kadilcev

Dori, Zori in Svitu se bosta pridružila Luka in Peter
03. 03. 2025 13.41Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo predvidoma končani do konca leta 2026.

V Belgiji prepovedana prodaja e-cigaret za enkratno uporabo
01. 01. 2025 13.12V Belgiji je odslej prepovedana prodaja elektronskih cigaret oz. uparjalnikov za enkratno uporabo, ki so zaradi širokega nabora okusov zelo priljubljeni zlasti med mladimi. Prepoved je država sprejela kot prva članica EU in v skladu s cilji povezave, da se število kadilcev do leta 2040 zmanjša na manj kot pet odstotkov.

Dekleta večkrat posežejo po cigaretah, fantje po drugih tobačnih izdelkih
25. 11. 2024 14.39Uporaba novih tobačnih in nikotinskih izdelkov med dijaki hitro narašča, delež kadilcev med dijaki pa se ne znižuje več, kot se je v preteklosti, je opozorila Helena Koprivnikar z NIJZ. Ugotovili so, da se dekleta bolj poslužujejo cigaret in elektronskih cigaret, fantje pa v večji meri tudi brezdimnih tobačnih izdelkov in nikotinskih vrečk.

1200 smrti na leto: 'Kjer je dim, je tudi pljučni rak'
20. 11. 2024 07.00Mesec november je posvečen ozaveščanju o pljučnem raku. Gre za eno najpogostejših in najnevarnejših oblik raka, ki vsako leto prizadene več kot 1600 Slovencev, med njimi vse več žensk. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije (DOBS) je letos še posebej usmerjeno v nagovarjanje kadilcev, ki jih skozi kampanjo "Kjer je dim, je tudi pljučni rak" spodbuja k prepoznavanju zgodnjih znakov bolezni in opustitvi kajenja.

Letos na britanskih letališčih aretirali že 378 tihotapcev konoplje
28. 08. 2024 13.31V letošnjem letu so na britanskih letališčih pri poskusu tihotapljenja marihuane zalotili že več sto ljudi. Kurirji namreč zavedeni, v prepričanju, da jo bodo odnesli le z denarno kaznijo, marihuano pogosto hranijo kar v kovčkih.

'Opustitev kajenja ni enostavna, ampak vsak jo lahko zmore'
31. 05. 2024 13.21Med mladostniki uporaba novih tobačnih in povezanih izdelkov narašča, kar je zelo zaskrbljujoče, ob svetovnem dnevu brez tobaka opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Tudi izdelki, kot so elektronske cigarete, vsebujejo nikotin, eno najbolj zasvajajočih drog. Ravno zasvojenost pa vodi v vseživljenjsko uporabo teh izdelkov. Največji problem opuščanja je, da možgani sporočajo kadilcu, da mu nekaj manjka, kadilec pa mora najti način, kako možgane pretentati, da bi jih zamotil v času, ko je potreba po nikotinu najmočnejša.

Nad Etno so 'zasijali' skrivnostni prstani
06. 04. 2024 15.00Ne gre za neznane leteče predmete, angelske obroče, urok čarovnika iz priljubljene fantazijske zgodbe Gospodar prstanov ali velikanske dimne obroče kadilcev, kot se je pošalil eden od uporabnikov družbenih omrežij. V resnici se je nad Etno pojavil zelo redek nebesni pojav, za katerega znanstveniki še do nedavnega niso vedeli, kako nastanejo.

'Zakonu o omejevanju tobačnih izdelkov na črnem trgu ploskajo'
10. 11. 2023 06.00Kadilci bodo pristali na cesti, poslovite se lahko tudi od okusa lubenice, jagode in borovnice v tobačnih izdelkih. Zaradi strmega porasta uporabe nikotinskih izdelkov pri mladoletnih je ministrstvo za zdravje na vlado poslalo novelo zakona o omejevanju tobačnih izdelkov, s katero prepovedujejo skoraj vse arome v ogrevanih tobačnih izdelkih in elektronskih cigaretah, zapirajo tudi kadilnice. A poznavalci elektronskih cigaret opozarjajo, da takemu predlogu sprememb zakona na črnem trgu ploskajo, ga pozdravljajo in se veselijo. Zakaj in kako so kadilci pristali na cesti?

