kancerogenost

Strokovnjaki kavo in čaj 'oprali' sumov, da povzročata raka
15. 06. 2016 12.12Strokovnjaki so po desetletjih krivice kavo in čaj "oprali" sumov, da sta kancerogena. Ugotovili so, da ni problematična vrsta pijače, temveč raka požiralnika verjetno povzroča pitje pijač pri temperaturah, višjih od 65 stopinj.

Aflatoksine odkrili v mleku. Jih lahko najdemo tudi v jajcih in mesu?
22. 02. 2013 06.27Kako se aflatoksini prikradejo v mleko? Z zastrupljeno krmo, ki jo pojedo krave, nalagajo pa se v jetrih živali. Tam so prisotni še 14 dni po zaužitju kontaminirane krme. Ali to pomeni, da je lahko sporno tudi meso teh živali? Kako pa je s kokošjimi jajci? Kako nevaren je lahko aflatoksin za ljudi?

Nič več mučenja živali v imenu lepote?
31. 08. 2009 14.08Pozivi k bojkotu kozmetike, ki jo testirajo na živalih, so vedno glasnejši in očitno se je opozarjanje izplačalo. Evropska komisija je namreč objavila razpis za predloge metod testiranja, ki ne bodo temeljile na mučenju živali.

Pesticidi krivi za obolevanje vaščanov Socke?
01. 12. 2003 00.00Analize prsti v Socki, ki jih je opravil neodvisni raziskovalec Anton Komat, naj bi dokazovale, da je za nadpovprečno obolevanje vaščanov za rakom vzrok uporaba prepovedanih pesticidov na hmeljiščih.

Kruh povzroča raka?
26. 05. 2002 00.00Švedski znanstveniki so odkrili, da pečeni krompirček, pecivo in kruh vsebujejo alarmantno visoke koncentracije substanc, ki povzročajo nastanek rakastih obolenj.

Nevarnost raka zaradi izpušnih plinov dieselskih motorjev
20. 08. 1999 08.50Izpušni plini starejših vrst dieselskih motorjev s skoraj desetkrat večjo verjetnostjo povzročajo raka kot izpušni plini Ottovih bencinskih motorjev brez katalizatorja. To je pokazala študija, ki jo je naročilo nemško ministrstvo za okolje. Minister Trittin pa je na tej podlagi zahteval, da je treba izpušne sisteme dieselskih motorjev čimprej opremiti z ustreznimi filtri. Raziskava je pokazala, da ti plini povzročajo raka izključno zaradi delcev, ki jih izpušni sistemi motorjev ne zadržijo. Tudi v izpuhu Ottovih motorjev so kancerogene škodljive snovi. Predvsem sta to benzol in policiklični aromatični ogljikovodiki. Z uporabo katalizatorjev se škodljivost teh snovi zmanjša za 90 odstotkov. Za prav toliko se zmanjša kancerogenost emisij dieselskih motorjev, vendar le v primeru, če se izpušni plini filtrirajo. Z vgradnjo filtrov bi bila škodljivost izpuha vozil na dieselski pogon primerljiva s škodljivostjo izpuha motorjev na bencinski pogon, je ugotovil inštitut Fraunhofer, ki je opravil omenjeno študijo. V prihodnosti bo torej v vozila z dieselskimi motorji nujno serijsko vgrajevati filtre. Avtobuse in tovornjake, ki vozijo po mestih, nameravajo s filtri opremiti že zdaj in tako zmanjšati zdravstveno ogroženost prebivalstva, v prihodnje pa bodo filtri za izpušne pline morali obveljati kot standard za vse dieselske tovornjake, avtobuse in osebne avtomobile.