kašljanje

Na Štajerskem potrdili atipično kokošjo kugo

14. 02. 2025 16.16

V manjši reji s 160 kokošmi v občini Pesnica so potrdili atipično kokoško kugo. Na gospodarstvu so bili izvedeni nujni ukrepi za preprečevanje širjenja bolezni, so sporočili iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Umrljivost je spremenljiva, vendar lahko doseže 100 odstotkov.

Pri kokoših v Prekmurju potrdili atipčno kokošjo kugo

22. 01. 2025 10.58

V dvoriščni reji kokoši v Murski Soboti so pristojni potrdili atipično kokošjo kugo. Na gospodarstvu so izvedli nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni. Uprava za varno hrano ob tem rejce perutnine poziva k previdnosti in doslednemu upoštevanju zaščitnih ukrepov.

Dekleta večkrat posežejo po cigaretah, fantje po drugih tobačnih izdelkih

25. 11. 2024 14.39

Uporaba novih tobačnih in nikotinskih izdelkov med dijaki hitro narašča, delež kadilcev med dijaki pa se ne znižuje več, kot se je v preteklosti, je opozorila Helena Koprivnikar z NIJZ. Ugotovili so, da se dekleta bolj poslužujejo cigaret in elektronskih cigaret, fantje pa v večji meri tudi brezdimnih tobačnih izdelkov in nikotinskih vrečk.

Širijo se novi primeri ptičje gripe, bolezen potrdili pri več živalih

17. 10. 2024 17.13

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja na nove primere visoko patogene aviarne influence oz. ptičje gripe pri živalih. Bolezen so tokrat potrdili v dvoriščni reji perutnine na območju ptujske občine in pri treh poginjenih labodih grbcih v občini Brežice.

Potrjena primera ptičje gripe pri labodih na Ptuju

15. 10. 2024 13.10

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin rejce perutnine in ptic v ujetništvu obvešča, da je bila pri dveh poginjenih labodih, ki so ju našli na Ptujskem jezeru v občini Ptuj, potrjena visoko patogena aviarna influenca oziroma ptičja gripa. Rejce poziva, naj upoštevajo veljavna priporočila in ustrezno ukrepajo.

Odnašanje trupel z Everesta: 'Bruhanje, kašljanje, glavoboli'

20. 07. 2024 15.54

Na poti do vrha Everesta je videti ogromno trupel, ki jih skoraj nikoli več ne vrnejo nazaj v dolino. Razlog? Trupel je preveč, da bi za vsakega helikopter poletel tako visoko v nevarnih vremenskih razmerah in ga vrnil v dolino. Poleg tega pa je to tudi precej drago. V zadnji operaciji pa se je na vrh povzpelo 18 šerp in ducat vojaških uslužbencev, ki jih je nepalska vlada poslala na čiščenje visoke Himalaje.

Kako ravnati v primeru požara?

18. 07. 2024 13.33

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je ob izbruhu požara na Krasu objavil napotke za ravnanje v primeru požara. Ob požaru namreč nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju.

V Prekmurju pri labodu potrdili ptičjo gripo

25. 04. 2024 16.09

Pri labodu grbcu v Prekmurju so potrdili visoko patogeno aviarno influenco. Poginjenega laboda so našli na območju gramoznice Lakoš v občini Lendava, kjer so v preteklih letih že ugotovili prisotnost te bolezni.

Letos že 947 primerov oslovskega kašlja, v istem obdobju lani zgolj osem

23. 04. 2024 10.06

V Sloveniji smo letos po podatkih NIJZ zabeležili že 947 primerov oslovskega kašlja, od novembra lani, ko je začelo število obolelih strmo naraščati, pa že 1041. Pristojni zato pozivajo k cepljenju. To ni priporočljivo zgolj za otroke – zanje je tudi obvezno – ampak tudi za odrasle. Zaščita namreč s časom upada.

Zaradi oslovskega kašlja v bolnišnici le nekaj tednov stara dojenčka

22. 03. 2024 19.58

Na pediatrični kliniki, kjer se je zaradi oslovskega kašlja letos zdravilo 11 otrok, so v zadnjih dveh dneh na intenzivno terapijo sprejeli dva dojenčka, stara le nekaj tednov. Ker lahko otroke cepijo šele pri treh mesecih, je ključno, da jih do takrat zaščiti mama. Zato na kliniki pozivajo nosečnice, naj se v tretjem trimesečju cepijo. Tudi na ginekologe apelirajo, da jim cepljenje priporočijo in jim ga omogočijo. Zanimanje je zaradi strahu ali nezaupanja v cepiva pogosto majhno, pravijo v ambulantah. Letno se proti oslovskemu kašlju cepi le približno tisoč nosečnic.

Število primerov oslovskega kašlja strmo narašča, letos že 466 obolelih

20. 03. 2024 18.30

Beležimo že 466 prijav primerov oslovskega kašlja. Lani jih je bilo v celem letu prijavljenih 125. Obolelih za boleznijo, ki je v začetnih fazah zelo podobna navadnemu prehladu, nato pa se razvije v kašljanje, podobno oslovskemu riganju, je v letošnjem letu tako skoraj štiri krat več. Največ obolelih, skoraj 300, je na območju Ljubljane. Smo že dosegli vrh okužb? Strokovnjaki ponavljajo: edino, kar lahko pomaga pri zajezitvi bolezni, je cepljenje.

Pri treh mladoletnikih potrdili ošpice

08. 03. 2024 11.36

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so v zadnjih dneh prejeli prijavo o treh primerih ošpic pri mladoletnih osebah. Zbolela sta dva osnovnošolska otroka ter dijak srednje šole, ki proti bolezni niso bili zaščiteni s cepljenjem. Po dosedanjih podatkih primeri med seboj epidemiološko niso povezani. Precepljenost z drugim odmerkom cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam je v Sloveniji v šolskem letu 2022/2023 sicer padla pod 90 odstotkov.

Zaradi ptičje gripe v več občinah prepovedali rejo perutnine na prostem

07. 02. 2024 19.43

Državno središče za nadzor bolezni je zaradi novih primerov visoko patogene aviarne influence oz. ptičje gripe pri divjih pticah v občinah Ptuj, Markovci, Videm pri Ptuju, Cirkulane in Hajdina prepovedalo rejo perutnine na prostem. Bolezen so potrdile tudi vse sosednje države, zato je ključnega pomena, da rejci dosledno izvajajo biovarnostne ukrepe.

Novi primeri ptičje gripe, odkrili osem okuženih labodov

06. 02. 2024 12.16

Pri labodih grbcih v Sloveniji se je spet pojavila visoko patogena aviarna influenca oziroma ptičja gripa. Nacionalni veterinarski inštitut je bolezen potrdil pri osmih labodih grbcih, najdenih v občini Markovci. Rejce ptic pozivajo, naj se strogo držijo zaščitnih ukrepov, sprehajalce pa, da se izogibajo vodnim površinam, na katerih se nahajajo vodne ptice, in jih ne krmijo.

Pripravite svoj imunski sistem na vse

09. 11. 2023 00.15

Po poletnem oddihu nam jesen postreže z dolgim seznamom opravkov in obveznosti.

Pri štorklji v ZOO Ljubljana potrdili ptičjo gripo

19. 09. 2023 16.18

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je sporočila, da so pri štorklji v ZOO Ljubljana potrdili visoko patogeno aviarno influenco podtipa H5N. Obiskovalce ljubljanskega živalskega vrta pozivajo, da upoštevajo navodila živalskega vrta glede biovarnostnih ukrepov zaradi preprečevanja širjenja bolezni.

Pri labodih v ljubljanski občini potrdili ptičjo gripo

14. 09. 2023 13.58

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je pri dveh poginjenih labodih grbcih v Mestni občini Ljubljana potrdila visoko patogeno aviarno influenco podtipa H5N1. Rejce perutnine poziva, naj dosledno izvajajo biovarnostne ukrepe.

Ptičjo gripo potrdili tudi v Medvodah

02. 06. 2023 12.23

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) sporoča, da je bila visoko patogena aviarna influenca potrjena na novi lokaciji. Po primerih bolezni na Ptujskem jezeru, kjer je pred dvema tednoma poginilo več kot 200 galebov in čiger, so zdaj bolezen potrdili še v Medvodah, pri navadni čigri.

Ob Ptujskem jezeru poginilo več kot 200 galebov in čiger

19. 05. 2023 08.03

Na Ptujskem jezeru je ob koncu minulega tedna prišlo do množičnega pogina galebov in čiger. Skupno je bilo pobranih več kot 200 poginjenih galebov in čiger. Kot že v začetku tega tedna je bila tudi v tem primeru pri preiskanih pticah ugotovljena visoko patogena aviarna influenca podtipa H5N1. "Sprehajalci naj se izogibajo vodnim površinam, živali naj ne hranijo," opozarjajo pristojni.

