kadrovski manko

Pravosodni policisti na Dobu imajo vsega dovolj
10. 02. 2025 18.18Pravosodni policisti iz našega največjega zapora na Dobu pravijo, da imajo dovolj. Premajhne plače, prezasedenost zaporov in kadrovski manko so le tri od številnih težav, s katerimi se soočajo v zadnjih letih. Ker menijo, da so stvari ušle izpod nadzora, so direktorju zavoda in namestniku generalnega direktorja Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij predstavili sedem zahtev, kako izboljšati delovne pogoje. V primeru, da ne bodo uslišani, napovedujejo bojkot videokonferenčnih obravnav. V četrtek pa sindikat uprave za izvrševanje kazenskih sankcij napoveduje protestni shod pravosodnih policistov vseh zaporov.

Porast zanimanja za poklic vojaškega pilota in vojaške tabore pri mladih
30. 12. 2024 13.46Slovenska vojska ob koncu leta 2024 šteje 7332 pripadnic in pripadnikov, so zapisali na ministrstvu za obrambo, kjer so ob koncu leta zadovoljni, da zapolnjujejo kadrovski manko. Veliko zanimanje opažajo predvsem za poklic vojaškega pilota in vojaške tabore pri mladih.

'ZZZS bo moral postati bolj strateški in aktiven kupec zdravstvenih storitev'
14. 10. 2023 09.52Bo zdravstvena reforma sploh izpeljana, bomo po ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja plačevali prav toliko ali še več, kot smo zasebnim zavarovalnicam, in kako zmanjšati število ljudi, ki so brez osebnega zdravnika? Nova zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel meni, da se zdravstvo lahko izboljša le skozi "sklop majhnih korakov". Napoveduje, da bo na ravni države treba določiti, kakšno košarico pravic si želimo kriti z denarjem, ki je na voljo. Znesek dopolnilnega zavarovanja, ki je določen v zakonu in znaša 35 evrov, pa bo fiksen do konca 2024, obljublja.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?
09. 10. 2023 14.2710 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo
18. 07. 2023 06.54V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Tuji delavci krpajo kadrovsko luknjo, a kdo jih bo integriral?
27. 05. 2023 14.50Slovenija je pred resnim izzivom. Prvič po letu 2008 je v položaju, ko je povpraševanja po delavcih več, kot jih je na voljo. To potrjujejo tudi podatki Zavoda za zaposlovanje, delodajalci ob 50.000 brezposelnih iščejo 60.000 delavcev, večinoma za dela, ki jih Slovenci nočemo več opravljati. A če so v tistem obdobju kadrovski manko pokrivali migranti iz območja nekdanje Jugoslavije, je zdaj drugače. V gospodarskih združenjih zadnja leta vse glasneje opozarjajo, da je balkanski kadrovski bazen prazen, zato jih vse več računa na azijsko delovno silo. A kdo bo poskrbel, da se bodo primerno integrirali v slovensko družbo?

Predvidena reorganizacija upravnih enot: zmanjšanje iz 58 na 12?
21. 03. 2023 19.52Iz 58 na 12 naj bi padlo število upravnih enot po celi Sloveniji, ostale upravne enote, ki so danes opolnomočene, pa bodo tako imenovane izpostave, kjer se ne bo dalo urejati ne gradbenih dovoljenj ne zadev za tujce. Vzrok pa je, kot je povedala ministrica za javno upravo, da so naše upravne enote po velikosti in obremenjenosti neenake in da želijo z reorganizacijo poskrbeti za kadrovski manko, ki je v nekaterih upravnih enotah vseprisoten. Upravne enote naj bi po reorganizaciji ostale v Ljubljani, Mariboru, Celju, Kranju, Novem mestu, Novi Gorici, Murski Soboti, Kopru, Slovenj Gradcu, Brežicah, Zagorju ob Savi in Postojni.

Kadrovska kriza hromi Slovenijo
04. 02. 2023 12.00Primanjkuje 1.000 zdravnikov, 3.600 delavcev v zdravstveni negi in rehabilitaciji, od 4.000 do 5.000 učiteljev v šolah, vzgojiteljev v vrtcih, skoraj 12.000 delavcev v gostinstvu in turizmu, 3.800 voznikov, 5.000 parov rok v gradbeništvu. Kdo bo torej gradil domove, socialna stanovanja, še zlasti pa bolnišnice, šole, vrtce? Predvsem pa, kdo bo tam delal? Bodo morala podjetja, tudi lokali, restavracije, hoteli – ker ni kadra – zapirati svoja vrata?

'Tožilci bitk ne moremo bojevati v medijih ali v politiki, samo na sodišču'
27. 01. 2023 06.00Generalni državni tožilec Drago Šketa je v četrtek od vlade dobil pozitivno mnenje h kandidaturi za generalnega državnega tožilca za nov mandat, aktualni mandat se mu izteče v začetku maja. Z njim smo se pogovarjali o dogodkih, ki so zaznamovali ta mandat, in o načrtih za prihodnjega. "Zagotovo je moj mandat zaznamovalo več problemov, spopadali smo se s kadrovsko stisko na tožilstvih, se zavzemali za imenovanje evropskih delegiranih tožilcev, veliko je bilo političnih pritiskov, branili smo se pred parlamentarnimi preiskavami, predvsem pa smo se morali ves čas boriti za neodvisnost in samostojnost tožilstva," je povedal v posebnem pogovoru za 24ur.com.

