kapitalizem

Torul: Od 'bangerja' do 'superpozicije'
27. 11. 2024 19.27Domača elektro pop zasedba Torul, ki večino svojega koncertnega delovanja udejanja v tujini, je nedavno obelodanila nov singel in videospot za pesem Just Go. S filmskim videospotom so hkrati najavili deveti album Superposition. Več nam je zaupal vodja zasedbe Borut Bernik - Torulsson.

Dino Kužnik: Kot imigrant bom morda prikrajšan za kakšno svoboščino
23. 11. 2024 08.00Dino Kužnik se je pred desetletjem zaradi dela grafičnega oblikovalca preselil v Združene države, kjer se je uveljavil kot fotograf. Pred objektiv je postavil ameriškega raperja Tylerja, The Creatorja, sodeloval s podjetji, kot sta Puma in Tesla, od leta 2021 pa deluje tudi mali založniški studio za fotoknjige Aliens in Residence, ki ga je ustanovil s prijateljem. Pravi, da je trenutno njegov dom New York, saj tam preživi večino časa in gradi kariero, a bo Slovenija za vedno ostala del njegove identitete, kamor se vrača vsako leto.

Prvi odzivi zvezdnikov na Trumpovo zmago: kdo je vesel in kdo razočaran?
06. 11. 2024 15.02Združene države Amerike so dobile novega (starega) predsednika Donalda Trumpa. Čeprav so njegovo zmago nekateri zvezdniki napovedovali, jih je veliko več stalo na strani njegove protikandidatke Kamale Harris. Nekaj ur po tem, ko je postalo uradno, da je Trump spet zasedel predsedniški stolček, so rezultat volitev na družbenih omrežjih komentirali nekateri znani obrazi.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

V dokumentarnem filmu o življenju Nikole Tesle številna znana imena
19. 09. 2024 20.31Dobesedno naelektreno vzdušje pa je vladalo v mariborskem Mariboxu, kjer so sinoči premierno predstavili dokumentarni film Nikola Tesla, valovi prihodnosti. Dokumentarec, ki so ga predvajali v okviru festivala Dokudoc, je občinstvo popeljal skozi fascinantno življenje enega izmed največjih izumiteljev vseh časov, ki je lep kos svojega življenja preživel v Mariboru.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'
04. 08. 2024 07.39"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Praznovanja ob 1. maju: 'Brez našega dela ni ničesar'
01. 05. 2024 07.19Po torkovih kresovanjih so godbe zgodaj zjutraj s tradicionalnimi budnicami napovedale praznik dela. Čez dan bodo v organizaciji sindikatov in drugih prirediteljev potekala značilna prvomajska srečanja. V Ljubljani so svobodni sindikati priredili praznovanje na Rožniku, zbrane pa je nagovoril župan Zoran Janković.

Komu zvoni? Strah pred politično desnico in porazi levice
21. 10. 2023 09.03Zadnja leta naj bi se v Evropi znova spopadali z vzponom desnega populizma. Desni populizem je predstavljen kot tujek, kot nekaj nenaravnega in nesprejemljivega, nekaj, kar ruši obstoječo politično-ekonomsko ureditev. Zmaga Fica na Slovaškem, ponovna zmaga PiS-a na Poljskem (čeprav najverjetneje ne bodo mogli oblikovati vlade) v zadnjem mesecu govorita tej tezi v prid.

Naomi Klein v Doktrini šoka ne razvija resne analize neoliberalizma
23. 09. 2023 07.00Leta 1970 je socialist in marksist Salvador Allende demokratično in z velikim zanosom prišel na oblast čilske države. Tri leta kasneje ga je z oblasti prek nasilnega državnega udara (ki ga je ZDA podpirala) izrinil general Augusto Pinochet, s čimer se je za skoraj 20 let končala čilska demokracija. General je bil brutalen diktator, njegov režim izjemno okruten. Tisoči so bili usmrčeni, več deset tisoč zapornikov je bilo mučenih, več sto tisoč ljudi je bilo potisnjenih v izgon.

Dvojna omejitev demokracije
02. 09. 2023 16.25Zgodovina odnosa med kapitalizmom in demokracijo je zelo protislovna, čeprav nas danes prepričujejo, da je demokracija mogoča le v kapitalističnem tržnem gospodarstvu, prispodobe za politično demokracijo pa neoliberalni in konservativni zagovorniki kapitalizma iščejo v tržni potrošniški izbiri.

Podeljene nagrade Festivala kratkega filma
20. 08. 2023 13.59Na 9. ediciji Festivala kratkega filma - FeKK je mednarodna žirija grand prix namenila filmu Harnessing, ki ga podpisuje David Paige. Film je opisala kot pronicljiv, "s pretanjenim občutkom za detajle, ki nas opominja, da imajo podobe lahko močan estetski in politični vpliv".

Okoljski leopard za slovensko manjšinsko koprodukcijo Varuhi formule
13. 08. 2023 09.37Na mednarodnem filmskem festivalu v Locarnu je posebno nagrado, zelenega leoparda, ki je namenjen filmom s poudarkom na okoljski tematiki, prejela srbsko-slovensko-črnogorsko-makedonska koprodukcija Varuhi formule v režiji Dragana Bjelogrlića. Zlatega leoparda je prejel film Mantagheye bohrani z angleškim naslovom Critical Zone iranskega režiserja Alija Ahmadzadeja, ki govori o vsakdanu prekupčevalca mamil iz Teherana.

Imajo marksisti prav, da je gospodarstvo ključno za razumevanje celotne družbe?
29. 07. 2023 07.11Kljub Marxovi slavni tezi, da so filozofi do zdaj zgolj različno interpretirali svet, prava poanta pa je, da ga spremenimo, bi bilo zmotno misliti, da marksistov ne zanima razlaganje družbenega sveta. Navsezadnje sveta ne moreš spremeniti, če ne veš, kako deluje in zakaj je takšen, kot je. Erik Olin Wright, eden najimenitnejših sodobnih marksistov, zato upravičeno sklepa, da je marksizem v prvi vrsti družbena teorija, ne politični projekt.

Matematika ne dokazuje, da je kapitalizem učinkovit
20. 05. 2023 07.00Kapitalizem je privlačno zagovarjati s sklicevanjem na t. i. prvi osnovni teorem ekonomije blaginje, ki je matematična formalizacija slavne ideje Adama Smitha o "nevidni roki" trga. Ta pravi, da kapitalistični trgi v stanju popolne konkurence ustvarjajo t. i. Paretovo učinkovitost (ali Paretov optimum). Enostavneje rečeno, če je zadoščeno nekaj (strogim) družbenim pogojem, delovanje trga ustvarja situacijo, v kateri nihče ne more več izboljšati svojega položaja, ne da bi se poslabšal položaj vsaj ene druge osebe. Vse morebitne ekonomske interakcije s pozitivno vsoto so bile uspešno izvršene. Trg je ekonomsko učinkovit in to lahko matematično dokažemo.

Od antifašizma do boja proti 'totalitarizmom'
06. 05. 2023 09.36Zmaga antifašističnih sil, ki so jih tvorili pretežno socialisti, komunisti in social demokrati ter v manjši meri liberalci različnih predznakov, nad fašizmom v drugi svetovni vojni, je fašizem politično, teoretsko in ideološko delegitimirala. Fašizem je bil poražen s skupnimi močmi socialističnega in liberalistično-kapitalističnega tabora. Vendar je njegova zgodovinska delegitimacija bila zgolj prvi korak v veliko bolj pomembnem procesu – delegitimaciji socializma in postavljanju kapitalizma in liberalizma kot dveh edinih možnih ekonomskih in politično-ideoloških temeljev sodobnih družb.

Proces žalovanja v kapitalizmu
29. 04. 2023 16.58Žalovanje in z njim povezana žalost sta sestavni del življenja vsakega posameznika in vsake skupnosti. V današnji družbi pa proces žalovanja ni vezan zgolj in samo na izgubo bližnjih oseb, temveč tudi na izgubo živali, odnosov, prostorov in stvari, česar pa kapitalizem ne smatra za relevantno, četudi ustvarja žalost podobnih ali celo enakih razsežnosti. Vsaka pomembna izguba za seboj pusti žalost, s tem pa tisti, ki jih izguba tako ali drugače zaznamuje, vstopijo v proces žalovanja, ki je eden najtežjih procesov, skozi katerega mora iti človek, še posebej ob smrti.

Koliko krivde za kolonializem in ekstremno revščino lahko pripišemo kapitalizmu?
15. 04. 2023 07.00V marčevski kolumni z naslovom "Ne, Jason Hickel, kapitalizem ni ustvaril ekstremne revščine" sem prikazal, zakaj je kritični argument, da gresta kapitalizem in ekstremna revščina zgodovinsko gledano z roko v roki, selektiven in luknjičast. Na kolumno se je kritično odzvalo nekaj ljudi, ki so se med drugim spraševali, kako lahko trdim, da odsotnost kapitalističnih institucij po svetu do 19. stoletja (z izjemo Britanije) dokazuje, da kapitalizem ni mogel biti odgovoren za široko razširjenost ekstremne revščine v tistem času.

J. Lo razburila z lastno znamko alkoholne pijače: Le za denar ji gre!
07. 04. 2023 08.00Jennifer Lopez se je po predstavitvi lastne znamke alkoholne pijače znašla v nemilosti oboževalcev, ki jo obtožujejo, da se je prodala in da ji gre le za denar, saj je 53-letnica vrsto let javno govorila, da sama ne uživa alkohola, in opozarjala na stranske učinke, ki jih ta povzroča.

Nov padec podpore Golobovi vladi. 'Tako predstavljena davčna reforma je politična smrt'
27. 03. 2023 18.23O razlogih in političnih posledicah zadnje javnomnenjske raziskave, ki so jo za našo medijsko hišo izvedli v inštitutu Mediana, smo se v tokratni epizodi Popkasta pogovarjali Igorjem Lukšičem in Primožem Cirmanom. Rezultati kažejo, da ima vlada Roberta Goloba slabih deset mesecev po oblikovanju prvič več nasprotnikov kot podpornikov.

Ne, Jason Hickel, kapitalizem ni ustvaril ekstremne revščine
25. 03. 2023 07.00V World Development, eni najprestižnejših znanstvenih revij za raziskovanje ekonomskega razvoja, je že mesece daleč najbolj bran in medijsko opevan članek, ki ga je lani objavil slavni antropolog in antikapitalist Jason Hickel s kolegom Dylanom Sullivanom. Članek je na Twitterju delilo tisoče ljudi, pogosto z razvnetimi pripisi, da imamo zdaj končno trden statistični in zgodovinski dokaz, da kapitalizem ustvarja ekstremno revščino, namesto da bi jo reševal, kot trdijo neoliberalni apologeti po vzoru Stevena Pinkerja in Billa Gatesa.

Skrb zase v kapitalizmu: zakaj potrebujemo več negativnosti?
04. 03. 2023 08.45V današnjem družbenem okolju se negativnost smatra za nekaj slabega, destruktivnega. Nekaj, kar naj bi človeka vodilo v nekakšen malodušni fatalizem, čeprav šele v negativnosti vzklije seme kritične misli ter posameznikovega vzgiba, da se prične ukvarjati tako s svojim notranjim kot tudi z zunanjim, družbenim svetom. Prav zato je pomembno razumeti pravi pomen besede negativno, ki izhaja iz francoske besede 'negatif' in latinske 'negativus'. Pomen te besede pa nima t. i. negativne konotacije, temveč označuje tisto, kar zanika; zanikati; reči ne.

Tesni prijatelj ruskega predsednika: 'Putinu zmanjkuje denarja'
04. 03. 2023 07.28To so opozorila enega izmed najuspešnejših ruskih poslovnežev in milijarderjev. Hkrati oligarh Oleg Deripaska zatrjuje, da se bodo v naslednjem letu močno povečale tudi gospodarske težave celotne države in da bo ta potrebovala finančno pomoč "prijateljskih" držav.

'Ponoči mi razbija srce. Mladi ne upamo več imeti otrok'
03. 03. 2023 18.17"Ponoči mi razbija srce. Težave imam z nespečnostjo, anksioznostjo. Nisem edina. V tem svetu se ne moreš zanesti na nič več. Ne veš, kaj te čaka naslednji dan. Služb ni, stanovanj ni. Otrok ne upa imeti več nihče. Komaj si privoščiš psa in mačko, da nisi povsem sam," mi ob glasnih zvokih bobnov, ki spremljajo karavano mladih in malo manj mladih na protestu za podnebno pravičnost, pripoveduje Vida Jocif iz Škofje Loke.

