jedrski odpadki

Znotraj Jedrske elektrarne Krško z varnostjo ni heca!
07. 12. 2024 07.00Tako smo se sami prepričali, ko smo jo obiskali že septembra, ko smo še mislili, da bomo imeli referendum o morebitni novi jedrski elektrarni. Kot vemo, je potem odpadel. Vprašanja pa ostajajo. Eno izmed njih je zagotovo varnost jedrskih objektov.

Jedrski pogovor s strokovnjakoma: varnost, trajnost, razvoj in alternative
10. 10. 2024 09.0024. novembra bomo na referendumu odločali o novem bloku jedrske elektrarne oziroma o energetski prihodnosti Slovenije. Razprava je vroča, čustvena, začinjena s politiko, spomini na pretekle nepravilnosti, ko gre za velike infrastrukturne projekte ... A gre za izjemno pomembno vprašanje, h kateremu bo nujno pristopiti s trezno glavo, saj je na kocki res veliko. Zato – kaj pravijo številke, stroka? V poglobljenem pogovoru smo gostili jedrska strokovnjaka, dr. Iztoka Tislja in dr. Tomaža Žagarja, ki sta odgovorila na nekaj najbolj perečih vprašanj glede jedrske energije in alternativ, ki jih imamo na voljo.

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'
09. 10. 2024 06.47Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

Bomo gradili JEK2? 'Odločitev mora biti premišljena'
19. 09. 2024 15.26Odločitev, ali naj država zgradi drugi blok jedrske elektrarne v Krškem (Jek 2), mora biti premišljena, potrebne so dodatne študije, da bi jo lahko sprejeli čez štiri leta, so ugotavljali v razpravi, ki jo je pripravilo resorno ministrstvo. Referendumski "ne" bi pomenil konec projekta, "da" pa nadaljevanje, a še ne končne odločitve.

Odziv na opozorilo v Portorožu: tuji aktivisti skušajo utišati stroko
09. 09. 2024 17.11Medtem ko več kot 200 vodilnih jedrskih strokovnjakov iz 27 držav na mednarodni konferenci Nene 2024 v Portorožu razpravlja o pomenu jedrske tehnologije in nasprotuje njenemu demoniziranju, so aktivisti Greenpeacea pred hotel prinesli sporočilo Jedrske pravice, draga realnost. Platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSi pa očita, da tuji aktivisti širijo laži in skušajo utišati stroko. Neprimerna se jim zdi tudi primerjava projekta širitve jedrskih kapacitet (Jek 2) s Tešem.

Na južnokorejskem letališču pristal balon s smetmi in iztrebki
26. 06. 2024 09.00Južnokorejsko mednarodno letališče Incheon za kratek čas ni delovalo, in sicer zaradi balonov, polnih odpadkov, ki jih je nad to državo poslala njihova soseda Severna Koreja. Začasno so bile zaprte vse tri vzletno-pristajalne steze. Medtem je Severna Koreja izvedla nov poskus izstrelitve rakete, a se je končalo neuspešno, z eksplozijo v zraku, je sporočilo južnokorejsko obrambno ministrstvo.

'Dokler ne uredimo odpadkov obstoječe elektrarne, ne moremo govoriti o novem bloku'
06. 06. 2024 13.23Vladna ekipa se je mudila na obisku v Posavju. Premier Robert Golob je pojasnil, da se je vlada odločila, da sejo opravi v Krškem. "V okviru obiska so ministri obiskali različne lokacije v skladu s svojimi pristojnostmi, sam pa sem obisk posvetil jedrski energiji," je pojasnil. Poudaril je, da je ponosen, da so položili temeljni kamen za gradnjo odlagališča radioaktivnih odpadkov in dodal, da dokler ne bo poskrbljeno za odpadke trenutne elektrarne, ne moremo govoriti o izgradnji novega bloka.

Rikov konzorcij bo poskrbel tudi za izgradnjo odlagališča v Vrbini
26. 03. 2024 16.49Agencija za radioaktivne odpadke je za izvajalca gradnje jedrskih objektov v okviru odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO) v Vrbini pri Krškem izbrala konzorcij družbe Riko s partnerji Kolektor, CGP in Kostak. Druga ponudba, korejskega konzorcija, je bila dražja in nepopolna. Rikov konzorcij je bil izbran že za infrastrukturna dela.

Občina Krško nasprotuje selitvi sedeža ARAO v Ljubljano
13. 03. 2024 15.20V Mestni občini Krško nasprotujejo selitvi sedeža Agencije za radioaktivne odpadke iz Krškega v Ljubljano. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, gre za dodaten korak k centralizaciji, s kakršnim se lokalno okolje ne more strinjati. Na vladi so spremembo med drugim utemeljili z neuresničenim načrtom selitve zavoda na novo lokacijo v Vrbini.

Umetno sonce: Na Japonskem odprli največji delujoči fuzijski reaktor
01. 12. 2023 09.32Na Japonskem so uradno odprli največji delujoči eksperimentalni jedrski fuzijski reaktor na svetu. Tehnologija je sicer še v povojih, a jo mnogi obravnavajo kot odgovor na naraščajoče potrebe človeštva po energiji. Japonska projekt izvaja v sodelovanju z EU.

Japonska bo v ocean izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime
22. 08. 2023 08.10Japonska bo kljub številnim kritikam in nasprotovanju v ocean izpustila prečiščeno radioaktivno vodo iz Fukušime. Načrtu nasprotujejo nekateri znanstveniki, Kitajska, lokalno prebivalstvo in ribiči. Za prehransko varnost oziroma kakovost japonske morske hrane je zaskrbljena tudi Južna Koreja.

Bo Japonska kljub kritikam izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime v ocean?
05. 07. 2023 15.35Japonska bo prav kmalu začela z izpuščanjem obdelane radioaktivne vode v ocean, potem ko je jedrski nadzorni organ Združenih narodov odobril ta sporni načrt, ki se bo izvajal 12 let po jedrski nesreči v Fukušimi.

Slovenska vlada demantira ruski tvit o umazani bombi
26. 10. 2022 13.15Poročali smo že, da je rusko zunanje ministrstvo objavilo tvit, v katerem je ob svarilu, da Ukrajina načrtuje umazano bombo, fotografija, ki izvira iz Slovenije. Na rusko objavo se je odzvala tudi slovenska vlada. V treh sporočilih, ki jih je v torek objavila na Twitterju, je poudarila, da so radioaktivni odpadki v Sloveniji varno shranjeni in se ne uporabljajo za umazane bombe.

Dve nemški jedrski elektrarni do spomladi ostajata v pripravljenosti
06. 09. 2022 16.46Nemčija je sporočila, da dve jedrski elektrarni na jugu države do spomladi ostajata v pripravljenosti. Država ima sicer v načrtu, da do konca letošnjega leta ukine jedrski vir energije. Napoved o pripravljenosti elektrarn je sledila stresnemu testu energetskega sistema, s katerim so preverili, kakšna je varnost nemškega električnega omrežja pred prihajajočo zimo. Medtem se je v zadnjem letu, tudi zaradi vojne v Ukrajini, naklonjenost nemških državljanov do jedrske energije povečala, kažejo ankete.

S pomočjo umetnika in okoljskega aktivista sežigalnico približali ljudem
16. 07. 2022 17.31Sežigalnice običajno niso arhitekturni presežki in nekaj, kar bi si ljudje z veseljem ogledovali. Razen na Dunaju, kjer je ena od znamenitosti prav sežigalnica sredi mesta. Tudi tam je po tem, ko je konec 80. let sežigalnica pogorela, potekala živahna razprava o tem, ali jo obnoviti ali zapreti. Mestne oblasti so obljubile, da bodo vanjo vgradile najsodobnejše čistilne naprave. Javnost pa jim je dokončno uspelo prepričati, ko so v projekt obnove vključili znanega avstrijskega vizualnega umetnika in okoljskega aktivista Hundertwasserja.

Odlagališče na Vrbini: zavrnili zahtevo za revizijo
30. 05. 2022 09.54Državna revizijska komisija je zavrgla zahtevek za revizijo javnega naročila za gradnjo odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO) na Vrbini pri Krškem, ki ga je vložila družbo Riko. Naročnik projekta naročila za gradnjo ni oddal, ker je edino prejeto ponudbo konzorcija, v katerem je sodeloval tudi Riko, označil za nedopustno.

