kadrovska podhranjenost

Fides: Enostransko sprejeti ukrepi niso pot reševanja javnega zdravstva

15. 01. 2025 06.15

Pred natanko letom dni je Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides začel splošno stavko. Kot pravijo, so vsebinski pogovori z vladno pogajalsko skupino ves čas konstruktivni. Pogajanja se tako nadaljujejo z obravnavo začrtanih vsebin nerešenih stavkovnih zahtev in aktualnih tem. Najdaljše zdravniške stavke v zgodovini Slovenije, ki so jo zdravniki zaostrili z umiki soglasij za nadurno delo, pa bolniki danes tako rekoč ne občutijo.

Rok Cvetko: Dosedanja pogajanja so bila navadna farsa

12. 11. 2024 11.02

Vladna stran je sindikate javnega sektorja obvestila, da lahko kolektivne pogodbe in ostale predvidene akte po posameznih stebrih parafirajo do srede. Sindikati drugega stebra, med njimi tisti, ki zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, ne nameravajo pristopiti k parafiranju dokumentov, od vlade pa pričakujejo, da ponovno preuči predloge sindikalne strani. Vlado so ob tem opozorili, da ima še čas, da naslovi določena vprašanja.

Kakšna pooblastila bodo imeli vpoklicani pomožni policisti?

22. 09. 2024 20.29

Zaradi hude kadrovske stiske v Policiji, ki jo je v zadnjem letu in pol zapustilo več kot 800 kariernih policistov, se je vlada odločila, da bo do konca leta vpoklicala vse rezervne policiste. Teh je v Sloveniji približno 800, vladni vpoklic pa je nujen, ker je polovica od njih v prvih šestih mesecih že opravila zakonsko predvidena dva tedna, v katerih lahko, poleg redne službe ali upokojitve, delujejo kot policisti. Kot pojasnjuje notranji minister Boštjan Poklukar, bodo rezervno sestavo policije uporabili za varovanje športnih in na primer božično-novoletnih dogodkov v prihodnjih mesecih. In kakšna pooblastila bodo imeli?

Evropske države razmišljajo o uvedbi naborniške vojske, Slovenija ne

29. 03. 2024 20.12

Ob zaostrenih varnostno-političnih razmerah na evropskih tleh vse več držav razmišlja o ponovni uvedbi naborniške vojske. Na tri- oziroma štirimesečno obvezno vojaško usposabljanje se pripravljajo na Hrvaškem in v Srbiji. Kaj pa pri nas? Ali po dobrih dvajsetih letih, odkar je vojaški rok služila zadnja generacija, obstaja družbena in politična volja, da bi polnoletne slovenske fante in dekleta vpoklicali v vojašnice? Obrambni minister Marjan Šarec pravi, da se s to možnostjo ne ukvarjajo, njegov predhodnik Matej Tonin pa ponuja alternativo – domovinsko dolžnost.

Stavka na upravnih enotah: 'Število zadev narašča, število zaposlenih pada'

15. 11. 2023 06.09

Okoli 800 zaposlenih na upravnih enotah v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici, Novem mestu, Rušah, na Ptuju in Jesenicah stavka. V času stavke, ki bo trajala med 7. in 19. uro, bodo strankam zagotavljali najnujnejše storitve v skladu z zakonom. Predstavniki sindikata državnih organov opozarjajo na večletna prizadevanja za rešitev preobremenjenosti zaposlenih, pa tudi na nekatere kršitve pravice do stavke. Njihove glavne stavkovne zahteve so zagotovitev ustreznega števila zaposlenih, primernejše plače oziroma linearno povišanje za sedem plačnih razredov in razbremenitev uslužbencev v upravnih enotah.

Bi varovali največje kriminalce za plačo, ki je nižja od minimalne?

27. 10. 2023 11.57

Tolikšna je namreč plača pravosodnega policista začetnika, zato ni presenetljivo, da približno na vsaka dva pravosodna policista, ki zapustita sistem, uspejo zaposliti le enega, kar kaže na hudo podhranjenost. Za izvedbo zakonsko določenih nalog bi jih čimprej potrebovali še najmanj 100. "To pa si glede na trenutne plače lahko kar narišemo," je prepričan predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk, ki ga ne preseneča, da je v zaporu na Dobu trenutno večje število zaposlenih na bolniški.

'Zaposlovanje tujcev ureja pet med seboj neusklajenih ministrstev'

21. 05. 2023 10.20

Slovenija se sooča z izjemno resno kadrovsko težavo. Na Zavodu za zaposlovanje je prijavljenih rekordno malo oziroma 50.000 brezposelnih, delodajalci pa iščejo več kot 60.000 delavcev. Smo tik pred začetkom poletne turistične sezone, a pomanjkanje kadra lahko za podjetja pomeni tudi katastrofo. Brez tujih delavcev ne bomo zmogli izpeljati sezone, opozarjajo turistični delavci. Vlada je sicer še pravočasno sprejela nov zakon o tujcih, ki naj bi poenostavil pridobivanje delovnih dovoljenj. Pa jih res?

