kadrovski standardi

Stavka na pošti: raje kot položnice bodo nosili pakete

05. 11. 2024 08.47

Poštnim delavcem, ki že dlje časa opozarjajo na vse težje razmere za zaposlene, slišijo pa le prazne obljube, je dokončno prekipelo. Za 22. november so napovedali stavko, ki bo trajala do izpolnitve zahtev. Ob tem dodajajo, da bodo zakonsko določen minimum izvajali na pisemskem delu, medtem ko bodo vse svoje resurse preusmerili na dostavo paketov. "Stavka je napovedana v času, ko je povečan obseg dela s paketi. S terena pa vemo, da ste jih stranke precej bolj vesele kot položnic," so napovedali. V Pošti Slovenije so stavko označili za preuranjeno.

Bruselj priporoča začetek pristopnih pogajanj z Ukrajino in Moldavijo

08. 11. 2023 13.03

Evropska komisija je državam članicam EU priporočila začetek pristopnih pogajanj z Ukrajino in Moldavijo. Pred potrditvijo pogajalskega okvirja morata obe državi po mnenju Bruslja sprejeti še določene ukrepe, je pojasnila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je kot "korak v pravo smer za Kijev in Evropo" pozdravil odločitev Evropske komisije.

Novinarji RTVS s 24-urno prekinitvijo dela zaostrujejo stavkovne aktivnosti

04. 04. 2023 08.01

Del zaposlenih na RTVS danes stavka s prekinitvijo dela, a na delovnih mestih. Kot so dejale članice stavkovnega odbora, vodstvo tudi po 19 sestankih ne razume ali noče razumeti stavkovnih zahtev, med katere spadajo novinarska avtonomija in delo brez zastraševanja. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je ob tem dejala, da stavka priča o resnosti razmer v nacionalni medijski hiši, in vodstvo hiše pozvala k odstopu.

Fides vztraja pri oblikovanju stebra do 1. aprila in grozi s stavko

29. 03. 2023 17.23

Vladna stran je reprezentativnim sindikatom zdravstva in socialnega varstva predstavila svoj predlog koncepta načrtovanega plačnega stebra za zdravstvo in socialno varstvo, ki je po ocenah sindikatov skromen, a pomeni premik k vsebini. V zdravniškem sindikatu Fides medtem vztrajajo pri napovedi stavke, če steber ne bo oblikovan do 1. aprila.

'Pomočnice vzgojiteljic so najbolj krivično obravnavan segment zaposlenih v šolstvu'

20. 01. 2023 06.00

V vrtcih po celi Sloveniji primanjkuje vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, logopedov, specialno-rehabilitacijskih pedagogov, tudi kuharjev, čistilk, računovodij. Eden vzrokov je ponižujoče nizko plačilo vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, ti so po novem v 26. razredu, torej plača znaša 1.226,82 evrov bruto, skoraj toliko od januarja naprej znaša minimalna plača. Pedagoški zanos in priljubljenost tega poklica upadata. Predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Silvija Komočar opozarja, da nam ne sme biti vseeno, kakšne generacije bomo vzgojili in izobrazili.

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Podpisan dogovor, ki tudi zdravnikom prinaša višje plače

22. 12. 2022 17.18

Vladna stran in predstavniki reprezentativnih sindikatov so podpisali pred dvema tednoma parafiran sporazum o razreševanju stavkovnih zahtev v zdravstvu in socialnem varstvu. Dogovor večini zaposlenih, ki so predmet sporazuma, v prihodnjem letu prinaša dvig plač v višini od dveh do štirih plačnih razredov. Višje bodo tudi zdravniške plače. Dvigi plač bodo državo v prihodnjem letu stali približno 50 milijonov evrov. Kdaj pride povišica?

Višje plače za zaposlene v zdravstvu, a ne za vse

07. 12. 2022 09.30

Sindikati zdravstva in socialnega varstva ter vladna stran so s podpisom parafe sporazuma zaključili pogajanja glede plačnih nesorazmerij in vprašanj glede standardov in normativov. V sporazumu so se dogovorili za dvig plač v vseh plačnih razredih, z izjemo plačnega razreda E3 in J. Prav tako je nekaj nerešenih zadev ostalo pri pogajanjih o delovnih mestih s peto stopnjo izobrazbe, kamor spadajo farmacevtski, laboratorijski, sanitarni in zobni tehnik.

Zdravstvena stroka od odločevalcev zahteva vključenost. 'Kadra ni dovolj'

11. 07. 2022 15.53

Da je zdravstvenega kadra v zdravstveni negi dovolj, je ocenil minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, ki se je ob tem skliceval na številke. Vendar pa so v Zbornici - Zvezi nad njegovo izjavo presenečeni in se sprašujejo, katere številke to kažejo. Njihovi podatki namreč kažejo ravno nasprotno, da je kadra premalo ter da se bodo stvari na tem področju še poslabšale, "če država ne bo sistemsko pristopila k reševanju težav". V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja ob tem od vlade zahtevajo vključenost v odločanje. Kot so opozorili, besedila predloga Zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema namreč niso prejeli: "Prav zaradi takšnega ravnanja je socialni dialog v preteklem letu zamrl."

