kadrovska politika

'Trend motork': je Slovenija preveč zbirokratizirana država?

10. 03. 2025 21.04

O vprašanju, ali je Slovenija preveč zbirokratizirana država, so poslanci v državnem zboru razpravljali sedem ur. V opoziciji so prepričani, da številni zakoni, akti in določila že vplivajo na konkurenčnost slovenskega gospodarstva, v koaliciji pa odgovarjajo, da gre za politikantsko razpravo in začetek volilne kampanje. Paradoks razprave o učinkovitosti delovanja javnega aparata pa - končala se je brez epiloga, saj so poslanci v petek na odboru za gospodarstvo priporočila SDS za debirokratizacijo države že zavrnili.

Rok Cvetko: Dosedanja pogajanja so bila navadna farsa

12. 11. 2024 11.02

Vladna stran je sindikate javnega sektorja obvestila, da lahko kolektivne pogodbe in ostale predvidene akte po posameznih stebrih parafirajo do srede. Sindikati drugega stebra, med njimi tisti, ki zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, ne nameravajo pristopiti k parafiranju dokumentov, od vlade pa pričakujejo, da ponovno preuči predloge sindikalne strani. Vlado so ob tem opozorili, da ima še čas, da naslovi določena vprašanja.

Erjavec s stranko Zaupanje na politični parket konec novembra

23. 10. 2024 17.48

Na političnem parketu se nadaljujejo koraki do novih političnih strank. Med politične akterje se s stranko Zaupanje vrača izkušeni politik Karl Erjavec, ki za 27. november napoveduje ustanovni kongres, marca bo sledil še programski in kadrovski kongres. Predsednik DS Marko Lotrič ustanovitev stranke napoveduje v začetku prihodnjega leta.

Kadrovska rošada na vrhu Darsa: v igri tudi Tomaž Vesel

20. 10. 2024 07.00

Predvidoma prihodnji četrtek bo znano, kdo bo po novem vodil Dars. Aktualni predsednik uprave, David Skornšek, je za rubriko 24UR Fokus potrdil, da se po letu dni umika z najvišjega položaja. Kljub temu želi ostati v upravi, vendar ne več na najbolj izpostavljenem mestu. Na drugi strani aktualni član uprave in vidni član stranke Gibanja Svoboda, Andrej Ribič, ne skriva, da bi rad zasedel Skornškov stolček. A v zadnjih dneh se med kandidati za novega člana uprave, morebiti celo njenega predsednika, omenja tudi Tomaža Vesela, nekdanjega kandidata za evropskega komisarja, ki mu vladajoča politika očitno išče novo delovno mesto. Kaj na naše novinarsko vprašanje odgovarja Vesel?

Cilj Primorja jasen: izogniti se izpadu in usodi Rogaške, tudi s pomočjo Rijeke

14. 06. 2024 05.59

Nogometaši Primorja so se zbrali pred začetkom priprav na novo sezono, v kateri bodo prvič po 13 letih del prvoligaške elite. V ajdovskem klubu so si za poglavitni cilj zastavili obstanek med elito. Zaradi tega pa na kocko ne bodo postavljali usode kluba, je jasen športni direktor Boško Županović, ki je v ponedeljek sestankoval z vodilnimi možmi hrvaške Rijeke. Ker pri Primorju še naprej iščejo glavnega sponzorja, bi jim kadrovska injekcija s Kvarnerja prišla še kako prav.

Zlatanova poletna 'čistka' na San Siru: dovolj je bilo Interjeve prevlade

25. 04. 2024 06.00

Nogometaši AC Milana so minuli konec tedna ne le doživeli boleč poraz v derbiju della Madonnina v Serie A proti osovraženemu mestnemu rivalu Interju, temveč so povrh vsega po koncu obračuna na kultnem San Siru morali spremljati še veliko slavje črno-modrih ob potrditvi naslova italijanskega državnega prvaka. Kmalu zatem so se po Apeninskem polotoku razširila namigovanja o bližnji precejšnji čistki v vrstah sedemkratnega evropskega klubskega prvaka, ki jo bo s položaja športnega direktorja rdeče-črnih skušal udejanjiti nihče drug kot legendarni Zlatan Ibrahimović.

