kadrovska stiska

Ko se kriza v šolah tako zaostri, da odpade pouk matematike
25. 10. 2024 06.00Dijaki 3. letnika ljubljanske gimnazije matematike niso imeli mesec in pol. Učitelja matematike do novembra nimajo tudi na jeseniški gimnaziji, nekaj ur zato dijakom odpade. Rakek – septembra nenapovedana bolniška odsotnost učiteljice matematike. Vavta vas in Otočec – matematiko poučuje učiteljica razrednega pouka. In drugod? Na celjski osnovni šoli so po štirih neuspelih razpisih zaposlili učiteljico iz Bosne, a nima diplome iz matematike. Najbolj pereče vprašanje ta hip – kdo bo sploh še poučeval matematiko?

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče
24. 10. 2024 06.00Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Domovi za starejše: kadrovska stiska nevzdržna, stanovalci prikrajšani že pri osnovah
21. 10. 2024 11.13Kadrovska kriza v domovih za starejše je že tako nevzdržna, da ogroža zagotavljanje varnih in kakovostnih storitev za stanovalce ter zdravje zaposlenih, opozarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Poudarjajo, da so zaposleni izpostavljeni visokim delovnim obremenitvam in čedalje bolj nepredvidljivim delovnim urnikom. Na razpise pogosto sploh ne prejmejo prijav.

Majcen: Prekinitev zaporne kazni ne pomeni, da bomo na široko odprli vrata zapora
11. 10. 2024 07.46Kaj vse prinaša odlok o ugotovitvi zaostrenih varnostnih razmer zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih za prestajanje kazni zapora? Za najodmevnejši ukrep se je izkazala predvsem začasna prekinitev zaporne kazni. A kot je poudaril generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Bojan Majcen, to ne pomeni, da bodo z uveljavitvijo odloka na široko odprli vrata ter izpustili zapornike. Primere bodo namreč obravnavali individualno, na prostost pa bo sicer dovoljeno le tistim, ki imajo že sedaj dovoljenje za izhode, ter tistim , ki so sami nastopili kazen s prostosti. "Gre za tiste zapornike, ki so že sedaj smatrani kot neenevarni," je pojasnil.

Ker so zapori prenatrpani, bodo zapornike kar izpustili
05. 10. 2024 19.42Ker ni prostora, kamor bi zapornike namestili, bi jih začasno izpustili. Uprava za izvrševanje kazenskih sankcij namreč zaradi števila zapornikov, ki še nikoli ni bila tako visoka, predlaga razglasitev zaostrenih varnostnih razmer, po katerih bi zaporniki lahko prestajanje kazni prekinili. Da tako alarmantnih razmer ni predvidel nihče, kar polovica zaprtih oziroma priprtih je namreč tujcev, pravi ministrica za pravosodje. "Nesistemsko in neposrečeno," pa o razglasitvi izrednih razmer pravi Miroslav Žaberl. Ali lahko to vpliva tudi na splošno varnost državljanov?

Ministrstvo predlaga, da se postopek za izdajo delovnega dovoljenja podaljša
25. 09. 2024 20.33V Sloveniji se soočamo z rekordnim pomanjkanjem kadra v številnih panogah. Delodajalci kadrovsko vrzel krpajo s tujo delovno silo. Še do nedavnega so delavci iz tujine za dovoljenja na upravnih enotah čakali tudi do pol leta, od konca julija pa lahko začnejo delati že v času, ko postopki na upravni enoti še tečejo. Na ministrstvu za javno upravo predlagajo, da se ta ukrep podaljša. Predlog bo na mizi vlade, a mu niso vsi naklonjeni.

Kadrovska stiska v Policiji: ponujajo dobrih 1200 evrov bruto
24. 09. 2024 18.12Medtem ko vladni pogajalci in sindikati javnega sektorja sporočajo, da je predlog novega plačnega zakona skoraj povsem usklajen, oba policijska sindikata še naprej rožljata s stavko. Ob tem opozarjata na hudo kadrovsko stisko in vladi očitata, da z vpoklicem pomožnih policistov državljanom daje lažen občutek varnosti. Policija v svoje vrste vabi tudi državljane, ki bi na območju Ljubljane in Kočevja varovali državne objekte. Bi vi to počeli za dobrih 1200 evrov bruto?

Kadrovska stiska: v letu in pol odšlo 800 policistov
09. 09. 2024 19.54Policija se sooča s hudo kadrovsko stisko, ki bi lahko vodila tudi v kolaps sistema, opozarjata policijska sindikata. V zadnjem letu in pol je zaradi odpovedi in upokojitev odšlo kar 800 policistov, kar je skoraj desetina vseh zaposlenih. Stiska je največja na manjših, lokalnih policijskih postajah. Glavna razloga za množične odhode sta, po mnenju sindikalistov, poslabšanje varnostnih razmer in nezadovoljstvo s plačami. Ker so razmere urgentne, so pisali tudi predsedniku vlade.

