jožef stefan

Po vrnitvi iz vesolja: sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog
29. 03. 2025 07.04Ste že slišali za sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog? Z njim se pravkar spopada 59-letna astronavtka slovenskih korenin Sunita Williams, ki se je po devetih mesecih vrnila iz vesolja. Njeno telo je v tem času doživelo številne spremembe, v breztežnosti je izgubila mišično in kostno maso, pozornost javnosti je pritegnila tudi njena dolga brada, ki je videti povsem drugače kot pred misijo. Kakšne posledice na človeškem telesu povzroča dolgotrajno bivanje v vesolju in kdaj se bo Sunita znova postavila na noge?

Sloveniji za superračunalnik 67,5 milijona evrov evropskih sredstev
12. 03. 2025 12.59Evropska komisija je objavila rezultate drugega roka razpisa za postavitev tovarn umetne inteligence, za katerega se že ve, da je bil uspešen tudi za Slovenijo. Prej izbranim sedmim lokacijam se poleg Slovenije pridružujejo še Avstrija, Bolgarija, Francija, Nemčija in Poljska, so sporočili. Skupna vrednost naložb je okoli 485 milijonov evrov. Vrednost slovenskega superračunalnika znaša 150 milijonov evrov, od tega bo EU prispevala 67,5 milijona evrov.

'Slovenija uspešna na razpisu za superračunalnik in tovarno umetne inteligence'
11. 03. 2025 12.40Slovenija je bila uspešna na evropskem razpisu za superračunalnik in tovarno umetne inteligence, je prek družbenih omrežij sporočil predsednik vlade Robert Golob. Projekt je vreden 150 milijonov evrov, polovico bo prispevala EU. Končna višina evropskega prispevka bo znana v prihodnjih tednih, Slovenija pa si obeta vsa predvidena sredstva.

Slovenski fizik odkril pojav, povezan s koncem vesolja
07. 03. 2025 13.52V sodelovanju s kolegi iz Velike Britanije in Nemčije je slovenski fizik dr. Jaka Vodeb s kvantno simulacijo pridobil dragocen vpogled v razpad lažnega vakuuma. Po novih spoznanjih bi vesolje popolnoma spremenilo svojo strukturo, svet, kot ga poznamo, pa bi se sesul kot hišica iz kart. Vendar šele čez več milijard let.

Umetno 'sonce': V Franciji postavili nov rekord
20. 02. 2025 14.15V tokamaku West v Franciji so postavili nov rekord v vzdrževanju vodikove plazme. Vzdrževali so jo približno 22 minut, s čimer so presegli nedavno postavljen rekord kitajskega tokamaka East. Gre za pomemben korak k razvoju prihodnjih fuzijskih reaktorjev, kot je Iter, ki bodo morale vzdrževati fuzijsko plazmo več minut.

IJS išče prostovoljce za ležanje v postelji
17. 02. 2025 09.53Institut Jožef Stefan v okviru drugega dela raziskave o učinku vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo znova išče prostovoljce za dolgotrajno ležanje v postelji. Prvi rezultati kažejo, da lahko vibracijska vadba pod umetno težnostjo bistveno pripomore k preprečevanju negativnih učinkov, s katerimi se srečujejo astronavti in neaktivni ljudje.

Na vodovarstvenem območju odkrili gradbene odpadke
13. 02. 2025 10.30Na območju gorjanske občine so v zadnjih dneh na več mestih po travnikih in tudi v strugi potoka odkrili razlitja mulju podobne snovi, za katero se je izkazalo, da je gradbeni odpadek. Snov so odkrili tudi znotraj vodovarstvenega območja, zato jo bodo interventno odstranili, da bi preprečili onesnaženje vodnega vira.

'Verjamem, da bo umetna inteligenca v najkasneje desetih letih spremenila vse'
05. 02. 2025 11.51Slovenija ima močne temelje za razvoj umetne inteligence, a jo moramo razvijati v korist družbe, je na dogodku na Institutu Jožef Stefan dejala ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer. Dogodek je potekal pred vrhom o umetni inteligenci, ki bo prihodnji teden v Parizu, namenjen pa je bil prikazu dosežkov Slovenije na tem področju.

Vizije o scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040
21. 01. 2025 17.05Predstavniki energetskih družb, fakultet ter raziskovalnih in drugih organizacij so na posvetu pri premierju Robertu Golobu predstavili vizije o možnih scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040. Stališča so bila različna, so se pa vsi strinjali, da moramo na tem področju doseči širši družbeni konsenz.

Navadne 'gatke' so postale 'za babice', v modernih pa so nevarne kemikalije
11. 01. 2025 17.50Kar težko je verjeti, ampak dandanes imajo igrače, recimo barbike, za zdravje varnejša oblačila kot otroci, ki se z njimi igrajo. Evropske potrošniške organizacije so namreč ugotovile, da kar tretjina vzorcev spodnjega perila vsebuje bisfenole – nevarne kemikalije, ki vplivajo na hormonski sistem. In to tiste med dražjimi. Ker so nevarne kemikalije še vedno premalo regulirane, smo potrošniki prepuščeni sami sebi, da se zaščitimo pred škodljivimi učinki na naše zdravje.

