kamnine

Najprej Grčija, nato Hrvaška – ali lahko potres pričakujemo tudi pri nas?
15. 02. 2025 07.12V zadnjih dveh tednih so na grškem otoku Santorin zabeležili več kot 4000 potresov, minuli teden pa so se tla tresla tudi pri naših južnih sosedih. Zakaj toliko potresne dejavnosti? Ali je med grškimi in hrvaškimi potresi kakšna povezava? Ali lahko tresenje pričakujemo tudi pri nas? Kako potresno varna je Slovenija? Na naša vprašanja je odgovoril seizmolog z agencije za okolje dr. Gregor Rajh.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?
02. 02. 2025 15.54Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Ne le plaz, v dolino drsi tudi gora z vasjo
15. 11. 2024 11.08Prebivalci švicarske alpske vasice Brienz zopet zaskrbljeno pogledujejo na goro in plaz za svojimi domovi. Do nedelje morajo zopet zapustiti svoje domove, saj se je ogromna gmota kamenja zopet začela premikati, tudi po več kot 25 centimetrov na dan. Geologi sicer opozarjajo, da zaradi mehke sestave tal proti dolini drsi gora skupaj z vasjo.

Želja po pozornosti? Turisti želijo v 'pekel': 'Ne bomo vas reševali'
26. 10. 2024 20.42Po šestih izbruhih v zadnjem letu so se v Grindaviku na Islandiji za turiste znova odprla vulkanska območja. A Gunnar Schram, policijski načelnik regije, obiskovalce opozarja, da v primeru nesreče zaradi neprevidnosti, ne bodo mogli računati na pomoč reševalcev.

Na sanjske Zelenortske otoke to jesen in zimo z direktnim letom!
19. 08. 2024 00.15To jesen in zimo si privoščite nekaj drugačnega, spektakularnega - počitnice na Zelenortskih otokih, imenovanih tudi Kapverdski otoki, najbolj zahodni točki Afrike, kjer poletje traja vse leto!

Na Luni odkrili jamo, ki bi lahko služila za izgradnjo stalne baze
16. 07. 2024 16.12Italijanski znanstveniki so v ponedeljek sporočili, da so prvič odkrili jamo na Luni, ki bi lahko bila s svojimi okoli 100 metri globine primerna tudi za izgradnjo stalne baze za ljudi. Znanstveniki domnevajo, da je na Luni še več sto drugih votlin.

'Najbolj pametno nositi čelado oziroma sploh ne ležati pod klifom'
17. 06. 2024 13.42Pod strmimi stenami, ki predstavljajo večji del obale slovenskega morja, se ni varno sončiti, je v Strunjanu ob predstavitvi projekta Erozijski procesi na obalnih flišnih klifih z oceno tveganja opozoril profesor na Naravoslovnotehniški fakulteti Timotej Verbovšek. Prvi rezultati so pokazali hitrejše krušenje od pričakovanega.

Goreča sled nad Berlinom: asteroid razsvetlil nočno nebo
21. 01. 2024 14.33V zgodnjih nedeljskih urah so lahko prebivalci Berlina in njegove okolice opazovali nebesni pojav. Nad nemško prestolnico je namreč zagorel asteroid, ki je preletel v Zemljino atmosfero. Številni so ob prizoru na plano potegnili fotoaparate in goreči žarek ujeli v svoje objektive. O morebitni škodi, ki bi jo povzročil asteroid, za zdaj še ne poročajo. Najverjetneje pa so na terenu že lovci na nebesna telesa. Ostanki so namreč lahko vredni tudi več sto tisoč evrov.

