazilo željo po selitvi v Slovenijo. Ribiči vladi: Radi bi v miru lovili

13. 12. 2017 17.22

Vlada je tokrat obiskala slovensko obalo in Sečovlje. V Piranu so se na sestanku z ribiči pogovarjali o tem, kakšne so njihove pravice po implementaciji arbitražne pogodbe. Ribiči pa so predstavnikom vlade pojasnili, s kakšnimi težavami se srečujejo na terenu. Sestanka s predstavniki vlade v Sečovljah se je udeležil tudi Joško Joras.

Razmišljajo, da bi zapustili domove in se preselili v Slovenijo

12. 12. 2017 19.19

Vladna delegacija je prebivalcem ob meji s Hrvaško v Lendavi in na Razkrižju pojasnjevala, kako bodo lahko izkoristili pravice po novi slovenski zakonodaji za uresničitev arbitražne odločitve o meji s Hrvaško. Kot je dejal predstavnik občine Lendava Stanko Gjerkeš, so oškodovani zaradi arbitražne odločitve v zakonu dobili, kar so zahtevali.

Vlada v DZ poslala zakonske predloge za uveljavitev arbitražne sodbe

20. 10. 2017 16.17

Vlada je v državni zbor poslala štiri zakonske predloge, povezane z uveljavitvijo arbitražne razsodbe o meji s Hrvaško. Predloge je vlada sprejela v sredo, parlament pa zaprosila za obravnavo in sprejetje po nujnem postopku. Po pričakovanjih vlade naj bi bili zakonski predlogi potrjeni že novembra.

Množično vrednotenje nepremičnin: lastniki po novem tudi z možnostjo ugovora

20. 07. 2017 15.19

Vlada je sprejela predlog zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin. Lastniki nepremičnin bodo imeli po novem možnost ugovarjati pripisani vrednosti nepremičnine in uveljavljati posebne okoliščine. Vplivali bodo lahko tudi na pripis posamezne vrednosti nepremičnine in uveljavljati posebne okoliščine.

Meja na Razkrižju seka dvorišča, hiše. 'Upali smo, zdaj je upanje povoženo'

30. 06. 2017 13.05

Vlada bo namenila posebno skrb implementaciji arbitražne razsodbe, zlasti pa prebivalstvu v obmejnem pasu, ki jih razsodba neposredno zadeva, je zatrdil premier Miro Cerar. Na Razkrižju se kljub temu ne morejo sprijazniti z odločitvijo arbitražnega sodišča, saj je katastrska meja ostala nedotaknjena in še naprej seka dvorišča in celo hiše ali pa je prebivalce zaprla z vseh strani.

Kosorjeva o arbitraži: Slovenija je vedno, ko je ocenila, da lahko, uporabila silo

30. 06. 2017 07.23

Prvič po odločitvi arbitražnega sodišča sta se srečala slovenski predsednik Pahor in hrvaška predsednica Grabar Kitarovićeva. Sklenila sta, da je v teh okoliščinah toliko bolj pomembno nadaljevanje njunega dialoga in medsebojnega zaupanja ter dialoga med državama. Bolj ostra pa je bila nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor.