kadmij

V lesnih peletih na slovenskem trgu se je letos pojavila plastika

24. 09. 2024 11.38

Zveza potrošnikov Slovenije je na testu preverila kakovost 22 vzorcev lesnih peletov v priročnem 15-kilogramskem pakiranju. Vsi so imeli na embalaži naveden kakovostni razred A1, a je test, na katerem se slovenski proizvajalci niso najbolj izkazali, pokazal nekaj odstopanj, predvsem pa je pri večini vzorcev razkril prisotnost plastičnih delcev, so ugotovili.

Predlog, ki bi omogočil, da Anhovo zadiha, bi vlada podprla, a ob popravkih

15. 01. 2024 15.02

Predlog novele zakona o varstvu okolja, ki so ga vložili nevladniki in je prestal prvo branje v DZ, bi vlada lahko podprla, a ob ustreznih popravkih določb, predvsem glede monitoringa. Predlagana izenačitev zahtev glede naprav za sosežig in sežigalnic pa bi bila nesistemska in bi jo bilo primerneje urejati s podzakonskimi predpisi, meni vlada. A zdravniki pozivajo vlado, da predlagane zakonodajne spremembe podpre in prepreči sprejemanje amandmajev ali drugačnih oblik urejanja izpustov sežiga in sosežiga, ki bi vsebino zakona oslabile.

Presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih z vodovarstvenih območij

01. 12. 2023 17.46

Inšpekcija za kmetijstvo na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je izvedla vzorčenje tal na najožjih vodovarstvenih območjih glede prepovedane rabe fitofarmacevtskih sredstev, prisotnosti težkih kovin in nitratov ter uporabe digestata pri gnojenju kmetijskih zemljišč. In kakšni so rezultati? Vzorčenje tal je pokazalo presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih. Med slednjimi sta bila dva vzorca vzeta z lokacij, ki so jih avgusta prizadele poplave. V dveh vzorcih tal pa so odkrili prisotnost prepovedanih pesticidov.

Nezakonito odložili 150.000 kubičnih metrov odpadkov, sanacija končno stekla

22. 11. 2023 08.36

Okoljsko ministrstvo je začelo dolgo pričakovano sanacijo odlagališča Bukovžlak. Tam so v preteklosti nezakonito odložili 150.000 kubičnih metrov odpadkov, Slovenijo pa je zaradi neukrepanja doletela tudi tožba. Zaključek del je predviden maja 2024. Cinkarna Celje medtem nadaljuje sanacijo dela odlagališča, kjer je sama odlagala odpadke.

Otroci iz vrtca Radovljica uživali korenje s presežno vrednostjo kadmija

02. 11. 2023 21.36

Sporno korenje s preseženo vrednostjo težke kovine kadmij, pridelano v zelenjadarstvu v Voklem, ki ga je uprava za varno hrano odkrila med oktobrskim nadzorom, so otroci iz osmih enot vrtca Radovljica uživali več kot en mesec in zaužili okoli 40 kilogramov korenja.

Zaradi presežne vsebnosti kadmija iz prodaje odpoklicali korenje

30. 10. 2023 06.00

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je na dveh koncih Slovenije zaradi presežne vsebnosti kadmija iz prodaje odpoklicala korenje. Presežne vrednosti so ugotovili v vzorcih, odvzetih v Vrtnarstvu Čebron v Šempetru pri Gorici in na kmetiji Irene Pust Rangus v Šmarjeških Toplicah. Medtem ko prvi vzorec glede na izmerjeno vsebnost kadmija predstavlja še sprejemljivo tveganje za zdravje odraslih, a nesprejemljivo za zdravje otrok in dojenčkov, pa drugi predstavlja nesprejemljivo tveganje za zdravje vseh.

Več let zastrupljena zemlja, ki je Mežico spremenila v 'dolino smrti'

03. 09. 2023 16.31

Strah prebivalcev Mežiške doline po silovitih poplavah, ki so v začetku avgusta pustošile po Sloveniji, je seveda na mestu. Domačini se namreč še predobro zavedajo, da živijo v t. i. dolini smrti. V dolini, kjer zemlja zaradi preteklega večstoletnega rudarjenja v sebi še vedno nosi strupene težke kovine, kjer so imeli otroci tudi desetletje po opozarjanju pristojnih v krvi povečano vsebnost svinca, 15-letni program za reševanje območja pa je z namenom sanacije območja izvedel vrsto ukrepov. So stoletne poplave odplaknile tudi vsa ta leta truda in Mežiško dolino vrnila desetletja nazaj v nevarno preteklost?

