karolinska

Nobelova nagrada za medicino v roke ameriških znanstvenikov

07. 10. 2024 11.48

Nobelovo nagrado za medicino letos prejmeta ameriška znanstvenika Victor Ambros in Gary Ruvkun za odkritje mikro RNK, novega razreda majhnih molekul RNK, ki imajo ključno vlogo pri regulaciji genov, je sporočil švedski inštitut Karolinska v Stockholmu.

Več milijonov vredni laboratorijski vzorci uničeni: 'Zbirali smo jih kar 30 let'

06. 02. 2024 08.44

Raziskovalni vzorci, ki so jih desetletja zbirali in skrbno hranili na švedski medicinski univerzi, so se povsem uničili, ko se je med božičnimi prazniki pokvaril zamrzovalnik. Ocenjena vrednost vzorcev naj bi znašala več milijonov evrov.

Po odhodu vodilnega otroškega kardiologa: 'V Ljubljani ostaja kakovostna ekipa'

08. 11. 2023 09.13

Službo za pediatrično kirurgijo na ljubljanski pediatrični kliniki zapušča otroški kardiolog Miroslav Elek, ki odhaja v Srbijo. Njegov odhod pomeni velik udarec za ljubljanski UKC, saj je Elek strokovnjak z največ izkušnjami na tem področju.

Nobelova nagrada za razvoj mRNK cepiv: 'Gre za primer koristne uporabe znanosti'

02. 10. 2023 12.04

Letošnja Nobelova nagrada za medicino gre v roke madžarski znanstvenici Katalin Kariko in ameriškemu znanstveniku Drewu Weissmanu za njun prispevek pri razvoju mRNK cepiv, je sporočil švedski inštitut Karolinska. Roman Jerala s Kemijskega inštituta nagrado razume kot spodbudo za nadaljnje raziskave na tem področju. Njuna odkritja je označil kot pomemben kamenček v mozaiku razvoja tehnologije, ki je pripomogla k boju proti pandemiji covida-19.

Nobelova nagrada za medicino za odkritja v povezavi z evolucijo človeka

03. 10. 2022 07.12

Letošnja Nobelova nagrada za fiziologijo ali medicino gre v roke švedskemu genetiku Svanteju Pääbu za odkritja v povezavi z genomi izumrlih praljudi in evolucije človeka, je danes sporočil švedski inštitut Karolinska.

Nobelova nagrada za medicino: odkritje receptorjev za temperaturo in dotik

04. 10. 2021 12.10

Letošnja Nobelova nagrada za fiziologijo ali medicino gre v roke ameriškemu fiziologu Davidu Juliusu in armensko-ameriškemu molekularnemu biologu Ardemu Patapoutianu za odkritje receptorjev za temperaturo in dotik, je sporočil švedski inštitut Karolinska, ki podeljuje nagrade. Zaradi njunega odkritja lahko denimo znanstveniki zdaj bolje razumejo, kako zaužitje čilija v možganih izzove signale za občutek vročine, čeprav čili ni vroč, ali pa zakaj mentol hladi, je pojasnil profesor Andraž Stožer. Odbor inštituta sicer letos ni imel lahkega dela pri navezovanju stika z obema znanstvenikoma. Uspelo mu je šele s pomočjo njunih sorodnikov.

Del DNK, podedovan od Neandertalcev, povezan s težjim potekom covida-19

01. 10. 2020 18.59

Del DNK, podedovan od Neandertalcev, je povezan z do trikrat večjim tveganjem, da ljudje huje zbolijo za covidom-19, so ugotovili znanstveniki iz Švedske in Nemčije. Ugotovili so, da je ta skupina genov zelo podobna skupini genov pri okoli 50.000 let starem Neandertalcu iz Hrvaške, piše na spletni strani nemškega inštituta Maxa Plancka.

Lekcije 'švedskega modela' v borbi proti covidu

09. 09. 2020 06.00

Švedska je v boju proti pandemiji bolezni covid-19 ubrala svojo pot – spomladi ni bilo zapiranja, kot drugod v Evropi, za kar so plačali visoko ceno, po številu žrtev glede na število prebivalcev so med državami v evropskem vrhu. "Namen naše strategije je, da ljudje razumejo, zakaj je pomembno upoštevati varnostna priporočila in se temu primerno obnašajo," pravi vodja švedskega ’NIJZ’. In očitno jim s tem načinom uspeva: ta teden so opravili rekordno število testov, več kot 120.000, od tega jih je bilo pozitivnih le 1300, to je 1,2 odstotka, kar je najmanj od začetka pandemije.

