kakovost vode

Prve meritve po požaru na deponiji pokazale, da je kakovost zraka slaba
10. 03. 2025 07.12Ponoči je zagorelo na deponiji podjetja Cerop Puconci. Večje število gasilcev je uspelo lokalizirati in ustaviti požar, dela na požarišču pa še potekajo. Zaradi morebitnih škodljivih snovi v zraku naj prebivalci v okoliških naseljih ne odpirajo oken in vrat, osebe s težavami z dihanjem pa naj ne zapuščajo domov. Prve meritve so pokazale, da je kakovost zraka slaba.

'Ni bilo večjega vpliva na kakovost zraka, a potrebna je še analiza vode'
12. 02. 2025 18.30Rezultati analiz vzorcev zraka, ki jih je ob sobotnem požaru v Mariboru odvzel mobilni ekološki laboratorij Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, kažejo, da požar ni imel znatnega vpliva na kakovost zunanjega zraka v Mariboru in bližnji okolici. Vendar pa laboratorij v poročilu priporoča še analizo podzemne vode.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?
02. 02. 2025 15.54Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Prenova UKC Ljubljana se je z dodatkoma podražila za 18,4 milijona evrov
23. 01. 2025 13.27V okviru celovite prenove glavne stavbe UKC Ljubljana sta bila podpisana dva ključna dodatka, so poročili z ministrstva. "Revitalizacija stavbe UKC Hospital" bo stala dodatnih 12,5 milijona evrov brez DDV, "Covid19 – celovita energetska sanacija stavbe UKC Hospital" pa 2,5 milijona evrov brez DDV. Skupaj se bo tako prenova podražila za 15 milijonov evrov brez DDV oziroma za približno 18,4 milijona evrov.

Xiaomi Redmi Note 14: Profesionalna fotografija in vzdržljivost sta glavni značilnosti nove serije
22. 01. 2025 00.15Od 21. januarja do 28. februarja izkoristite 15 odsotni popust za pametne telefone serije Redmi Note 14 (Redmi Note 14 Pro+ 5G, Redmi Note 14 Pro 5G, Redmi Note 14 Pro in Redmi Note 14).Obenem boste prejeli še pametno zapestnico Xiaomi Smart Band 9 Active in brezžične slušalke Redmi Buds 6 Lite.

Oblasti zaradi pepela in dima razglasile izredne zdravstvene razmere
11. 01. 2025 07.44Oblasti v Los Angelesu se še vedno borijo z ognjenimi zublji. V dveh okrožjih divja več požarov, ki so po podatkih pristojnih terjali najmanj 11 smrtnih žrtev. 150.000 ljudi je moralo pred ognjenimi zublji pobegniti z domov, ki so povsem uničeni. Na območjih Pacific Palisades in Eaton so oblasti razglasile policijsko uro, prebivalce pa pozvale, naj se za zdaj še izogibajo nevarnim pogoriščem. Zaradi pepela in dima so na lokalni ravni razglasili izredne zdravstvene razmere.

'Nekateri kraji so videti, kot bi nanje padla bomba'
09. 01. 2025 06.22Na območju Los Angelesa v ameriški zvezni državi Kalifornija še vedno divja pet požarov. Vetrovi so se malce umirili, kar je zaustavilo širjenje požara Eaton, na delu pa so tudi že preiskovalci, ki poskušajo ugotoviti vzrok za požar Palisades. Ukaz za evakuacijo prejelo skoraj 180.000 prebivalcev. Uničenih je več kot tisoč zgradb, v požarih pa je umrlo najmanj pet oseb. Nevarnosti pa ljudem ne predstavljajo le ognjeni zublji – močno je namreč padla tudi raven kakovosti zraka, ki zdaj dosega "nevarne" ravni.

Priporočila strokovnjakov: Kako izbrati pravi izdelek s hialuronsko kislino za nego kože
18. 12. 2024 00.15Med najpogosteje iskanimi sestavinami za nego kože izstopa hialuronska kislina, ki velja za eno najbolj učinkovitih sestavin pri hidraciji in regeneraciji kože. A kaj pravzaprav vemo o njenem poreklu in učinkovitosti?

Odlični nasveti, kako lahko med prazniki na prvo mesto postavite zdravje in prehranske navade
11. 12. 2024 10.43Kaj kmalu nas bo zaobjel praznični čas, ko je morda težko vzdrževati uravnoteženo prehrano in aktiven življenjski slog. Marsikoga pogosto premami priročnost in ga zamika, da si v tem času privošči malo preveč prazničnih priboljškov in bogatih obrokov, zaradi česar se težko doseže ravnovesje, ki je potrebno za optimalno zdravje.

Quo vadis lex cannabis?
10. 11. 2024 19.05Državljani smo oddali glas na posvetovalnem referendumu, naša volja je jasna, kje pa je novi zakon o konoplji? Od referenduma je minilo že nekaj mesecev, mandat trenutne koalicije se počasi izteka, a o konoplji še vedno ne duha ne sluha. Ključno je, da ukrepamo hitro, vendar premišljeno. Zagotoviti moramo takšne spremembe, ki bodo bolj primerne za današnji čas in družbo ter bodo ponudile rešitve za težave, nastale v zadnjih desetletjih zaradi prohibicije.

20. obletnica delovanja hotela Four Points by Sheraton Ljubljana Mons
31. 10. 2024 00.15Od izgradnje takratnega hotela Mons mineva natanko dve desetletji.

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst
18. 10. 2024 08.58Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Umetnost (po)polne skodelice kave: na okus lahko vplivajo že sekunde
05. 10. 2024 15.20V čem se 'specialty kava' razlikuje od običajne kave? Katere so najpogostejše napake pri pripravi kave, zaradi katerih tudi iz najbolj kakovostnih zrn lahko dobimo neokusen zvarek? O tem in o kulturi pitja kave smo se pogovarjali s predsednikom Združenja Specialty kave Slovenija. Zaupal nam je tudi, koliko skodelic kave mora v povprečju pripraviti barista, da razvije občutek in pravo tehniko.

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?
17. 09. 2024 06.00Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'
12. 09. 2024 08.00Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

Kdaj in kako ukrepati proti gubicam na obrazu?
12. 09. 2024 00.15Staranju ne moremo pobegniti, lahko pa se nanj pripravimo. Del procesa staranja so tudi gube in gubice, ki jih lahko s pravilno in pravočasno nego malce omilimo. Prve gube se začnejo pojavljati med 25. in 30. letom starosti, odvisno od tipa kože. Pri normalni do mastni koži je ta proces kasnejši, medtem ko se pri občutljivejši gubice pojavijo prej. Kdaj ukrepati? Z bolj kakovostno nego za kožo in gube je priporočljivo pričeti po 30. letu. Kako ukrepati? Za vas imamo nekaj nasvetov.

Smrdeča gošča na Savi: 'Velik otok odmirajočih alg ni naraven pojav', gre za fekalije?
06. 09. 2024 15.01Na reki Savi se je na Cajhnovem jezu tako kot pred šestimi leti znova pojavila smrdeča gošča. Občina Radovljica je ob domnevi, da bi lahko šlo za izliv fekalnih odplak, podala prijavo na inšpektorat, sama pa bo izvedla intervencijsko čiščenje Save. Ob tovrstnih pojavih se znova porajajo dvomi v zmogljivost čistilnih naprav.

Pridružite se največjemu slovenskemu filmskemu maratonu
02. 09. 2024 00.15Festival umetne inteligence, ki ga organizira Harvey Norman, bo postregel z več resnično vabljivimi dogodki – od največjega slovenskega filmskega maratona do kreativne delavnice pod vodstvom znanega AI strokovnjaka Andreja P. Škrabe. Do 18. septembra 2024 od blizu spoznajte najsodobnejše naprave na trgu ter se potegujte za fantastične nagrade!

Za plastenko toliko denarja kot za 'navadno' vodo za 15 mesecev
31. 08. 2024 14.26To poletje smo bili priča pravemu viharju v kozarcu vode. Zveza potrošnikov je vlado namreč pozvala, naj uzakoni brezplačno vodo iz pipe ob obroku v gostilnah in zdraviliščih. Ponekod jo gostinci namreč zaračunavajo ali pa sploh ne strežejo. V Sloveniji imamo ta privilegij, da imamo kakovostno pitno vodo iz javnega vodovoda, ki je bolj trajnostna in veliko cenejša kot tista v plastenkah. Vendar pa potrebujemo tudi ustekleničeno vodo, pri čemer nastane velika težava zaradi embalaže.

Ukrajinka iz morja izvleka strogo zaščitene školjke, grozi ji kazen
20. 08. 2024 11.34Hrvaška policija je kazensko ovadila 36-letno ukrajinsko državljanko, ki je na otoku Krk iz morja izvlekla tri školjke strogo zaščitene vrste veliki leščur. Sumijo jo kaznivega dejanja uničevanja zaščitenih delov narave. Ta vrsta školjke je tudi v Sloveniji doživela tragično usodo, ko je bila zaradi 'morske pandemije', katere vzroke še preučujejo, v Sredozemlju uničena skoraj celotna populacija te velike školjke.