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?

02. 09. 2023 07.00

So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

V mulju in naplavinah ugotovili visoke vrednosti svinca, kadmija, cinka

30. 08. 2023 12.19

Čeprav Agencija RS za okolje še ni prejela rezultatov analiz vzorcev, ki so jih vzeli na poplavljenih območjih po državi, pa so predstavili rezultate iz Mežiške doline, kjer so bile vrednosti nekaterih potencialno nevarnih elementov zaradi rudarske zgodovine območja že pred poplavami povišane. Rezultati analize so tako "pričakovano" pokazali, da so na območju presežene vse vrednosti najbolj kritičnih elementov: svinca, kadmija in cinka. Ugotavljajo pa, da je prišlo med poplavami do premeščanja teh nevarnih snovi tudi na drugih območjih. Predvidevajo sicer, da do večjih zdravstvenih težav ob upoštevanju ukrepov ne bo prišlo, opozarjajo pa sicer, da so otroci tu posebej ogrožena skupina.

V dveh letih naj bi v Divači začela obratovati največja sončna elektrarna v Sloveniji

11. 03. 2023 14.05

Divaški občinski svetniki so na seji prejšnji teden potrdili sklep o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za umestitev sončne elektrarne ob avtocestnem razcepu pri Divači. Elektrarna naj bi začela obratovati v roku dveh let, vendar je že pred samim sprejetjem naletela na različna mnenja, kar se tiče koristi, ki jo bo občina imela od elektrarne in okoljskega vpliva.

Rezultati analize: vrednosti kroma pod mejno vrednostjo

25. 11. 2022 13.10

Po izpustu kromovih spojin iz podjetja zreškega Uniorja v okoliški zrak je Arso v sodelovanju z Biotehniško fakulteto 18. novembra izvedel vzorčenje tal. Rezultati analiz kažejo, da so vse izmerjene vrednosti celokupnih spojin v odvzetih vzorcih tal pod predpisano mejno vrednostjo, vsebnost šestvalentnega kroma pa pod mejo kvantitativne določitve. Izmerjene vrednosti celokupnega kroma so v mejah naravnega ozadja. V Uniorju so medtem napovedali neodvisni revizijski pregled izrednega dogodka.

'Če bi mlajši od 20 nehali kaditi, bi se umrljivost zaradi raka prepolovila'

21. 08. 2022 16.49

Nova študija kaže, da so kajenje in slabe prehranjevalne navade v ozadju 4,45 milijona smrti zaradi raka v letu 2019. Smrti zaradi vzrokov, ki jih je mogoče preprečiti, so se v zadnjem desetletju povečale za 20 odstotkov, zlasti zaradi rasti v državah v razvoju, opozarjajo strokovnjaki.

BLOG: Surovi med – mnogo več kot le nadomestek za sladkor

05. 12. 2021 14.16

Danes, ko na vsakem koraku lahko poslušamo in preberemo, da večina sladil in sladke hrane ni le nezdrava, ampak naravnost škodljiva, sem se odločil nameniti prispevek naravnemu sladilu, ki je že od nekdaj del naše prehrane. Med se že zelo dolgo uporablja kot sladilo in sestavino v raznih izdelkih. Je pa mnogo več kot le nadomestek za sladkor, saj ima vrsto posebnih koristi za zdravje.

Trinajstletna kalvarija Črnomaljcev – neznosen smrad in onesnaževanje z digestatom iz bioplinarne

13. 07. 2021 06.00

Digestat iz Petrolove bioplinarne, ki se uporablja za gnojenje kmetijskih površin, že drugo leto ni primeren za uporabo, je ugotovil okoljski inšpektorat. Digestat oziroma odpadek, kot mu pravijo lokalni aktivisti, v Beli krajini razburja že več kot desetletje, sistemske rešitve pristojna ministrstva doslej še niso našla.

Recenzija: Sosežig odpadkov v Tešu bo negativno vplival na zdravje ljudi

15. 12. 2020 12.33

Sosežig nenevarnih odpadkov v Termoelektrarni Šoštanj bo z izpusti povečal obremenitev okolja s težkimi kovinami in drugimi onesnaževalci, poslabšal kakovost zraka in tal ter negativno vplival na zdravje ljudi, je pokazala recenzija poročila o vplivih na okolje zaradi načrtovanega sosežiga, ki jo je naročila šoštanjska občina.