'Parlamentarna preiskava ne sme biti namenjena političnemu obračunavanju'

21. 03. 2024 14.04

Državni svetniki so na sredini seji sprejeli pobudo za ustanovitev preiskovalne komisije o poslovanju podjetij Gen-I in Star Solar ter domnevnem nezakonitem financiranju Gibanja Svoboda. V Gen-I so zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije označili za nezakonito in neustavno. Njen cilj je pridobiti najširšo mogočo količino podatkov, ki bi jih lahko uporabili za diskreditacijo družbe, so prepričani pri največjem trgovcu z elektriko v državi. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je dejala, da morajo vse preiskave potekati zakonito in v skladu z ustavo.

Čalušićeva dobila zeleno luč na odboru

10. 01. 2024 11.55

Kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je uspešno prestala zaslišanje pred odborom DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je ocenilo devet poslancev, šest jih je bilo proti. V predstavitvi je med ključnimi nalogami izpostavila kmetijsko in prehransko varnost. Zavzemala se bo za trajnostne oblike kmetovanja ter za to, da bo poklic kmeta dobil večji pomen in postal bolj privlačen, predvsem za mlade. Poslanci bodo v petek na izredni seji DZ odločali o njenem imenovanju.

Bobnar: Predsednik vlade je od mene zahteval nedopustna ravnanja

23. 10. 2023 06.16

Pred preiskovalno komisijo, ki preiskuje nedopustno politično vmešavanje v delo policije in drugih pristojnih državnih organov, je stopila nekdanja ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar. Ponovno je izpostavila, da je bila deležna političnih pritiskov s strani predsednika vlade Roberta Goloba, ki so kasneje vodili do njenega odstopa. Komisija je zaslišala tudi nekdanjega v. d. generalnega direktorja policije Boštjana Lindava, ki je bil kritičen do vsakokratne politike. "Vsi stremijo po tem, da imajo na položajih ljudi, ki bodo slepo izvrševali," je dejal.

'Nisem podaljšek politike, to nima nobene veze z realnostjo'

08. 10. 2023 08.12

Senad Jušić je s polnim mandatom na položaju generalnega direktorja policije natanko mesec dni. A zgodba z imenovanjem šefa Policije še ni končana, njegov protikandidat in izbranec prejšnje notranje ministrice Tatjane Bobnar Boštjan Lindav je ta teden sprožil upravni spor. Kakršna koli bo odločitev, jo bo Jušić sprejel, do takrat pa bi rad sporočil le, da policija potrebuje mir. Ostro zavrača, da je podaljšek vladne ekipe z Gregorčičeve ulice, s predsednikom vlade Robertom Golobom se sploh še nikoli ni srečal, pravi. Jušić je za 24UR in 24ur.com dal prvi intervju od prevzema položaja, v njem pa je bil prav po policijsko zadržan. Njegova prioriteta je vzpostavitev kariernega sistema v policiji, kakih večjih organizacijskih ali drugih sprememb pa tudi ob povečanem številu migrantov ne napoveduje.

'Zaposlovanje tujcev ureja pet med seboj neusklajenih ministrstev'

21. 05. 2023 10.20

Slovenija se sooča z izjemno resno kadrovsko težavo. Na Zavodu za zaposlovanje je prijavljenih rekordno malo oziroma 50.000 brezposelnih, delodajalci pa iščejo več kot 60.000 delavcev. Smo tik pred začetkom poletne turistične sezone, a pomanjkanje kadra lahko za podjetja pomeni tudi katastrofo. Brez tujih delavcev ne bomo zmogli izpeljati sezone, opozarjajo turistični delavci. Vlada je sicer še pravočasno sprejela nov zakon o tujcih, ki naj bi poenostavil pridobivanje delovnih dovoljenj. Pa jih res?