Bo status kopalnih voda na nekaterih priljubljenih kopališčih ukinjen?
15. 08. 2024 15.32Ministrstvo za naravne vire in prostor je te dni v javno obravnavo posredovalo osnutek prenovljene uredbe o upravljanju kakovosti kopalnih voda, ki vzpostavlja posodobljen seznam kopalnih voda. Dodani sta dve novi območji kopalnih voda, dve sta združeni, na določenih območjih pa je status kopalnih voda ukinjen.

Belgijska ekipa postala 'žrtev' Sene: triatlonka okužena z bakterijo E. coli?
05. 08. 2024 11.20Belgijska triatlonska reprezentanca se je morala po okužbi njihove olimpijke umakniti iz mešane štafete. Claire Michel je še prejšnji teden tekmovala v ženskem triatlonu, a je nato v nedeljo zbolela. Belgijski olimpijski komite sicer podrobnosti bolezni ni pojasnil, vendar pa številni opozarjajo na slabo kakovost vode v Seni, v kateri poteka plavalni del triatlona. Številni pa medtem ugibajo, da so morda triatlonko hospitalizirali zaradi okužbe z bakterijo Escherichia coli (E. coli).

Eni so bruhali, drugi zboleli, tretji videli stvari, o katerih ne želijo govoriti
04. 08. 2024 11.08Olimpijske igre že od otvoritvene slovesnosti burijo duhove, kakovost vode v reki Seni pa je bila velik trn v peti organizatorjev že dolgo pred tem. Francozi so v čiščenje reke pred igrami vložili več kot 1,5 milijarde evrov, kljub temu pa so triatlon zaradi onesnažene vode morali prestaviti.

'Na plažo ni več mogoče iti, ne da bi za to plačali malo bogastvo'
03. 08. 2024 17.35Zaradi vrtoglavih cen so v težavah tudi turistični ponudniki v Črni gori. "Plaže so okupirali turistični ponudniki, tako da nanje ni več mogoče iti, ne da bi za to odšteli malo bogastvo," je kritičen eden od črnogorskih gostincev. Na spletu je objavil videoposnetek, v katerem je izrazil nezadovoljstvo zaradi drastičnih podražitev, ki so ljudem vzele užitek do morja.

Čofotanja v Ljubljanici še nekaj časa ne bo
26. 07. 2024 09.27Čeprav je kemijsko stanje Ljubljanice dobro, pa rezultati mikrobioloških parametrov, ki jih izvajajo na ljubljanski mestni občini, kažejo, da kakovost vode v reki še vedno ne zadostuje kriterijem za pridobitev statusa kopalne vode. Kljub temu na občini vztrajajo pri načrtih za kopališče na ljubljanski Špici, kjer so se prebivalci pred desetletji že lahko kopali. Ljubljanica je sicer tudi poleti precej sveža, najvišja izmerjena temperatura nikoli ni presegla 20 stopinj.

Značilnosti cementnih lepil: potrebna večja jasnost in preglednost
22. 07. 2024 00.15
Reka Sena še ni dovolj čista, v vodi visoka raven bakterije E. Coli
15. 07. 2024 13.23Bližajo se olimpijske igre v Parizu, a reka Sena je še daleč od varne za kopanje, kažejo uradni podatki. V vodi naj bi bila namreč visoka raven bakterije E. Coli, športniki pa bi lahko bili izpostavljeni resnemu tveganju za zdravje. Sicer raven bakterije upada, oblasti pa so prepričane, da bo kmalu povsem varna za kopanje.

Ob visokih temperaturah ne pozabite na živali
11. 07. 2024 18.51Vročinski val ne popušča in kot se moramo pred učinki vročine zavarovati sami, ob tem ne smemo pozabiti na živali. Zato je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zbrala nekaj koristnih nasvetov, kako lahko tudi živalim olajšamo vroče dni.

NIJZ priporoča: Kopajte se le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost vode
02. 07. 2024 11.58Ob toplejšem vremenu marsikdo obišče morje, jezera ali reke. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) kopanje priporočajo le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost kopalne vode. Na seznamu kopalnih voda v Sloveniji je 48 odsekov morja, rek in jezer. Kopalce prav tako pozivajo, naj ne uživajo alkohola in prepovedanih drog.

Ste si pred dopustom pripravili potovalno lekarno?
30. 06. 2024 07.55V Lekarniški zbornici Slovenije pred poletnimi dopusti svetujejo pripravo potovalne lekarne. Ta zagotavlja vsaj osnovno prvo pomoč tudi tam, kjer ni vseprisotnih lekarn in bolnišnic. Zbornica dopustnikom priporoča, naj poleg prve pomoči s seboj vzamejo zdravila proti prehladu, povišani telesni temperaturi, bolečinam, prebavnim težavam in alergijam.