Moravčani dolga leta opozarjali na nepravilnosti, zdaj so dobili potrditev

22. 07. 2020 11.26

Ljubljanski kriminalisti so kazensko ovadili odgovorne osebe podjetja z območja Moravč, neuradno gre za družbo Termit, zaradi kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja. Ugotovili so, da je podjetje obratovalo v nasprotju z izdanim okoljevarstvenim dovoljenjem. Moravčani so dolga leta opozarjali, "da se na območju Občine Moravče dogajajo stvari, ki se ne bi smele dogajati in ki škodijo naravi, predvsem pa zdravju ljudi, ki živijo okoli območja deponije". Župan Balažic zato pozdravlja začetek kazenskega postopka. V podjetju Termit sicer zatrjujejo, da o tem niso seznanjeni in da bi jih morebitna vložitev kazenskih ovadb močno začudila.

'Namesto zaščite pitne vode Vizjak ukinja okoljske varovalke'

15. 07. 2020 12.29

Minister Vizjak je pred kratkim v javno obravnavo poslal predlog sprememb Uredbe o odpadkih, ki se nanašajo na prenehanje statusa odpadka in s katerimi bi vse dosedanje nezakonitosti elegantno rešil z novimi, za kapital ugodnejšimi pogoji. Po novem bi lahko gospodarstvo kar samo sebi predpisovalo nabor onesnaževal in mejne vrednosti za produkte iz odpadkov. Vgrajevali bi jih tudi v tla in za njimi bi se izgubila vsaka sled, opozarjajo nevladne organizacije in dodajajo, da so podzemne vode glavni vir pitne vode v Sloveniji, zato bi ohranjanje okoljskega nadzora nad vsemi materiali, ki se jih vnaša v tla, morala biti prioritetna naloga ministra za okolje.

'Temu je treba reči stop. Ne gremo niti koraka nazaj'

03. 09. 2019 14.06

Mesec dni po objavi študije o sežiganju odpadkov v cementarnah, v kateri so izpostavili primer anhovskega Salonita, je zasavska nevladna organizacija Eko krog od pravnih zastopnikov anhovske cementarne prejela zahtevek po umiku študije. Da bi zaščitili gostitelja spletne strani, so študijo umaknili, zdaj pa jo bodo spet objavili, saj se s trditvami Salonita Anhovo ne strinjajo.

'Inšpektorji leta ugotavljali, da je vse v redu, potem ugotovili, da je vse narobe'

20. 08. 2019 11.58

Nadzor nad delom treh inšpektorjev za okolje, ki so nadzirali delo podjetja Termit od leta 2012 naprej, ni pokazal nepravilnosti. Župan Milan Balažic pa sedaj ministra Zajca sprašuje, kako je mogoče, da so inšpektorji leta opravljali nadzor, ki je kazal idilično stanje, potem pa nekega lepega dne ugotovili, da zaradi škodljivih učinkov onesnažena tla niso več primerna za pridelavo rastlih?

'Pozabljamo na sedem milijonov mrtvih'

21. 07. 2019 07.44

"Nekoč sem bil aktivist za obnovljive vire energije. Ampak to so bili časi, ko nisem globoko razmišljal o energetskih vprašanjih. Bil sem del tako imenovane progresivne opcije in ljudje iz teh krogov so religiozno verjeli, da so obnovljivi viri naša energetska prihodnost. Potem pa sem se zakopal v študij in ugotovil, da obnovljivi viri energije žal niso primerna rešitev za industrijsko družbo."

Analiza tal in vode v Moravčah potrdila presežne vrednosti nevarnih snovi

11. 07. 2019 14.15

Ministrstvo za okolje je moravško občino seznanilo z rezultati njihove analize tal in vode na območju nekdanjega odkopa Drtija v Moravčah, kjer deluje podjetje Termit. Analiza je potrdila, da so v okolju presežne vrednosti nevarnih snovi. Občina zahteva odvzem okoljskega dovoljenja in odstop vodstva podjetja. V Termitu pa pravijo: "Odstopanja še zdaleč niso takšna, kot so nam bila v javnosti očitana."