Zaposleni v Černobilu Rusom kradli gorivo in se trudili, da jih ne bi užalili: 'Bal sem se tragedije'
09. 04. 2022 07.21Nekdanjo jedrsko elektrarno v Černobilu na severu Ukrajine so ruske sile zavzele prvi dan invazije. Zdaj je spet pod nadzorom Ukrajine. BBC-jeva Yogita Limaye je bila med prvimi novinarji, ki so si ogledali območje, potem ko so ga Rusi zapustili, pogovarjala se je tudi z zaposlenimi.

Kako Vizjak pojasnjuje ponovno obravnavo 180-milijonske ponudbe?
01. 04. 2022 18.53Med popisi del in ocenjeno vrednostjo investicijskega programa za izgradnjo odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov pri Krškem so bila drastična odstopanja, je ob robu vladnega obiska v južnem delu osrednjeslovenske regije dejal okoljski minister Andrej Vizjak. Po njegovem mnenju mora imeti glavno besedo o primernosti ponudbe stroka. Kot je znano, je nekdanje vodstvo to ponudbo ocenilo kot nedopustno, ker za več kot 100 milijonov presega ocenjeno vrednost investicije. Zdajšnje vodstvo pa pravi, da je na rast cen na trgu močno vplivala tudi vojna v Ukrajini, čeprav se je ta začela vsaj mesec dni po tem, ko so na mizo prejeli ponudbo.

IAEA sporočila, da je bil uničen ukrajinski jedrski laboratorij
07. 03. 2022 16.02Po podatkih Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je bil med obstreljevanjem v Harkovu uničen Inštitut za fiziko in tehnologijo ter njegov nevtronski generator. Iz jedrskega raziskovalnega objekta ni uhajalo sevanje, kljub temu da je hranil jedrski material.

Lara Topol o komandni sobi NEK ter energetski in jedrski prihodnosti: 'Vsi lahko mirno spite'
06. 03. 2022 07.42Lara Topol je mlada inženirka, ki v jedrski elektrarni v Krškem dela kot vodilna inštruktorica za usposabljanje obratovalnega osebja elektrarne. Priznava, da zaposleni v komandni sobi jedrske elektrarne v vsakem trenutku čutijo odgovornost, ki jim je zaupana. Med množico lučk in stikal ter kar nekaj zasloni smo se z njo v simulatorju komandne sobe v NEK pogovarjali o pripravljenosti osebja na morebitne izzive, o prihodnosti jedrske energije in o nekaterih napačnih predpostavkah o tej vrsti energije, ki krožijo v družbi. Prepričana je, da prehod v brezogljično družbo brez jedrske energije ni mogoč, razen če smo pripravljeni sprejeti drastične spremembe življenjskega sloga. Razkrila pa je tudi, ali rada gleda filme, ki temeljijo na jedrski nesreči v Černobilu.

Hrvaška načrtuje center za radioaktivne odpadke
10. 02. 2022 13.47Hrvaška vlada namerava problem sistematičnega odlaganja radioaktivnih odpadkov rešiti z gradnjo centra za odlaganje radioaktivnih odpadkov. V njem bodo odlagali tudi svojo polovico nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov iz Neka.

Bruselj naj bi, kljub nasprotovanju okoljevarstvenikov, jedrsko energijo priznal kot zeleno
01. 01. 2022 16.54Kljub nasprotovanju številnih okoljevarstvenikov namerava Evropska komisija pridobivanje energije v jedrskih elektrarnah in z zemeljskim plinom pod določenimi pogoji označiti kot zeleno dejavnost oz. trajnostno naložbo, poročajo nekateri evropski mediji, ki so pridobili osnutek predloga komisije.

Podprli resolucijo o podnebni strategiji do leta 2050, v njej tudi dolgoročna raba jedrske energije
13. 07. 2021 16.55DZ je z 49 glasovi za in 17 proti potrdil predlog resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050. Medtem ko jo v koaliciji označujejo za dobro osnovo za doseganje zastavljenih ciljev, je del opozicije menil, da je premalo ambiciozna in da ukrepanje odlaga predaleč v prihodnost. Je pa DZ izglasoval tudi dopolnilo koalicijskih poslanskih skupin o jedrski energiji, ki je bilo sicer sporno za del opozicije.