Zdravnik, ki je na voljo 24 ur dnevno
10. 01. 2025 18.56Bi si želeli zdravnika, ki je na voljo 24 ur na dan? Prav to skušajo omogočiti na Inštitutu Jožef Stefan, kjer so testno zagnali sistem umetne inteligence, imenovan HomeDOCtor oziroma domači zdravnik. Ta ponuja nasvete za blage do zmerne zdravstvene težave oziroma oceni, kdaj je priporočljiv obisk zdravnika. Kar bi, so prepričani, lahko nekoliko pomagalo zmanjšati število posvetov in pregledov v ambulantah. Poudarjajo pa, da to ni nadomestilo za strokovno zdravniško svetovanje.

'Slovenija je majhna država na Zemlji, a velika v vesolju'
10. 01. 2025 16.51Dejavnosti Evropske vesoljske agencije (Esa), katere polnopravna članica je od 1. januarja tudi Slovenija, sodelujočim državam prinašajo številne priložnosti na različnih področjih, je poudaril gospodarski minister Matjaž Han. Generalni direktor agencije Josef Aschbacher je Slovenijo izpostavil kot pomembno in enakovredno partnerico.

Temna plat božičnih okraskov: vsebujejo nevarne kemikalije
12. 12. 2024 18.53December je čas čarobnosti, lučk in bleščic, ki so praktično za vsakim vogalom. In čeprav res pričarajo občutek pravljičnosti, skrivajo tudi temno plat. Kar dve tretjini teh izdelkov vsebuje snovi, ki so lahko zelo nevarne za zdravje. Tako lahko umetna drevesa in božični okraski vsebujejo ftalate, ki motijo delovanje hormonskega sistema, najdemo jih pa lahko tudi v igračah, ki pa na deklaraciji velikokrat strupenih snovi sploh nimajo označenih. Regulativa na tem področju je pri nas namreč precej slaba, opozarjajo na Zvezi potrošnikov.

V BTC vaja za primer neurja in udara strele, našli tudi radioaktivno snov
30. 11. 2024 14.10V ljubljanskem logističnem centru BTC je potekala gasilska vaja, s katero so preverili usposobljenost reševanja v primeru neurja in udara strele, kar je povzročilo požar. Po scenariju je bilo nekaj oseb poškodovanih, med posredovanjem pa so gasilci našli tudi zaboj s plutonijem. Ocenjujejo, da je bila vaja izvedena uspešno.

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'
26. 11. 2024 13.04Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.

Projekt Squash: v Sloveniji bodo razvijali kvantno tehnologijo
22. 10. 2024 19.24Slovenija napoveduje, da jo bo čez nekaj let ves svet poznal kot državo, kjer se razvijajo najnovejše kvantne tehnologije. In ne, to ni napovednik za kak znanstvenofantastični film. Na Inštitutu Jožef Štefan so predstavili konkreten projekt. Projekt Squash namerava k nam privabiti znanstvenike z vsega sveta, da bodo tu premikali meje znanosti.

Lotrič: Vizija projekta JEK 2 je postavljena za ljudi
15. 10. 2024 13.46Po tem ko je DZ sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (JEK 2), je na regijskem obisku po Posavju skupaj z delegacijo predsednik državnega sveta Marko Lotrič. S tamkajšnjimi župani so spregovorili o izzivih regije ter naslovili problematiko energetske oskrbe Slovenije in spregovorili o drugem bloku jedrske elektrarne. Lotrič je v izjavi za medije podprl izvedbo projekta in izpostavil pomen lastne električne energije v prihodnosti.

Slovenski izvozniki: 'V evropskem prostoru ni optimizma'
12. 10. 2024 11.00Izvozniki so hrbtenica slovenskega gospodarstva, generatorji rasti in napredka. Več kot 26 tisoč jih imamo in zanje je ključno predvsem, da so korak pred drugimi, boljši od konkurence. A srečujejo se s številnimi izzivi: od birokratskih ovir in visokih obdavčitev, do negotovih razmer, nemškega gospodarskega zastoja in naraščajočih geopolitičnih napetostih. Se vse to že pozna tudi pri njihovem poslovanju? Še vedno drži rek: ko Nemčija kihne, se Slovenija prehladi?

Do toplotnih črpalk tudi s subvencijami do šest tisočakov
04. 10. 2024 06.00Vse več gospodinjstev se odloča za zniževanje stroškov ogrevanja z vgradnjo toplotnih črpalk. Pri tem jim s subvencijami pomaga Eko sklad, ki je samo letos za to namenil dobrih 25 milijonov evrov. Subvencijo je mogoče dobiti tudi, če se odločimo, da se bomo namesto z oljem ogrevali na drva oziroma na biomaso. V nekaterih primerih znašajo tudi do 50 odstotkov priznane naložbe, je pa dobro vedeti, da subvencijo dobite v celotnem znesku le, če dokažete, da ste staro kurilno napravo odstranili iz hiše.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?
03. 10. 2024 06.00Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

Odziv na opozorilo v Portorožu: tuji aktivisti skušajo utišati stroko
09. 09. 2024 17.11Medtem ko več kot 200 vodilnih jedrskih strokovnjakov iz 27 držav na mednarodni konferenci Nene 2024 v Portorožu razpravlja o pomenu jedrske tehnologije in nasprotuje njenemu demoniziranju, so aktivisti Greenpeacea pred hotel prinesli sporočilo Jedrske pravice, draga realnost. Platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSi pa očita, da tuji aktivisti širijo laži in skušajo utišati stroko. Neprimerna se jim zdi tudi primerjava projekta širitve jedrskih kapacitet (Jek 2) s Tešem.

