jedrski znanstveniki

Zemlji se približuje 'uničevalec mest': kakšna bo strategija 'boja'?

16. 02. 2025 07.14

Zemlji se približuje potencialno nevaren asteroid, ki bi lahko leta 2032 trčil v naš planet. Možnosti za to so sicer majhne, a ne neobstoječe. Prav zato se znanstveniki intenzivno pregovarjajo o morebitnih scenarijih. Bi se lahko s tem nebesnim telesom spopadli kar z jedrskim orožjem ali pa s posebnim laserjem?

'Ura sodnega dne': človeštvo še nikoli tako blizu lastnemu uničenju

29. 01. 2025 07.11

Sekund, ki nas sodeč po "uri sodnega dne" ločijo do apokalipse, je vse manj. Desetletja star mednarodni simbol neprofitne organizacije Bulletin of Atomic Scientists letos kaže le še 89 sekund do polnoči. Po oceni jedrskih znanstvenikov človeštvo še nikoli ni bilo bližje lastnemu uničenju.

Umetno sonce: Na Japonskem odprli največji delujoči fuzijski reaktor

01. 12. 2023 09.32

Na Japonskem so uradno odprli največji delujoči eksperimentalni jedrski fuzijski reaktor na svetu. Tehnologija je sicer še v povojih, a jo mnogi obravnavajo kot odgovor na naraščajoče potrebe človeštva po energiji. Japonska projekt izvaja v sodelovanju z EU.

Radioaktivne divje svinje na Bavarskem, Černobil ni edini razlog

30. 08. 2023 15.47

Že dalj časa je znano, da imajo divje svinje na jugovzhodu Nemčije visoko vsebnost radioaktivnega cezija. Dalj časa so to pripisovali jedrski katastrofi v Černobilu, vendar se je skozi leta radioaktivnost pri drugih živalih zmanjšala, medtem ko pri teh vsejedih sesalcih vztraja na visoki ravni. Temu na Bavarskem pravijo "paradoks divje svinje".

Nova obetavna metoda za zdravljenje rakavih tumorjev na mišicah

30. 08. 2023 11.03

Znanstveniki so odkrili novo obetavno terapijo za zdravljenje mišičnega raka, ki pogosto prizadene otroke in mladostnike. Kot so v študiji opisali ameriški molekularni biologi, terapija temelji na deaktivaciji pomembne beljakovine, ki zavira rast celic, s tem pa povzroča mutacijo. Ob tem mutirane celice začnejo ponovno rasti, ob njih pa se množijo zdrave celice.

Japonska bo v ocean izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime

22. 08. 2023 08.10

Japonska bo kljub številnim kritikam in nasprotovanju v ocean izpustila prečiščeno radioaktivno vodo iz Fukušime. Načrtu nasprotujejo nekateri znanstveniki, Kitajska, lokalno prebivalstvo in ribiči. Za prehransko varnost oziroma kakovost japonske morske hrane je zaskrbljena tudi Južna Koreja.

Bo Japonska kljub kritikam izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime v ocean?

05. 07. 2023 15.35

Japonska bo prav kmalu začela z izpuščanjem obdelane radioaktivne vode v ocean, potem ko je jedrski nadzorni organ Združenih narodov odobril ta sporni načrt, ki se bo izvajal 12 let po jedrski nesreči v Fukušimi.

'Uničenje jezu Kahovka je največja okoljska katastrofa v Evropi po Černobilu'

07. 06. 2023 07.00

Posledice uničenja jezu Kahovka na okolje še niso povsem jasne, ukrajinski znanstveniki namreč čakajo, da se voda povsem umakne. Kljub temu svarijo, da bi to lahko povzročilo najhujšo okoljsko katastrofo po jedrski nesreči v Černobilu.

