josip broz tito

Mladi ne vedo, kdo je bil Tito: 'Je bil po njem posnet Titanik?'

29. 03. 2025 14.56

Srbski youtuber Neven Jovanović je med mladimi na ulicah Beograda izvedel zanimivo anketo. Vprašal jih je, ali vedo, kdo je bil Josip Broz Tito. Njihovi odgovori pa so presenetili.

Četrto življenje Titovega Galeba, ki ni bil tako luksuzen, kot smo verjeli

19. 03. 2025 19.47

Ladja, ki je bila nekoč znana kot ladja miru. Gre za nekoč znamenito ladjo Galeb, ki je skoraj 30 let veljala za plavajočo rezidenco jugoslovanskega voditelja Josipa Broza Tita. Na njej naj bi preživel 318 dni, pristal v številnih evropskih, azijskih in afriških pristaniščih ter se srečal z množico svetovnih voditeljev. Dolgo časa propadajoča ladja bo sedaj na krov znova privabljala ljudi, vendar tokrat ne državnikov, na njo bo namreč lahko stopil vsak, ki si bo želel ogledati prvo hrvaško muzejsko ladjo.

Luksuzni projekt Sama in Ize Sie Login na Bledu

19. 03. 2025 18.45

Josip Broz Tito je prosti čas izredno rad preživljal pri nas, poleti se je v predsedniškem apartmaju Vile Bled zbujal s pogledom na Blejski otok. A v okolici gorenjskega bisera je še nekaj prostora za turizem, svoje vile naj bi tam gradila milijonarja, podjetnika Login.

Vučić proti 'balkanski zaroti': Tito je del naše zgodovine, ostal bo pri nas

21. 09. 2024 19.31

Na političnem prizorišču je vroče tudi zaradi želje po premestitvi Titovih posmrtnih ostankov. No, njihove vrnitve na rodno Hrvaško si želi beograjski župan Aleksandar Šapić, a predsednik države mu medtem odločno nasprotuje. "To se ne bo zgodilo. Josip Broz je del naše zgodovine," je jasen Aleksandar Vučić.

Se na Brdo vrača Josip Broz Tito?

14. 09. 2024 19.54

Ministrica za kulturo Asta Vrečko, prepričana, da popravlja zgodovinsko krivico iz časa zadnje Janševe vlade, v gorenjski protokolarni park vrača bronaste kipe, ki jih je zgodovinar Jože Dežman pospravil v Park vojaške zgodovine v Pivki. Med njimi tudi podobo nekdanjega komunističnega voditelja in druge skulpture večinoma povojne umetnosti. Gre pri tem za poveličevanje totalitarizma ali nujno revizijo predhodnega politično motiviranega posega?

'Kraljevina SHS' se je na Titov rojstni dan prebila v finale Evrovizije

08. 05. 2024 13.32

Prvi polfinalni večer izbora za pesem Evrovizijo je sprožil veliko evforijo na Balkanu. Na Švedskem so se namreč v finale uvrstili tako predstavnica Srbije in predstavnik Hrvaške kot tudi predstavnica Slovenije. Teya Dora, Baby Lasagna in Raiven so nastopili v istem večeru, ki je potekal ravno na rojstni dan maršala Tita. Splet so tako že preplavili številni zabavni memsi.

Bodo Titove posmrtne ostanke vrnili v Kumrovec?

06. 04. 2024 07.14

Ali bo Josip Broz Tito še 44 let po smrti moral zamenjati poslednje bivališče? Tako napoveduje beograjski župan Aleksandar Šapić, ki bi posmrtne ostanke nekdanjega maršala rad vrnil v Kumrovec. Mnenja o tem so deljena tako v Srbiji kot na Hrvaškem, kjer nekateri Tita zavračajo, drugi pa bi ga sprejeli z odprtimi rokami. Tudi iz povsem praktičnih razlogov.

Znamenita 'stoenka' svoj zadnji dom našla v Tehniškem muzeju

02. 03. 2024 20.07

Gotovo se vsi spomnimo znamenitega avtomobila "stoenka"? V Tehniškem muzeju Slovenije, ki obeležuje sedemdesetletnico odprtja prve muzejske zbirke za javnost, je bilo moč videti Zastavo 101 GTL 55 iz leta 1986. Ta je trenutno registrirana kot starodobnik in je občasno še v uporabi, a je zdaj svoj zadnji dom našla prav v muzeju.

Italija namerava odvzeti državno odlikovanje Josipu Brozu Titu

21. 02. 2024 13.40

Komisija za ustavna vprašanja spodnjega doma italijanskega parlamenta je odprla pot odvzemu državnega odlikovanja jugoslovanskemu predsedniku Josipu Brozu Titu. Poslanci so namreč odobrili zakonski predlog, po katerem bo lahko vlada preklicala priznanje tudi pokojnim odlikovancem, kar doslej ni bilo mogoče.