Kdo plača, koliko in kaj s pozabljenimi zapuščenimi avtomobili

02. 05. 2019 06.57

Z aprilom so začele prihajati prve položnice za plačilo dajatve za odjavljena vozila. Dobili so jih tisti, ki v letu dni po odjavi niso ustrezno poskrbeli za svoje jeklene konjičke. Vključena so vozila, odjavljena od aprila lani, avtomobili, ki že leta nekje samevajo, pa ne.

V toni pametnih telefonov stokrat več zlata kot v toni zlate rude

24. 01. 2019 15.58

Hiter razvoj in vse nižji stroški so dramatično povečali tako dostopnost kot nakupovanje elektronskih naprav. A medtem ko se svet navdušuje nad napravami in uživa prednosti povezanega sveta, ki ga lahko nadzoruje z nekaj kliki, se ustvarja nova ekološka bomba, imenovana e-odpadki.

Je 56-letnik s sendvičem zastrupil najmanj 21 sodelavcev?

27. 06. 2018 15.20

Policija je v mestu Schloss Holte-Stukenbrock na severozahodu Nemčije minuli mesec začela preiskavo proti uslužbencu tamkajšnjega podjetja zaradi poskusa umora z zastrupljenim sendvičem. Policija je nato odprla še preiskavo 21 smrti uslužbencev istega podjetja, ki so umrli po letu 2000.

Smrtonosni mikroskopski delci v zraku: zakaj so delci PM tako škodljivi?

28. 01. 2018 07.00

Onesnažen zrak je med najpomembnejšimi okoljski problemi, čeprav so se emisije številnih onesnaževal v Evropi v zadnjih nekaj desetletjih precej zmanjšale. Prispeva namreč k nastanku številnih bolezni in skrajšuje življenjsko dobo ljudi. Med najbolj nevarnimi so delci PM2,5 in PM10.

V peskovniku nas težke kovine motijo, v ognjemetu pa ne? Ob eksploziji se v ozračje sprostijo delci stroncija, bakra, barija, svinca ...

29. 12. 2017 10.19

Veste, v kakšne kemijske elemente zrete, ko se, če se, navdušujete nad ognjemetom? Dejstvo je, da kar gre v nebo, slej kot prej pride na tla. No, še pred tem nekaj prav tako težkih kovin vdihnemo, ostalo pa dež spere v tla in vodo.

Zemlja na igrišču celjskega vrtca na Hudinji ni več onesnažena

06. 12. 2017 13.30

''Monitoring je pokazal, da tla ustrezajo vsem kriterijem, ki jih predpisuje uredba o mejnih opozorilnih in kritičnih emisijskih vrednosti nevarnih snovi v tleh,'' je po zamenjavi zemljine ob vrtcu na Hudinji v Celju sporočila Helena Grčman z ljubljanske biotehnične fakultete. Celjska občina bo sicer postopoma zamenjala zemljo na večini igriščih celjskih javnih vrtcev.

Na skoraj vseh igriščih celjskih javnih vrtcev bodo zamenjali zemljo

11. 10. 2017 10.56

Za zamenjavo zemljine ob celjskih vrtcih se je občina odločila na podlagi končnega poročila kontrolnega monitoringa stanja tal na igriščih. Na skoraj vseh igriščih so ugotovili presežene opozorilne ali kritične vrednosti kadmija, svinca in cinka. Na nekaterih igriščih je presežena tudi kritična vrednost arzena.

Onesnažena zemlja: se otroci na njej lahko varno igrajo?

30. 09. 2017 20.34

Ekipa 24UR Inšpektor je s pomočjo strokovnjakov analizirala zemljo, na kateri se igrajo otroci v Trbovljah, na Jesenicah, v ljubljanskem Tivoliju, Celju in Velenju. Torej v mestih, obremenjenih s prometom ali z industrijo. Večina odvzete zemlje je neonesnažene oz. je onesnažena pod mejnimi vrednostmi. Je pa analiza odkrila tudi štiri koncentracije, ki presegajo opozorilne vrednosti.

Znani vzorci dodatnih raziskav ob Kemisu, ribiči bodo najverjetneje spisali odškodninske zahtevke

14. 06. 2017 06.50

Znani so nekateri rezultati analiz vzorcev, ki so bili v zadnjih dneh vzeti na območju Vrhnike. Ribiči ob tem opozarjajo, da se pristojni premalo zavedajo dolgoročne škode, ki so jo kemikalije povzročile rečnemu življu, a bodo s končnimi zahtevki počakali, dokler ne bodo znani rezultati analiz rib.