Obsežno zbiranje podatkov: 'To ni le neobičajno, lahko je tudi nezakonito'

13. 05. 2023 19.37

Kakšni so odzivi na afero o množičnem zbiranju podatkov? Prvi direktor Urada RS za preprečevanje pranja denarja Klaudijo Stroligo pravi, da to ni le neobičajno, temveč bi bilo lahko tudi nezakonito. Poudarja, da je brskanje po bančnih izpisih zgolj na podlagi anonimne prijave problematično. Se je politika res podredila uradu in ga izkoristila za obračun s konkurenco? Damjan Žugelj, direktor, ki je sprožil obsežno akcijo, odgovarja, da gre za medijska natolcevanja, anonimka pa da je bila obsežna in natančna.

Zelena luč za dvig obrambnih izdatkov za Slovensko vojsko

22. 03. 2023 13.22

Poslanci DZ so s 55 glasovi za in šestimi glasovi proti podprli resolucijo o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2040. Dokument med drugim načrtuje dvig obrambnih izdatkov na dva odstotka bruto domačega proizvoda in določa financiranje vojaških investicij in raziskav. Poslanci koalicijske Svobode pa so s pomočjo opozicijske NSi izglasovali novelo Zakona o službi v Slovenski vojski, ki uvaja znižanje izobrazbenih pogojev za zaposlitev v SV pod pogojem, da pripadnik srednješolsko izobrazbo konča na delovnem mestu.

Nekdanji prvi mož Policije Lindav prestavljen na Policijsko postajo Škofja Loka

20. 03. 2023 07.59

Vršilec dolžnosti generalnega direktorja Policije Senad Jušić se je odločil za prve premike nekaterih zaposlenih iz vodstva Policije, ki so zdaj nameščeni v Tacnu. Preselili se bodo na različne policijske uprave po Sloveniji, selitve na druge lokacije pa se neuradno začnejo že danes. Nekdanjega prvega moža slovenske Policije Boštjana Lindava je po naših informacijah doletela pisarna na Policijski postaji Škofja Loka. Po več kot treh desetletjih policijske kariere se lokacijsko torej vrača v kraje, kjer je začel kariero, daleč stran od vodstva Policije, čeprav je formalno še vedno tam zaposlen.

Pirnat: Depolitizacija Policije ni nič drugega kot politizacija v drugo smer

27. 02. 2023 09.00

Zaradi afere o domnevnih političnih pritiskih predsednika vlade na kadrovanje v Policiji že poteka predkazenski postopek, ki ga vodi Policijska uprava Ljubljana. Preiskavo vodi tudi protikorupcijska komisija. Kakšne so lahko posledice, če se potrdi, da je šlo za politične pritiske? Prof. dr. Rajko Pirnat s Pravne fakultete pravi, da če se ugotovi, da je šlo za kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ali da so bila celo storjena kazniva dejanja, je to razlog za prenehanje funkcije tistih političnih funkcionarjev, ki so ta dejanja storili.

Koliko stanovanj sploh potrebujemo, kdo jih bo gradil in kje?

20. 02. 2023 19.31

Velikopotezne vladne obljube in načrti za reševanje stanovanjske politike v državi so v začetku meseca poželi kar nekaj vzdihov olajšanja, a zdaj so vse glasnejši tudi pomisleki, predvsem med stroko. Nepremičninski strokovnjaki, arhitekti, tudi gradbinci napovedane spremembe sicer pozdravljajo, a se ob tem vse glasneje sprašujejo, ali si koalicija na področju stanovanjske politike v prihodnje morda le ni zadala preveč ambicioznih ciljev. S financiranjem stanovanjskih skladov naj bi v prihodnjih letih zgradili 20.000 novih stanovanj, nihče pa nima odgovora na vprašanje, kdo bo gradil in kje, jasno pa ni niti, koliko stanovanj po državi primanjkuje.