Tik pred koncem počitnic iščejo kar 600 predmetnih učiteljev
20. 08. 2024 18.57Le še približno dva tedna loči naše šolarje do začetka novega šolskega leta, ki bo, opozarjajo šolniki, vnovič razgalilo malomarnost državnega upravljanja s sicer dragocenim izobraževalnim sistemom. Kdo bo poučeval otroke? Ne le v zdravstvu, o katerem pogosto govorimo, tudi v šolstvu, opozarjajo ravnatelji, se kadrovska stiska iz leta v leto le še poglablja. Več kot 600 predmetnih učiteljev ta hip iščejo naše osnovne šole. A na drugi strani na vodstva šol padajo tudi očitki, saj se je ob koncu preteklega šolskega leta na zavod za zaposlovanje prijavilo kar 900 uslužbencev, ki so bili pred tem zaposleni v izobraževanju. Zakaj?

Težave na upravni enoti Sežana: 'Vloge so zmeraj nepopolne, postopki se vlečejo nenormalno dolgo časa'
12. 07. 2024 11.02Kraški podjetniki so obupani. Zaradi izjemno dolgotrajnih postopkov pri izdaji gradbenih in uporabnih dovoljenj na upravni enoti v Sežani močno trpi njihov posel. Težave imajo tudi posamezniki, občine pa skrbi, ali bodo uspele počrpati evropska sredstva, govora je o milijonih evrov. Upravni enoti očitajo, da je cokla v razvoju celotne regije. Tam pa se branijo, da jih pesti kadrovska stiska, kljub temu pa delujejo zakonito. Kaj pa na to pravi pristojno ministrstvo?

Poročilo o delu Policije: kadrovska problematika in več medvrstniškega nasilja
05. 07. 2024 14.14Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo se je seznanil s poročilom o delu Policije v letu 2023. V razpravi so se vrstila številna opozorila o kadrovski problematiki na Policiji in problematiki medvrstniškega nasilja. Delež mladoletniške kriminalitete je bil lani najvišji v zadnjih desetih letih.

V novogoriški bolnišnici vse večja kadrovska stiska, kaj pravi ministrica?
04. 06. 2024 19.41Novogoriško bolnišnico, kjer je pet kirurgov pred dvema tednoma hkrati dalo odpoved, je obiskala ministrica za zdravje. Direktor bolnišnice namreč še vedno upa, da se bo s katerim od odhajajočih kirurgov vendarle dogovoril za nadaljnje sodelovanje, hkrati pa ne izključuje tudi kakšne nove odpovedi, če bo vlada strogo ločila zasebno in javno zdravstvo.

Letos v družinskih ambulantah kljub stavki dva odstotka več obravnav
08. 05. 2024 21.09Zdravniki že skoraj štiri mesece stavkajo. Po neuspešni mediaciji, ki je stala slabih sedem tisočakov, se Fides in vladni pogajalci tedensko sestajajo za zaprtimi vrati, a kot kaže nobena stran ne popušča. Stavka se je zaostrila z marcem, ko so nekateri zdravniki preklicali soglasja za nadurno delo, zato so jim ponekod delodajalci umaknili dovoljenja za delo v drugih zavodih. Stavka se bolj pozna v bolnišnicah, kjer odpadajo ne nujni pregledi in posegi, nekatere imajo zato milijonske izgube.

Misijonarji iz tujine – rešitev za pomanjkanje duhovnikov
31. 03. 2024 12.00Duhovnikov, redovnikov in redovnic je v Sloveniji iz leta v leto manj, zanimanje za duhovniški poklic upada, kadrovska stiska je zato vse hujša, župnij brez rednega duhovnika vse več. A don Boskovi salezijanci so, kot kaže, našli rešitev. V svoje vrste so sprejeli mlade misijonarje iz Afrike in Azije. Rakovnik pod ljubljanskim Golovcem je tako že nekaj časa dom Vinku iz Vietnama, Cyprianu iz Ugrande in Shivraju iz Indije. Kako so se navadili na življenje v državi, ki je pred tem sploh niso poznali? Kakšne so njihove želje, načrti, kje in kako bi radi delovali v salezijanski skupnosti? Predvsem pa, kakšno sporočilo njihov prihod prinaša vsej slovenski družbi? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

ZD Tolmin zaradi premalo zdravnikov zapira večino družinskih ambulant
20. 03. 2024 17.52V Zdravstvenem domu Tolmin so zaradi preklica soglasij za nadurno delo od začetka marca težave pri organizaciji dela v splošnih ambulantah. Stanje pa je proti koncu meseca še slabše. Večina družinskih ambulant bo tako od sobote zaprtih. V Tolminu bo delovala nujna medicinska pomoč, v ambulantah zunaj Tolmina bodo skušali zagotoviti po enega zdravnika.