Korona je bila 'polomija na vseh ravneh'

04. 04. 2023 18.43

V času pandemije smo pogosto gledali k sosedom in se spraševali, kako jo obvladujejo v primerjavi z nami. Avstrijsko računsko sodišče je prepričano, da je šlo tamkajšnjim oblastem skrajno slabo. Z obvladovanjem pandemije se je ukvarjalo 25 revizij tamkajšnjega računskega sodišča. Končno poročilo pa oblastem, ki so za obvladovanje pandemije porabile 47,7 milijarde evrov, nikakor ne daje pozitivne ocene.

Kako ozko je v resnici ozko grlo na Eko skladu?

29. 09. 2022 13.18

Javni sklad, ki skrbi za aktivnosti, povezane z varstvom okolja, je hudo podhranjen. Čakalna doba za subvencijo oziroma obdelavo vlog za nepovratne finančne spodbude za elektrarne ali izboljšanje energijske učinkovitosti stavb je narasla že na več kot osem mesecev. Ob tem zamujajo tudi vsi ostali postopki pridobivanja dovoljenj kot denimo soglasje za priključitev sončne elektrarne distribucijskih operaterjev, skupni imenovalec pa je huda kadrovska podhranjenost. Ministrstvo: "Sončna elektrarna se izplača že brez subvencije."

Ryanair prihodnje poletje želi leteti v Slovenijo

18. 07. 2022 13.37

Irski nizkocenovni letalski prevoznik Ryanair si prihodnje poletje želi vzpostaviti povezavo z brniškim letališčem. Nedavno so predstavniki infrastrukturnega in gospodarskega ministrstva na pobudo Ryanaira izpeljali sestanek na daljavo, na katerem so govorili o možnostih prihoda omenjene družbe.

V Zdravstvenem domu Trebnje bodo prisiljeni zapirati ambulante

27. 10. 2021 10.18

Zaradi trenutne epidemiološke slike in kadrovske podhranjenosti na območju celotne države se v Zdravstvenemu domu Trebnje na področju splošnih ambulant in dežurne službe soočajo z velikim težavami. Sporočili so, da se bo razpoložljivost in dostopnost zdravstvenih storitev zmanjšala in da bodo občasno prisiljeni tudi zapirati ambulante.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil

10. 10. 2021 08.05

V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

'Premalo nas je, opravljamo nesebično delo, a moramo tudi mi od nečesa živeti'

03. 10. 2021 07.00

Duševne težave so pogosto tabu tema, kar je eden izmed razlogov, da mladi, ki se znajdejo v stiskah, ne iščejo strokovne pomoči. Na tej točki so jim lahko edinstvena podpora organizacije mladinskega in drugega nevladnega sektorja, ki zaradi metod dela v neformalnem, bolj sproščenem vzdušju z mladimi lažje vzpostavijo zaupne in varne odnose. A se tudi te spopadajo z ovirami, zaradi česar ne morejo delovati v polnem pogonu. Kaj bi se moralo spremeniti, da bi pomagale, kot bi lahko?

Nizko, hitro, bojno – zračna podpora za vojaški napad

19. 06. 2021 07.00

Bojna skupina Evropske unije velja za oboroženo krilo zunanje politike EU, v njej pa sodeluje tudi Slovenska vojska. Pol leta bo pod drobnogledom ocenjevalcev 1. brigada, motorizirana četa 10. pehotnega polka pa bo na tokratni misiji globoko v kočevskih gozdovih. Piloti helikopterjev Slovenske vojske pa so pokazali, zakaj so med najboljšimi na svetu in kaj pomeni taktično bojno letenje v pravem pomenu besede.

So pomožni policisti res le poceni delovna sila, s katero krpajo manko v Policiji?

24. 03. 2021 11.21

Trenutno vrste slovenske Policije premorejo 554 pomožnih policistov in kar nekaj od njih je vedno bolj nezadovoljnih. Če so še pred leti bili vpoklicani le nekajkrat na leto, so sedaj zaradi manka rednih policistov razporejeni na naloge varovanje državne meje najmanj trikrat mesečno. Kljub izmenskemu delu in izpostavljenosti jim ne pripadajo dodatki kot njihovim kolegom policistom, čeprav z njimi patruljirajo na terenu, prav tako ostajajo brez nadomestila plače. V sindikatu so prepričani, da gre za sistemsko zlorabo njihovega položaja.