Na lovu za kadri: 500 evrov za tetovaže, piercinge in frizerja
08. 11. 2022 06.00Tetovaže, piercingi in moderne pričeske - povsem brezplačno. Vse našteto novim zaposlenim obljubljajo v nemški hotelski verigi, kjer upajo, da bodo z neobičajno potezo uspeli premagati kadrovski manko. Od kar so oplemenitili oglas za delo, se je število prošenj povečalo za četrtino. Želimo si, da vsak delavec spiše svojo zgodbo o uspehu in da njihova osebnost zasije tudi na delu, pravijo v kadrovski službi.

So pomožni policisti res le poceni delovna sila, s katero krpajo manko v Policiji?
24. 03. 2021 11.21Trenutno vrste slovenske Policije premorejo 554 pomožnih policistov in kar nekaj od njih je vedno bolj nezadovoljnih. Če so še pred leti bili vpoklicani le nekajkrat na leto, so sedaj zaradi manka rednih policistov razporejeni na naloge varovanje državne meje najmanj trikrat mesečno. Kljub izmenskemu delu in izpostavljenosti jim ne pripadajo dodatki kot njihovim kolegom policistom, čeprav z njimi patruljirajo na terenu, prav tako ostajajo brez nadomestila plače. V sindikatu so prepričani, da gre za sistemsko zlorabo njihovega položaja.

V Hrastniku do 2023 nov dom za starejše: za 11 milijonov evrov na voljo 132 postelj
23. 03. 2021 16.19Stanovalci hrastniškega doma za ostarele se bodo že kmalu morda lahko veselili novih, ustreznejših prostorov – tamkajšnjemu domu se obeta nova infrastrukturna pridobitev. DSO, ki sta ga tako prvi kot drug val epidemije zelo prizadela, od začetka delovanja – torej že skoraj četrt stoletja – namreč deluje v prostorih nekdanjega dijaškega doma. Manko vlaganja v preteklosti pa je tudi tukaj (kot podobno v drugih domovih za starejše) naredil svoje – hud kadrovski, finančni in prostorski primanjkljaj je ob prvih okužbah z novim koronavirusom razkril globoke vrzeli na področju oskrbe starejših. Hrastniška novogradnja bo zdaj vsaj nekoliko skušala blažiti tovrstne težave, vrednost naložbe pa znaša okoli 11 milijonov evrov.

O opoziciji
10. 10. 2020 07.57V trenutnem sklicu državnega zbora, nasproti tretji vladi Janeza Janše, stoji t. i. bipolarna opozicija. Na eni strani imamo Jelinčičevo SNS, ki skladno z lastnim cenikom nudi podporo Janezu Janši pri legalizaciji določenih odločitev. Lahko bi rekli, da SNS predstavlja neko vrsto tihega partnerja vladi, s katero je tudi uradno podpisala sodelovalni sporazum. Na drugi strani imamo plejado opozicijskih strank, ki so po svoji naravi, moči in funkciji v političnem prostoru popolnoma različne.

Poročilo: Na Poljskem zatajil uradni veterinarski nadzor
12. 04. 2019 16.25Evropski inšpektorji so na Poljskem ugotovili vrsto pomanjkljivosti v uradnem veterinarskem nadzoru v klavnici, kjer so klali bolno govedo. Tamkajšnji veterinarji so prezrli resnost indicev o klanju bolnega ali poškodovanega goveda. Za pomanjkljiv nadzor v celotni proizvodni verigi pa je kriv tudi kadrovski manko.

FOTO in VIDEO: Ena od begunk pri Župelevcu rodila kar na poti. V Brežicah in Dobovi okoli 3000 novih beguncev
21. 10. 2015 06.10V Slovenijo prihajajo novi begunci. Na območju Stare vasi je skupina okoli 1500 beguncev prečkala zeleno mejo. Policija jih je izsledila in jih peš pospremila proti Sloveniji. Iz Hrvaške naj bi jih proti Sloveniji napotili z avtobusi. V Rigonce pa je z vlakom prišla še ena velika skupina.

Nova medicinska fakulteta, pomanjkanje zdravnikov in brezposelni mladi
18. 09. 2013 18.12Študenti mariborske medicinske fakultete so po desetih letih čakanja in prostorske stiske dobili medicinsko fakulteto. Pa bo še ena fakulteta rešila kadrovski manko v našem zdravstvu? Že zdaj je ob koncu študija vse več brezposelnih zdravnikov.

Policisti kot 'drugorazredni javni uslužbenci'
10. 02. 2012 16.14V Sindikatu policistov Slovenije so opozorili na kadrovski manko ter slabe delovne pogoje v policiji. Ko so policisti poklicani na nujno nalogo, to tudi vedno opravijo, vendar pa z "vedno bolj slabimi sredstvi, pod vedno slabšimi pogoji in za vedno slabše plačilo".

Brezposelni največ pol leta?
17. 03. 2005 00.00Nov vladni program politike zaposlovanja se osredotoča na izobraževanje brezposelnih, uspešno vključevanje marginalnih skupin na trg dela, mladi pa naj bi se zaposlili v pol leta.