Virus se širi, število mrtvih narašča. Tudi na Švedskem kmalu ostrejši ukrepi?

06. 04. 2020 08.50

Država, ki se je sprva odločila za 'mehak pristop' v času pandemije koronavirusa, se pripravlja na strožje ukrepe. Število potrjenih primerov okužbe tam namreč narašča, še posebej v prestolnici, prav tako beležijo višjo stopnjo umrljivosti kot v sosednjih državah. Strokovnjaki so bili sicer kritični do pristopa švedske vlade in so opozarjali, da se igra 'rusko ruleto' s prebivalstvom.

'Socialno distanciranje je kupovanje časa, nujno je testiranje.' Kaj pa bo prineslo toplejše vreme?

26. 03. 2020 12.33

Svetovna zdravstvena organizacija države poziva, naj med ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa več pozornosti namenjajo testiranju. Medtem pa znanstveniki še raziskujejo, kaj bodo višje temperature pomenile za širjenje virusa. Nekateri opozarjajo, da bi se lahko pojavil lažen optimizem, da je bolezen premagana, potem pa bi se vrnila, kot se je nekoč v valovih španska gripa.

Letošnjo Nobelovo nagrado za medicino prejeli Američana in Britanec

07. 10. 2019 12.08

Letošnjo Nobelovo nagrado za medicino prejmejo Američana William G. Kaelin in Gregg L. Semenza ter Britanec Peter J. Ratcliffe za odkritja, kako celice občutijo kisik in se mu prilagajajo. To odkritje po besedah biologinje Mateje Erdani Kreft predstavlja pomemben doprinos k zdravju ljudi. Nagrajenci so bili veseli, da nagrado delijo drug z drugim.

Nobelova nagrada za dosežke pri zdravljenju raka

01. 10. 2018 11.43

V Stockholmu so razglasili letošnja prejemnika Nobelove nagrade za medicino, s čimer se je začel niz razglasitev Nobelovih nagrajencev. To sta ameriški in japonski imunolog James P. Allison in Tasuku Honjo, ki sta razvila posebno imunoterapijo za zdravljenje raka.

Nobelova nagrada za fiziko znanstvenikom, ki so uspeli dokazati Einsteinove trditve

03. 10. 2017 12.33

Nobelovo nagrado za fiziko so letos prejeli trije ameriški znanstveniki, Rainer Weiss, Baryy Barish in Kip Thorne, za prvo neposredno potrditev obstoja gravitacijskih valov. "Njihovo odkritje je pretreslo svet," je ob razglasitvi dejal vodja švedske akademije znanosti. Po mnenju znanstvenice Andreje Gomboc je potrditev valov pravi tehnološki čudež.

Nobelova nagrada za medicino trem znanstvenikom za odkritja o biološkem ritmu organizmov

02. 10. 2017 20.03

"Njihova odkritja pojasnjujejo, kako rastline, živali in ljudje prilagodijo svoj biološki ritem, da je usklajen z dnevno-nočnim ritmom Zemlje,'' so utemeljili podelitev Nobelove nagrade za medicino ameriškim znanstvenikom Jeffreyju C Hallu, Michaelu Rosbashu in Michaelu Youngu.

Nobelovo nagrado za kemijo prejeli trije znanstveniki, in sicer za oblikovanje in sintezo molekularnih strojev

05. 10. 2016 06.53

Švedski kraljevi institut v Stockholmu je sporočil ime letošnjega Nobelovega nagrajenca za kemijo. Nagrajena je ekipa treh znanstvenikov za oblikovanje in sintezo molekularnih strojev.

Nobelova nagrada fizikom, ki so raziskovali stanje snovi

04. 10. 2016 11.59

V Stockholmu so podelili Nobelovo nagrado za fiziko. Dobili so jo trije fiziki David J. Thouless, F. Duncan Haldane in J. Michael Kosterlitz za teoretske raziskave stanja snovi, saj so s tem "odprli vrata" neznanemu svetu.

Nobelov nagrajenec Japonec Ohsumi presenečen in počaščen

03. 10. 2016 11.58

Nobelova nagrada za medicino gre letos v roke Japoncu Yoshinoriju Ohsumi za odkritja mehanizma avtofagije. Avtofagija je proces, s katerim celica reciklira svojo lastno vsebino, razumevanje tega procesa pa pomaga pri razumevanju nastanka in razvoja številnih bolezni, od raka do Parkinsonove bolezni.