'Nimam rad primerjave z atomsko bombo'

23. 04. 2023 07.00

Objavljamo nadaljevanje pogovora z enim največjih strokovnjakov za umetno inteligenco pri nas. Marko Robnik Šikonja se na Fakulteti za računalništvo in informatiko že vrsto let ukvarja s strojnim učenjem in obdelavo naravnega jezika. Na strahove, ki prihajajo predvsem iz ZDA, da nas bo umetna inteligenca uničila, gleda zelo preudarno in mirno ter dodaja, da še nismo tako daleč.

Nova tehnologija naj bi kmalu omogočila cenejše fuzijske reaktorje

12. 04. 2023 16.59

Jedrska fuzija velja za čisto in zelo privlačno alternativo jedrski energiji. So pa fuzijski reaktorji še vedno kompleksni in dragi sistemi. Toda to naj bi se že kmalu spremenilo, saj naj bi nova odkritja pokazala, da je izgradnja manjših in cenejših reaktorjev mogoča. Je proizvodnja električne energije iz jedrske fuzije zdaj dosegljiva?

Velik znanstveni preboj: prvič ustvarili višek energije pri jedrski fuziji

13. 12. 2022 16.15

Ameriški znanstveniki so v Nacionalnem laboratoriju Lawrence Livermore v Kaliforniji prvič doslej uspešno izvedli reakcijo jedrske fuzije, ki je ustvarila višek energije, poročajo ameriški mediji. Velik znanstveni preboj je predstavila ameriška ministrica za energijo Jennifer Granholm.

'Dolgoročno tako nizkih cen električne energije ne bo več'

27. 08. 2022 18.56

Dr. Marko Topič v svetu fotovoltaike že lep čas uživa status tehnološkega 'superzvezdnika'. Ob vodenju Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko na Fakulteti za elektrotehniko je tudi predsednik evropske tehnološke in inovacijske platforme za fotovoltaiko, nosilec 15 evropskih raziskovalnih projektov, 12 svetovnih bilateralnih projektov in prejemnik številnih nagrad. Bogati zbirki nagrad in priznanj je dodal še eno – evropsko Becquerelovo nagrado za izjemne prispevke v fotovoltaiki.

Raziskovalec Jan Malec na TikToku širi znanje o jedrski fiziki

17. 06. 2022 18.44

Družbena omrežja že dolgo niso več samo kraj, kjer objavljamo svoje fotografije, utrinke iz življenja in se povezujemo z ljudmi s celega sveta. Informacije o zdravstvu, znanosti in svetu na spletnih platformah z zabavnimi videi že leta širijo tudi številni svetovni znanstveniki – med njimi je tudi Jan Malec, raziskovalec Instituta Jožef Štefan.

35 let od najhujše jedrske nesreče: v Ukrajini se spominjajo žrtev

26. 04. 2021 08.00

V Ukrajini so obeležili 35. obletnico katastrofe v jedrski elektrarni v Černobilu, najhujše jedrske nesreče v zgodovini človeštva, ki sta jo povzročila človeška napaka in pomanjkljiva sovjetska tehnologija. Obletnica sicer mineva v senci pandemije covida-19. Spomin prič eksplozije je še vedno živ. Ukrajinske oblasti verjamejo, da se bodo kapljice turistov kmalu spremenile v pravi hudournik, kar bi prineslo tudi denar za pomoč pri nadaljnjih obnovitvenih delih.

Posledic sevanja po černobilski nesreči starši niso prenesli na svoje otroke

23. 04. 2021 08.53

Otroci, rojeni staršem, ki so bili izpostavljeni sevanju po černobilski jedrski nesreči, niso utrpeli "dodatnih poškodb DNK". Gre za ugotovitve doslej največje in najbolj obširne raziskave, ki je preučila genome staršev in njihovih otrok, rojenih v letih po jedrski katastrofi.

