jejte

Kako do dolgih, temnih in gostih trepalnic brez umetnih podaljškov?

29. 03. 2025 00.15

Redna uporaba seruma za trepalnice omogoča dosego dolgih, gostih in temnih trepalnic na naraven in trajnosten način – brez umetnih podaljškov in draženja, s klinično preizkušenimi rezultati že po dveh tednih uporabe.

Belgijska vlada z opozorilom: Ne jejte božičnih drevesc

12. 01. 2025 18.12

Belgijska agencija za hrano je izdala zdravstveno opozorilo in sporočila, da ljudje ne bi smeli jesti svojih božičnih drevesc. Precej nenavadno, kajne? Poziv je prišel po tem, ko je mestni svet mesta Gent objavil recept, kako porabiti iglice z drevesca, da bi čim manjši del drevesc zavrgli.

BLOG: Vam bo letos uspelo pri hujšanju in oblikovanju postave?

05. 01. 2025 09.39

Novo leto, nova priložnost! Zaobljube o bolj zdravem življenju, hujšanju in več gibanja se ob začetku novega leta znajdejo na vrhu želja večine ljudi. Polni smo entuziazma in odločeni, da bomo tokrat res uspeli. A žal se veliko začetkov konča, še preden januar sploh mine. Kaj se zgodi? Zakaj nas tako hitro zmanjka? In kako najti prave korake, da zaobljube ne ostanejo le na papirju? V tokratnem članku si bomo pogledali najpogostejše napake, zmote in mite o hujšanju, obenem pa ponudili praktična pravila ter dodali nekaj motivacijskih trikov za dolgoročen uspeh.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?

16. 06. 2024 12.45

Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

V dunajski Mozartovi hiši razstava o skladatelju in hrani

24. 05. 2024 11.05

V dunajski Mozartovi hiši je od danes na ogled razstava, posvečena Mozartu za mizo. Tema je predstavljena skozi glasbene rokopise in pisma, zgodovinsko glasbo, pisne in slikovne dokumente ter predmete iz javnih in zasebnih zbirk. Obravnavane so tako skladateljeve prehranjevalne navade kot tudi pojavljanje hrane v njegovih delih.

V Sloveniji več debelih moških kot žensk, regionalno najbolj izstopa Pomurje

19. 03. 2023 18.03

Najnovejši znani podatki o prekomerni telesni teži in debelosti v Sloveniji so iz leta 2020, kažejo pa, da je debelih 21,5 odstotka moških in 17,4 odstotka žensk. Poleg tega se več kot 48 odstotkov moških in več kot 29 odstotkov žensk sooča s čezmerno telesno maso. Podatki se ne razlikujejo le po spolu, pač pa tudi po starosti, izobrazbi in regiji. Regionalno glede debelosti najbolj izstopajo Pomurje, Posavje in Jugovzhodna Slovenija. V Pomurju je tako denimo debel vsak četrti človek.

BLOG: Glavni cilj novoletnih zaobljub naj bo zdravje

01. 01. 2023 14.42

Na začetku najprej vsem bralkam in bralcem želim srečno in uspešno v novem letu! Predvsem pa vam želim veliko zdravja in notranjega miru oziroma zadovoljstva. Zdaj pa se osredotočimo na novoletne zaobljube. Veselega decembra in vsega, kar ta prinaša s seboj, je konec. Za mesec januar pa so ponavadi "rezervirani" občutki krivde, slaba samopodoba ter načrti, kako se "spraviti" v formo za poletje in kako se rešiti raznoraznih težav, ki jih s seboj prinaša sodoben način življenja.

Težav z vidom bo vedno več – kako poskrbeti za svoje oči?

14. 11. 2022 00.15

Strokovnjaki so glede pogostosti okvar vida v prihodnosti precej črnogledi, a dobra novica je, da lahko za zdravje oči in dober vid veliko naredite sami.

Nespečnost – kaj jo povzroča in kako jo odpraviti?

06. 10. 2021 00.15

Ker je spanje eden izmed najbolj pomembnih dejavnikov človeškega življenja, ki vpliva na naše počutje, zdravje in vsakodnevno produktivnost, je kvaliteta spanja izredno pomembna.

Trije nasveti za lažje preživljanje vročih dni

22. 07. 2022 09.38

V vročih poletnih dneh poskrbite za ohladitev. V Hipermarketih Mercator in v Mercatorjevi spletni trgovini popusti do 40 % na izdelke za osvežitev.

BLOG: Popolna postava do poletja – miti in resnice

19. 06. 2022 16.16

Vsi tisti, ki si želite shujšati in oblikovati postavo, boste prišli na svoj račun. V današnjem prispevku bom z vami delil kar nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo pomagali na tej poti. Na spletu je izjemno veliko informacij o tem, kako izgubiti odvečne kilograme, a kaj, ko je večina teh zavajajočih, ter v izjemno velikih primerih "podtaknjenih" s strani raznih proizvajalcev oziroma prodajalcev takšnih in drugačnih prehranskih dopolnil, ki ponujajo lahke rešitve in izjemne rezultate.