Zagotavljanje kibernetske varnosti v Sloveniji neučinkovito

04. 03. 2021 10.09

Računsko sodišče je v reviziji zagotavljanja kibernetske varnosti v Sloveniji od leta 2016 do 2019 ugotovilo, da so bili vlada, urad za varovanje tajnih podatkov in ministrstvo za javno upravo pri tem neučinkoviti. Vlada v tem obdobju namreč ni sprejela strategije informacijske varnosti, problem pa je tudi kadrovska podhranjenost.

Cigler Kralj: Ni še čas za sproščanje ukrepov v domovih

05. 02. 2021 15.36

Minister za delo Janez Cigler Kralj se je udeležil razširjene seje regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko. Z vodstvi vseh šestih domov starejših v regiji so analizirali ukrepe ter ocenili aktivnosti ob vdoru novega koronavirusa v domove na Notranjskem. Minister je ocenil, da še ni čas za kakršno koli sproščanje ukrepov v domovih.

V primežu krize: 10.000 brezposelnim bi se lahko pridružilo še 10.000 novih

02. 12. 2020 08.40

Na zavodu za zaposlovanje se je od začetka epidemije covida-19 do konca oktobra prijavilo 9537 novih brezposelnih iz panoge gostinstva in turizma. V sektorju ob tem ocenjujejo, da je brez dela ostalo vsaj še enkrat toliko zaposlenih za določen čas, študentov in drugih. "Zgodbe delavcev, ki se obračajo na sindikat, so žalostne, velikokrat pretresljive, predvsem pa se v njih izraža potreba po finančni pomoči," je ob tem pojasnila generalna sekretarka. Vlado zato poziva, naj jim nameni pomoč v obliki kriznega dodatka.

Kdo skrbi za starostnike, ki ostanejo sami, in preveri, ali so sploh še živi?

25. 11. 2020 19.09

67-letni sin v Savskem naselju več let ni prijavil smrti svoje mame. Šele policija, ki je nasilno vdrla v stanovanje, je ugotovila, da je gospa, ki bi morala imeti 97 let, mrtva. Posredovanje policije je bila posledica klica sorodnikov, ki so povedali, da gospe že več let niso videli. Lahko so družine skregane in komunikacija med družinskimi člani ne deluje. Ampak kaj pa kdo drug? Kdo skrbi za starostnike, ko ostanejo sami? Kdo preveri, ali so dobro, če kaj potrebujejo, ali so sploh še živi?

Med bolniki s covidom-19 na Infekcijski kliniki v Ljubljani

13. 11. 2020 06.00

Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja je trenutno eden najbolj izoliranih objektov v državi. Obiskovalcev ni, vstop pa je dovoljen le zaposlenim. Za nekaj ur so tja spustili tudi nas. Za zidovi stavbe nas pričakajo prizori, o katerih so nas opozorili že na začetku. Bolniki v kritičnem stanju, osebje, ki neprekinjeno dela in ne ve, kaj je počitek, ter piskajoči alarm za sprejem novega bolnika.

Prihajajo spremembe: na razgovor za delo v DSO napotenih 700 ljudi, prišlo jih je 170

11. 11. 2020 18.35

Razmere v domovih za starejše zaradi covida-19 so težke, niso pa neobvladljive, pravi pristojni minister Janez Cigler Kralj. Še vedno so izziv kadri – delno tudi zaradi dejstva, da so ta dela za brezposelne še vedno nezanimiva. Šesti protikoronski sveženj predvideva nekaj rešitev na to temo, prav tako pa bodo do dodatkov za delo v sivi ali rdeči coni zaposleni odslej upravičeni ne glede na to, ali bo razglašena epidemija ali ne.

Tiskanje oddaljeno desetletja. Alternativa: živi darovalci, odvzem po srčni smrti

23. 09. 2020 06.00

Čeprav je covid-19 ohromil slovensko zdravstvo, obstajajo njegovi deli, ki so med prvim valom dobro delovali. Med njimi je program transplantacij, kjer pravijo, da so zaradi zaprtja nekaj tujih centrov za transplantacije lahko slovenskim bolnikom v tem času ponudili celo boljše organe, prav tako se ni uresničilo tisto, česar so se najbolj bali – da bi morali ustaviti program transplantacij. A hkrati pravijo – takrat je šlo, ker so se ljudje držali ukrepov. Ob drugem valu pa je lahko slika povsem drugačna. Poleg tega program tare še nekaj drugih izzivov – finančna in kadrovska podhranjenost pa tudi pomanjkanje darovalcev, zaradi česar se stroka zavzema za ureditev, kjer bi bili darovalci vsi, ki tega ne bi izrecno odklonili.

Ne morete do svojega zdravnika?