'Edvard Kardelj, zadnji evropejski utopist'

18. 02. 2024 20.26

Politik, publicist, pravnik in eden od vodilnih članov Komunistične partije Slovenije oziroma, kot nekateri pravijo, drugi človek Jugoslavije. Edvard Kardelj. Pred 45 leti je zaradi raka umrl, leži v ljubljanski grobnici narodnih herojev. Za nekatere še danes heroj, za druge krvnik.

Melonijeva podprla odvzem odlikovanja Titu

10. 02. 2024 13.44

Predsednica italijanske vlade Giorgia Meloni je ob italijanskem dnevu spomina na povojne poboje in množični odhod Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije, položila venec k osrednjemu spomeniku na te dogodke pri nekdanjem rudniškem jašku oziroma fojbi v Bazovici. Dan spomina sicer obeležujejo s slovesnostmi po vsej Italiji. V Levici so medtem v odzivu zapisali, da Italija relativizira grozote fašizma.

Štajerska dilema: kaj v resnici (ne) sodi v pohorsko omleto?

05. 11. 2023 18.18

Pri tradicionalni narodni sladici, kot je denimo prekmurska gibanica, je glede njenega nadeva sprejet konsenz, ki se ga držijo vsi, ki jo ponujajo. V prekmursko gibanico sodijo jabolka, se strinjajo. Pri še eni poslastici iz vzhodnega dela Slovenije pa se gostinci in proizvajalci še vedno ne morejo zediniti, čeprav je na jedilnikih že več kot 70 let. Nekateri vanjo dajejo tudi eksotično sadje ali vanilijevo kremo. Ali v pohorsko omleto še vedno sodi brusnični nadev, čeprav rastišča brusnic na Pohorju izginjajo?

Okoljski leopard za slovensko manjšinsko koprodukcijo Varuhi formule

13. 08. 2023 09.37

Na mednarodnem filmskem festivalu v Locarnu je posebno nagrado, zelenega leoparda, ki je namenjen filmom s poudarkom na okoljski tematiki, prejela srbsko-slovensko-črnogorsko-makedonska koprodukcija Varuhi formule v režiji Dragana Bjelogrlića. Zlatega leoparda je prejel film Mantagheye bohrani z angleškim naslovom Critical Zone iranskega režiserja Alija Ahmadzadeja, ki govori o vsakdanu prekupčevalca mamil iz Teherana.

V Italiji znova zahteve po odvzemu državnega odlikovanja Titu

01. 08. 2023 15.29

Italijanska vlada oziroma njena predsednica Giorgia Meloni bo odločila o morebitnem odvzemu italijanskega državnega odlikovanja nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Josipu Brozu Titu zaradi fojb in eksodusa Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije.

Brioni – nekdaj prestižni Titov raj, danes 'oaza miru'

18. 05. 2023 08.33

Brioni. Razkošna poletna rezidenca nekdanjega jugoslovanskega predsednika Josipa Broza - Tita, ki je bila v socializmu navadnim smrtnikom nedostopna. Luksuzno otočje, kjer so ob številnih državnikih dopustovali tudi največji hollywoodski zvezdniki. Dom slonice Lanke, nagajivega papagaja Kokija, prostor številnih kulturno-zgodovinskih znamenitosti, gledališča Radeta Šerbedžije. Kakšni so pravzaprav Brioni danes?

Umrla srbska oporečnica in zgodovinarka Latinka Perović

13. 12. 2022 15.39

V Beogradu je v ponedeljek v 90. letu starosti umrla srbska oporečnica, zgodovinarka in borka za človekove pravice Latinka Perović, je sporočil srbski Helsinški odbor za človekove pravice, katerega dolgoletna sodelavka je bila. "Njen odhod pušča ogromno praznino v političnem in znanstvenem življenju Srbije," je zapisala Sonja Biserko, predsednica srbskega Helsinškega odbora.

Hrvaška pošta ne želi izdelati poštnega žiga s Titovo podobo

26. 11. 2022 12.19

Hrvaška pošta ni odobrila prošnje za izdelavo priložnostnega poštnega žiga s podobo nekdanjega jugoslovanskega voditelja Josipa Broza Tita. Prošnjo sta vložili zvezi antifašističnih borcev in antifašistov ter društev Josip Broz Tito Hrvaške ob 130. obletnici njegovega rojstva.

'Med predsedniki mi je najbližje Josip Broz Tito'

02. 10. 2022 07.00

Miha Kordiš je najbolj skrajni in kontroverzni del poslanske skupine Levice. A zase pravi, da ni radikalen, da pa je radikalna realnost, v kateri živimo. Radikalna, ker ljudje ne vedo, ali bodo lahko plačali položnice, ali se bodo lahko to zimo greli, radikalna, ker smo pred podnebnim zlomom, pravi. V predsedniško tekmo gre, ker ji je po njegovem doslej manjkal kandidat, ki bi bil glas delavcev. Kot tretji v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR, razloži tudi, kako si predstavlja samega sebe, velikega nasprotnika oboroževanja in zveze Nato, kot vrhovnega poveljnika obrambnih sil.

Kordiš: Mesto predsednika države ni zgolj stvar prestiža

01. 10. 2022 19.35

V čem bi bil Miha Kordiš drugačen predsednik od Boruta Pahorja? V predvolilnem intervjuju je ocenil, da Pahor ni predsednik vseh, saj da delavnih ljudi, ki se jih v družbi ne sliši, ne zastopa. Poslanec Levice, ki je politično kariero zgradil tudi na stališčih, uperjenih proti zvezi Nato, bi v primeru zmage sicer postal tudi vrhovni poveljnik obrambnih sil. In kaj bi storil s Slovensko vojsko, če bi imel politično moč? Bi jo ukinil?

Kordiš in Brglez o Natu, nacionalizaciji, Titu in Cheju

27. 09. 2022 22.31

Vstop Milana Brgleza in Mihe Kordiša v predsedniško kampanjo je zaostril boj za volivce na levem polu. Pred njunim vstopom je namreč Nataša Pirc Musar veljala za kandidatko leve sredine, ki bo na predsedniških volitvah premagala kandidata SDS Anžeta Logarja, vendar jo je slednji v nekaterih javnomnenjskih raziskavah že prehitel. Če se zdi, da je na desnici jasno, da Logar močno vodi pred kandidatom NSi Janezom Ciglerjem Kraljem, je na levici, kot kaže, še vse odprto. Kdo pa bo dobil boj na levici za predsednika države, ki je obenem tudi vrhovni poveljnik Slovenske vojske? Pogovarjali smo se z Milanom Brglezom in Mihom Kordišem.

Bo kmalu oživela zgradba nekdanje mariborske kaznilnice?

17. 08. 2022 20.03

Dolga leta zapuščena in propadajoča megalomanska zgradba nekdanje mariborske kaznilnice bi lahko že kmalu oživela, saj regionalna razvojna agencija načrtuje prenovo v vrednosti 15 milijonov evrov. Tam bi vzpostavili podjetniški razvojni inkubator, ki bi zagotavljal 200 novih delovnih mest. V še dveh krakih, kjer so nekoč bile zaporniške celice – za rešetkami ene od teh se je znašel tudi Josip Broz Tito – in ki sta v zasebni lasti, pa bi uredili hotel, muzej in arhiv.

Nova jedrska elektrarna – novi TEŠ 6?

05. 09. 2021 07.00

Prva zelena luč za novo jedrsko elektrarno v Sloveniji je prižgana. Dan, ko se bo, če se bo, dejansko začela gradnja, je sicer še daleč, a energetsko dovoljenje, ki ga je državni Gen energiji za projekt JEK-2 podelilo infrastrukturno ministrstvo, je prvi konkretnejši korak na dolgi in še vedno precej negotovi poti do nove nuklearke. Pa je to, kot trdi ta vlada in je tudi že prejšnja, res najboljša možnost? O tem v rubriki24UR Fokus.

Župan občine Radenci vztraja pri preimenovanju Titove ceste

09. 06. 2021 18.55

V občini treh src pa narašča napetost zaradi ene same ulice oziroma njenega imena – Titova. Skupina občanov Radencev ostro nasprotuje njenemu preimenovanju kot predlaga župan Roman Leljak, ki pa vztrajno vrača predlog preimenovanja na dnevni red občinskih sej. Zaradi neupoštevanja 15-dnevnega roka za uveljavitev odloka je namreč ustavno sodišče decembra sprejeti odlok odpravilo kot protiustaven in nezakonit. A župan ne popušča, napovedal je, da bo na občinski seji konec meseca spet predlagal sprejetje spremembe odloka, po katerem se bo Titova cesta preimenovala v Cesto osamosvojitve Slovenije.