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal

18. 06. 2022 17.02

Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'

27. 02. 2022 07.00

Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

'Če v politiki še naprej ne bo posluha, ni mogoče izključiti niti stavke'

24. 07. 2021 10.39

Predsednica zbornice zdravstvene nege Monika Ažman opozarja, da v zdravstveni negi že zdaj manjka ogromno kadra in da dovolj varne in kakovostne zdravstvene nege ne bodo več mogli zagotavljati. Prav zato je zbornica pripravila predlog prenovljenih kadrovskih standardov, o katerih že tečejo pogovori z resornim ministrstvom. "Če v politiki še naprej ne bo primernega posluha za problematiko, ni mogoče izključiti niti stavke," je dejala.

Slovenci, na katerih 'se špara, ker jih ni škoda': 'Sploh niso opazili, da je v agoniji'

14. 06. 2019 06.00

"Ko varovanci, ki so hkrati priklenjeni še na posteljo, umolknejo, vam rečejo, da spijo. Seveda spijo. Omamljeni od pomirjeval," pravi sogovornica, ki opozarja na razmere v domovih za starejše. Prepričana je, da bi lahko preprečili agonijo, ki jo je njena sestra doživljala pred smrtjo - če bi jo opazili. V domu, kjer konkretnega primera ne morejo komentirati, pa pravijo: ker je sistem zašel v napačno smer, se dogajajo "nedopustni dogodki".

'Nisem prekršil ničesar, samo omejil manipulacijski prostor'

01. 02. 2019 10.49

Direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij je prepričan, da s tem, ko je direktorjem zavodov z odredbo naročil, naj svojim javnim uslužbencem zapovejo, naj vodstvu poročajo o vsakem stiku s predsednikom sindikata SDOS Frančiškom Verkom, da ne gre za nikakršno prepoved, krivdo za neobstoječ socialni dialog s sindikatoma pa pripisuje izključno Verku.

Pravosodni policisti Podržaja pozivajo k odstopu

31. 01. 2019 12.47

Pravosodni policisti so direktorja Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Jožeta Podržaja pozvali k odstopu. Podržaj naj bi direktorjem zavodov namreč naročil, naj svojim javnim uslužbencem naložijo, da poročajo vodstvu uprave o vsakem stiku, ki bi ga imeli z Verkom. Takšna odredba pa je po mnenju sindikata "nezakonita in na meji kaznivega dejanja". Kaj o tem ministrica Katičeva?

Kolar Celarčeva zdravniškim organizacijam sporoča, da ne namerava oditi

10. 12. 2015 13.26

Zdravniške organizacije so prepričane, da bi moral Cerar zamenjati ministrico za zdravje, v nasprotnem primeru pa naj odstopi kar premier sam. Kolar Celarčeva pa z ministrskega mesta ne namerava oditi, prepričana je, da temeljno nesoglasje zdravniških organizacij z dosedanjo politiko izvira iz koalicijske pogodbe.

Primanjkuje kar 1500 medicinskih sester, namesto za enega bolnika skrbijo za tri ali več

09. 04. 2014 14.07

V sindikatu delavcev v zdravstveni negi opozarjajo na pomanjkanje medicinskih sester v zdravstvenem in socialnem varstvu. Ne izključujejo niti možnosti stavke. V intenzivni terapiji bi morala ena medicinska sestra skrbeti le za enega bolnika, največ za dva, a danes skrbi v povprečju za tri ali več bolnikov.

Urgenca: hudo kadrovsko stisko bosta rešila dva zdravnika po podjemni pogodbi in dva upokojena

21. 03. 2014 16.09

Na ljubljanski kirurški urgenci, kjer so se znašli v hudi kadrovski stiski, bosta v ponedeljek začela delati dva zdravnika po podjemni pogodbi. Kmalu se jim bosta pridružila še dva, ki sta sicer že upokojena.

Javna uprava potrebna ostrega reza?

22. 11. 2011 06.00

Kandidate na tokratnih volitvah smo povprašali, ali je javna uprava potrebna ostrega reza. Vsi se strinjajo, da mora biti prijazna državljanom, a kako to doseči? Bodo odpuščali? Zmanjševali plače? Bodo zaposlene nagrajevali? Preberite si njihove odgovore.

Brez etike v javnem sektorju?

05. 07. 2005 00.00

Preganjanje korupcije v Sloveniji ovirajo slaba kakovost odkrivanja in nezadostni etični standardi v javnem sektorju.