Kate Moss neprepoznavna, strokovnjaki opozarjajo na posledice kajenja
15. 09. 2023 11.09Manekenko Kate Moss so fotografi nedavno ujeli na pločniku pred eno izmed londonskih restavracij, kjer je bila na kosilu z družino, vmes pa si je privoščila še kratko pavzo za cigaret. Ko so posnetki zaokrožili po spletu, je njen postaran videz najprej šokiral oboževalce po svetu, oglasili pa so se tudi številni strokovnjaki, ki so ob tem opozorili na škodljive posledice, ki jih povzroča kajenje, med njimi pa je tudi hitro staranje kože.

V Kanadi odslej zdravstvena opozorila na vsaki cigareti
02. 08. 2023 15.39V Kanadi so v torek začela veljati nova pravila, v skladu s katerimi bo morala biti vsaka posamezna cigareta opremljena z zdravstvenim opozorilom. Cigarete z natisnjenimi opozorili bodo v prodajo postopoma vpeljali do leta 2025, Kanada pa je s tem postala prva država na svetu, ki je uvedla takšna pravila.

Svetovni dan brez tobaka: 'ZA Slovenijo brez tobaka in nikotina 2040'
31. 05. 2023 06.09Vsako leto 31. maja obeležujemo svetovni dan brez tobaka, ki letos v Sloveniji poteka pod geslom "ZA Slovenijo brez tobaka in nikotina 2040". S strani Vlade RS potrjena Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030 vključuje dolgoročno vizijo, da bo Slovenija v letu 2040 družba brez tobaka.

Denarnice kadilcev lažje: tobačni izdelki so se letos podražili že drugič
01. 05. 2023 07.39Trošarine na tobačne izdelke so se že drugič letos zvišale, pred koncem leta pa se bodo še enkrat. Prvo zvišanje se je zgodilo januarja, ko je bilo treba za škatlico cigaret večinoma odšteti 20 centov več, enako zvišanje po ceniku Tobačne Ljubljana sledi danes.

Nova protikadilska pravila pred vrati, na obzorju pa že nova
23. 03. 2023 06.00Odstotek kadilcev med odraslimi se v Sloveniji znižuje, prav tako se zmanjšuje tudi razširjenost kajenja med mladostniki. Toda odstotek uporabnikov novih tobačnih in nikotinskih izdelkov, med katere se uvrščajo elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke, narašča. Po njih posegajo predvsem mladi in država vztraja pri spremembah zakonodaje, ki naj bi te izdelke naredile manj privlačne. Pravijo, da so njihovi predlogi prejeli široko podporo.

V Federaciji BiH kmalu prepoved kajenja v zaprtih prostorih
13. 02. 2023 12.53V Federaciji BiH, entiteti Bosne in Hercegovine, bo od 20. maja v skladu z novim zakonom prepovedano kajenje v zaprtih javnih prostorih, na delovnih mestih, v javnem prevozu in osebnih avtomobilih, v katerih bodo tudi mladoletniki.

Odstotek kadilcev pri nas se znižuje, a izziv so novi tobačni in nikotinski izdelki
31. 01. 2023 07.00Razširjenost kajenja pri nas se sicer zmanjšuje, še vedno pa kadi vsak četrti odrasel prebivalec Slovenije. Vsako leto 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete, s katerim se kadilce spodbuja k opustitvi kajenja. Ker mnogi to težko storijo, na NIJZ priporočajo preizkušene, učinkovite in varne vrste pomoči. Ob tem pa opozarjajo, da so pred nami novi izzivi. Pojavljajo se namreč novi tobačni in nikotinski izdelki, kot so elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke. Te izdelke uporablja znaten odstotek mladoletnikov. Trenutno poznamo le kratkoročne učinke in pomembno je, da se zavedamo, da je vdihavanje kakršnekoli snovi potencialno nevarno.