Pajdaški kapitalizem je 'pravi' kapitalizem
04. 02. 2023 21.47V razpravah o učinkovitosti, moralnosti in nasploh zaželenosti dveh glavnih ekonomskih sistemov iz 20. stoletja se nekateri zagovorniki socializma marsikdaj odzivajo na kritike dejansko obstoječih socializmov (denimo Sovjetske zveze ali Jugoslavije) tako, da preprosto zatrdijo, da to ni bil "pravi" socializem. Trdijo, da bi bilo v "pravem" socializmu – za razliko od "neprave" socialistične Sovjetske zveze ali Jugoslavije – resnično poskrbljeno za javni interes ljudstva.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo
19. 01. 2023 12.18Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

Klaus Schwab med idejami in teorijami zarote: velik vizionar ali glavni zlobec?
17. 01. 2023 06.00Te dni v Davosu poteka letno srečanje Svetovnega gospodarskega foruma (WEF). Podoba moža, ki stoji za enim najbolj vplivnih letnih dogodkov, pa že leta niha med podobo velikega vizionarja in "glavnega zlobca", ki želi "eliti" pomagati, da si pokori svet. Kdo je torej Klaus Schwab, kaj mu očitajo nasprotniki in katere razvpite teorije zarote, ki so povezane z njim, ne držijo?

Izkušnja Draga Kosmača: 'Nujno potrebujete zdravnika, rešilca za vas ni, pokličite taksi'
15. 12. 2022 08.55Dostopnost do zdravstvene oskrbe je v Sloveniji zadnja leta vse slabša, kar na lastni koži izkusijo številni Slovenci, ki do diagnoz za zelo resne bolezni pridejo (pre)pozno, vse slabši je dostop do zdravnika ob stanjih, kjer lahko hitra obravnava pomeni mejo med življenjem in smrtjo ali resnimi posledicami za nadaljnje življenje. V stiski, kaj storiti, se je pred kratkim znašel Drago Kosmač, javnosti sicer znan tudi kot junak iz časov vojne za Slovenijo. Politika medtem išče rešitve in zatrjuje, da se področja zdravstva – po desetletjih spodrsljajev – tokrat res loteva resno.

Zgodba o 'vrtu' in 'džungli' – breme evropskega človeka v 21. stoletju
29. 10. 2022 07.20Josep Borell, visoki predstavnik EU za zunanje zadeve in varnostno politiko, sicer pa dolgoletni politik in član socialistične stranke v Španiji, je na odprtju programa Evropske diplomatske akademije v Brugesu v okviru Collège d'Europe svoj uvodni nagovor koncipiral v kontekstu teze o barbarih in civiliziranih ljudstvih, v okviru zaščite "vrta" pred "džunglo" ter moralni dolžnosti "vrtnarjev", da civilizirajo "džunglo".

Okoljske rešitve: svetovalec za podnebne spremembe in referendum o nuklearki
20. 10. 2022 16.39Poleti dolgotrajna suša, jeseni pa obilne padavine in poplave. Ekstremne vremenske razmere prizadenejo vse več ljudi, zato tudi politika ni več imuna na podnebno in okoljsko problematiko. Poletje in jesen pa sta tudi v znamenju energetske draginje, zato so se že pred meseci pojavili prvi politični pozivi k varčevanju z energijo, da nas pozimi ne bo zeblo. Evropske države želijo z ukrepi omejiti cene energentov in najti razpršene vire energije. Kandidate in kandidatki smo zato vprašali, kako bi v novi vlogi naslavljali perečo okoljsko problematiko, ali zaradi zaostrovanja na energetskem trgu tudi sami več varčujejo in ali podpirajo drugi blok Jedrske elektrarne Krško?

Obiskala vse države na svetu: 'V Slovenijo se bom zagotovo še vrnila'
16. 10. 2022 08.00Jessica Nabongo je ugandsko-ameriška popotniška blogerka in pisateljica, ki si je zadala, da do svojega 35. leta obišče vse države na svetu. To ji je nekaj mesecev po dopolnjenem 35. letu tudi uspelo, zdaj pa je svoja popotovanja in zgodbe strnila v knjigo "Ujemi me, če me moreš: Potovanje ene ženske v vse države na svetu". Med drugim je seveda obiskala tudi našo podalpsko deželico v obliki kokoši. Jo je navdušila bolj kot naša južna soseda? Kaj ji je bilo najbolj všeč? Jo je bilo kdaj strah? In ali obstaja katera država, v katero se ne želi vrniti? "Spoznala sem nešteto ljudi. Ti so tudi najpomembnejši del mojih potovanj. Države namreč najraje spoznavam prav skozi lokalne prebivalce," je povedala.