Sodišče odločilo: Sprememba imena Titove ceste v Radencih se odpravi

01. 06. 2021 09.17

Ustavno sodišče je odločilo, da se sporna ulica v Radencih, ki jo je občinski svet iz Titove ceste preimenoval v Cesto slovenske osamosvojitve, do drugačne ureditve spet preimenuje v Titovo cesto. Ustavno sodišče je tudi zavrglo zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti vsebine zahteve za razpis referenduma v Radencih, ki jo je vložil župan, kar pomeni, da bodo krajani o imenu sporne ulice naposled odločali na referendumu. Sodnik dr. Jaklič je v ločenem odklonilnem mnenju sicer zapisal, da po njegovi oceni pobudniki stanovalci nimajo pravnega interesa.

Slovenija bi lahko z izgubljenim davkom pokrila letne plače 7.591 medicinskim sestram

21. 11. 2020 10.30

"V primeru Slovenije se ocenjuje, da so multinacionalne družbe iz države preusmerile 973 milijonov ameriških dolarjev (820 milijonov evrov) v davčne oaze, da bi se izognile plačilu davkov. To pomeni neposredno izgubo prihodkov v višini 97 milijonov USD (82 milijonov evrov) samo iz naslova pridobljenih podatkov OECD. Skupne izgube prihodkov od davka od dohodkov pravnih oseb, vključno s posrednimi izgubami zaradi tekme proti dnu, ko gre za davčne stopnje držav, pa se verjetno gibajo med 277 milijoni in 1,5 milijarde USD (234 milijoni in 1,3 milijarde EUR)."

Misije, ki so zedinile narode in tudi v Slovenijo prinesle del neba

05. 09. 2020 07.00

V človeški moderni zgodovini nič ne vzbuja toliko občutkov in romantičnih pogledov, kot je misel na raziskovanje "poslednje meje." Od prvega umetnega satelita leta 1957 do prvega pristanka na Luni leta 1969, je človeštvu uspel neverjeten dosežek – zapustili smo svoj planet. In vrnili smo se s spominki, enega teh pa si lahko ogledate v kraju Vitanje.

Protokolarna Vila Bled Slovencem s turističnimi boni odpira vrata v prestiž

13. 06. 2020 07.00

Si bi želeli prenočiti tam, kjer so nekoč poletja preživljali Karadžordževići, pozneje pa Josip Broz Tito? Samo peščica Slovencev si je v preteklosti lahko privoščila bivanje v Vili Bled, ki je najprestižnejši protokolarni objekt na Bledu. A tujih gostov, od katerih so bili v vili do zdaj odvisni, danes skorajda ni. V Javnem gospodarskem zavodu Brdo, ki z vilo upravlja, so se zato odločili, da bodo z možnostjo unovčenja turističnih bonov zdaj odprli vrata v prestiž marsikateremu Slovencu.

Med velikim državnikom in krvoločnim diktatorjem: kaj je bil Josip Broz Tito?

04. 05. 2020 13.37

Tudi polna štiri desetletja po smrti Josip Broz Tito še vedno razdvaja, ne le Slovencev in prebivalcev ostalih republik nekdanje Jugoslavije, ampak tudi svetovne zgodovinarje. Je bila njegova vloga pozitivna, negativna ali, kot je to značilno za velike voditelje, nekaj vmes? O liku in delu nekdanjega voditelja so bile objavljene številne analize in knjižne uspešnice, ki so vedno znova odpirale burne razprave. Bolj kot kdo je torej pomembno vprašanje, kaj je bil Josip Broz?

Mineva 40 let od smrti Josipa Broza Tita

04. 05. 2020 06.33

V kliničnem centru v Ljubljani je 4. maja 1980 umrl dosmrtni predsednik nekdanje Jugoslavije Josip Broz Tito. Pokopali so ga štiri dni kasneje v Beogradu. Njegova smrt je številne prebivalce takratne Jugoslavije, tudi v Sloveniji, pahnila v globoko žalost. Hkrati pa so se že pojavile prve skrbi glede prihodnosti države.

'Sovražnik posluša': da delajo v skrivnih podzemnih rovih, niso vedeli niti njihovi najbližji

01. 12. 2019 07.00

Na mariborskem Teznu – oziroma bolje rečeno pod njim – je eden največjih prepletov podzemnih predorov v Sloveniji. Pravo mrežo temnih in vlažnih hodnikov je med drugo svetovno vojno pod površjem (poznejšega) Tama zgradila nemška vojska. Pravzaprav so se v njih potili in trpeli vojni ujetniki, prisilni delavci in Mariborčani, medtem ko je tretji rajh pozorno spremljal vsak njihov gib. Labirint je sprva služil kot zaklonišče – za ljudi in stroje – pred bombnimi napadi zaveznikov, pozneje pa je postal prava podzemna tovarna, o kateri je bilo treba molčati ali še bolje – skrivnost odnesti kar s seboj v grob.