20. 09. 2020 07.26

Zaradi novega koronavirusa je zadnje mesece za marsikoga močno otežen dostop do osebnega zdravnika. To je ena od težav, na katero opozarjajo pacienti, zastopniki pacientovih pravic, predstavniki bolnišnic, tudi v nekaterih zdravstvenih domovih se tega sami dobro zavedajo. V času, odkar je epidemija, so se v slovenskem zdravstvu stopnjevali stari problemi, ki se vlečejo že dolgo: kadrovska podhranjenost v zdravstvu, dotrajana infrastruktura, zastarela oprema in še in še.

Vrh ledene gore: bolniki z rakom brez diagnoze. Zakaj ne morete do zdravnika?

03. 09. 2020 13.39

Kaj storiti, ko v časih covid-19 otipate sumljivo tvorbo, ko sumite, da imate raka, telefon v ordinaciji vašega zdravnika pa zvoni v prazno, elektronska pošta ostaja neodgovorjena, če imate srečo, da se vam oglasi medicinska sestra, pa vas odpravi v nekaj kratkih stavkih?

V vrtcih največja skrb ostaja kadrovska podhranjenost v primeru okužb zaposlenih

29. 08. 2020 19.30

Torek je prvi šolski dan v novem šolskem letu. Starši že dobivajo sporočila učiteljev in priporočila zaradi koronskih posebnosti. Hkrati pa bodo številni otroci septembra prvič stopili tudi v vrtec. Uvajanje je predvideno z določenimi prilagoditvami. Posebej stroga pravila pa bodo morali upoštevati starši, medtem ko otrokom objemanja in igre ne bodo preprečevali. Večjih težav ne pričakujejo, a opozarjajo, da vseh priporočil najverjetneje ne bodo mogli upoštevati.

Socialne delavke pregorevajo: 'Ne zmoremo več, jokamo, doživljamo živčne zlome'

29. 07. 2020 13.25

Socialna delavka na bežigrajskem centru za socialno delo je opisala stiske tam zaposlenih, ker družinam, ki nujno potrebujejo denar, ne morejo zagotoviti odločb v zakonsko predpisanem roku, saj so preobremenjeni. Vodstvo centra priznava: od začetka epidemije se je za približno 35 odstotkov povečalo število vlog za izredno denarno pomoč, od uporabnikov dobijo 40 odstotkov več klicev in 30 odstotkov več elektronske pošte. Številne vloge so, ker jih uporabniki ne oddajajo več osebno, temveč prek računalnika ali navadne pošte, nepopolne, kar predstavlja dodatno delo.

Država je zadnji dom zgradila pred 15 leti, na posteljo čaka 12.300 starostnikov

16. 06. 2020 06.00

Domovi za starejše pokajo po šivih, na dom čaka 12.300 Slovencev, takoj bi ga potrebovalo od 1200 do 1500 starostnikov. Novega doma država ni zgradila že 15 let, še vedno ni znana usoda napol zgrajenih domov v Vrtojbi in Osilnici. Tako država stavi na koncesionarje, še ta mesec bodo razpisali nove koncesije za 1100 mest, ki pa so zaradi nadstandardnih zgradb četrtino dražji od javnih domov. Ključni problemi, ki jih politika do epidemije ni slišala – kadrovska in prostorska podhranjenost v domovih in prenizke plače.

Penologa o odpustih iz zapora: Osebje bo imelo manj dela, obsojenci pa več svobode

29. 03. 2020 14.00

Enomesečna prekinitev prestajanja zaporne kazni je smiselna le, če se bo epidemija v tem času ustavila, opozarja penolog Petrovec, ki verjame, da bodo predčasni odpusti obsojencev in prekinitve kazni prinesli pozitivne učinke, zato bi bilo to vredno razmisleka tudi v razmerah, ko ne grozi epidemija. Optimalno število zaprtih oseb v Sloveniji bi bilo med 800 in 900, pa pravi penolog Čander in opominja: v preteklosti so že bili primeri, ko smo zapore "izpraznili".

'Pravni nesmisel': medicinske sestre ne vedo, kaj bodo lahko delale

29. 08. 2019 12.22

Poklicne kompetence v zdravstveni negi po oceni sindikata zdravstva ne odražajo dejanskega stanja v zdravstvenih in socialnovarstvenih zavodih niti glede znanja in usposobljenosti obstoječih zaposlenih niti glede kadrovske zasedenosti. Na težave so opozorile tudi medicinske sestre v enotah intenzivne terapije v šempetrski bolnišnici.

Med zaporniki več konfliktov, manj pa drog in napadov na uslužbence

23. 05. 2019 15.15

Slovenske zapore še vedno pestita kadrovska podhranjenostjo in prezasedenost. V upravi sicer beležijo, da je lani zbežalo več zapornikov, med njimi je prišlo tudi do več sporov, uporabljenih je bilo več prisilnih sredstev. Na drugi strani je bilo manj napadov na uslužbence in manj najdenih drog.