kakovostna živila

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev
13. 02. 2025 07.55Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

'Žalostno, da je strošek odpadne hrane skoraj večji kot strošek samega kosila'
13. 01. 2025 18.55Ob vsakem razkritju nepravilnosti v prehrambeni industriji se sprašujemo, kakšno hrano jemo, pa čeprav bi to, da jemo kakovostno in varno hrano, moralo biti samoumevno. A uradni veterinarji, ki delujejo znotraj Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, letno obdelajo skoraj 2000 inšpekcijskih nadzorov, ki jih izvršijo po prijetih prijavah o nepravilnostih. Dobijo jih iz različnih virov: anonimno, pisemsko ali preko skrivnih posnetkov društev, ki jih priskrbijo žvižgači. Točno število slednjih sicer zaradi varovanja virov ni znano, jih je pa, po besedah nevladnikov, vse več. Jajca so sicer s kmetije, kjer je prihajalo do sporne baterijske reje, odkupovale tudi številne šole in vrtci. Mnogi starši se zato sprašujejo, kako kakovostna živila zagotavljajo šole svojim učencem.

Na šolskem jedilniku tudi eko golaž: 'Ekološka hrana ne sme biti le za bogate'
25. 09. 2024 06.18Ekološki golaž, ekološke telečje hrenovke in ekološko mleko, ekološka jabolka in ekološki kruh. Vse to obogati mize na osnovni šoli Vojnik. Učenci takrat, ko so na meniju ekološka živila, na krožnikih ne pustijo skoraj nič. Tako jasno kažejo, da jim je ekološka hrana bolj všeč. Kljub temu, da le redke šole zagotavljajo dovolj ekološke hrane, je predstavnica ekoloških kmetov jasna, da je takšne visokokakovostne hrane na trgu dovolj, le potruditi se je treba. Čeprav je velika ovira na ekološki poti javnih zavodov višja cena takšnih živil, v osnovni šoli Vojnik, kjer so našli recept za uspeh, opažajo, da pri takšni hrani skorajda ne beležijo zavržkov. Kako zagotoviti, da bo imelo čim več slovenskih otrok enakopraven dostop do kakovostne ekološke hrane vsaj v šolah in vrtcih?

Bi tudi vi kuhali kot najboljši kuharji? Kuhajte z izdelki Rosmarino!
04. 04. 2024 10.02Če bi vrhunske kuharje vprašali, kaj je najpomembnejše pri ustvarjanju kulinaričnih mojstrovin, bi rekli dobre sestavine ter kakovostna posoda in noži.

Ekološka hrana iz lokalnega okolja še pomnoži pozitivne učinke
20. 05. 2023 00.15Ekološka hrana je temelj tako za zdravje sodobnega posameznika kot tudi za okolje in družbo kot celoto. Kadar ekološka hrana izvira iz lokalnega okolja, pa se njene prednosti z vidika hranilnih vrednosti in trajnostnega vpliva še pomnožijo.

4 nepogrešljivi izdelki v vsakem letnem času
03. 04. 2023 08.58Vsak letni čas je po svoje poseben - prinaša nam svojevrstne izzive. Naše počutje, energija, telesna pripravljenost in nivo stresa, ki ga občutimo, skozi leto nihajo.

Od novih testenin do jogurtov: med novimi živili izbrali najbolj inovativna
25. 01. 2023 14.23Jogurt s sirupom smrekovih vršičkov, polnozrnati kruh z lanom, proteinski jogurti in pirine rožice z lanenimi semeni. To je le nekaj od skupno desetih inovativnih izdelkov, ki so prejeli letošnjo nagrado za najbolj inovativna živila.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'
09. 10. 2022 07.17Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Nagradili inovacije: hitro je lahko zdravo in okusno
26. 01. 2022 12.39Bolonjska omaka brez mesa, kefir z dodatkom vitamina D3, kruh z bučnimi tropinami ("prgo"), ki sicer predstavljajo ostanek pri pridobivanju bučnega olja, omaka iz paradižnikov, ki niso bili primerni za prodajo, pa pirine testenine in proseni desert. To je le nekaj izdelkov, ki se po novem kitijo z nazivom "inovativno živilo leta". Kdo pravi, da obrok ne more biti hiter, zdrav in okusen?

Čas za nov začetek
19. 01. 2022 00.15Januar je pravi čas za več lahkotnosti tako v prehrani kot tudi v počutju. Razvade s hrano in pijačo, ki si jih privoščimo v prazničnem času, običajno obremenijo in utrudijo naše telo, zato je začetek leta kot naročen, da jih odstranimo iz svojega telesa. Na Sparovih policah so skrbno izbrali kakovostna živila in prehranske dodatke, ki so pri tem nepogrešljivi.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'
17. 10. 2021 07.00Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

Najboljši na Touru jedo AVE
27. 07. 2021 00.15Hrana je gorivo – telesu daje moč, zagon in dovolj energije. Uravnotežen in kakovosten jedilnik pripomore k boljšemu psihofizičnemu zdravju. Pravilen način prehranjevanja je najpomembnejši predvsem v vrhunskem športu, saj lahko odločilno vpliva na rezultate in počutje športnika. Tega so dobro zavedajo v ekipi Team Bahrain Victorious, kjer prehranski strokovnjaki in chefi vsakodnevno skrbijo za pravo kombinacijo živil ter dovoljšen vnos kalorij. V najboljši ekipi na letošnji znameniti Dirki po Franciji (Tour de France) tako pred vsako tekmo zaužijejo le najkakovostnejše sestavine, med katerimi so tudi AVE izdelki brez gensko spremenjenih organizmov.