Na Novi Zelandiji potrdili zakon, ki bo v državi počasi razblinil cigaretni dim
14. 12. 2022 06.00Nova Zelandija bo izkoreninila kajenje. Poslanci so potrdili zakon, ki prepoveduje prodajo tobaka vsem, rojenim po 1. januarju 2009. Z drugimi besedami: tisti, ki so danes stari do 14 let, nikoli v življenju ne bodo mogli kupiti cigaret. Tisoči bodo živeli dlje, bolj zdravo, zdravstveni sistem pa bo prihranil pet milijard dolarjev, sporoča vlada. Njen cilj je, da bi do leta 2025 Nova Zelandija postala država brez kajenja. Stroka medtem opozarja, da to še zdaleč ni dovolj, saj nova zakonodaja ne bo omejevala vejpanja oziroma kajenja elektronskih cigaret, ki je vse bolj priljubljeno, predvsem med mladimi.

Novi tobačni izdelki enako nevarni kot klasične cigarete
21. 11. 2022 15.41Na posvetu NIJZ o razširjenosti uporabe novih tobačnih izdelkov in izdelkov z nikotinom so govorci poudarili, da je uporaba teh izdelkov kljub prepovedi prodaje mlajšim od 18 let razširjena predvsem med mladoletniki. Opozorili so tudi, da so ti izdelki kljub navedbam proizvajalcev prav tako nevarni kot klasične cigarete.

Sprva bolnik čuti pomanjkanje sape zgolj ob naporu, nato pa že med hojo po ravnem
16. 11. 2022 13.26Vsako tretjo sredo v novembru obeležujemo svetovni dan kronične obstruktivne pljučne bolezni. Bolezen ni ozdravljiva, je pa s pravočasnim odkritjem, ustreznim zdravljenjem in pravilno oskrbo mogoče omiliti simptome in upočasniti njeno napredovanje. Tako z ustreznimi ukrepi lahko prispevamo k izboljšanju kakovosti življenja bolnikov.

Lastno zdravje ostaja prioriteta, ne glede na občasne nezdrave navade
11. 11. 2022 08.09Delež ljudi, ki zase menijo, da so zdravi, se je v letu 2021 glede na leto prej na globalni ravni nekoliko znižal, v Sloveniji pa se je splošno dojemanje zdravja v omenjenem obdobju izboljšalo, kaže raziskava o zdravju in navadah, povezanih z zdravjem, ki sta jo opravila združenje za tržne in javnomnenjske raziskave WIN International in Mediana.

V Nemčiji od začetka pandemije več kadilcev: tudi zaradi stresa in tesnobe
27. 08. 2022 15.49Delež kadilcev v Nemčiji se je od začetka pandemije covida-19 znatno povečal, so pokazali podatki nacionalne raziskave o kadilskih navadah (Debra). Kadi že 34,5 odstotka ljudi, starejših od 14 let, pred začetkom pandemije pa jih je kadilo 27 odstotkov. Trend bi lahko po mnenju vodje raziskave pripisali tudi porastu stresa in tesnobe.

Namesto za cigarete denar dajala na stran in po treh letih kupila avto
31. 05. 2022 07.34Glede na najnovejše dostopne podatke v Sloveniji kadi vsak peti prebivalec, star med 25 in 74 let. Številni si želijo prenehati, a se vsakič znajdejo pred misijo nemogoče. Zdravje, neprijeten vonj, rumeni zobje in prsti ... Marsikateri kadilec zavije z očmi tudi takrat, ko posluša o tem, koliko bi lahko prihranil, če le ne bi kadil. A 52-letna Renata iz Medvod je dokaz, da si po treh letih nekajenja lahko privoščiš avto. Kaj je motiviralo ostale junake, ki jim je po več letih kajenja in številnih poskusih vendarle uspelo prenehati s kajenjem?

'Strategija je, da bi Slovenija do leta 2040 postala družba brez tobaka'
13. 05. 2022 15.35Vlada je v četrtek sprejela strategijo za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030, ki jo je pripravilo ministrstvo za zdravje. Dolgoročna vizija strategije je, da bi do leta 2040 Slovenija postala družba brez tobaka, je na novinarski konferenci poudaril minister za zdravje Janez Poklukar.

Letalski prevozniki: zgolj za domače živali, s Hootersovimi dekleti ali pa Biblijo
30. 04. 2022 13.54V poznih sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je ameriška vlada deregulirala letalsko industrijo, nadzora nad cenami, programi in vstopom novih letalskih družb na trg pa posledično ni več bilo. Od osemdesetih let dalje se je tako na trgu pojavilo več novih letalskih prevoznikov, nekateri pa so bili precej nenavadni. Ena namenjena zgolj hišnim ljubljenčkom, druga s Hootersovimi razgaljenimi dekleti, na tretji je bil strogo prepovedan alkohol, ste pa med letom dobili Biblijo ...

