jože dežman

Elda Viler praznuje jubilejni 80. rojstni dan
17. 12. 2024 09.01Svoj 80. rojstni dan praznuje Elda Viler, ki jo je glasbena kolegica Alenka Pinterič v svoji avtobiografiji opisala za slovensko pevko tisočletja. Bila je "zlati glas in eden temeljev slovenske popevke"; za primorsko pevko so se "dobesedno potegovali najboljši skladatelji, pisci besedil in aranžerji", pa so nekoč zapisali pri založbi ZKP.

Se na Brdo vrača Josip Broz Tito?
14. 09. 2024 19.54Ministrica za kulturo Asta Vrečko, prepričana, da popravlja zgodovinsko krivico iz časa zadnje Janševe vlade, v gorenjski protokolarni park vrača bronaste kipe, ki jih je zgodovinar Jože Dežman pospravil v Park vojaške zgodovine v Pivki. Med njimi tudi podobo nekdanjega komunističnega voditelja in druge skulpture večinoma povojne umetnosti. Gre pri tem za poveličevanje totalitarizma ali nujno revizijo predhodnega politično motiviranega posega?

'Dežmanu je bila vročena odpoved zaradi prenehanja obstoja delovnega mesta'
30. 03. 2023 09.35Na sporočilo nekdanjega direktorja Muzeja novejše zgodovine Slovenije Jožeta Dežmana, da je v torek prejel odpoved pogodbe o zaposlitvi, se je v sredo odzvala ministrica za kulturo Asta Vrečko. Povedala je, da je bila Dežmanu "odpoved izročena zaradi prenehanja obstoja delovnega mesta". Dežman je sicer sporočil, da mu je bila "po posebni kurirki vročena redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz razloga nesposobnosti".

Jože Dežman prejel odpoved pogodbe o zaposlitvi
29. 03. 2023 11.59Jože Dežman, nekdanji direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije, je, kot je sporočil, v torek prejel odpoved pogodbe o zaposlitvi. Dežman je bil po ustanovitvi Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije prezaposlen v omenjeni muzej, je pa pozneje prejel odredbo o neprihajanju na delo. Zdaj mu je bila, kot je zapisal, po posebni kurirki vročena redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz razloga nesposobnosti.

Združeni muzej z novim vodstvom, Dežman: Gre za konkretno politično akcijo
25. 01. 2023 13.09Združitev Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije je trenutno torišče ostrih prerekanj med vlado in opozicijo. Slednja napoveduje interpelacijo ministrice za kulturo, združenje VSO pa akcijski načrt za obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve. Združitvi nasprotuje tudi vodstvo muzeja novejše zgodovine. Ministrica zagotavlja, da bodo delovna mesta ohranjena, a bo nov zavod dobil tudi novega vršilca dolžnosti. Da gre za zlorabo muzejskih združenj, pa meni direktor muzeja novejše zgodovine Jože Dežman.

Vrečko: En muzej je smiseln, Peterle in SDS ostro proti
20. 01. 2023 14.07Na vladni sklep o združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije v nov javni zavod so se odzvali direktorja obeh ustanov ter predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) Lojze Peterle, ki, kot je povedal, takšno odločitev vlade obžaluje. SDS vlado poziva k preklicu te odločitve. Ministrica za kulturo Asta Vrečko pa pravi, da je en muzej smiseln in da so pri sprejemanju odločitve sledili tako svojim nameram, kot tudi pozivom in mnenju strokovne javnosti.

Pirc Musarjeva zavrača demagoška in politična obračunavanja glede sprave
03. 11. 2022 15.50Vodja komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč Jože Dežman je v javnem pismu kandidatko za predsednico republike Natašo Pirc Musar zaradi obiska komemoracije na Sv. Urhu spraševal o njenih stališčih do povojnih pobojev. Pirc Musarjeva meni, da je treba za spravo narediti več, a si hkrati ne želi, da se ta zlorablja za politične obračune.

Muzej slovenske osamosvojitve ne bo več samostojna institucija
21. 10. 2022 15.46Muzeja slovenske osamosvojitve kot samostojne institucije, ki jo je zasnovala prejšnja vlada in ki ima že od marca direktorja s polnimi pooblastili, ne bo več. Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je namreč odločila, da ga združi z Muzejem novejše zgodovine v nov javni zavod.

JGZ Brdo: Trenutna postavitev kipov v Pivki je začasna
12. 05. 2022 20.08V JGZ Brdo pravijo, da je trenutna postavitev kipov iz parka Brdo v Parku vojaške zgodovine Pivka začasna. Vendar za zdaj nimajo informacij, kdaj naj bi se restavratorska dela končala. Prav tako ni v njihovi pristojnosti to, kdaj, če sploh, se bodo skulpture vrnile na svojo lokacijo. Restavratorski posegi se očitno še niso začeli, saj strokovnjaki Zavoda za varstvo kulturne dediščine izvajajo šele preliminarne raziskave.