Kolagen – skrivnost lepote življenja
26. 07. 2021 09.01Gostejši lasje, napeta koža, zavidljivi nohti, prožni sklepi, odlična presnova in dobro počutje. Se sliši kot iluzija? Vse to je v tvojih rokah, če izkoristiš potencial, ki ga premore čudežna snov v tvojem telesu.

Pogosti obiski restavracij s hitro prehrano lahko skrajšajo življenje
17. 04. 2021 08.42Nove raziskave ameriških znanstvenikov prinašajo zaskrbljujoče novice za ljudi, ki so v zadnjem letu postali odvisni od naročanja hrane na dom. Večletno spremljanje prehranjevalnih navad več kot 35.000 odraslih je pokazalo, da je "pogosto uživanje" v restavracijah pripravljenih obrokov močno povezano s prezgodnjo smrtjo.

BLOG: Nadledvične žleze in izgorelost
11. 04. 2021 17.25Primarna vloga nadledvičnih žlez je proizvodnja in uravnavanje kortizola (stresnega hormona) v krvi. Nadledvični žlezi tesno sodelujeta s hipotalamusom in hipofizo v sistemu, znanem kot os hipotalamus-hipofiza-nadledvična žleza, proizvajata pa tudi spolna hormona progesteron in estrogen, ki skrbita za tvorbo nevrotransmitorjev adrenalina, noradrenalina in dopamina.

Tradicionalni slovenski zajtrk: letos pomembnejši kot kadarkoli prej
20. 11. 2020 06.00Kos kruha, na njem pa maslo in med. Poplaknjeno z mlekom, za zdravo sladkanje pa slovensko jabolko. To so zadnjih deset let na današnji dan v šolah in vrtcih zajtrkovali otroci. Letošnja epidemija je onemogočila tradicionalen slovenski zajtrk v šolah, a ravno v teh časih je še kako pomembno zavedanje, da ima lokalno pridelana hrana močan potencial, da odžene zdravnika stran. Poleg tega pa tako podpremo slovenske pridelovalce, ki jih je epidemija covida-19 dodatno prizadela.

Prehranska dopolnila pod drobnogledom, prvi na vrsti vitamin D
09. 11. 2020 12.53Strokovnjaki v boju proti hudi obliki covida-19 velike upe polagajo v vitamin D, povpraševanje po njem se je zato, pričakovano, povečalo. Hkrati se vse pogosteje pojavlja vprašanje, kako kakovostna prehranska dopolnila ločiti od slabih. Vonj, okus in videz nam ne povedo nič, potrošnik mora hočeš nočeš zaupati proizvajalcu. Na Inštitutu za nutricionistiko so se zato odločili vzpostaviti program preverjanja kakovosti prehranskih dopolnil, najprej pa se bodo osredotočili prav na vitamin D.

Svetovni dan hrane: 'Gojimo, hranimo, ohranjajmo. Skupaj.'
16. 10. 2020 15.22S poslabšanjem epidemiološke slike v svetu in tudi Sloveniji države sprejemajo različne ukrepe za omejevanje širjenja novega koronavirusa in 'spremembe, ki smo jim priča, bodo lahko vplivale na naše prehranske navade in način življenja, tudi ko bo epidemija končana' ugotavljajo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Opozarjajo, da je ravno zato v tem času zdrava prehrana še toliko bolj pomembna.

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov
29. 09. 2020 06.00Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.

Nika Ambrožič Urbas: Mož Matjaž je izvrsten kuhar
29. 04. 2020 13.59Nika Ambrožič Urbas pravi, da je v vlogi četrte sodnice MasterChefa Slovenija neskončno uživala, tudi zaradi presenečenja, ki so ga zanjo pripravili sodniki. Ali ste vedeli, da je bila v otroštvu njena najljubša hrana vložena rdeča pesa? Preberite tudi, katera je njena najljubša nezdrava razvada in kakšen kuhar je njen mož Matjaž.

BLOG: Seznam živil, ki jih potrebujete v karanteni
29. 03. 2020 10.23Ob strahu pred covid-19 je povsem logično, da se pripravimo na izredne razmere. Vendar to ne pomeni, da bi morali vsi odhiteti v najbližjo trgovino in jo izropati vseh konzerviranih izdelkov ter kupovati na tone moke. Bodite racionalni pri izbiri hrane in se na nakup temeljito pripravite. Prednost dobro založene shrambe je v tem, da vam bo to pomagalo omejiti število odhodov iz hiše.