Na eni strani strah pred podaljšano agonijo RTV, na drugi zadovoljstvo z odločitvijo

20. 02. 2023 17.21

Marko Milosavljević s Fakultete za družbene vede v Ljubljani ocenjuje, da odločitev ustavnega sodišča o začasnem zadržanju izvrševanja dela novele zakona o RTVS vključuje nekatere nejasnosti in je s tem odprla določene dileme ter tudi možnosti, da bo javna radiotelevizija v naslednjih mesecih paralizirana. V svetu delavcev RTVS pa opozarjajo, da vsak dan ohranjanja dosedanjega stanja prinaša nove škodljive in nepopravljive posledice za delovanje javnega medija. V. d. generalnega direktorja RTVS Andrej Grah Whatmough pa je zadovoljen z odločitvijo sodišča.

'Tožilci bitk ne moremo bojevati v medijih ali v politiki, samo na sodišču'

27. 01. 2023 06.00

Generalni državni tožilec Drago Šketa je v četrtek od vlade dobil pozitivno mnenje h kandidaturi za generalnega državnega tožilca za nov mandat, aktualni mandat se mu izteče v začetku maja. Z njim smo se pogovarjali o dogodkih, ki so zaznamovali ta mandat, in o načrtih za prihodnjega. "Zagotovo je moj mandat zaznamovalo več problemov, spopadali smo se s kadrovsko stisko na tožilstvih, se zavzemali za imenovanje evropskih delegiranih tožilcev, veliko je bilo političnih pritiskov, branili smo se pred parlamentarnimi preiskavami, predvsem pa smo se morali ves čas boriti za neodvisnost in samostojnost tožilstva," je povedal v posebnem pogovoru za 24ur.com.

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino

17. 01. 2023 06.03

Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni

02. 12. 2022 06.00

V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Soočenje tik pred volitvami: kaj obljubljajo v Ljubljani, Mariboru in Kopru?

18. 11. 2022 18.00

Tik pred volitvami so mnenja soočili kandidati mestnih občinah Ljubljana, Maribor in Koper. Kandidati obalne občine so največ besed izmenjali o oskrbi Kopra z vodo in stanovanjski problematiki. V Mariboru so se medtem dotaknili afere, ko je trenutni župan Saša Arsenovič v središču Maribora napadel mladoletnika. Pa tudi o tem, da Arsenovič skrbi le za središče mesta, manj pa za druge dele mesta. V Ljubljani pa se je trenutni župan Zoran Janković soočil z očitki, da je v svojem 16-letnem mandatu zanemaril zdravstvo ter da je zavajal pri gradnjah. Kakšna pa je prihodnost Ljubljanskega potniškega prometa?

Zdravniki in medicinske sestre k zasebnikom po boljše plače

16. 09. 2022 06.00

Samo letos je novogoriško bolnišnico zapustilo že več kot 40 zaposlenih. To je le en konkreten primer s kako grozovito stisko se soočajo javne bolnišnice. Medicinske sestre in zdravniki namreč k zasebnikom odhajajo zaradi boljših pogojev in višje plače. Izobraženi kader pa ne odhaja samo k zasebnikom. Boljšo plačo medicinske sestre najdejo tudi zunaj svojega poklica – na blagajni v trgovskem centru. Je poklic medicinske sestre zaradi nizkih plač postal razvrednoten?

Manjka nam najmanj 1000 učiteljev, lahko bi upadla kakovost izobraževanja

31. 08. 2022 16.10

Po dveh letih, ki ju je zaznamovala epidemija covida-19 in tudi zapiranje šol, si zaposleni v vzgoji in izobraževanju želijo, da bi novo šolsko leto izpeljali čim manj stresno. Pričakujejo pravočasne informacije, zaupanje in podporo, so poudarili na novinarski konferenci Sviza. Opozorili pa so tudi na vse večje pomanjkanje učiteljskega kadra, manjka nam vsaj 1000 učiteljev, hkrati pa ima Slovenija eno najstarejših učiteljskih populacij v Evropi.

