južnoafriški sev

Direktor Pfizerja: Vsakoletno cepljenje proti covidu-19 zelo verjetno
02. 12. 2021 13.31Izvršni direktor ameriškega podjetja Pfizer je v intervjuju za BBC ocenil, da tretji odmerek cepiva proti covidu-19 verjetno ne bo zadnji. Meni namreč, da bo v naslednjih letih potrebno vsakoletno cepljenje proti covidu-19, da bi ohranili "zelo visoko raven zaščite". Zavrnil je očitke o nemoralnosti zaradi enormnih zaslužkov od prodaje cepiva.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih
29. 11. 2021 12.10Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

WHO novo različico označila za 'skrb vzbujajočo', poimenovala jo je omikron
26. 11. 2021 08.34Nova različica novega koronavirusa, ki so jo odkrili v Južni Afriki, se zaradi nenavadno velikega števila mutacij zelo hitro širi in bi lahko zaobšla imunost, pridobljeno s cepljenjem oziroma po prebolelem covidu, opozarjajo znanstveniki. Svetovna zdravstvena organizacija je različico B.1.1.529 označila za skrb vzbujajočo in jo poimenovala omikron. Evropska komisija pa je članicam predlagala, naj omejijo potovanja z juga Afrike in odpovejo letalske povezave s to regijo. Te so nato sklenile dogovor o začasni ustavitvi letov iz sedmih južnoafriških držav.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

V Sloveniji potrdili prvi primer indijske različice novega koronavirusa
12. 05. 2021 15.39V Sloveniji smo glede na podatke portala GISAID potrdili primer indijskega seva SARS-CoV-2. Dvojno mutirano in zelo nalezljivo različico so potrdili na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani v vzorcu, ki je bil odvzet 20. aprila, je razvidno s portala. Okuženi naj bi pripotoval iz Indije, kjer so novi sev tudi prvič zaznali. Doslej so ga zasledili že v 44 državah sveta, tudi v naši soseščini – v Italiji in Avstriji. Kako učinovita pa so obstoječa cepiva?

Kakšen je dvojno mutirani indijski sev?
27. 04. 2021 19.19Dvojno mutirano različico z imenom B.1.617 so oktobra prvič zaznali v Indiji, po kateri ima tudi ime – indijska različica. Za zdaj še ni jasno, ali je ta različica bolj nalezljiva ali odpornejša proti cepivom, so pa omenjene mutacije podobne tistim, ki so jih prepoznali pri južnoafriški in brazilski različici. Zaskrbljujoče je tudi to, da se s pomočjo mutacij virus izogne protitelesom, ki so v telesu nastala z že prebolelo okužbo ali s cepivom. Trenutna cepiva naj bi bila učinkovita pri preprečevanju razvoja hujše oblike bolezni, povzročene z dvojno mutirano varianto, v vsakem primeru pa upočasnjujejo napredovanje bolezni.

Cepljeni stanovalci doma za starejše Trbovlje z blagimi simptomi po okužbi
22. 04. 2021 16.12Učinki cepljenja so jasno vidni in kar je stroka ponavljala že mesece, zdaj vidijo tudi v domovih za starejše. Kljub ponovnim okužbam lahko domovi normalno delujejo, tudi občutka panike tokrat nimajo, razlaga direktorica trboveljskega doma, kjer se ponovno soočajo z 38 okužbami pri že precepljenih stanovalcih.

V sredo 1335 novih okužb, delež angleškega seva se še naprej povečuje
01. 04. 2021 09.55Ob opravljenih 5622 PCR-testih so pristojni v sredo potrdili 1335 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tako znašal 23,7 odstotka. Hospitaliziranih je 518 bolnikov, od tega 108 v enotah intenzivne terapije, umrlo je sedem oseb s covidom-19. Na slabšo epidemiološko sliko v državi pomembno vpliva tudi hitro širjenje angleške različice virusa, katere delež se v analiziranih vzorcih Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano vztrajno povečuje. Skupaj so jo doslej sicer potrdili v 745 primerih.