Kaj vpliva na kakovost prehrane v osnovnih šolah?
27. 04. 2019 07.00Zakaj so pri kakovosti prehrane razlike med osnovnimi šolami? Zakaj imajo ene bolj zdrave jedilnike, druge pa manj? Razlogov je več. Veliko je odvisno od osebe, ki vodi prehrano, ključna je podpora vodstva šole in tudi prehranska politika - torej, ali učitelji o hrani učijo in se o njej skozi projekte z učenci tudi pogovarjajo. Vpliv ima tudi to, ali ima šola svojo kuhinjo ali jim hrano vozijo z druge lokacije. Na račun tega je zato včasih več predpakiranih malic - krofov, rogljičkov ...

Inšpektorji našli tudi 15 ton mesa iz sporne poljske klavnice iz septembra
01. 02. 2019 14.27Sporno meso iz Poljske, kjer so bolno govedo najprej mučili, potem zaklali, meso pa prodajali kot zdravo, so po podatkih Uprave za varno hrano našli le v enem skladišču v Sloveniji. Kot so še sporočili, bo meso šlo v uničenje, ni pa še znano, koliko ga je in ali je bil morda že distribuiran naprej. NSi zahteva nujno sejo na temo spornega govejega mesa.

Na vzhodu države se ljudje prehranjujejo bolj nezdravo
16. 10. 2018 06.00Raziskave so pokazale, da se povečuje delež ljudi, ki vsakodnevno uživajo zelenjavo in redno zajtrkujejo, zmanjšuje pa se delež prebivalcev, ki uživajo sladkane pijače. Več nezdravega prehranjevanja je na vzhodnem delu Slovenije, podobno temu se kažejo tudi velike regijske razlike v deležu čezmerno prehranjenih in debelih.

BLOG: Najboljši vitamini za moške
14. 10. 2018 07.00Velik odstotek moških, ki danes uživajo tisto tipično "zahodno prehrano", brez sadja in predvsem zelenjave, ne oskrbi telesa z določenimi nujno potrebnimi vitamini. Številne zdravstvene težave in slabo počutje pa so nato povezane s tem primanjkljajem.

Zdravilne rastline lahko vplivajo na delovanje vaših zdravil
19. 09. 2018 14.09Ali veste, da imajo lahko tudi tudi zdravilne rastline in izdelki iz njih nezaželene učinke in vplivajo na delovanje zdravil, ki jih jemljete? Farmacevti zato opozarjajo, da morate zdravniku ali farmacevtu vedno povedati, katera zdravila ali izdelke za podporo zdravljenja rastlinskega izvora uporabljate.

BLOG: To so dejavniki, ki negativno in pozitivno vplivajo na naš imunski sistem
21. 01. 2018 06.30Imunski sistem nas varuje pred raznimi organizmi, ki smo jim vsakodnevno izpostavljeni. Zdrav imunski sistem prepozna, napade in uniči telesu tuje snovi ter se bori tudi proti lastnim telesnim celicam, ki se zaradi bolezni spreminjajo. Ameriški slamnik, ingver, probiotiki, vitamina C in D, cink in origano je le nekaj izdelkov, ki še dodatno spodbudijo delovanje imunskega sistema.

Ukrepi za manjšo rabo fitofarmacevtskih sredstev: cilj je varna hrana
04. 12. 2017 16.51Na ministrstvu za kmetijstvo so po tem, ko so članice EU dosegle dogovor o petletnem podaljšanju dovoljenja za sporni glifosat, predstavili nadgradnjo ukrepov za bolj trajnostno rabo fitofarmacevtskih sredstev. Kot je dejala državna sekretarka Tanja Strniša je glavni cilj omejitev uporabe fitofarmacevtskih sredstev, ki bo prinesla kakovostno, varno in zdravo hrano.

Končno se spreminja zavest: v javne zavode se vrača slovenska hrana, otroci znova zajtrkujejo
17. 11. 2017 06.30Kruh, maslo, med, mleko in jabolka so na krožnikih naših otrok že sedmo leto zapored. Toliko časa namreč v vrtcih in šolah poteka projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. To je projekt, ki je že obrodil prve pozitivne rezultate, žal pa ni šlo vedno vse kot po maslu in je bilo kdaj treba ugrizniti tudi v kislo jabolko.

Kaj je smisel kupovanja lokalnega? 'Tu lahko preveriš pridelavo, kmeta, bolj sveže je in še z več hranilnimi snovmi'
21. 03. 2017 06.09Slovenija je v zadnjih letih dvignila odstotek potrošnikov, ki na policah iščejo lokalne izdelke in pridelke, na skoraj 70 odstotkov. Raste tudi delež tistih, ki pri hrani preverijo poreklo. Mnenja o tem, ali je lokalno pridelana hrana draga ali ne, so različna. A s kupovanjem domačih izdelkov ohranjamo okolje in delovna mesta.