jugoslovanski

Dončić in Jokić v jugoslovanski ekipi? Žal ne, le prvoaprilska šala

02. 04. 2025 07.34

Prvega aprila smo na naši spletni strani pisali o ekshibicijskem obračunu med ekipo nekdanje Jugoslavije in reprezentanco ZDA. Prvi april je mimo in zdaj lahko potrdimo, da je šlo za prvoaprilsko šalo.

Slovenca bosta del dvoboja med ZDA in državami nekdanje Jugoslavije

01. 04. 2025 06.00

Košarkarski svet je dočakal veliko senzacijo. Dolgo pričakovani ekshibicijski obračun med košarkarji ZDA in predstavniki držav iz območja nekdanje skupne države je potrjen. Na njem bosta nastopila tudi slovenska reprezentanta Luka Dončić in Klemen Prepelič.

Obnovili Titovo 'ladjo miru', ki bo odslej služila turistom

10. 02. 2025 15.40

Po šestih letih se je končala obnova Titove ladje Galeb. Plovilo, ki je bolj znano kot "ladja miru", se je zdaj vrnilo v pristanišče na Reki, kjer bo tudi zasidrano in bo služilo kot muzej. Poleg muzejskega dela bodo v ladji hostel, restavracija in kavarna. Obnova ladje je stala 12,4 milijona evrov, delno pa je bila financirana iz evropskih sredstev.

Kako v alpsko dolino brez cest spraviti 500 ton materiala na dan

09. 02. 2025 09.30

Kolosalni napori vojaškega transporta med soškimi bitkami prve svetovne vojne so na eni strani dokaz trdoživosti neke generacije, na drugi pa posledica ambicioznih planov vojaških načrtovalcev, ki so iskali inovativne rešitve za oskrbovanje hrane, streliva in ostale opreme lačnih armad. In medtem ko je večina drugih vojska v Veliki vojni bojevala bitke na bolj dostopnih območjih, sta avstro-ogrska in italijanska vojska krvavo bitko bili v slovenskem visokogorju, kjer je bilo oskrbovanje prava nočna mora. Veliki izzivi pa vedno privedejo do genialnih rešitev. In ena od teh tiči v Rabeljskem rudniku pod Mangartom.

Umrl je eden najboljših evropskih košarkarjev vseh časov

25. 01. 2025 11.30

V 74. letu starosti je umrl nekdanji jugoslovanski košarkar Dražen Dalipagić.

Butična vila Muhr: štiri razkošne suite in džakuzi s pogledom na Triglav

20. 01. 2025 19.55

V življenje se je po desetletjih propadanja tudi uradno vrnila legendarna Vila Muhr v Bohinju, kjer se je zaročil stric kraljice Elizabete in kjer je poletja zelo rad preživljal jugoslovanski kralj Aleksander Karađorđević. Nove zgodbe pa bodo zdaj gostje v hotelu, ki ga je leta 2019 odkupil kriptomilijonar Damian Merlak, lahko pisali v štirih razkošnih suitah, ki se ponašajo z imenitnim razgledom na Bohinjsko jezero.

Prešernovo nagrado prejmeta Dragica Čadež ter Dragan Živadinov

03. 12. 2024 11.42

Prešernova nagrajenca za leto 2025 sta kiparka Dragica Čadež ter gledališki režiser in performer Dragan Živadinov. Nagrade Prešernovega sklada prejmejo vizualna umetnica Nika Autor, oblikovalski kolektiv Grupa Ee, glasbenik Tomaž Grom, pisateljica Nataša Kramberger, gledališka režiserka Nina Rajić Kranjac in oblikovalec zvoka Julij Zornik.

Kdo je največji najmanjši oboževalec legendarnega fička?

14. 11. 2024 07.21

Je legendarni jugoslovanski avtomobil, s katerim se je več generacij Slovencev poleti vozilo na morje. Fička oziroma Zastavo 750 dandanes bolj redko vidimo na cestah, zamenjali so ga sodobnejši jekleni konjički. Lastnik te "rdeče tabletke" zagotovo ne bi zamenjal za noben denar. Gospoda bi lahko upravičeno okronali za največjega oboževalca fičkov na prostoru nekdanje skupne države. Do zdaj je imel namreč v lasti kar sedem primerkov vseh možnih barv. Pravi, da boljši avto zanj ne obstaja, za rdečo izvedbo fička, ki je trenutno v njegovi garaži, pa je bil pripravljen tudi mastno plačati.

Umrl legendarni rokometaš Jugoslavije in ljubljanskega Slovana

12. 11. 2024 18.15

V 72. letu starosti je za posledicami srčnega napada umrl Radivoj Krivokapić, nekdanji rokometni reprezentant Jugoslavije in legenda ljubljanskega Slovana, poroča Delo.

Mussolini ostaja častni meščan italijanske Gorice

12. 11. 2024 16.28

Odvzem naziva častnega meščana Benitu Mussoliniju. To je bila ena od tem na ponedeljkovem občinskem svetu v italijanski Gorici, ki je med prisotnimi povzročila nemalo napetosti. A pobuda večjega dela leve sredine naposled ni bila uspešna. Desnosredinska večina je namreč glasovala proti predlogu ter tako odločila, da Mussolini ostaja goriški častni občan. Na odločitev mestnega sveta pa so se odzvali tudi na slovenskem ministrstvu za kulturo, kjer so pozdravili "pokončno držo" 11 mestnih svetnikov, ki so podprli odvzem naziva, ter dodali, da "ne bodo dopustili, da v 21. stoletju slabe kopije fašistov relativizirajo zgodovino".

Politična analiza – komu ali čemu se približuje Golobova vlada?

28. 10. 2024 15.31

Javnomnenjska podpora aktualni vladi je na najnižji točki doslej. Gibanje Svoboda vse bolj zaostaja za Janševo SDS. Gospodarski minister in prvak SD Matjaž Han je prvič doslej najbolje ocenjen politik v državi. Koga in zakaj morajo ti rezultati skrbeti? Kdo lahko odpira šampanjec in ali so res pred vrati predčasne volitve? O tem smo se v tokratnem podcastu pogovarjali z Dimitrijem Ruplom in Jernejem Štromajerjem.

Smučanje jo stane do 200.000 evrov

25. 10. 2024 06.00

Bilo je v noči na novo leto, ko je v Lili Lapanja, alpski smučarki ameriško-slovenskega rodu, dozorela želja, da po nekaj letih nastopov pod ameriško zastavo prestopi v slovensko reprezentanco. Svoj krst v slovenskem dresu bo doživela sredi novembra, ko bo nastopila na slalomu v finskem Leviju. Bo pa prvo sezono financirala sama – kot je sicer že vajena zadnjih nekaj let - in za to odštela med 150.000 do 200.000 evrov.

Vučić Putinu: Srbija ne bo uvedla nobenih sankcij proti Rusiji

20. 10. 2024 15.46

Ob 80. obletnici osvoboditve Beograda, ki je prinesla konec nacistične okupacije, je v srbski prestolnici potekala slovesnost, ob tej priložnosti pa se je Vučić po telefonu pogovarjal tudi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, s katerim sta imela "dolg, odprt in vsebinski pogovor".

Pol stoletja stara skrivnost JAT-ovega pogubljenega letala

15. 10. 2024 06.00

Že več kot pol stoletja ves svet ve za jugoslovansko stevardeso Vesno Vulović, ki je čudežno preživela padec letala z 10.000 metrov. Šele zdaj pa je švedski dokumentarni film razkril, kako so tisto JAT-ovo letalo, ki je eksplodiralo med poletom iz Kobenhavna v Zagreb, z neba sklatili hrvaški teroristi, ki so hoteli neodvisno državo. "Želeli smo škodovati jugoslovanskemu turizmu," je švedskemu novinarju hrvaških korenin razkril eden izmed domnevnih sostorilcev. Vzeli so 27 nedolžnih življenj.

Umrl bivši jugoslovanski in hrvaški diplomat Lončar

01. 09. 2024 20.43

V 101. letu starosti je v rojstnem kraju Preko na otoku Ugljan umrl nekdanji jugoslovanski in hrvaški diplomat Budimir Lončar, poroča hrvaška tiskovna agencija.

Nova nagrada za Sonjo Prosenc: slavila tudi na festivalu Herceg Novi

30. 08. 2024 18.19

Film Odrešitev za začetnike režiserke Sonje Prosenc je po nagradi evropskih art kinematografov na Sarajevskem festivalu zdaj prejel še nagrado Živka Nikolića na Filmskem festivalu Herceg Novi. Nagrado podeljujejo ustvarjalkam in ustvarjalcem, ki s svojim delom izrazito prispevajo k filmski umetnosti.

Adrijan Fegic: Ko ga zabiješ Realu, se ti življenje obrne na glavo

22. 08. 2024 09.30

Olimpija se z gostovanja pri Rijeki vrača z ugodnim izhodiščem (1:1). Na Kvarnerju so v preteklosti igrali številni slovenski nogometaši, a nihče ni pustil takšnega pečata kot Adrijan Fegic. Napadalec iz Ajdovščine je v klubu preživel kar osem sezon, ki sta jih najbolj zaznamovala zadetka proti madridskemu Realu leta 1984. Tudi štiri desetletja kasneje svoj nekdanji klub podrobno spremlja, a nad njim letos ni navdušen.

Pariz 2024 iz slovenske perspektive

12. 08. 2024 06.00

Slovenska olimpijska odprava se iz Pariza sto let po prvem olimpioniku s sončne strani Alp Leonom Štukljem vrača s tremi kolajnami, od teh sta dve zlati. S tem je odprava, v kateri so nekateri presegli pričakovanja, nekateri pa jih vendarle niso dosegli, nadaljevala tradicijo osvajanja kolajn na vseh poletnih igrah od leta 1991.

'Če ne bi letel s tem avionom, bi bil čisto povprečen pilot'

13. 07. 2024 07.00

Pri njegovem snovanju so sodelovali Slovenci, prav tako pri poskusnih letih. Prva enota jugoslovanskega vojnega letalstva, ki ga je sprejela v oborožitev, je bila nastanjena v Cerkljah ob Krki. Jurišnik Soko J-22 Orel ni bil zgolj paradni simbol domače vojaške industrije in prijateljstva s Socialistično republiko Romunijo. Bil je dobro letalo, z napredno zahodno avioniko, ki se je, kljub nekaterim pomanjkljivostim, izkazalo tudi v praksi, pred romunsko verzijo orla s številko 206, ki se nahaja v Pivki, pripoveduje preizkusni pilot prvega orla Zvonko Knaflič. Upokojeni polkovnik je s tvegano, a premišljeno odločitvijo leta 1990 rešil novo letalo in za to prejel red za hrabrost.

320.000 evrov za skupno stalno razstavo v Bloku 17

11. 07. 2024 08.32

Državni zbor je sprejel Zakon o ratifikaciji sporazuma o financiranju ponovne postavitve skupne stalne razstave o trpljenju taboriščnikov s prostora nekdanje skupne države v Bloku 17 Državnega muzeja Auschwitz-Birkenau. Ministrstvo za kulturo bo za izvajanje sporazuma v letih 2024 in 2025 namenilo 320.000 evrov.

'Srbi so zelo dobri, a če mislijo, da bodo zlahka opravili s Slovenijo, se motijo'

17. 06. 2024 14.02

Slovenska nogometna reprezentanca se je po nedeljski točki na svoji uvodni tekmi evropskega prvenstva proti Danski (1:1) takoj vrnila v bazo v Wuppertal. Tam jo je danes obiskal predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin. Razumljivo so bili po pomembni točki vsi dobre volje, evropski nogometni šef pa je doslej zadovoljen z EP.