Znanstveniki pomladili miši, cilj je doseči enako pri ljudeh

05. 06. 2022 16.47

V laboratoriju molekularnega biologa Davida Sinclairja na ameriški harvardski medicinski fakulteti so stare miši spet postale mlade. Znanstveniku in njegovi ekipi je uspelo z beljakovinami, ki lahko odraslo celico spremenijo v matično, pomladiti starajoče celice miši v mlajšo različico samih sebe. Če bi metodo uporabili pri ljudeh, bi lahko spremenili potek staranja, živeli mlajši dlje časa in preložili ali se izognili boleznim, povezanim s starostjo, denimo Alzheimerjevi bolezni. "To je svet, ki prihaja. Verjamem, da smo našli glavno krmilno stikalo, način za previjanje ure nazaj," je napovedal Sinclair.

Tri stvari, ki jih lahko vsak od nas stori za Zemljo

22. 04. 2022 10.59

Ob svetovnem dnevu Zemlje smo okoljske organizacije prosili, naj nam naštejejo tri stvari, s katerimi lahko vsak od nas pripomore k bolj zdravemu okolju. Jejte lokalno in ekološko pridelano hrano, če lahko greste peš ali s kolesom, pustite avto doma, uporabljajte energetsko učinkovitejše naprave – to je le nekaj nasvetov, ki smo jih dobili. "Prihodnost na vzdržen, trajnostni način je naša edina prihodnost," ob tem dodajajo na Zavodu RS za varstvo narave.

BLOG: Imate težave z dispepsijo?

13. 03. 2022 08.46

Ste že kdaj imeli želodčne težave po obroku? Vam simptomi, kot sta prekomerno napenjanje in napihnjenost, grenijo življenje? Pravzaprav obstaja bolj strokoven izraz za to dokaj pogosto zdravstveno težavo. Govorim o dispepsiji. Ta izraz pomeni nič drugega kot vznemirjen želodec ali prebavne motnje.

BLOG: Gastropareza, motnja prebavljanja hrane

19. 12. 2021 14.30

Pri motnji praznjenja želodca, gastroparezi, gre za težavo oz. okvaro živcev želodca, ko se upočasni prebavljanje hrane, saj mišice želodca ne delujejo pravilno. Težave se pojavijo po jedi, pogosteje pa zbolijo ženske. Gastropareza je lahko začasna ali kronična.

Prehranske diete niso več v modi, pomembne so življenjske navade

07. 11. 2021 17.44

Hrana je pogosto povezana s pozitivnimi občutki – ko se najemo, smo zadovoljni. Naše srce je takrat 'veselo', vendar bo 'srečno' še bolj, če bomo ohranjali zdrave prehranske navade. Hrana, ki dobro vpliva na srce, se namreč začne s prehranjevalnimi vzorci, so izpostavili strokovnjaki iz Ameriškega združenja za srce, ki so spisali Prehranske smernice za izboljšanje zdravja srca in ožilja 2021.

Tudi Kek del Uefine kampanje za zdrav življenjski slog: Ni varne količine alkohola

13. 10. 2021 17.59

"Več se ukvarjajte s športom, jejte hranljiva živila, omejite vnos alkohola v telo oziroma se mu izognite, ne kadite in najdite ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem," je moto nove Uefine kampanje, ki jo na samem začetku že promovirajo štirje ugledni selektorji evropskih reprezentant. Med njimi je tudi slovenski selektor Matjaž Kek.

BLOG: Prehrana za težave z žolčnikom

28. 02. 2021 12.00

V srednji ali pozni odrasli dobi mnogo ljudi trpi zaradi težav z žolčnikom, predvsem ženske, ki žolčne kamne razvijejo veliko pogosteje kot moški. Holocistokemija, operacija odstranitve žolčnih kamnov, je vsako leto ena najpogostejših operacij pri odraslih. Zanimivo pa je to, da tudi tisti s težavami z žolčnikom ne vedo, kaj natanko je naloga žolčnika in da lahko ustrezna prehrana prepreči določene težave.

BLOG: Imate leptinsko rezistenco?

17. 01. 2021 07.00

Imate težave z izgubljanjem teže? Opažate, da po začetni izgubi teže, to hitro pridobite nazaj? Se spopadate s "hrepenenjem" in ste lačni tudi takoj po obroku? Morda imate leptinsko rezistenco. Verjetno se sprašujete, kaj je to? Vzemite si nekaj minut časa in spoznajte glavne vzroke leptinske rezistence, simptome ter najboljše podporne strategije.

Krekovi nasveti: za zdravje jejte solato z veliko kisa

13. 01. 2021 19.04

Ste vedeli, da ko je kuga v srednjem veku pomorila izredno veliko Evropejcev, so od tistega časa na solato začeli zlivati kis? To je na novinarski konferenci o načrtu cepljenja obelodanil direktor NIJZ Milan Krek. Z njim smo se pogovarjali o pozitivnih učinkih kisa na solati in še čem.