Na IJS zagnali napravo za napredek pri razvoju tehnologije jedrske fuzije
03. 06. 2024 19.00V reaktorju TRIGA Instituta Jožef Stefan so uradno zagnali novo napravo, ki bo prispevala k razvoju tehnologije fuzijske energije. Z njo bodo natančno preučevali, kako in zakaj med hlajenjem fuzijskih reaktorjev prihaja do močnega sevanja, s tem pa poskušali zagotoviti varnejše okolje za raziskave in boljše delovanje reaktorjev.

Predlog vlade: direktorji naj bi dobili tudi več kot 2000 evrov povišice
10. 05. 2024 06.46Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so se dogovorili, da bodo poskušali stebrna pogajanja pospešiti in jih v 14 dneh v ključnih točkah pripeljati do konca. Vladna stran pa jim je predstavila tudi predlog bistvenega dviga plač direktorjev v javnem sektorju. Finančni minister Klemen Boštjančič je hitel pojasnjevati, da so to neke stare, delovne različice, po katerih bi predsednik države, vlade, ministri in direktorji univerzitetnih centrov dobili tudi več kot 2000 evrov povišice. Sindikati sicer v tem ne vidijo toliko težav, saj pričakujejo, da se bodo po teh plačah potem vrednotile tudi plače ostalih javnih uslužbencev.

'Danes je pomemben dan za slovenski jedrski sektor'
28. 03. 2024 14.43Vlada je danes sprejela predlog resolucije o dolgoročni miroljubni rabi jedrske energije v Sloveniji. Med drugim predvideva energetsko mešanico jedrske energije in obnovljivih virov energije ter podporo projektu Jek 2. Predlog resolucije bo zdaj obravnaval in sprejemal DZ.

Reaktor in zajtrk Nasinih astronavtov
13. 03. 2024 19.23Zakaj je jedrska energija pomembna, je Slovenija pri tem samozadostna in koliko je sevanje pravzaprav nevarno? O vsem tem so govorili na Inštitutu Jožef Stefan, kjer so nas s pomočjo zanimivega eksperimenta podučili o radioaktivnosti, nas popeljali okoli reaktorja, obenem pa smo pokusili tudi zajtrk, ki ga bodo morda jedli Nasini astronavti.

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem
20. 01. 2024 10.59Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

Slovenski raziskovalci odkrili novo tehnologijo uravnavanja delovanja proteinov
17. 01. 2024 15.40Raziskovalci Kemijskega inštituta so v sodelovanju z raziskovalcema Instituta Jožef Stefan (IJS) odkrili novo tehnologijo uravnavanja proteinov, s katero si obetajo, da bodo lahko nadzorovali terapijo in biotehnološke procese. Študijo so objavili v znanstveni reviji Cell Discovery. Rezultate bodo naslednji teden predstavili na Kemijskem inštitutu.

Inženirka leta 2023 je Ljupka Vrteva
16. 01. 2024 20.40Prejemnica naziva inženirka leta 2023 je Ljupka Vrteva, magistrica inženirka strojništva, razvojna inženirka za področje ogrevanja, prezračevanja in hlajenja stavb ter vodja projekta sončne elektrarne v družbi Petrol. Priznanje je prejela na slavnostni razglasitvi v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma.

Slovenska raziskovalca ustvarila laser iz milnih mehurčkov
09. 01. 2024 11.13Potem ko je doc dr. Matjaž Humar iz Laboratorija za biointegrirano fotoniko Odseka za fiziko trdne snovi Instituta Jožef Stefan pred devetimi leti v človeško celico prvič vgradil laser, je v zadnji raziskavi skupaj s sodelavko Zalo Korenjak ustvaril laser s pomočjo milnega mehurčka. V raziskavi, ki jo je objavila revija Physical Review X, se je izkazalo, da bi bil mehurček kot edinstven sistem uporaben kot izjemno občutljiv senzor tlaka in električnega polja.

Smo korak bližje drugemu bloku jedrske elektrarne?
20. 12. 2023 19.51Družba Gen energija, ki je polovični lastnik krške elektrarne, naj bi že začela izobraževati kader za morebitni drugi blok. V reaktorskem centru Inštituta Jožef Stefan okoli 30 zaposlenih opravlja tečaj za operaterja jedrskih elektrarn. Usposabljajo se na reaktorju Triga – prvem jedrskem reaktorju v Sloveniji, kjer so profesionalno pot začeli skoraj vsi naši jedrski strokovnjaki.