Scarlett Johansson se sramuje, da je bila v preteklosti kadilka
18. 03. 2022 13.13Igralka Scarlett Johansson se je v pogovorni oddaji Drew Barrymore dotaknila osebnih tematik, kot je kajenje. Zvezdnica je priznala, da je bila v preteklosti tudi sama kadilka, a se tega sramuje in se hkrati boji, da bi čez nekaj let po njenih stopinjah stopala hči Rose Dorothy, ki jo ima z nekdanjim partnerjem Romainom Dauriacom.

Nova Zelandija šla korak dlje: postopno opušča prodajo tobaka
09. 12. 2021 12.38Novozelandska vlada je predstavila načrt, v skladu s katerim namerava postopoma povsem onemogočiti prodajo tobačnih izdelkov. Napovedala je postopno zviševanje starosti, pri kateri je mogoče kupiti tobačne izdelke. To pomeni, da današnji mladi nikoli v življenju ne bodo mogli kupiti cigaret.

So tobačnim izdelkom šteti dnevi? Nova Zelandija želi ustvariti generacijo brez cigaret
18. 04. 2021 09.21Novozelandske oblasti in različne zdravstvene organizacije so zaskrbljene zaradi porasta števila kadilcev in povečane smrtnosti zaradi kajenja, tudi med Maori. Zato je tamkajšnja vlada objavila sveženj predlogov, katerih cilj je prepovedati kajenje naslednjim mlajšim generacijam in državo približati cilju, da do leta 2025 odpravi kajenje.

Kaj kažejo podatki o zdravju ljudi v Sloveniji pred pandemijo?
18. 04. 2021 07.00NIJZ je pripravil posodobljene informacije o zdravju prebivalcev v slovenskih občinah, ki kažejo stanje pred pandemijo covida-19. Tako se je denimo tretje leto zapored zmanjšalo število primerov astme pri otrocih ter mladostnikih, nadaljuje se trend manjše umrljivosti. Na drugi strani se naše zdravje slabša – v dveh tretjinah slovenskih občin se je povečal delež prejemnikov zdravil zaradi sladkorne bolezni, več je bolniških odsotnosti, ki so tudi daljše.

Maske na prostem: kdaj so obvezne in kdaj ne?
15. 10. 2020 15.56Nošenje zaščitnih mask na prostem je po novem obvezno v vseh sedmih regijah, ki so obarvane rdeče. Ena od izjem je individualna športna dejavnost, čeprav Bregantova pravi, da sama tudi pri teku nosi masko, saj takrat okoli nas nastaja cel oblak kapljic. Masko boste od jutri morali imeti tudi v avtomobilu, razen če se boste peljali sami ali s člani skupnega gospodinjstva.

Zavojček cigaret od zdaj 20 centov dražji, v proračun dodatnih 18 milijonov
01. 10. 2020 06.57Zvišale so se trošarine za tobačne izdelke. Za zavojček 20 cigaret bo v povprečju treba odšteti približno 4,8 odstotka več kot zdaj oz. se bo zavojček podražil za 20 centov. Zaradi pandemije koronavirusa sicer po svetu beležijo več uspeha pri kadilcih, ki želijo opustiti škodljivo razvado.

V Srbiji 649 okuženih zdravstvenih delavcev, v Federaciji BiH spet razglašena epidemija
17. 07. 2020 08.58Globalno število primerov novega koronavirusa se je približalo 14 milijonom, število umrlih pa številki 600.000. Brazilija je medtem presegla dva milijona okuženih, Indija milijon. Združeni narodi so medtem sporočili, da za globalni humanitarni odziv na pandemijo covida-19 potrebujejo še vsaj 3,2 milijarde evrov. Epidemiološka situacija se spreminja tudi na Balkanu. V Federaciji BiH so medtem znova razglasili epidemijo, iz Srbije pa poročajo o kar 649 okuženih med zdravstvenimi delavci.