Grindavik nemočen pred silo narave: če vulkan izbruhne, bo mesto izbrisano
17. 11. 2023 20.04Potresna dejavnost na Islandiji se je upočasnila, vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da to še ne pomeni, da bi bilo območje varno. Iz nekaterih razpok, ki so nastale po tisočerih potresih, se še vedno dviguje para. Tudi tla se še niso umirila. Strokovnjaki se sicer ne morejo zediniti, kdaj natančno bi vulkan lahko izbruhnil. Evakuirano mesto Grindavik bi bilo tako lahko z obličja Zemlje izbrisano že v naslednjih nekaj dneh, a če vulkan tudi čez 10 dni še ne bo izbruhnil, se po besedah profesorice Kristina Jonsdottir verjetnost za katastrofo močno zmanjša. Na najnevarnejšem rdečem območju v mestu je sicer soseska zaradi kopičenja magme pod površjem poniknila za skoraj en meter.

Preboj druge cevi karavanškega predora prestavljen na pomlad
24. 10. 2023 07.36Zaradi zahtevne geološke sestave se preboj druge cevi avtocestnega predora Karavanke zamika. Pred letom dni je kazalo, da se bo izvajalec del, turško podjetje Cengiz, do meje z Avstrijo prebil letošnjo jesen. Vendar trenutno do preboja manjka še okoli 700 metrov in kaže, da bo dosežen šele spomladi.

Kako je nastala Zemlja? Se nam odgovor obeta v kapsuli, ki nosi delce asteroida?
22. 09. 2023 10.47V nedeljo se svetu obeta pravi vesoljski spektakel. Na naš planet se namreč vrača Nasina kapsula Osiris-Rex, s seboj pa prinaša res dragocen tovor. Kapsula je namreč oktobra pridobila vzorce z asteroida Bennu, vesoljske skale v velikosti gore, ki obeta odgovor na najgloblje vprašanje: Od kod prihajamo?

Lani slovenski tovornjaki prvič prepeljali več kot 100 milijonov ton blaga
20. 04. 2023 11.46Tovorna vozila, registrirana v Sloveniji, so lani prepeljala 103,8 milijona ton blaga oz. pet odstotkov več kot leto prej. Tako je bila prvič presežena meja 100 milijonov ton, je danes objavil statistični urad. Povečala se je količina blaga, prepeljana v Sloveniji, zmanjšala pa količina, prepeljana v tujino.

V rovinjski bolnišnici se bodo ogrevali kar z morsko vodo
13. 10. 2022 11.51Specializirana bolnišnica za ortopedijo in rehabilitacijo v Rovinju bo uvedla nov sistem ogrevanja s toplotno energijo iz morja. Za pilotni projekt, vreden skoraj milijon evrov, so prejeli 85 odstotkov nepovratnih evropskih sredstev, cilj projekta pa sta večja energetska učinkovitost in prihranek pri ogrevanju.

Podvodni vulkan na površju ustvaril rastoči otok
24. 09. 2022 09.06Pod Tihim oceanom se razteza z največ vulkani posejan globokomorski hrbet (angl. Home Reef). Nastal je zaradi stika treh najaktivnejših tektonskih plošč, katerih premiki povzročajo uhajanje magme v ocean, z ohlajanjem pa nastanejo kamnine. Zaradi pogostih premikov se na območju redno pojavljajo novi otoki.

Kljub pocenitvi energentov aprila nadaljevanje rasti cen uvoza
30. 05. 2022 11.49Cene uvoženih izdelkov so bile aprila za 1,7 odstotka višje kot marca in za 29,2 odstotka višje kot pred enim letom. Najopazneje so se glede na marec zvišale cene v skupini kovine, cene v oskrbi z elektriko in plinom pa so precej padle. Še naprej so se dražili naftni derivati in živila. Medletno so cenovni indeksi visoki.

Prve raziskave po izbruhu vulkana na Tongi kažejo, da je še vedno aktiven
23. 05. 2022 10.06Ekipa novozelandskih znanstvenikov se je z ladjo odpravila v bližino izbruha, kjer je posnela več tisoč slik in z novimi podatki naredila karto reliefa, ki primerja stanje pred in po izbruhu. Izračunali so, da je na morskem dnu od šest do sedem kubičnih kilometrov novega materiala. Razveselile so jih tudi najdbe rib in školjk v okolici vulkana. Analize plasti pepela pa so pokazale, da je vulkan še vedno aktiven.