Vodo iz jedrske elektrarne Fukušima bodo začeli spuščati v morje

13. 04. 2021 08.13

Japonska je potrdila načrt, da bo v morje izpustila več kot milijon ton odpadne vode iz jedrske elektrarne v Fukušimi. Pred izpustom jo bodo ustrezno obdelali in razredčili, da ta, kot zagotavljajo oblasti, ne bo predstavljala tveganja za zdravje ljudi in okolja. Okoljevarstvene organizacije medtem odločitvi nasprotujejo, odločitev obžalujeta tudi Južna Koreja in Kitajska.

Zaradi taljenja ledu arktično plovbo prvič izvedli tudi februarja

22. 02. 2021 17.24

Zaradi taljenja ledu na Arktiki je bila ruskemu tankerju plovba po severni morski poti prvič omogočena tudi v februarju, s tem pa so zabeležili najdaljšo sezono plovbe do zdaj, saj ta običajno traja od junija do oktobra. Okoljevarstveniki poudarjajo, da je to še en znak, da se podnebne spremembe v najsevernejših predelih Zemlje dogajajo čedalje hitreje.

Bo Černobilska cona pridobila status svetovne dediščine?

13. 12. 2020 16.49

Čas v Pripjatu se je 26. aprila 1986 zaustavil. Iz majhnega mesta so po največji jedrski katastrofi v zgodovini človeštva evakuirali celotno prebivalstvo, a v zadnjih letih se v to mesto duhov zgrinjajo množice turistov. Ukrajinske oblasti si zato prizadevajo, da bi izključitveno cono Černobila razglasili za svetovno dediščino.

Trump ali Biden: kaj bi izvolitev enega ali drugega pomenila za EU in Slovenijo?

18. 10. 2020 19.18

Že štiri leta je ameriška prva dama Slovenka, a kot ugotavlja ekonomski zgodovinar in strokovnjak s področja mednarodne politike dr. Jure Stojan, se "Američani za korenine predsednikove soproge zanimajo manj, kot smo mnogi upali po prejšnjih volitvah". Kaj nam bo torej prinesla ponovna Trumpova izvolitev in kaj, če bo sedež v Ovalni pisarni zasedel njegov protikandidat Joseph Biden? Katere so štiri ključne točke, v katerih bo bodoči ameriški predsednik usodno vplival na prihodnost Evrope in Slovenije?

Pompeo: Svoboda medijev je temelj demokracije

13. 08. 2020 19.02

Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je ob koncu obiska v Sloveniji na Bledu za našo televizijo podal ekskluzivni intervju. V njem je izrazil zadovoljstvo, da bosta ZDA in Slovenija sodelovali na področju 5G. Dejal je, da so Kitajci nevarni za evropske ideje, saj imajo drugačen sistem in drugačne vrednote. Odgovarjal je na očitke o vohunjenju Američanov in o idejah svobode, tudi medijev.

Ob dežju zaznali rahlo povišanje radioaktivnega sevanja

26. 08. 2019 11.29

Merilne postaje v Sloveniji so v soboto zvečer zaznale povišane vrednosti radioaktivnosti, in sicer v mestih, kjer je med 19. in 23. uro deževalo. Vrednosti so bile še vedno nizke, zelo nizke, in niso povzročale nevarnosti za ljudi, so pa ponekod merilne naprave zaznale podvojeno vrednost. Nekateri sumijo, da bi za rahlo povišanje radioaktivnosti lahko bila kriva nesreča z orožjem na jedrski pogon v Rusiji, a so nam na upravi za jedrsko varnost zagotovili, da gre za popolnoma naraven pojav.

Na norveško-ruski meji zaznali manjšo količino delcev radioaktivnega joda

15. 08. 2019 15.47

Norveške oblasti, pristojne za jedrsko varnost, so sporočile, da so na norveško-ruski meji po eksploziji v vojaškem oporišču na severu Rusije odkrili manjše količine delcev radioaktivnega joda. Dodale so, da sicer za zdaj ni mogoče potrditi, da so radioaktivni delci povezani z nesrečo blizu Arhangelska.