Spominska plošča in tekma legend v spomin na Marka Elsnerja

05. 06. 2024 16.21

V četrtek bodo v Ljubljani na Kodeljevem slavnostno odkrili spominsko ploščo Marka Elsnerja, velikana slovenskega nogometa. Njemu v spomin pa bo prav tako odigrana prijateljska tekma nekdanjih nogometašev Olimpije, Slovana in Crvene zvezde.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija

02. 06. 2024 07.00

Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

40-letnica Niet: Nismo verjeli ali sanjali – a tukaj smo!

22. 05. 2024 07.42

Zasedba Niet letos obeležuje 40-letnico delovanja, čeprav je bilo aktivnih let dejansko precej manj. Jubilej bodo obeležili z dvojno vinilno ploščo uspešnic iz vseh obdobij, s koncertom, knjigo, turnejo in z dokumentarcem. Več o plodoviti karieri pa so nam povedali kar sami.

Vasica na Cipru, kjer je vse v znamenju legendarne francoske desetice

18. 05. 2024 06.00

Ciprska vasica Mosfiloti leži sredi puste pokrajine na pol poti med obmorskim letoviščem Larnako in prestolnico Nikozijo. V nogometnem kontekstu zanjo prav gotovo ne bi nikoli slišali, če ne bi v njej živel Philippos Stavrou Platini. V rojstni knjigi ima samo prvi priimek, drugega je dodal sam. Kdo je njegov najljubši nogometaš, vam je verjetno že jasno. Philipposova strast je šla tako daleč, da je pristal tudi v Guinnessovi knjigi rekordov. In to dvakrat.

Tariq Ali: Spreminjanje zgodovine je rezultat ozkoglednega nacionalizma

21. 04. 2024 11.36

"Pomembno je, da ljudje vedo, kaj se je zgodilo v preteklosti, da ne prikrivajo zgodovine ali lažejo o njej," poudarja britansko-pakistanski aktivist in pisatelj Tariq Ali. Že v svojih najstniških letih se je uprl vojaški diktaturi in moral zapustiti Pakistan. Med vietnamsko vojno je bil eden vodilnih mirovnih aktivistov in s tem navdahnil Micka Jaggerja in Johna Lennona, ki sta mu posvetila pesmi. S svojo zadnjo knjigo o Churchillu je razjezil številne Britance. O vsem tem in o razlogih, zakaj mednarodno skupnost v svojih delih zapisuje v navednicah, smo se z njim pogovarjali med njegovim nedavnim obiskom v Ljubljani.

Umrla predstavnica jugoslovanske pop rock scene Slađana Milošević

26. 03. 2024 15.40

Umrla je pevka jugoslovanske pop rock scene Slađana Milošević, poročajo srbski mediji. Veljala je za ikono jugoslovanskega novega vala. Umrla je v 69. letu v bolnišnici v Zemunu po krajši bolezni.

'Nikoli si nisva mislila, da bova po 40 letih še vedno na odrih'

09. 03. 2024 10.42

Reški duo Denis & Denis, Marina Perazić in Davor Tolja, je svoj vrhunec doživel že sredi 80. let prejšnjega stoletja, ko so po regiji odmevale njune uspešnice, kot so Program tvoj kompjutera, Soba 23 in Ja sa lažljiva. Zanimanje zanju pa tudi po štirih desetletjih ne ugaša, saj sta pred mini klubsko turnejo po Sloveniji.

Legendarni Žarko Paspalj prestal operacijo na srcu

13. 02. 2024 08.44

Nekdanji odlični jugoslovanski in srbski košarkar Žarko Paspalj ima znova težave z zdravjem. Evropskega in svetovnega prvaka so v soboto sprejeli v bolnišnico zaradi težav s srcem, poročajo srbski in grški mediji.

Danes mineva natanko 40 let od začetka olimpijskih iger v Sarajevu

08. 02. 2024 15.21

Pred natančno 40 leti so se v Sarajevu začele zimske olimpijske igre, ki so bile največji športni dogodek v zgodovini nekdanje skupne države. Trajale so do 19. februarja 1984, slovenski ljubitelji športa pa so si jih zapomnili predvsem po srebrni medalji Jureta Franka v veleslalomu.