Potrdili ptičjo gripo pri rečnih galebih na Ptujskem jezeru

16. 05. 2023 13.37

Ptujski gasilci so v ponedeljek zjutraj po pozivu občanov s pomočjo čolna z otoka na Ptujskem jezeru prepeljali okoli 40 poginulih ptic do brežine jezera, kjer jih je nato prevzel higienik veterinarsko higienske službe. Kot so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje je šlo za rečne galebe, vzrok za pogin pa je visoko patogena aviarna influenca.

'V petih letih bomo dobili cepivo proti raku'

11. 04. 2023 13.36

Do leta 2030 bi lahko imeli cepiva proti raku, kardiovaskularnim in avtoimunskim boleznim. Sliši se kot znanstvena fantastika, a raziskovalci pri farmacevtski družbi Moderna – pri nas jo še najbolj poznamo po cepivu proti covid-19 – so prepričani, da je cilj dosegljiv.

V ZOO Ljubljana potrdili primer ptičje gripe

03. 02. 2023 16.22

V ljubljanskem živalskem vrtu so potrdili primer ptičje gripe pri poginulem črnem labodu. Kot so sporočili z Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, je bila potrjena patogena aviarna influenca podtipa H5n2.

Pri 23 labodih v Prekmurju potrdili visoko patogeno aviarno influenco

01. 02. 2023 16.07

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin rejce perutnine in ptic v ujetništvu obvešča, da je bila visoko patogena aviarna influenca podtipa H5N1 potrjena pri 23 labodih grbcih v Prekmurju.

Nov primer ptičje gripe pri labodu grbcu

20. 01. 2023 13.24

UVHVVR obvešča rejce perutnine in ptic v ujetništvu o novem primeru visoko patogene aviarne influence, ki so jo potrdili pri labodu grbcu, najdenem v občini Piran.

Nov primer ptičje gripe, tokrat so jo potrdili pri labodu v Izoli

05. 01. 2023 15.51

Nacionalni veterinarski inštitut je pri labodu grbcu, najdenem v občini Izola, potrdil ptičjo gripo. Bolezen so v preteklih tednih potrdili že pri labodih grbcih v občinah Apače, Lenart, Ptuj, Sveta Trojica v Slovenskih goricah in Piran. Uprava za varno hrano rejce perutnine in ptic v ujetništvu opozarja na preventivne ukrepe.

Potrdili nov primer ptičje gripe pri labodu, tokrat v Piranu

30. 12. 2022 10.56

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je pri labodu grbcu, najdenem v Piranu, potrdila visoko patogeno ptičjo gripo oziroma aviarno influenco. Pred dnevi so ptičjo gripo potrdili tudi pri labodu v Sveti Trojici v Slovenskih goricah.

V Sveti Trojici pri labodu potrdili ptičjo gripo

28. 12. 2022 15.25

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je pri labodu grbcu, najdenem v občini Sveta Trojica v Slovenskih goricah, potrdila visoko patogeno ptičjo gripo oziroma aviarno influenco. Rejce perutnine in ptic v ujetništvu pozivajo k previdnosti.

V Lenartu odkrili nove primere ptičje gripe, okuženi so štirje labodi

18. 11. 2022 17.08

Pri štirih labodih grbcih v občini Lenart so potrdili visoko patogeno ptičjo gripo (aviarna influenca). Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zato opozarja rejce perutnine in ptic, naj bodo pozorni.

Pogled iz vesolja: dim požara, 'velikega kot Ljubljana', prekril Tržaški zaliv

21. 07. 2022 12.24

Že več dni poročamo o hudem požaru na Krasu, s katerim se gasilci še naprej borijo. Gre za največji požar v Sloveniji doslej, o tem, kako zelo obsežen je, pa pričajo tudi satelitski posnetki. Poleg tega je dim dosegel tako oddaljene slovenske kot tudi hrvaške in italijanske kraje. Na satelitskem posnetku pa je videti, da je prekril velik del Tržaškega zaliva. Hkrati je tudi močno poslabšal kakovost zraka, zaradi česar NIJZ priporoča izogibanje pretirani fizični aktivnosti na prostem, ljudem z zdravstvenimi težavami pa svetuje zadrževanje v zaprtih klimatiziranih prostorih.

Požar močno poslabšal kakovost zraka od Kopra do Nove Gorice

21. 07. 2022 11.27

Zaradi obsežnega požara na Krasu je močno povečana onesnaženost zraka na območju Mestne občine Koper, Občine Postojna in Mestne občine Nova Gorica. Ob požaru namreč nastajajo različne škodljive snovi, ki z vdihovanjem vstopijo v naš organizem.