Stopnja radioaktivnosti do 16-krat višja, kakšno orožje je preizkušala Rusija?

14. 08. 2019 08.28

Stopnja radioaktivnosti se je po eksploziji na morski ploščadi na ruskem severu povišala tudi za 16-krat, so pet dni po eksploziji potrdile oblasti. Še vedno pa se mnogi sprašujejo, kakšno orožje so preizkušali.

Američani sumijo, da so eksplodirali prototipi manevrirnih raket srednjega dosega

12. 08. 2019 16.13

Ameriški obveščevalci se trudijo, da bi čim prej pojasnili skrivnostno eksplozijo, ki je prejšnji teden sprostila sevanje na severu Rusije. Sumijo, da se je nesreča zgodila med preizkusom nove vrste raket z jedrskim pogonom, ki jih je ruski predsednik Putin označil za glavno orožje proti ZDA.

Znanstveniki ustvarili černobilsko vodko, ki ni radioaktivna

08. 08. 2019 10.23

Britanski znanstveniki, ki že več let opravljajo raziskave v izključitveni coni v ukrajinskem Černobilu, so ustvarili prvi potrošniški produkt v 'mestu duhov'. Z vodko, ki so jo poimenovali Atomik, želijo pomagati tamkajšnjim prebivalcem, ki si po jedrski nesreči še niso gospodarsko opomogli. Ob tem poudarjajo, da vodka ni radioaktivna.

Narava in elektrika: 'odreči se bomo morali ugodnostim, kot so klime in avtomobili'

27. 07. 2019 08.00

EK si razogljičenja družbe ne predstavlja brez jedrske energije, medtem ko okoljevarstvene organizacije opozarjajo, da ta s seboj prinaša mnoga tveganja. Rešitev vidijo predvsem v zmanjšanju porabe električne energije. A čemu bi se morali odreči, da bi nam uspelo drastično zmanjšati porabo električne energije, ki narašča, in kako narava vpliva na možnosti proizvodnje električne energije z obnovljivimi viri?

Novi prebivalci Černobila: 'Sevanje nas lahko ubije počasi, a na nas ne strelja'

25. 06. 2019 08.10

Ljudje se znova selijo na rob izključitvene cone, območje, ki je po usodni noči, ko se je v jedrski elektrarni Černobil zgodila katastrofalna nesreča, postalo mesto duhov. Nekateri tja bežijo z dežja pod kap, a življenje s senco sevanja je zanje lažje kot življenje v vojnih razmerah. Raste tudi število turističnih obiskov. Ti po pojasnilih jedrskih strokovnjakov ne predstavljajo resne nevarnosti.

'Ura do sodnega dne' še vedno kaže dve minuti do polnoči

25. 01. 2019 12.48

Skupina jedrskih znanstvenikov in nekdanji guverner Kalifornije Jerry Brown so v Washingtonu dramatično razkrili, da simbolična "ura do sodnega dne" še vedno kaže na dve minuti do polnoči. Opolnoči pa bo v tem primeru, kot opozarjajo, konec vsega gorja zaradi jedrske vojne in podnebnih sprememb.

'Ne bomo dopustili, da Trump zmaga v tej psihološki vojni'

09. 05. 2018 06.55

Potem ko je ameriški predsednik Donald Trump izkazal, da ne bo poslušal nikogar, in ZDA umaknil iz iranskega jedrskega sporazuma, so zdaj vse sile preostalih podpisnic usmerjene k ohranitvi sporazuma. Največ obžalovanja je bilo seveda slišati iz ust evropskih voditeljev, Iran pa je sporočil, da bo, kljub napovedanim ameriškim sankcijam, vztrajal pri dogovoru.

Trump oznanil: ZDA odstopajo od jedrskega sporazuma z Iranom

08. 05. 2018 10.16

Ameriški predsednik Donald Trump je razveljavil jedrski sporazum z Iranom. Iran je označil za glavnega podpornika terorizma oziroma terorističnih organizacij.