Pfizer: Cepivo je učinkovito tudi proti južnoafriški različici
01. 04. 2021 14.38Cepivo, ki sta ga proti covidu-19 razvila Pfizer in BioNTech, je učinkovito tudi proti južnoafriški različici. Zaščita po prejemu drugega odmerka cepiva traja vsaj šest mesecev, so sporočili s podjetja. Nova raziskava v znanstveni reviji Lancet pa je pokazala spodbudne rezultate učinkovitosti cepiva podjetja AstraZeneca proti britanski različici, ki povzroča največ skrbi v Sloveniji.

V Italiji cepljenje za zdravstvene delavce obvezno
01. 04. 2021 09.39V Italiji bo cepljenje proti covidu-19 obvezno za vse zdravstvene delavce, v Franciji se pripravljajo na novo zaprtje države. V Braziliji so medtem zabeležili najbolj črn dan v pandemiji covida-19, saj je v 24 urah umrlo skoraj 4000 bolnikov s to boleznijo. Brazilski predsednik Jair Bolsonaro pa se kljub kritikam zavzema za sproščanje ukrepov.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'
16. 03. 2021 06.00Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

Moderna testira različico cepiva proti južnoafriškemu sevu
11. 03. 2021 15.33Kot so sporočili iz farmacevtskega giganta Moderna, so bili prvi udeleženci cepljeni z modificiranim kandidatom za cepivo proti covidu-19, ki bi lahko bilo učinkovito proti južnoafriškemu sevu virusa. V študijo je vključenih 60 prostovoljcev, predhodno cepljenih s cepivom mRNA-1273 v 2. fazi. V teku je še en protokol za oceno enkratnega obnovitvenega odmerka cepiva pri udeležencih študije 2. faze.

Južnoafriški sev potrdili pri osmih osebah, le ena je bila pred tem v tujini
11. 03. 2021 10.21V preteklem tednu so v Sloveniji potrdili dodatnih 155 primerov angleške različice novega koronavirusa pri nas, rast števila teh primerov je eksponentna v osrednjeslovenski regiji, je povedala direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik. Prejšnji teden so potrdili še osem primerov južnoafriške različice.

Logarjeva: V Sloveniji prisotnih vse več sevov, epidemiološka slika se lahko poslabša
09. 03. 2021 06.00Kot pravi infektologinja Mateja Logar, se pri nas v večjem številu pojavljajo različice koronavirusa, predvsem se je razširil angleški sev. Dodala je, da se lahko na račun tega epidemiološka slika še dodatno poslabša. "Trenutno ne izpolnjujemo nobenih dodatnih pogojev, da bi ukrepe lahko sproščali," meni, a dodaja, da je prav, da se ukrepe na območjih, ki dosegajo določene kriterije, vendarle sprošča.

V Italiji presegli 100 tisoč smrti
08. 03. 2021 08.34V Italiji so zabeležili črni mejnik, saj je v povezavi s covidom-19 od začetka epidemije umrlo že več kot 100.000 ljudi. Država je medtem odobrila cepivo proti covidu-19 družbe AstraZeneca tudi za starejše od 65 let. V Avstriji medtem še naprej nevarno narašča pritisk na tamkajšnje bolnišnice, še posebej na oddelke za intenzivno nego. V Nemčiji so ob delni sprostitvi ukrepov začeli množično testiranje, v ZDA pa so omilili smernice glede druženja za cepljene proti covidu-19.

Tirolska postaja laboratorij: tarčno bi cepili vse starejše od 16 let
06. 03. 2021 19.28V laboratorij se spreminja celoten okraj na avstrijskem Tirolskem. V okviru prvega tovrstnega eksperimenta v Evropski uniji bodo znanstveniki tarčno cepili vse prebivalce, ki so starejši od 16 let. Želijo ugotoviti, kako učinkovito je Pfizerjevo cepivo proti južnoafriški različici koronavirusa. Tirolski deželni glavar pojasnjuje, da je njihov cilj, da bi jo vsaj ustavili, če že ne izkoreninili. Sodelovanje je prostovoljno, doslej pa se je prijavila tretjina prebivalcev okraja.

Leto dni od prve okužbe: 'Naše knjige so bili naši pacienti'
04. 03. 2021 06.51Mineva leto dni, odkar so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom. Znanja o novem virusu in bolezni še nismo imeli. "Naše knjige so bili naši pacienti," učili smo se od njih, po letu dni dela s covidnimi bolniki pravi zdravnica Tadeja Kotar. Ob prihodu novih sevov leto dni po izbruhu epidemije pa predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc poudarja, da je pri tem ključno vprašanje, ali ti sevi povzročajo le lažje oblike bolezni ali pa bodo ljudje znova zbolevali za težjimi oblikami.

V sredo 1019 novih okužb, eksponentna rast britanskega seva
04. 03. 2021 09.35Po podatkih Sledilnika covid-19 so v sredo potrdili 1019 novih okužb ob 5822 opravljenih testih. Delež pozitivnih testov je bil 17,5-odstoten, kar je dva odstotka manj kot dan prej. Umrle so štiri osebe. Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik pa je dejala, da so zabeležili eksponentno rast primerov britanskega seva koronavirusa. Letos so potrdili 83 primerov.

Je mariborski kirurg kršil interna pravila bolnišnice?
03. 03. 2021 19.31Z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo so sporočili, da je bila južnoafriška različica novega koronavirusa pri nas že v prvi polovici februarja. Torej še preden so jo potrdili pri mariborskem zdravniku, ki je pripotoval iz Namibije. Kako je prišel sev v Slovenijo, ni znano. Na mariborskem UKC medtem preverjajo, kako je lahko okuženi kirurg kljub internim pravilom bolnišnice, ki to prepovedujejo, operiral zunaj UKC. Pri tem je kršil tudi priporočilo, naj zaposleni ne potujejo v druge države.

Študija: Južnoafriška različica ščiti proti drugim mutacijam virusa
03. 03. 2021 15.36Ljudje, ki so se okužili s t. i. južnoafriško različico novega koronavirusa, so bolje imunsko zaščiteni pred drugimi mutacijami virusa, je pokazala nova študija južnoafriških znanstvenikov. Njihove ugotovitve vzbujajo upanje, da bi cepiva, prilagojena južnoafriški različici virusa, lahko ljudi ščitila tudi pred drugimi mutacijami novega koronavirusa.

Južnoafriško različico virusa potrdili pri osebi, ki ni bila v tujini
03. 03. 2021 14.24Na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo so februarja potrdili južnoafriško različico koronavirusa pri osebi, ki ni potovala v tujino. Angleško so doslej potrdili pri 49 osebah, le 10 jih je bilo v tujini. Pri dodatnih 55 vzorcih z mutacijo angleške različice morajo to še potrditi. V štirih vzorcih pa so potrdili t. i. nigerijsko različico.

V torek potrdili 1209 okužb z novim koronavirusom
03. 03. 2021 09.37V torek so opravili 6212 PCR-testiranj na okužbo z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo 1209 testov. Umrlo je 11 bolnikov s covid-19. V bolnišnicah se zdravi 516 covidnih bolnikov, na intenzivni negi 82. V Brežicah so ob upadanju hospitalizacij že prenehali sprejemati covidne bolnike, drugod to načrtujejo v kratkem.

'Omejitve bi začenjali lokalno in ne sistemsko po celotni državi'
02. 03. 2021 20.10O morebitnih ponovnih omejitvah in spremembah ob pojavu novih sevov smo se pogovarjali z novo vodjo vladne strokovne skupine za covid-19 Matejo Logar, ki je vladi predlagala spremenjen režim na mejah. Vlada premišljuje tudi o načrtu vračanja dijakov v šole. Če bo pripravljeno vse, kar je potrebno, se bodo dijaki vrnili v šole že naslednji teden, in sicer po modelu C.

V Sloveniji potrdili več primerov nigerijskega seva koronavirusa
02. 03. 2021 19.05Po angleškem in južnoafriškem sevu smo v Sloveniji potrdili še nigerijski sev novega koronavirusa. Potrdili so ga pri najmanj sedmih okuženih. Za zdaj ne kaže, da bi ta različica povzročala težji potek bolezni, podobno kot pri južnoafriškem pa naj bi se z njo lahko okužili kljub preboleli bolezni oziroma cepljenju. Južnoafriški sev je bil medtem v Sloveniji potrjen že 9. februarja. Naraščajo pa tudi primeri angleškega seva, ki so jih laboratoriji po državi doslej potrdili že 62.

Je okuženi zdravnik na delo odšel s simptomi?
02. 03. 2021 10.22Mariborski zdravnik, ki je iz Namibije prišel okužen z južnoafriškim sevom, naj bi očitne znake okužbe opažal že sedem do deset dni pred prihodom v službo, piše v dopisu, ki naj bi ga prejeli zaposleni na UKC Maribor. Obstoj tovrstnega dokumenta so v mariborskem kliničnem centru naknadno zanikali.

Novo zaprtje države? Epidemiologi: Vlada nas za mnenje (še) ni vprašala
02. 03. 2021 06.00Premier Janez Janša je zaradi novih različic koronavirusa kot možnost že omenil celo ponovno zaprtje države. Epidemiologinja Sanja Vuzem je povedala, da vlada stroke za mnenje za zdaj še ni vprašala, če pa se bo to zgodilo, bo njihovo stališče enotno. Borut Štrukelj z ljubljanske Fakultete za farmacijo pa izpostavlja, da se kljub novim sevom še vedno "splača cepiti". Če že ne okužbi, se s cepljenjem namreč lahko izognete hujšemu poteku bolezni in posledično bolnišničnemu zdravljenju, izpostavljata strokovnjaka.

V nedeljo 243 okužb. Bo Janša zaradi novih sevov zaustavil javno življenje?
01. 03. 2021 09.30Pristojni so v nedeljo opravili 1451 PCR-testov in potrdili 243 novih okužb. Delež pozitivnih PCR-testov je znašal 16,7 odstotka. Hospitaliziranih je 543 bolnikov s covidom-19, od tega jih 91 potrebuje intenzivno terapijo. Po pojavu južnoafriškega seva v Sloveniji NIJZ novih okužb z omenjenim sevom ni zaznal. Premier Janez Janša medtem pravi, da je zaradi novih različic virusa nastala dilema: ali ukrepati glede na predviden načrt ali pa za krajši čas zaustaviti javno življenje.

Okuženi zdravnik: Čutim se dolžnega, da predstavim svojo plat zgodbe
01. 03. 2021 14.37Pri vseh osebah, ki so bile v stiku z okuženim z novim koronavirusom, pri katerem so prejšnji teden potrdili okužbo z južnoafriško različico virusa, so bila testiranja na okužbo doslej negativna, je pojasnila Sanja Vuzem iz mariborske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Okuženi zdravnik, ki je tudi sam spregovoril o dogajanju v zadnjih dneh, sicer preboleva lažjo obliko covida-19." Vsem prizadetim se iskreno opravičujem za vse nevšečnosti, ki sem jim jih povzročil," je zapisal.

Južnoafriški sev in cepljenje: v UKC Maribor še čakajo rezultate testiranj
28. 02. 2021 19.44Je načrt, da bi do poletja precepili 70 odstotkov prebivalstva, dokončno splaval po vodi? "EU se odziva prepočasi, pri dobavah cepiv nas nečlanice Unije prehitevajo po desni," opozarja Bojana Beović. Vse glasnejši so tudi pomisleki o smiselnosti cepljenja, saj ne zagotavlja imunosti na južnoafriški sev. Stroka je enotna. "To, da ga že imamo tudi v Sloveniji, ne spreminja ničesar, cepivo še vedno zagotavlja določeno zaščito," pojasnjuje tudi Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Samo če bomo precepljeni, bomo lahko virus omejili, s tem pa tudi mutacije.

Cepivo podjetja Johnson & Johnson nudi dobro zaščito pred južnoafriškim sevom
27. 02. 2021 19.41Proizvajalci cepiv zdaj bijejo bitko s časom, da bi cepiva prilagodili tudi novim sevom. Tako Pfizer kot Moderna in AstraZeneca spreminjajo celotno verigo proizvodnje, predvsem zaradi južnoafriškega seva, ki zmanjšuje učinkovitost cepiv. Prav vsa so namreč vsaj za tretjino manj učinkovita proti tej mutaciji. Tudi cepivo Johnson & Johnson, ki je ponoči dobilo zeleno luč za izredno odobritev ameriškega urada za hrano in zdravila. Prednost omenjenega cepiva pa je predvsem v tem, da nudi dobro zaščito pred južnoafriškim sevom, za to pa je potreben zgolj en odmerek.