Nasin rover začel z zbiranjem dokazov o življenju na Marsu
17. 05. 2022 16.28Nasin rover Vztrajnost, ki je že od februarja lani na Marsu, bo v naslednjih dneh začel pregledovati kamnine in zbirati vzorce za preiskave. Znanstveniki upajo, bodo po analizi vzorcev še korak bližje razrešitvi uganke o življenju na Marsu. Kljub temu so znanstveniki previdni. "Da bi lahko trdili, da obstaja življenje na drugem planetu, moramo imeti ogromno dokazov," opozarja vodja Nasinega projekta.

Nasina misija Lucy začela raziskovati še nikoli videne asteroide
16. 10. 2021 19.12Nasino vesoljsko plovilo, ki so ga poimenovali Lucy, je poletelo na novo raziskovalno misijo. Ta bo trajala 12 let, v njej pa bodo raziskali osem asteroidov v Jupitrovi orbiti. Tam naj bi se namreč skrivale skrivnostne vesoljske kamnine, za katere znanstveniki verjamejo, da so neokrnjeni ostanki planetarne tvorbe iz časa nastanka sončnega sistema.

Po zrušenju kraterja in spektakularnih izbruhih se je lava zgostila
04. 10. 2021 13.23Reka vroče lave, ki teče iz vulkana Cumbre Vieja na španski La Palmi, se je v ponedeljek zgostila, noč prej pa se je zrušila severna stran kraterja in povzročila spektakularne eksplozije. Oblasti so sicer za zdaj izključile nadaljnje evakuacije.

Vulkan na La Palmi spet aktiven: lava se nevarno približuje morju
28. 09. 2021 15.43Lava, ki znova bruha iz vulkana na Kanarskih otokih, se pospešeno približuje morju. Od obale je oddaljena približno 800 metrov, so sporočili uradniki z otoka La Palma. O pomoči otoku razpravljajo tudi španske oblasti.

Posnetki z La Palme: lava še naprej polzi po ulicah in uničuje vse pred seboj
22. 09. 2021 09.52Neustavljiva gmota staljene kamnine še vedno ogroža gosto poseljena naselja španskega otoka La Palma. Reke lave, visoke tudi do šest metrov, se kotalijo po pobočjih in uničujejo vse, kar jim pride na pot, poročajo lokalni mediji. Poleg tega je območje streslo že več potresov. Oblasti so zaradi vulkana, ki je začel bruhati v nedeljo po več kot 50 letih, do zdaj evakuirale že več kot 10.000 ljudi.

Potres v Mehiki spremljala neobičajna 'potresna' svetloba
08. 09. 2021 14.33Videoposnetki potresa v Mehiki prikazujejo, kako se je med tresenjem tal nebo začelo svetiti, kot bi bila v daljavi nevihta. Ljudje so to dejavnost v preteklosti povezovali s pticami in letali, tisti z najbolj bujno domišljijo celo z vesoljci.

So astronomi odkrili izvor asteroida, ki naj bi z Zemlje izbrisal dinozavre?
10. 08. 2021 21.14Znanstveniki, ki odkrivajo vesolje in preučujejo njegovo delovanje, so ugotavljali tudi izvor asteroida, ki naj bi pogubil eno najuspešnejših vrst našega planeta – dinozavre. Verjamejo, da so z novo študijo tej uganki prišli do dna, opozarjajo pa tudi, da bi lahko bil na poti še en tak asteroid. Študija namreč trdi, da je asteroid prišel iz "zunanjega dela glavnega asteroidnega pasu sončnega sistema, ki se nahaja med Marsom in Jupitrom".

Pokopališče na Golovcu bo spominski park, ureditev poti pod celjskim Starim gradom
18. 04. 2021 14.43Pod Starim gradom Celje bo tamkajšnja občina kmalu uredila nove tematske poti. Gre za tri medsebojno povezane odseke, ki jih tvorijo peščena ter težja in lažja planinska pot. Obnovili so tudi že naravno plezalno steno. Nekdanje slovensko pokopališče na Golovcu pa bodo preuredili v spominski park. Izgradnja poti bo stala okoli pol stotisočaka, za preureditev pokopališča pa so v proračunu rezervirali 20.000 evrov.

Nasa objavila zvočne posnetke instrumenta, ki zbira vzorce kamnin
11. 03. 2021 13.30Nasa je objavila zvočne posnetke, ki jih je na Marsu posnel instrument SuperCam, ki je pritrjen na Nasin rover Vztrajnost. Ta visokointenzivna svetlobna sonda s pomočjo laserja prepozna kamnine na daljavo. Gre za tehniko, ki jo je uporabil tudi Nasin prejšnji rover Radovednost, toda pri Vztrajnosti so vpeljali nekaj izboljšav, vključno z mikrofonom, ki omogoča, da se dejansko sliši laser pri delu.

Na Otoku prvič po 30 letih našli delce meteorita
09. 03. 2021 08.19Na območju Winchcomba so našli več delcev meteorita, ki je pred dobrim tednom dni osvetlil nebo nad Veliko Britanijo. Kot prvi je strokovnjake na najdbo opozoril lokalni prebivalec, ki je na domačem pragu našel zoglenelo kamenje. Zatem pa se je s svojimi najdbami javilo še več ljudi, stekla je tudi iskalna akcija. Skupno so do sedaj našli 300–400 gramov materiala.

Spektakularni izbruhi Etne osvetlili nebo nad Sicilijo
23. 02. 2021 16.44Etna je v zadnjih dneh celo najbolj izkušene vulkanologe osupnila s spektakularnimi izbruhi lave, ki so skorajda vsako noč osvetljevali nebo nad Sicilijo.

Vztrajnost že navdušuje: 'Vulkanske ali sedimentne kamnine? Komaj čakam, da izvem'
19. 02. 2021 08.05Na Marsu človek znova piše zgodovino. Rover Vztrajnost bo iskal sledi preteklega življenja, pa tudi zanimive vzorce kamnin in jih 'pospravil' na kup, ki ga bo naslednja misija leta 2025 predvidoma pripeljala na Zemljo. Tako bomo lahko v laboratorijih na Zemlji analizirali vzorce kamnin z Marsa, kar bo, kot napovedujejo strokovnjaki, izjemen dosežek znanosti. Rover že pošilja prve fotografije z Rdečega planeta: "So vulkanske ali sedimentne kamnine? Kakšne zgodbe nam povedo. Komaj čakam, da izvem," so v njegovem imenu na Twitterju zapisali pri Nasi.

Rover Vztrajnost pristal na Marsu in domov poslal prvi fotografiji
18. 02. 2021 17.10Pri Nasi so se razlegali aplavzi, saj je najbolj dovršen rover doslej preživel pristanek na rdečem planetu. Še posebej napetih je bilo zadnjih sedem minut do pristanka na površju Marsa. Rover Vztrajnost ima tako zgodovinsko nalogo tlakovanja poti za v prihodnosti prve korake človeka na tem planetu. Rover je poslal že prvi dve fotografiji svojega novega doma.

Pristanek na Marsu: roverjevih najnevarnejših sedem minut
17. 02. 2021 07.25Nasina misija Vztrajnost je le še nekaj ur oddaljena od svojega cilja – Rdečega planeta. Kot so sporočili iz južnokalifornijskega centra, kjer nadzorujejo potek misije, je plovilo popolnoma operativno in pripravljeno na pristanek v kraterju Jezero. Ta je predviden za četrtek ob 22. uri po srednjeevropskem času.