Enota za najbolj bolne otroke na UKC Maribor v težavah, primanjkuje zdravnikov
28. 02. 2024 19.43Iz mariborske enote za intenzivno nego in terapijo otrok prihajajo resna in skrb vzbujajoča opozorila. UKC Maribor bi lahko ostal brez enote, kjer skrbijo za najhuje bolne otroke, saj, kot opozarja vodja enote, nimajo zdravnikov. Potrebovali bi jih deset, kmalu pa bi lahko imeli le še tri in pol: tri specialiste in zdravnico, ki tam dela le občasno.

'Zraven pravosodnega policista se lahko dogovarjajo, kako mu bodo prerezali vrat, pa on tega ne ve'
12. 01. 2024 09.14Zavod za prestajanje kazni zapora Ljubljana na Povšetovi ulici je več kot 200-odstotno zaseden, zato so morali ustaviti sprejem novih pripornikov. Te zdaj preusmerjajo v druge zapore, ki pa prav tako pokajo po šivih. Skoraj polovico zaprtih oseb sicer predstavljajo tujci, večina na račun tihotapljenja ljudi. Skupna zasedenost slovenskih zaporov je kar 133-odstotna. Na ministrstvu pravijo, da skupaj z Upravo RS za izvrševanje kazenskih sankcij intenzivno iščejo mogoče rešitve, dolgoročno pa bo težavo naslovil nov zapor v Dobrunjah.

Še en interventni zakon, tokrat za krpanje kadrovskih lukenj
09. 01. 2024 17.05Ministrstvo za solidarno prihodnost je dalo v javno razpravo predlog interventnega zakona o kadrih v domovih za starejše in varstveno-delovnih centrih. Z njim želijo izboljšati tako kadrovske in delovne pogoje kot tudi zmogljivosti izvajalcev. Pripombe in komentarje na predlog je mogoče podati do 30. januarja.

Stavka na upravnih enotah: 'Število zadev narašča, število zaposlenih pada'
15. 11. 2023 06.09Okoli 800 zaposlenih na upravnih enotah v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici, Novem mestu, Rušah, na Ptuju in Jesenicah stavka. V času stavke, ki bo trajala med 7. in 19. uro, bodo strankam zagotavljali najnujnejše storitve v skladu z zakonom. Predstavniki sindikata državnih organov opozarjajo na večletna prizadevanja za rešitev preobremenjenosti zaposlenih, pa tudi na nekatere kršitve pravice do stavke. Njihove glavne stavkovne zahteve so zagotovitev ustreznega števila zaposlenih, primernejše plače oziroma linearno povišanje za sedem plačnih razredov in razbremenitev uslužbencev v upravnih enotah.

Prostorska in kadrovska stiska: pacienti na hodnikih čakajo več kot deset ur
26. 10. 2023 17.47Internistično prvo pomoč UKC Ljubljana, ki je minule dni zaradi povečanega števila bolnikov zelo obremenjena, je obiskal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar. Poudaril je, da razume stisko ljudi, ki se zaradi prostorske stiske zdravijo na hodnikih, pa tudi zdravstvenih delavcev, ki morajo v teh pogojih zagotavljati zdravljenje. Bolniki naj bi na obravnavo čakali tudi več kot 10 ur.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?
09. 10. 2023 14.2710 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: prava rešitev za dostojno starost?
07. 10. 2023 12.00V Sloveniji po nekaterih ocenah vsaj 60 tisoč ljudi že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo. In v prihodnje jih bo še več. Smo namreč – in to je znano že leta – starajoča se družba. Kot kažejo projekcije, se bo število starejših od 80 let do leta 2050 podvojilo. Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo končno dobili zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi to področje uredil tudi sistemsko. Številni starostniki, ki ne zmorejo sami poskrbeti zase, so namreč zdaj velikokrat prepuščeni sami sebi. Ali pa odvisni od svojcev in pomoči na domu, ki je v pristojnosti občin. Kako in kdaj bo torej zakon o dolgotrajni oskrbi zaživel tudi v praksi? Kako se bodo uveljavljale pravice? Pa tudi: kdo bo ob hudi kadrovski stiski, ki pesti to področje, dolgotrajno oskrbo sploh izvajal? Kdaj bomo začeli plačevati nov socialni prispevek? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