'Nikoli ne bom pozabil štirih obrazov, ki so mi skušali vročiti aneks o premestitvi'

04. 08. 2022 10.43

Darko Muženič se je po dobrih dveh letih ponovno vrnil na čelo Nacionalnega preiskovalnega urada. To mu ni preprečila niti kazenskega ovadba nekdanjega šefa Urada za preprečevanje pranja denarja (UPPD), ki ga je marca ovadil za več kaznivih dejanj, ker naj bi dal navodilo, kdo naj bo izbran na javnem razpisu.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb

13. 04. 2022 15.00

Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

O demografiji, vzgoji in izobraževanju, zdravstvu: 'Korupcija v zdravstvu je luknja brez dna'

09. 04. 2022 08.20

V predvolilnem soočenju 24ur.com, ki ga je vodil Gregor Trebušak, so svoja mnenja o perečih temah soočile Meira Hot (SD), Tina Bregant (Povežimo Slovenijo), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Alenka Jeraj (SDS) in Maša Kociper (SAB). V debati so se dotaknile tem, kot sta slaba demografska slika Slovenije in prisotnost žensk v politiki, spregovorile so o razmerah v zdravstvu in na področju vzgoje in izobraževanja ter se dotaknile vprašanja pravne države.

Javna tribuna: v kakšni državi želimo živeti?

16. 12. 2021 16.49

Slika stanja, v kakršnem je Slovenija, je žalostna – opustošenje državnih inštitucij, plenjenje vsega, kar se da, ni morale, ni zakonov, ni Ustave … Slovenija je bila do nedavnega zgled drugim državam, danes ni več zgled nikomur. A še je čas in upanje, da vrnemo stvari v normalo, so bili prepričani sogovorniki Golobove javne tribune. Priložnost za to bo na volitvah 24. aprila prihodnje leto – k udeležbi so pozvali vsi. Iz tihe večine moramo postati glasna in prepoznavna večina.

Bobnarjeva: Če politika že potrka na vrata generalnega direktorja Policije, potem mora tam tudi ostati

08. 12. 2021 07.45

Aktualni generalni direktor Policije Anton Olaj je stopil pred preiskovalno komisijo DZ, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, zaradi suma nedopustnega političnega vmešavanja v delo Policije in političnega vplivanja na potek oziroma izid predkazenskih in drugih postopkov. Olaj je moral odgovarjati predvsem na vprašanja o kadovskih menjavah, pa tudi na vprašanja o ravnanju Policije na protestih 25. junija, ko je policija ob Prešernovem spomeniku posredovala proti t. i. rumenim jopičem. Člane komisije je zanimala tudi uporaba solzivca na protestih 5. oktobra. Za Olajem so začeli zaslišanje še njegove predhodnice Tatjano Bobnar, vendar ga na tokratni seji še niso zaključili.

Spremembe volilne zakonodaje bi lahko šle v smeri kombiniranega sistema

21. 10. 2021 13.22

Današnji posvet v DS je nakazal smer, v katero bi lahko šle spremembe volilnega sistema, da bi volivcem zagotovili odločilni vpliv na izbiro poslancev. V društvu Sinteza so predstavili predlog sprememb zakona o volitvah v DZ, s katerim bi uveljavili dvokrožni kombinirani volilni sistem, razmišljajo pa tudi o uvedbi instituta odpoklica poslanca.

Policija v krempljih politike, na udaru stroka in dostojanstvo zaposlenih

03. 10. 2021 08.56

Ob koncu tedna smo bili znova priča kadrovskim rošadam, tokrat na Policijski upravi Ljubljana. Direktorja Boštjana Glaviča je zamenjal Janez Rupnik, ki je zdaj opravljal funkcijo pomočnika direktorja Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi. Glavič bo z delom nadaljeval na Policijski akademiji v Tacnu. Čeprav je bilo rečeno, da naj bi sam želel zapustiti ta položaj, sodelavci dvomijo v to. Predvsem zato, ker je predsednik vlade še po sredinih protestih na Twitterju pozival notranje ministrstvo, naj ukrepa, ker da vodstvo ljubljanske policije očitno ni sposobno preventive. Že pred časom pa je zapisal, da Policijo v Ljubljani očitno vodijo nesposobni ali pa ideološko obremenjeni kadri. Glaviča je tako v petek zamenjal brat Andreja Rupnika, ki je bil včasih direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije.