jla

Novi avion: zadnji megalomanski projekt Jugoslavije

12. 01. 2025 07.00

Ob koncu druge svetovne vojne je bila Jugoslavija razrušena agrarna država z majhno industrijo. Sledil je velik skok, zasnovan na nerealističnih apetitih, ki so v spregi z lobiji iz vojaške industrije rodili megalomanske projekte. Eden od teh je bil večnamenski nadzvočni lovec s projektnim imenom Novi avion, s katerim bi Jugoslavija do konca tisočletja dobila napreden večnamenski lovec četrte generacije.

Bodo dokumenti o trgovini z orožjem končno javni?

17. 12. 2024 09.42

Poslanci Svobode Martin Premk, Urška Klakočar Zupančič in Branko Zlobko so vložili predlog, da se umakne oznaka tajnosti iz dokumentov o nedovoljeni trgovini z orožjem med letoma 1991 in 1994. Predlagatelji so izpostavili dejstvo, da kljub vsem obravnavam na parlamentarnih komisijah in razpravah v javnosti zadeva še vedno ostaja brez epiloga. Predlagatelji ne vidijo več razloga, da bi se ta del slovenske zgodovine še vedno skrival pred javnostjo.

Niet v knjigi: srhljivo aktualna besedila, da kar boli

06. 12. 2024 07.00

Kulturni novinar Zdenko Matoz je v sodelovanju s kultno skupino Niet napisal njihovo glasbeno biografijo, ki so jo poimenovali Pa tako lep dan je bil NIET 40 let. V njej je zapisal tako zgodovino zasedbe v njihovih lastnih besedah kot tudi v besedah njihovih sodobnikov, sodelavcev in prijateljev. Knjiga pa vsebuje tudi vsa besedila in zgoščenko največjih uspešnic. Več o nastanku knjige nam je avtor razložil v intervjuju.

33 let po umiku JLA: 'Slovenska vojska je in bo temelj naše državnosti'

25. 10. 2024 08.57

Obeležili smo dan suverenosti, 25. oktober, ko je po osamosvojitveni vojni še zadnji vojak takratne JLA zapustil slovensko ozemlje. Osrednja slovesnost, ki sta jo pripravila Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza policijskih društev Sever, je bila v Šempetru pri Gorici. Predsednik vlade Robert Golob je ob tem poudaril pomen slovenske vojske, ki "je in bo ključni temelj slovenske državnosti".

Top v zraku, hudournik na nebu in filmska zvezda med tanki

16. 09. 2024 14.30

Že pogled na nabito polno parkirišče in množica obiskovalcev pred vhodom sta v nedeljo dala vedeti, da se v Parku vojaške zgodovine Pivka dogaja nekaj posebnega. Ob vstopu pa – policisti, vojaki, gasilci, pripadniki civilne zaščite, konji in psi. Vozila, orožje, tanki, roboti. Pokanje in streljanje, hrumenje in brnenje, dimna zavesa, preleti letal, pristanek helikopterja ... Tretji dan ZgodoVikenda, prireditve ob zaključku sezone, je navdušil starejše, najmlajše pa pustil odprtih ust.

Goreči BOV v Kursku: slovenski oklepniki v Rusiji?

22. 08. 2024 12.13

Mineva drugi teden ukrajinske ofenzive v ruski regiji Kursk. Kljub vsem naporom Rusiji še ni uspelo povsem stabilizirati fronte, glavnino svojih sil še vedno zadržuje v Donbasu. V regiji Kursk se je pojavila precej široka paleta orožja, ki so ga dobavile članice Nata, med drugim britanski tanki Challenger 2, ameriški oklepniki Stryker in nemški Marder ter morda tudi slovenski BOV.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'

04. 08. 2024 07.39

"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Kdo v resnici ustvarja nestabilnost na Zahodnem Balkanu?

29. 06. 2024 17.32

Generalna skupščina Združenih narodov je 23. maja sprejela resolucijo, s katero je 11. julij razglasila za mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici ter obsodila njegovo zanikanje in poveličevanje vojnih zločincev. Podprlo jo je 84 držav, 19 pa jih je bilo proti. Vodstvo BiH entitete Republike Srbske meni, da je skupno življenje v državi po njenem sprejetju nemogoče, zato bodo sprejeli korake, ki vodijo v mirno razdružitev. Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić pravi, da skuša Zahod z njo Srbom nalepiti etiketo genocidnega naroda, kar bo ustvarilo nestabilnost v regiji. Toda kaj v resnici njeno sprejetje pomeni zanjo?

BOV, veteran jugoslovanskih konfliktov v Ukrajini

13. 06. 2024 09.42

Ko je bila Ukrajina v škripcih zaradi pomanjkanja orožja in streliva, in je ameriški senat zavlačeval ter odlagal več milijard evrov pomoči, Slovenija ni odlašala. Kot smo neuradno izvedeli, je v tem času Ukrajini poslala 26 bojnih oklepnih vozil (BOV), tri bojna vozila pehote in novo pošiljko dronov.

Priznanje Palestine: 'Vlada naj prekliče protipravno odločitev'

06. 06. 2024 16.24

12 podpisnikov javnega pisma, med katerimi je tudi vodja opozicijske SDS Janez Janša, vladno večino v DZ poziva, naj prekličejo priznanje Palestine kot neodvisne in suverene države, saj da so kršili poslovnik DZ in da gre torej za protipravno odločitev. "Naj sprejmejo odgovornost za svoje ravnanje, ki je brez primerjave v zgodovini samostojne Slovenije. Jože Pučnik bi to kršitev komentiral z besedami: 'Pa nikome ništa'!," so poudarili. Prepričani pa so tudi, da je vladna koalicija pri priznanju Palestine pred evropskimi volitvami vztrajala zato, da bi dosegla boljši volilni rezultat.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija

02. 06. 2024 07.00

Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

V Cannesu slavili slovenski filmski ustvarjalci: Več od tega bi si težko želeli

30. 05. 2024 15.00

Na 77. mednarodnem filmskem festivalu v francoskem Cannesu je bila nagrajena tudi slovenska manjšinska koprodukcija. Film Mož, ki ni mogel molčati režiserja in scenarista Nebojše Slijepčevića je prejel zlato palmo v kategoriji kratki film. Nastal je v koprodukciji Hrvaške, Francije, Bolgarije in Slovenije. O velikem uspehu smo se pogovarjali z direktorjem fotografije Gregorjem Božičem.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi

26. 05. 2024 07.00

Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Na hrvaškem nebu je grmelo, prvič so ga preleteli Rafali

01. 05. 2024 13.29

Le nekaj dni po uradnem prihodu novih večnamenskih lovcev hrvaškega zrakoplovstva so ti izvedli prvi prelet čez večino ozemlja sosednje države. S preletom vojnih letal so obeležili 29. obletnico operacije 'bljesak', s katero je Hrvaška leta 1995 ponovno prevzela popoln nadzor nad zahodno Slavonijo.

M55S v akciji: 'Uničuje ruske položaje na fronti'

16. 03. 2024 07.26

Po daljšem času so se znova pojavili posnetki tankov M55S, ki jih je Slovenija dobavila Ukrajini. Forbes je pred dnevi poročal, da tanke sedaj uporablja 5. tankovska brigada, ukrajinsko ministrstvo za obrambo pa je objavilo svež posnetek M55S, ki služi 127. brigadi teritorialne obrambe Ukrajine na južni fronti.

Kuvajtski M-84AB preko Hrvaške in Slovenije v Ukrajino?

01. 02. 2024 10.19

Kuvajt naj bi hrvaški prodal 100 tankov M-84AB. Hrvati se na 41,5-tonsko 'mašino' dobro spoznajo, saj je bil M-84 glavni bojni tank JLA, kot modificirano različico sovjetskega T-72 pa so ga proizvajali v podjetju Đuro Đaković iz Slavonskega Broda. Prav tam naj bi šli tanki skozi remont, nato pa naj bi jih hrvaška poslala v Ukrajino, v zameno pa prejela 25 švicarskih leopardov 2A4. Kot kaže, so si med transportom tanki 'oddahnili' tudi na Ljubljanskem barju, kjer so jih opazili konec januarja.

Nadaljevanje sojenja oficirju JLA za smrt novinarjev na Brniku leta 1991

23. 01. 2024 14.58

Na kranjskem okrožnem sodišču se je nadaljevalo sojenje upokojenemu majorju JLA Danilu Radovanoviću, ki ga obtožnica bremeni napada na avto na Brniku junija 1991, v katerem sta zgorela avstrijska novinarja. Na sodišču so želeli zaslišati še enega oficirja, ki pa bo pričal šele, ko bo odvezan molčečnosti glede vojaških tajnosti.