'Ljudi pač ni, težko dobimo delavce'
04. 10. 2023 17.45Slovenija se lahko pohvali z rekordno nizko brezposelnostjo, a to po drugi strani pomeni velike težave za delodajalce. Ti namreč ne uspejo zagotoviti dovolj kadra. Obstoječi delavci so zato preobremenjeni, ponekod pa morajo zapirati oddelke, krajšati obratovalni čas in iskati druge rešitve, ker preprosto ni ljudi, ki bi delali. Zato slovenski delodajalci vse pogosteje delovno silo iščejo tudi v tujini.

Kadrovska stiska med duhovniki: v Slovenijo povabili tuje misijonarje
11. 04. 2023 19.38Bo tako kot v avtoprevozništvu, gostinstvu in turizmu tudi v slovenskih cerkvah v ne tako daljni prihodnosti maševalo vse več tujcev? Kot ocenjujejo pristojni, zanimanje za duhovniški poklic močno upada, odgovor na kadrovsko stisko pa so, kot kaže, našli v redu Don Boskovih salezijancev. V Slovenijo so povabili že pet mladih misijonarjev iz Afrike in Azije, ki želijo študirati na ljubljanski teološki fakulteti, postati duhovniki in maševati po slovenskih cerkvah.

Na Gorenjskem pomanjkanje pediatrov: dojenčki čakajo na pregled več mesecev
29. 03. 2023 16.53Medtem ko zdravniški sindikat načrtuje stavko, so se na nas obrnile zaskrbljene mame, ki na prvi pregled z novorojenčkom v razvojni ambulanti na Gorenjskem čakajo tudi do pol leta. Vse to zaradi pomanjkanja pediatrov, ki bi jih na primarni ravni potrebovali vsaj od 60 do 100 več. Kot pojasnjujejo v Kranju, imajo razpis odprt že več kot eno leto, a pediatrov na razvojnem oddelku enostavno ne dobijo. Zaposleni bi lahko bili trije, a trenutno za poln delovni čas dela ena sama pediatrinja, dve pa zaradi kadrovske stiske pomagata dvakrat na teden. Trudijo se, da bi dojenčki do obravnave prišli v najkrajšem možnem času, a kot pravijo, gre za sistemski problem.

Z biometrično izkaznico že prihodnji mesec k zdravniku, optiku in v lekarno
23. 03. 2023 20.03Z biometrično osebno izkaznico se boste že prihodnji mesec lahko odpravili k zdravniku, optiku, v lekarno ali trgovino z medicinskimi pripomočki. Državljani – če si to želijo – še vedno lahko uporabljajo kartico zdravstvenega zavarovanja. Novost bodo uvajali postopoma, saj je izvajalcev zdravstvenih storitev več kot dva tisoč. V letošnjem poletju sicer samo na ljubljanski upravni enoti veljavnost poteče skoraj 23.000 osebnim dokumentom, zato je pričakovati dolge vrste čakajočih.

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'
13. 03. 2023 06.00Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

Kadrovska kriza hromi Slovenijo
04. 02. 2023 12.00Primanjkuje 1.000 zdravnikov, 3.600 delavcev v zdravstveni negi in rehabilitaciji, od 4.000 do 5.000 učiteljev v šolah, vzgojiteljev v vrtcih, skoraj 12.000 delavcev v gostinstvu in turizmu, 3.800 voznikov, 5.000 parov rok v gradbeništvu. Kdo bo torej gradil domove, socialna stanovanja, še zlasti pa bolnišnice, šole, vrtce? Predvsem pa, kdo bo tam delal? Bodo morala podjetja, tudi lokali, restavracije, hoteli – ker ni kadra – zapirati svoja vrata?

'Če ne bo kadra, se bodo lokali, gostilne, restavracije, pa tudi hoteli zapirali'
25. 01. 2023 06.00V Sloveniji po nekaterih ocenah primanjkuje skoraj 12 tisoč delavcev v gostinstvu in turizmu, njihova povprečna bruto plača sega le malo nad minimalno. Dve leti epidemije covida-19 in strogih omejevalnih ukrepov, ki so gostincem onemogočili delo in vodili v odpuščanja, sta zahtevali svoj davek, kadrovska stiska pa se je še poglobila. Mlade delo v gostinstvu ne zanima, za tujo delovno silo pa smo večinoma le odskočna deska za delo v drugih državah EU, kjer so plače višje, pogoji dela pa boljši.

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino
17. 01. 2023 06.03Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?