jezero ledine

Plaz, poplave, bombe ... Pa tudi kava in diamant
12. 11. 2023 07.31Na Gazo že en mesec padajo bombe, umrlo je več kot 10 tisoč ljudi. Pri nas je koalicija zakrpala razpoke, rekonstrukcije vlade ne bo. Zakon o obnovi po avgustovski ujmi je skorajda pripravljen, v Strugah so izvedeli, da se bodo morali seliti, vreme pa je znova kazalo zobe. Narava nas je tudi razvajala, tokrat z žareče rdečim nebom. Izvedeli smo tudi, koliko je lahko vredna kava.

Voda iz jezera Ledine počasi odteka, oba vojaška objekta še stojita
08. 11. 2023 09.33Na Bohinjskem še vedno odpravljajo posledice zadnje ujme, a se stanje počasi normalizira. Poveljnik civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid pravi, da voda iz jezera Ledine počasi odteka, a dokler gladina popolnoma ne upade, bo podtalnica še vedno zalivala nekatere objekte. Plaz na Bohinjski Beli ostaja aktiven, a obe ogroženi poslopji vojašnice še vedno stojita. Slovenska vojska je sicer sporočila, da je skladišče uspela izprazniti. Se je pa v naselju Jereka v torek sprožil nov večji zemeljski plaz, ki je postopoma zapiral potok Jerečica. Tam še vedno čakajo na ogled geologa.

Plaz na Bohinjski Beli ostaja aktiven, objekt vojašnice še bližje roba prepada
07. 11. 2023 08.33Eno od ogroženih poslopij vojašnice Boštjana Kekca je dan po zemeljskem plazu na Bohinjski Beli še bližje roba pobočja. Plaz ostaja aktiven in lahko še naprej spodjeda vojaška skladiščna objekta. Vendar kaže, da zaledne vode počasi upadajo. Velik del zemljine, ki je zgrmel v Savo Bohinjko, je reka odnesla, zato vsaj zaenkrat večje nevarnosti za njeno zajezitev ni. Na Gorenjskem medtem voda iz jezera Ledine v Ratečah še naprej ogroža sedem hiš, eno od hiš še vedno zaliva podtalnica, medtem pa reka Ribnica še naprej spodjeda brežino ob domu starejših občanov v Bohinju, a prebivalci doma po besedah Šmida trenutno niso ogroženi.

Voda iz jezera Ledine v Ratečah ogroža sedem hiš, v nekaterih že udarja podtalnica
06. 11. 2023 08.57Po močnem deževju minuli konec tedna voda iz presihajočega jezera Ledine v Ratečah povzroča velike težave in ogroža sedem stanovanjskih objektov, v nekaterih hišah pa že udarja podtalnica. Gasilci vodo iz jezera, ki ima zdaj stabilen nivo, prečrpavajo z visokozmogljivostnimi črpalkami, kar bo trajalo še več dni. Na Gorenjskem imajo sicer težave tudi zaradi aktivacije že znanih plazov, poleg tega so se v nedeljo novi sprožili v Bohinju.