jugoslovanskih

'Vojna na Balkanu je preprečila Šukerjev prihod k Crveni zvezdi'
07. 04. 2025 09.43Eden najboljših jugoslovanskih nogometašev v zgodovini Dragan Džajić (78), ki se lahko pohvali, da je leta 1968 v boju za prestižno zlato žogo z legendarnim Bobbyjem Charltonom in kasnejšim zmagovalcem Georgom Bestom osvojil izjemno 3. mesto, je v pogovoru za francosko tiskovno agencijo (AFP) obudil spomine na zlate čase jugoslovanskega nogometa in se dotaknil vojne na Balkanu, ki je močno zarezala v delovanje nekoč najboljšega kluba na področju nekdanje skupne države.

V Gorici razburile jugoslovanske zastave na oknih
30. 03. 2025 12.49Na oknih ene od stavb na ulici Corso Giuseppe Verdi v Gorici so se v soboto zvečer pojavile jugoslovanske zastave z rdečo zvezdo. Ni znano, kdo jih je izobesil in s kakšnim razlogom. Občinska uprava je potezo ostro obsodila.

Slonica Ganga praznuje 50 let
29. 03. 2025 10.10Azijska slonica Ganga, ki od leta 1977 domuje v ljubljanskem živalskem vrtu, letos praznuje 50. rojstni dan. V Ljubljano so jo pripeljali iz živalskega vrta Kanpur v Indiji, ko je bila stara dve leti.

Novi avion: zadnji megalomanski projekt Jugoslavije
12. 01. 2025 07.00Ob koncu druge svetovne vojne je bila Jugoslavija razrušena agrarna država z majhno industrijo. Sledil je velik skok, zasnovan na nerealističnih apetitih, ki so v spregi z lobiji iz vojaške industrije rodili megalomanske projekte. Eden od teh je bil večnamenski nadzvočni lovec s projektnim imenom Novi avion, s katerim bi Jugoslavija do konca tisočletja dobila napreden večnamenski lovec četrte generacije.

LIFFE odprla hrvaška komična drama Pozno poleti
14. 11. 2024 14.07Na Liffu je bila med prvimi na ogled hrvaška komična drama Pozno poleti v režiji oskarjevca Danisa Tanovića. Hrvaški celovečerni film v manjšinski koprodukciji iz Slovenije, Srbije, Romunije ter Bosne in Hercegovine je tudi kandidat za mednarodnega oskarja 2025.

Marta Kos dobila zeleno luč parlamentarnega odbora
07. 11. 2024 06.20Slovenska kandidatka za evropsko komisarko za širitev EU Marta Kos je po zaslišanju prejela zeleno luč odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet), so sporočili iz liberalne politične skupine Renew, ki ji pripada tudi Kosova. Kosova je na zaslišanju sicer izpostavila, da je večja in reformirana EU strateška nuja, pri širitvi na Zahodni Balkan je poudarila pomen sprave in regionalnega sodelovanja, podporo Ukrajini pa je označila za absolutno prednostno nalogo.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'
06. 10. 2024 08.00"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

Umrl je skladatelj Igor Štuhec
23. 09. 2024 10.29V 92. letu je umrl skladatelj Igor Štuhec, so sporočili iz Društva slovenskih skladateljev. Njegov opus obsega dela za soliste, komorne zasedbe in ansamble ter zborovska, vokalno-instrumentalna in simfonična dela. Leta 2004 je dobil nagrado Prešernovega sklada, leta 2011 Kozinovo nagrado Društva slovenskih skladateljev za življenjsko delo.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'
20. 09. 2024 06.00Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Elšnik in Drkušić stopata po stopinjah slovenskih velikanov
26. 08. 2024 18.25Slovenci in Crvena zvezda. Dobitna kombinacija, o čemer priča tudi zgodovina. Navijači Crvene zvezde obožujejo slovenske nogometaše, velik pečat je na Marakani pustil Marko Elsner, prav tako tudi Milenko Ačimović, Dejan Kelhar in Nejc Pečnik. Sedaj v čevlje slovenskih predhodnikov vstopata Timi Max Elšnik in Vanja Drkušić.

NLB pridobila vsa dovoljenja za prevzem Summit Leasinga
08. 08. 2024 21.10NLB je pridobila vsa potrebna dovoljenja regulatorjev za prevzem 100-odstotnega deleža v družbi Summit Leasing, so iz banke danes sporočili prek spletnih strani Ljubljanske borze. Transakcija bo zaključena predvidoma sredi septembra, pripojitev hčerinskih družb NLB Lease&Go in Summit Leasing pa je predvidena za drugo četrtletje leta 2025.

320.000 evrov za skupno stalno razstavo v Bloku 17
11. 07. 2024 08.32Državni zbor je sprejel Zakon o ratifikaciji sporazuma o financiranju ponovne postavitve skupne stalne razstave o trpljenju taboriščnikov s prostora nekdanje skupne države v Bloku 17 Državnega muzeja Auschwitz-Birkenau. Ministrstvo za kulturo bo za izvajanje sporazuma v letih 2024 in 2025 namenilo 320.000 evrov.

Umrl je arhitekt in profesor urbanizma Fedja Košir
09. 07. 2024 18.29V 85. letu je umrl arhitekt in upokojeni profesor na Fakulteti za arhitekturo Fedja Košir. Po navedbah Slovenske akademije znanosti in umetnosti, katere izredni član je bil od lani, je v 70. in 80. letih minulega stoletja na slovenskih in jugoslovanskih javnih natečajih za urbanistične in arhitekturne predloge prejel več kot 60 nagrad in odkupov.

Prednost Srbije? 'Izkušnje z velikih tekmovanj, igra z glavo'
20. 06. 2024 10.48Srbija bo danes drugi nasprotnik Slovenije na evropskem prvenstvu. Čeprav je njihov selektor Dragan Stojković – Piksi izpostavil, da se nikakor nimajo za favorite, tamkajšnja javnost meni drugače. Vpogled v razmišljanje srbskih medijev in navijačev nam je ponudil eden tamkajšnjih novinarjev, ki je trdno prepričan, da bo Srbija slavila in si tako tlakovala pot v izločilne boje.

Ko nogomet še ni bil za ženske
15. 06. 2024 10.11"Nogometa mi ne boš vzel," je rekla in zaloputnila vrata. Odziv očeta ni bil ravno prijazen. A nogometa ji ni vzel nihče! In to v času, ko nogomet res ni bil za ženske, ker se pa to res ni spodobilo. In da bi stopile na sveto travo, tam trenirale in celo igrale tekmo!? Pisalo se je leto 1971. In to je bil prelomni čas tudi za ženski nogomet, za Sonjo Kranjec in ostale Vijolice in Marjetice. In ta zgodba je še kako zanimiva za čas, v katerega stopamo. To je nov podkast Gregorjev svet žensk o ženski, ki je orala ledino.

821 najbolj nevarnih kriminalnih mrež. S čim se ukvarjajo Slovenci?
14. 06. 2024 15.42Organiziran kriminal je vseprisoten in predstavlja veliko grožnjo za varnost Evropske unije, opozarjajo pri Europolu. A od kod so glavni akterji kriminalnih mrež? To so se spraševali, ko so pripravljali podrobno analizo. Identificirali so 821 najbolj grozečih kriminalnih mrež, kar naj bi okrepilo razumevanje izziva in pomagalo pri pregonu.

BOV, veteran jugoslovanskih konfliktov v Ukrajini
13. 06. 2024 09.42Ko je bila Ukrajina v škripcih zaradi pomanjkanja orožja in streliva, in je ameriški senat zavlačeval ter odlagal več milijard evrov pomoči, Slovenija ni odlašala. Kot smo neuradno izvedeli, je v tem času Ukrajini poslala 26 bojnih oklepnih vozil (BOV), tri bojna vozila pehote in novo pošiljko dronov.

Umrl je Milovan Tasić, znan po vlogi v filmu Kdo tam poje
07. 06. 2024 13.48V 77. letu starosti je umrl srbski igralec Milovan Tasić, ki je bil znan tudi kot košarkar. Kar se tiče filmske kariere, se ga oboževalci jugoslovanskih filmov najbolj spomnijo po vlogi v filmu Kdo tam poje ter Maratonci tečejo počasen krog.

Ko veš, da si priletel domov
22. 04. 2024 06.03Kadar pogovor nanese na ljubljansko letališče, se tudi tisti, ki mu najprej jezno očitajo (pre)slabo povezljivost s svetom in (pre)drage vozovnice, pogosto omehčajo, ko pomislijo na pristanek tam. Ko te ob izkrcanju z letala pozdravi pogled na mogočne gore, veš, da si se vrnil domov. Zavrteli smo časovni stroj in se z našimi sogovorniki vrnili v čase, ko drug konec sveta še ni bil tako samoumeven in si ljudje niso upali niti sanjati, da nekoč vseh svojih poti z letalom ne bodo več znali niti prešteti.

Slavni influencer tarča vandalov: Mislil sem, da je Hrvaška boljša od tega
19. 03. 2024 10.54Justusu Reidu, priljubljenemu ameriškemu influencerju, ki z jugom potuje po nekdanjih državah Jugoslavije, poleti pa se je ustavil tudi v Sloveniji, so v Zagrebu ukradli beograjske registrske tablice in mu poškodovali vozilo. Razočaran je sporočil storilcu: "Ti nisi domoljub. Naj te bo sram."

Okolju prijazne zahodne komponente poglodale ukrajinske miši
25. 02. 2024 17.29Francoski časni Le Figaro poroča o nepričakovanih težavah, ki jih ima ukrajinska vojska z orožjem zahodne izdelave, ki se včasih ne obnese najbolje v neizprosnih razmerah vzhodnoevropskih bojišč. Potem ko so glodavci preplavili tako ukrajinske kot ruske bojne jarke in povzročili številne preglavice in bolezni, sedaj prihajajo poročila, da naj bi miši uničile nekatere okolju prijazne komponente, ki se nahajajo v vojaških vozilih zahodne izdelave.

Legendarni slovenski igralec Boris Cavazza praznuje 85 let
02. 02. 2024 07.55Igralec, scenarist in režiser Boris Cavazza danes praznuje 85 let. Eden najvidnejših gledaliških in filmskih igralcev generacije, ki se je uveljavila v 70. letih 20. stoletja, velja za izrazito karakternega igralca. Posebno objavo mu je na družbenih omrežjih namenila tudi njegova žena Ksenija Benedetti.

'Šverckomerc': 60 kilogramov kave za volkswagen golfa
04. 11. 2023 10.46Ko danes govorimo o tihotapljenju, najprej pomislimo na droge, mamila in ilegalne migrante. Ampak še ne tako dolgo nazaj so ljudje na tihotapljenje gledali precej drugače. "Takrat je bil manjši šverc oz. tihotapljenje za osebne potrebe razumljeno kot nekaj sprejemljivega," se strinja etnolog Rok Bavčar. Vsak je kaj tihotapil, še zlasti, če je živel ob meji, ali pa je vsaj poznal nekoga, ki je kaj tihotapil. Večkrat slišimo tudi, da je bil "šverc" slovenski nacionalni šport.

Okoljski leopard za slovensko manjšinsko koprodukcijo Varuhi formule
13. 08. 2023 09.37Na mednarodnem filmskem festivalu v Locarnu je posebno nagrado, zelenega leoparda, ki je namenjen filmom s poudarkom na okoljski tematiki, prejela srbsko-slovensko-črnogorsko-makedonska koprodukcija Varuhi formule v režiji Dragana Bjelogrlića. Zlatega leoparda je prejel film Mantagheye bohrani z angleškim naslovom Critical Zone iranskega režiserja Alija Ahmadzadeja, ki govori o vsakdanu prekupčevalca mamil iz Teherana.

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Slovensko poletje v Jugoslaviji
01. 07. 2023 10.00Kakšna so bila poletja v Sloveniji, ko naša država še ni razglasila samostojnosti? Podobna, a hkrati tudi popolnoma drugačna. Fotografije nam nudijo vpogled v še ne tako davno preteklost, ki se je marsikateri Slovenec še vedno spominja. No, sodeč po njih, je bila tudi takrat gneča – tako na cestah kot tudi na plaži.

Ko znanje jezika za tujce ni le zaželeno, ampak tudi obvezno
28. 05. 2023 07.00Diskriminacija in socialna izključenost, predsodki, pomanjkanje podpore pri iskanju nastanitve, zdravstvenih storitev, izobraževanja ... To je le nekaj težav, s katerimi se po selitvi v novo okolje srečajo delovni migranti. Znanje jezika, kot osrednji steber integracije, ima pri tem osrednjo vlogo, a države se do tega pogoja različno opredeljujejo. Preverili smo, kako se tega izziva lotevajo v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji.

Brioni – nekdaj prestižni Titov raj, danes 'oaza miru'
18. 05. 2023 08.33Brioni. Razkošna poletna rezidenca nekdanjega jugoslovanskega predsednika Josipa Broza - Tita, ki je bila v socializmu navadnim smrtnikom nedostopna. Luksuzno otočje, kjer so ob številnih državnikih dopustovali tudi največji hollywoodski zvezdniki. Dom slonice Lanke, nagajivega papagaja Kokija, prostor številnih kulturno-zgodovinskih znamenitosti, gledališča Radeta Šerbedžije. Kakšni so pravzaprav Brioni danes?

Nazaj v prihodnost: strojnice 19. stoletja, puške iz '1. vojne', muzejski tank
11. 03. 2023 07.00V Ukrajini se vse pogosteje pojavljajo 60 let stari predelani oklepniki iz sovjetskih časov, havbice iz druge svetovne vojne, strojnice in puške iz 19. stoletja, tanki, odstranjeni s spomeniških podestov, dostavna vozila z nameščenimi strojnicami, "zvarjeni" kosi odpadnega orožja ... Le redkokateri strokovnjak, še manj pa laična javnost, je pred rusko invazijo pričakoval, da bodo na bojišču grmela 'predpotopna' orožja iz nekih drugih, pozabljenih časov. Meja med zgodovino in sedanjostjo je včasih zabrisana.

Veliki apetiti za zdravstvena zemljišča – kdo jih bo kupil in kdo tam gradil?
08. 03. 2023 06.00Kdo bo kupil različne elitne lokacije v prestolnici – zemljišča ob URI Soča, nekdanja mestna otroška bolnišnica, Železniški zdravstveni dom in zemljišča Zdravstvenega doma Ljubljana – in kdo tam gradil? Apetiti za zemljišča, namenjena zdravstvu, so veliki. Kakšni so interesi v ozadju?