BLOG: Stročnice jejte vsaj dvakrat na teden

22. 11. 2020 21.18

Stročnice uvrščamo med rastlinska živila z izjemno visoko vsebnostjo beljakovin in dobro je vedeti, da se z njimi prehranjujejo milijoni ljudi. Gre namreč za tretjo največjo rastlinsko družino (preko 19.000 znanih vrst), ki poleg žit predstavlja drugi najpomembnejši prehranski vir na svetu.

Imunski sistem jeseni

05. 10. 2020 00.15

Sezona prehladov in gripe je pred nami. S hladnejšim vremenom in začetkom šole je potrebno še toliko bolj poskrbeti za naše zdravje in pravilno delovanje imunskega sistema.

Skupni imenovalec držav, ki se s pandemijo spopadajo dobro, so ženske voditeljice

18. 04. 2020 17.06

Tajvan, Nemčija, Islandija, Finska, Norveška, Islandija ... to je le nekaj držav, ki se s pandemijo novega koronavirusa borijo tako uspešno, kot je le mogoče. Skupni so jim zgodaj sprejeti in odločni ukrepi, pa tudi hitro vzpostavljen in širok sistem testiranja. Poleg tega so na čelu vseh omenjenih držav ženske predsednice vlade oziroma države.

BLOG: Seznam živil, ki jih potrebujete v karanteni

29. 03. 2020 10.23

Ob strahu pred covid-19 je povsem logično, da se pripravimo na izredne razmere. Vendar to ne pomeni, da bi morali vsi odhiteti v najbližjo trgovino in jo izropati vseh konzerviranih izdelkov ter kupovati na tone moke. Bodite racionalni pri izbiri hrane in se na nakup temeljito pripravite. Prednost dobro založene shrambe je v tem, da vam bo to pomagalo omejiti število odhodov iz hiše.

Delo od doma: nasveti, kako ostati zdrav, srečen in produktiven

14. 03. 2020 07.00

Ob širjenju koronavirusa se tudi v Sloveniji verjetno vse več delodajalcev odloča, da svojim uslužbencem preventivno svetuje delo od doma. To dandanes pri marsikateri vrsti zaposlitve ne bi smelo več predstavljati težav, saj tehnologija omogoča uslužbencem, da so enako vključeni v delovni proces tako v pisarni kot doma.

BLOG: Hrana za izboljšanje spanca

05. 01. 2020 14.33

Večina ljudi verjame, da prehranjevanje pred spanjem lahko upočasni metabolizem in onemogoča dober spanec. Moje mnenje pa je, da je za dober spanec nujna le boljša izbira hrane. Potrebe po spanju se lahko razlikujejo od osebe do osebe, toda spanec, krajši od sedmih ur, je po mojem mnenju škodljiv za zdravje.

Tudi v hladnejših mesecih morate poskrbeti za nego svoje tetovaže

16. 12. 2019 00.01

Tetoviranje je postopek, ki zahteva svojevrstne priprave. In ne, ne gre samo za premišljeno izbiro oblike in sporočila, ki bo trajno zaznamovalo vaše telo, temveč tudi za optimalno nego. Tetovirana koža je namreč izredno občutljiva, saj gre praktično za odprto rano, ki jo je potrebno pravilno zaščititi in negovati. Za vas smo izbrskali najboljše načine, kako ohraniti žive barve in jasne linije vaše tetovaže.

Tudi v najhladnejših mesecih morate poskrbeti za nego svoje tetovaže

04. 12. 2019 00.01

Tetoviranje je postopek, ki zahteva svojevrstne priprave. In ne, ne gre samo za premišljeno izbiro oblike in sporočila, ki bo trajno zaznamovalo vaše telo, temveč tudi za optimalno nego. Tetovirana koža je namreč izredno občutljiva, saj gre praktično za odprto rano, ki jo je potrebno pravilno zaščititi in negovati. Za vas smo izbrskali najboljše načine, kako ohraniti žive barve in jasne linije vaše tetovaže.

Tudi v najhladnejših mesecih morate poskrbeti za nego svoje tetovaže

24. 11. 2019 08.25

Tetoviranje je postopek, ki zahteva svojevrstne priprave. In ne, ne gre samo za premišljeno izbiro oblike in sporočila, ki bo trajno zaznamovalo vaše telo, temveč tudi za optimalno nego.

BLOG: Kako se izogniti putiki?

10. 11. 2019 07.00

Verjetno ste že slišali izraze protin, putika ali giht, ki opisujejo zvišano vrednost sečne kisline v krvi, to pa s seboj prinese simptome, kot so bolečine v sklepih. Protin je bil v preteklosti bolezen kraljev, saj so le premožni uživali bogato mesno hrano in večje količine alkoholnih pijač. Danes pa je zaradi spremembe prehranjevalnih in življenjskih navad postal bolezen množic.