Raziskava: Že tri rezine slanine na dan povečajo tveganje za srčno-žilne bolezni

09. 09. 2016 15.29

Če se na našem jedilniku pogosto pojavlja slanina, tvegamo, da bomo zboleli za srčno-žilnimi boleznimi. Strokovnjaki ugotavljajo tudi, da so prezgodnji smrti in obolevanju za kroničnim boleznim najbolj izpostavljeni prebivalci najrazvitejših držav. Ti namreč pogosteje uživajo rdeče meso.

Švedska princesa Victoria rodila sina Oscarja Carla Olofa

03. 03. 2016 08.03

Švedska princesa Victoria in njen soprog princ Daniel sta se razveselila drugega otroka. Po deklici Estelle sta dobila še sina, veselo novico pa je sporočil ponosni očka.

Popravljanje DNK vredno Nobelove nagrade

07. 10. 2015 12.31

Letošnji dobitniki Nobelove nagrade za kemijo so na molekularni ravni odkrili, kako celice popravljajo poškodovano DNK. Mehanizem popravljanj DNK je eden izmed temeljnih mehanizmov, ki so omogočili evolucijo našega življenja, zato so po mnenju Komela z ljubljanske medicinske fakultete tokratni Nobelovi nagrajenci res zelo primerni.

Na epidemijo demence smo slabo pripravljeni, število bolnikov pa narašča

11. 05. 2015 14.21

Ko bomo dopolnili 80 let, bo imel vsak tretji med nami znake demence, ocenjujejo strokovnjaki. Pa smo v Sloveniji dobro pripravljeni na porast bolnikov s to boleznijo? Slabše kot primerljive države, pravijo.

Nobelova nagrada za kemijo Nemcu in Američanoma za razvoj mikroskopije

08. 10. 2014 12.20

Nobelovo nagrado za kemijo bodo letos prejeli Eric Betzig, Stefan W. Hell in William E. Moerner za razvoj na področju fluorescenčne mikroskopije. Zahvaljujoč njihovim dosežkom je optična mikroskopija vstopila v "nano svet".

Nobelova nagrada izumiteljem modrih LED diod

07. 10. 2014 13.12

Letošnjo Nobelovo nagrado za fiziko bodo prejeli Japonca Isamu Akaši, Hiroši Amano in Američan japonskega rodu Šuji Nakamura za izum modrih LED diod. Z njimi smo namreč dobili dlje trajajoče in učinkovitejšo alternativo starejšim virom svetlobe.

Nobelova nagrada za medicino v roke trojici, ki je odkrila naš "notranji GPS"

06. 10. 2014 12.02

Letošnji dobitniki Nobelove nagrade za medicino so ameriški nevrobiolog John O'Keefe ter norveška psihologa May-Britt Moser in Edvard I. Moser. Nagrado so prejeli za odkritje sistema v možganih, ki človeku omogoča orientacijo v prostoru.

Znana dobitnika Nobelove nagrade za medicino

08. 10. 2012 11.40

Japonec Šinja Jamanaka in Britanec John Gurdon sta dobitnika letošnje Nobelove nagrade za medicino. Znanstvenika sta dokazala, da je mogoče pri specializiranih celicah v določenih okoliščinah zavrteti razvojno uro nazaj.

Podelili so mu Nobelovo nagrado, a niso vedeli, da je umrl

03. 10. 2011 11.51

Dobitniki Nobelove nagrade za medicino so Bruce Beutler, Jules Hoffmann in Ralph Steinmann. A problem je, da je slednji pred nekaj dnevi umrl. Na koncu so se v fundaciji vendarle odločili, da bo ostal med nagrajenci.

Michaelu J. Foxu nagrada za igro in boj s Parkinsonovo boleznijo

05. 02. 2011 10.14

49-letni hollywoodski igralec Michael J. Fox, ki se že dolga leta bori z neozdravljivo Parkinsonovo boleznijo, bo prejel mednarodno priznanje za posebne življenjske dosežke na osebnem in igralskem področju.

Znan dobitnik Nobelove nagrade za medicino

04. 10. 2010 11.53

85-letni Britanec Robert Edwards je dobitnik prve letošnje Nobelove nagrade. Prislužil si jo je s pionirskim delom na področju zdravljenja neplodnosti.

Do Nobelove nagrade s korupcijo?

18. 12. 2008 16.20

Na darila, sponzorstvo ali plačane izlete očitno niso imuni niti Švedi. Celo do najprestižnejših Nobelovih nagrad naj bi si nekateri pomagali s korupcijo.

Hamburgerji uničujejo spomin

05. 12. 2008 15.44

Strokovnjaki ugotavljajo, da lahko prehrambni izdelki, ki jih označujemo z besedo hitra prehrana, privedejo do alzheimerjeve bolezni.