Z dnevom suverenosti se spominjamo odhoda zadnjega vojaka JLA

25. 10. 2023 07.25

V spomin na enega izmed ključnih osamosvojitvenih dogodkov, odhoda zadnjega vojaka JLA iz Slovenije pred 32 leti, praznujemo dan suverenosti. Osrednja prireditev, ki jo organizirata Zveza policijskih veteranskih društev Sever in Zveza veteranov vojne za Slovenijo, bo na Ptuju, nagovor bo imel minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar.

Upokojeni polkovnik srbskemu košarkarju Simaniću ponuja svojo ledvico

14. 09. 2023 13.11

Predlog 73-letnega Hajrudina Redžovića iz Sjenice, da srbskemu košarkarju Boriši Simaniću ponudi svojo ledvico, je naletel na velik odziv v srbski javnosti. K temu so pripomogle tudi besede srbskega predsednika, ki je na sprejemu srebrnih košarkarjev javnost seznanil z željo nekdanjega polkovnika JLA. "On jo potrebuje, jaz lahko brez ene," je upokojenec zapisal na družbenem omrežju.

Vnovično sojenje oficirjema JLA za smrt avstrijskih novinarjev na Brniku

21. 08. 2023 12.06

Na kranjskem okrožnem sodišču se je v četrtek začelo vnovično sojenje upokojenima majorju JLA Danilu Radovanoviću in podporočniku Saši Ignjatoviću, ki ju obtožnica bremeni napada na avto na Brniku junija 1991, v katerem sta zgorela avstrijska novinarja. V nadaljevanju bodo zaslišali priče in postavili izvedence vojaške in kemične stroke.

Aretiran pripadnik srbskih paravojaških formacij, ki naj bi posilil 19-letnico

01. 08. 2023 10.15

Zoper 46-letnika, ki naj bi leta 1992 kot 15-letni pripadnik srbskih paravojaških formacij v Vukovarju posilil 19-letno žensko, poteka kriminalistična preiskava. Bil je aretiran in predan Osiješko-baranski policijski upravi.

'Ravnodušnost do teh storilcev je hujša, kot da jih sovražim'

02. 07. 2023 19.24

Julij je za mnoge lep poletni mesec, poln doživetij in sproščenosti. Za preživele iz Srebrenice pa je julij mesec neizmerne žalosti, solza in težkih spominov. Almedina je bila ob izbruhu vojne v Bosni in Hercegovini stara komaj 10 let. Njeno otroštvo in najstniška leta so zaznamovani s smrtjo matere, vojnim dogajanjem, padcem Srebrenice in izgubo očeta v genocidu. S sorojenci je 11. julija postala sirota, prepuščena negotovi usodi. Kljub vsemu pa pravi, da svojih otrok ne zastruplja s sovraštvom. Prepričana je, da je ravnodušnost do teh storilcev hujša kot sovraštvo.

Poklukar ob dnevu Policije: depolitizacija ne sme postati lov na čarovnice

28. 06. 2023 10.31

Policija je obeležila svoj dan, ki ohranja spomin na 27. junij 1991, ko so se policisti med vojno za slovensko osamosvojitev na mejnem prehodu Holmec spopadli z JLA. Ob dnevu Policije je minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar dejal, da depolitizacija Policije ne sme postati lov na čarovnice. Na osrednji slovesnosti v portoroškem Avditoriju so razglasili tudi poimenovanje vadbenega centra Gotenica po prvem poveljniku specialne enote Vinku Bezniku.

Jan že ve, da gre v mornarico, Miha pa nazaj v svojo redno službo

14. 05. 2023 11.53

Medtem ko se je v daljavi slišalo pokanje pušk in nad glavami brnenje vojaških letal, so se nekateri osredotočili na razmišljanje o prihodnosti. Svoji ali pa otrokovi. Bodo šli v službo domovine, kot pogosto pravijo vojaškim vrstam? Največ obiskovalcev dneva Slovenske vojske 2023 so zanimali prihajajoči poletni tabori, prostovoljno služenje vojaškega roka in štipendije za mlade.