ALUO dvomi v motive za premestitev kipov iz parka na Brdu pri Kranju
11. 05. 2022 17.09Zaposleni na akademiji za likovno umetnost in oblikovanje so v javnem pismu izrazili nestrinjanje s premestitvijo spomenikov in vrtnih skulptur iz parka protokolarnega objekta Brdo v Park vojaške zgodovine v Pivki. Čeprav naj bi kipe, med njimi tudi kip Tita, odstranili zaradi restavracije, pa načrti kažejo, da bodo ti tam ostali. Zato se v ALUO bojijo, da je umik kipov iz javnega prostora politično motiviran, kar obsojajo.

Miroslav Cerar: Šport je slovenski paradni konj
21. 06. 2021 15.45"Naš šport je paradni konj naše države," je na današnjem dogodku v Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani ob treh desetletjih uspehov in dosežkov športa v samostojni Sloveniji poudaril slovenski olimpijec Miroslav Cerar, predsednik slovenske olimpijske akademije.

'V Sloveniji država iz muzejev izganja intelektualce'
02. 05. 2021 14.32Dogajanje v Sloveniji se je znova znašlo na straneh vplivnega francoskega Le Monda, tokrat pišejo o dogajanju v slovenski kulturi. "V enem letu je ultrakonservativna vlada odstavila skoraj vse direktorje glavnih kulturnih ustanov v Ljubljani," ugotavljajo.

The New York Times: Janševa 'kulturna vojna', ki se je začela v muzejih
27. 01. 2021 14.45"Slovenska vlada je zamenjala direktorje večjih institucij, ob tem pa dodaja, da se povprečni umetniki glede tega nimajo kaj pritoževati," o spopadu aktualne slovenske vlade in predstavnikov kulturne srenje piše The New York Times. Ob tem izpostavlja menjave na položajih direktorjev v osrednjih slovenskih muzejih, ki naznanjajo začetek sprememb na kulturnem področju.

Na mesto direktorja Muzeja novejše zgodovine bo stopil razvpiti Jože Dežman
24. 12. 2020 19.57Nove kadrovske menjave v kulturi. Vodenje Muzeja novejše zgodovine bo s februarjem prevzel Jože Dežman, zgodovinar, ki je muzej vodil že v času prve Janševe vlade. Pred muzejem in nekaterimi drugimi kulturnimi ustanovami pa so se pojavili napisi sramota. Tudi pred Moderno galerijo, kjer so zamenjali direktorico, Upravno sodišče pa je to odločitev razveljavilo.

Napis 'sramota' pred Muzejem novejše zgodovine
23. 12. 2020 14.11V noči na sredo se je na ploščadi pred Muzejem novejše zgodovine Slovenije v Ljubljani pojavil napisa ‘sramota’. Iz muzeja sporočajo, da vandalizem ostro obsojajo in so dogodek že prijavili policiji. Vodenje muzeja pa bo februarja naslednje leto prevzel Jože Dežman.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji
21. 12. 2020 06.06Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Pri Brežicah izkopali posmrtne ostanke pobitih po drugi svetovni vojni
10. 09. 2020 18.07Vladna komisija za reševanje vprašanj prikritih grobišč je med pripravami na gradnjo hidroelektrarne Mokrice iz dela nekdanjega protitankovskega jarka pri Mostecu pri Brežicah izkopala posmrtne ostanke izvensodno pobitih po drugi svetovni vojni. Del tamkajšnjega območja bo namreč po zajezitvi Save pri Mokricah zalila voda, so pojasnili.

V breznu 3 v Kočevskem rogu posmrtni ostanki večinoma mlajših moških
24. 08. 2020 15.04Predstavniki komisije vlade za reševanje vprašanj prikritih grobišč so danes predstavili odkritje novega morišča na območju Kočevskega roga. V t. i. breznu 3 so odkrili posmrtne ostanke in predmete, na podlagi katerih sklepajo, da gre za okoli 250 žrtev, večinoma mlajših moških, pomorjenih jeseni 1945.

V Kočevskem rogu odkrili novo množično grobišče
11. 07. 2020 13.10Med topografsko raziskavo kraških brezen v Kočevskem rogu sta jamarja v enem od brezen naletela na človeške posmrtne ostanke. Novomeški jamarji in arheologa dr. Uroš Košir in Marko Pečovnik ter antropologinja dr. Petra Leben Seljak so začeli raziskavo. Po delnem iznosu posmrtnih ostankov je antropološka analiza odkrila, da gre za posmrtne ostanke vsaj 35 oseb, moških, morda je med njimi ena ženska.

Zmaga je šla v roke čustvenega Matica 'Čolića'
17. 11. 2019 22.57Osma oddaja šova Znan obraz ima svoj glas je tudi tokrat postregla s presežki, odličnimi imitacijami in zabavnimi točkami znanih nastopajočih. Ponovno smo videli nov glasbeni duet sezone, na koncu pa je s svojo imitacijo najbolj prepričal Matic Supovec kot Zdravko Čolić.

Ko se narava igra: gobarka našla 'dvonadstropna' jurčka
15. 09. 2019 18.46Narava se pogosto rada poigra z nenavadnimi oblikami. Tokrat je na prav poseben prizor naletela gobarka. V hribih nad Tržičem je našla jurčka, ki sta zrastla en na drugemu.

V soteski Iške odkrili 53 posmrtnih ostankov. Med ubitimi kar 25 otrok
30. 11. 2017 15.20V množičnem grobišču in nekaj posameznih grobovih v soteski Iške so odkrili posmrtne ostanke 53 oseb. Gre za večjo skupino Romov, ki so jih partizani maja 1942 "preventivno" ustrelili in zakopali. Policija, ki primer obravnava kot kaznivo dejanje, je sporočila, da so storilci že vsi pokojni.

Osem let po odkritju množičnega grobišča v Hudi Jami: do zdaj pokopali 778 žrtev, izkopi se nadaljujejo
06. 03. 2017 16.57Dogovorjeni smo, da mrtve pokopljemo, potem pa se pogovarjamo naprej, je ob obletnici odkritja množičnega grobišča v Hudi Jami povedal predsednik komisije za reševanje vprašanja prikritih grobišč Jože Dežman. Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa so predstavili potek sanacije grobišča.

Neznanci popisali kapelico v Kamniški Bistrici, posvečeno žrtvam revolucionarnega nasilja
28. 06. 2015 15.23Neznanci so oskrunili kapelico v Kamniški Bistrici, posvečeno žrtvam revolucionarnega nasilja in črnogorskim žrtvam. K napisu "Vsem žrtvam vojne in revolucionarnega nasilja" so pripisali "Sramotna laž bega SDS". Napis se je pojavil na večer državnega praznika. Policija še zbira obvestila o morebitnih storilcih.

Sramota: umorjeni in odvrženi v Barbara rovu še vedno brez dostojnega pokopa
03. 03. 2015 08.53Čeprav je minilo že šest let od odkritja množičnega grobišča v opuščenem rudniku Huda Jama, v plastičnih zabojnikih še vedno leži okoli 800 izkopanih posmrtnih ostankov, kar je po mnenju zgodovinarja Jožeta Dežmana velika sramota.

Janus ostaja na čelu skakalcev, Berčič h kombinatorcem
14. 05. 2014 22.02Na Smučarski zvezi Slovenije se je na redni seji sestal zbor za smučarske skoke in nordijsko kombinacijo, ki je obravnaval poročilo o delu ekip v minuli sezoni. V nadaljevanju je potrdil sestavo moške ekipe v smučarskih skokih, ki jo bo še naprej vodil Goran Janus. Dosedanji glavni trener skakalk Jože Berčič pa bo v prihodnje vodil kombinatorce.

Skakalce čaka še piljenje forme
23. 07. 2013 14.20Slovenska smučarska skakalna reprezentanca se bo v četrtek odpravila na prvo tekmo poletne velike nagrade, ki bo v nemškem Hinterzartnu. Goran Janus, trener slovenske moške reprezentance, je dejal, da želijo obdržati kvoto šestih skakalcev za zimsko sezono, kar je glavni cilj poletnega dela.

FOTO: Ukradli tablo JBTZ s stavbe na Roški cesti
04. 07. 2013 15.18S stavbe na Roški cesti v Ljubljani so ukradli spominsko obeležje, ki so ga odkrili ob 25-letnici afere JBTZ. Stavbo so tudi znova popisali z grafiti, so sporočili s PU Ljubljana. V SDS menijo, da je bila s tem oskrunjena celotna slovenska pomlad.

FOTO: Stavba na Roški: ob obeležju JBTZ še grafiti
02. 06. 2013 09.50Stavbo na Roški cesti v Ljubljani, kjer so slovesno odkrili tablo v spomin na afero JBTZ, je neznanec oziroma so neznanci popisali z grafiti. V SDS so dejanje označili za mazaško akcijo.

FOTO: Ob 25-letnici JBTZ nekaj udeležencev popisala policija
31. 05. 2013 08.0031. maja 1988 se je začela afera JBTZ, ki je Slovence združila v podpori Janši, Borštnerju, Tasiču in Zavrlu. 25 let pozneje so na Roški odkrili spominsko obeležje. Janša je delil rože, ker pa dogodek ni bil prijavljen, je nekatere udeležence policija popisala.