Bosanski Srb v obleganem Sarajevu: Zame ni bilo dileme, BiH je moja država

02. 05. 2023 07.00

Miro Lazović, nekdanji predsednik skupščine BiH, ki je sodeloval v vseh mirovnih pogajanjih za končanje vojne, je bil kot pripadnik srbskega naroda, ki se ni strinjal s politiko Miloševića in Karadžića, deležen številnih pritiskov in odkritih groženj. "Tisto jutro, ko smo glasovali za referendumsko vprašanje o neodvisnosti, sem prejel telefonski klic, da me bodo na poti v skupščino umorili, v tem času pa bo skupina ljudi vdrla v moje stanovanje in ubila mojo ženo in otroke. To so bili težki in nevarni časi," se spominja. Povedal nam je, kako težka so bila mirovna pogajanja, zakaj nikoli ni zapustil Sarajeva in ali bi danes ravnal drugače.

KuZle: Če oblast pretirava, jih dobi po nosu!

01. 05. 2023 07.00

Po dobrih štiridesetih letih, odkar so KuZle leta 1982 za vedno utihnile, čeprav ne povsem, smo člane prevprašali o zadnjih in prednjih časih. Je Idrija še vedno Kuzlograd, so Kuzle še vedno relevantne po vseh teh desetletjih? Možje so bili več kot jasni in glasni.

Tanja Fajon razkrila tajne podatke?

13. 04. 2023 12.37

Že dalj časa se trudimo dobiti uradne podatke o tem, koliko orožja je Slovenija donirala Ukrajini, ampak gre za sklep vlade, ki ima stopnjo tajno. Zato so nam odgovorili, da gre za občutljivo vsebino, ki je ne morejo razkriti. Kljub temu pa se ti podatki nahajajo na spletni strani stranke SD, kjer je objavljen celoten govor ministrice za zunanje zadeve Tanje Fajon.

Slovenija Ukrajini poslala orožje druge svetovne vojne: 16 havbic M2A1

07. 04. 2023 05.00

V Ukrajini poleg hrumenja oklepnikov M80A in tankov M-55S grmijo tudi 105-milimetrske havbice M2A1. V Ukrajino je Slovenija poslala 16 havbic ameriške izdelave, ki jih je naša država podedovala od JLA. Gre za orožje, ki je vrhunec slave doživelo med drugo svetovno vojno. S tem se je SV znebila 'težkega trojčka', saj je tako topove kot oklepnike in tanke Mors nameraval prodati že leta 2015. Informacijo o dobavi topov spremlja tudi komunikacijska zmeda na zunanjem ministrstvu in pri državnem sekretarju za nacionalno varnost, kjer imajo težave z opredeljevanjem velikosti vojaških formacij.

'Ko smo mi brezskrbno uživali na morju, so oni kovali peklenski načrt'

05. 04. 2023 07.00

"Načrt za obleganje Sarajeva, ki s 44 meseci velja za najdaljše obleganje mesta v sodobni zgodovini, je bil skovan veliko prej, preden je sovražnik zares udaril. Trojni obroč okoli mesta je bil zasnovan po najmodernejših vojnih doktrinah takrat ene najmočnejših vojsk v Evropi, njihov cilj pa je bil popolno uničenje in čim več žrtev," pojasnjuje Emir Turkušić, ki je v Haagu pričal štirikrat, med drugim na sojenju Radovanu Karadžiću in Ratku Mladiću. Tri desetletja po vojni v BiH v sebi čuti zadovoljstvo, ker je prispeval delček v mozaik kaznovanja vojnih zločincev.

Nazaj v prihodnost: strojnice 19. stoletja, puške iz '1. vojne', muzejski tank

11. 03. 2023 07.00

V Ukrajini se vse pogosteje pojavljajo 60 let stari predelani oklepniki iz sovjetskih časov, havbice iz druge svetovne vojne, strojnice in puške iz 19. stoletja, tanki, odstranjeni s spomeniških podestov, dostavna vozila z nameščenimi strojnicami, "zvarjeni" kosi odpadnega orožja ... Le redkokateri strokovnjak, še manj pa laična javnost, je pred rusko invazijo pričakoval, da bodo na bojišču grmela 'predpotopna' orožja iz nekih drugih, pozabljenih časov. Meja med zgodovino in sedanjostjo je včasih zabrisana.