Z 'rudarjenjem' kriptovalut brez napora zasluži dodatnih 1800 evrov na leto
19. 06. 2021 09.08Za kriptovalute je do zdaj gotovo slišal že vsak, tisti, ki so ušesa bolj napeli, pa so zasledili tudi izraz "rudarjenje". Ujeli so, da je to nekaj, kar počneš z računalnikom, za nagrado dobiš izplačilo v kriptovalutah, hkrati pa se računalnik močno pregreva in porablja ogromno električne energije, kar škodi okolju. Da ni povsem tako, pravi inženir strojništva, ki zaključuje magisterij energetske tehnike in tudi sam "rudari". Iskreno je spregovoril o dobičku, ki mu ga prinaša rudarjenje, in razložil, kakšen vpliv ima rudarjenje v resnici na okolje.

Tudi po desetih letih del Fukušime 'prepovedana' cona
11. 03. 2021 07.00Pred natančno desetimi leti se je na Japonskem zgodila najhujša jedrska nesreča po Černobilu. V najmočnejšem potresu v zgodovini meritev na Japonskem in cunamiju, ki mu je sledil, je bila poškodovana jedrska elektrarna v Fukušimi. Razdejanje, ki sta ga povzročila potres in cunami, je spremljal ves svet. Posledice te okoljske katastrofe pa na območju čutijo še danes.

Nova jedrska elektrarna
06. 10. 2020 16.42V svetu obratuje 440 jedrskih elektrarn in Nuklearka Krško se uvršča med 60 najučinkovitejših. Njena življenjska doba se izteče leta 2023, vendar lahko obratovanje podaljšajo še za naslednjih 20 let, torej do leta 2043. V oddaji Preverjeno tokrat raziskujemo vse bolj prisotno idejo o gradnji novega jedrskega reaktorja.

Jedrska nesreča, ki so jo zamolčale Sovjetska zveza in ZDA
29. 09. 2020 20.2329. september 1957. Lokacija: Čeljabinska oblast, zaprto mesto Ozjorsk, zgrajeno v okolici vojaškega jedrskega objekta za proizvodnjo plutonija Majak. Dogodek: tretja največja jedrska nesreča v zgodovini. Vzrok: odpoved hladilnega sistema v enem od rezervoarjev tekočih radioaktivnih odpadkov. Posledice: 66 primerov sindroma kroničnega sevanja ter dodatnih 200 primerov rakavih obolenj. Osnovni podatki jedrske katastrofe, ki je zaradi molčanja Sovjetske zveze in tudi Zahoda desetletja ostala prikrita.

Grozi Hrvaški nova mednarodna afera zaradi odlagališča jedrskih odpadkov iz Krškega?
18. 01. 2020 12.59Hrvaška namerava na območju Trgovske gore, le nekaj sto metrov oddaljene od reke Une in sosednje BiH, odlagati jedrske odpadke iz Krškega. Bosanske oblasti temu odločno nasprotujejo, saj pravijo, da bi odlagališče ogrozilo obstoj več kot 200.000 ljudi na obeh straneh meje. Če strani ne bodo dosegle dogovora, BiH grozi z mednarodno arbitražo.

Brez dogovora s Hrvaško za odlaganje jedrskih odpadkov: 'Slovenija gre z Vrbino svojo pot'
30. 09. 2019 14.32Slovenija in Hrvaška na zasedanju meddržavne komisije za Nuklearno elektrarno Krško nista dosegli dogovora glede skupnega odlagališča jedrskih odpadkov na Vrbini. Hrvaška tako nadaljuje z aktivnostmi za svoje odlagališče. Nestrinjanje z lokacijo pa so danes izrazili aktivisti iz BiH.

BiH hrvaški vladi predlaga odlaganje jedrskih odpadkov v Sloveniji
17. 09. 2019 16.54Minister za zunanje zadeve BiH Igor Crnadak ter ministrica za prostor in okolje Republike Srbske Srebrenka Golić sta pozvala hrvaško vlado, naj opusti načrt gradnje odlagališča jedrskih odpadkov na Trgovski gori. Predlagala sta ji, da bi bilo odpadke najbolje odlagati v Sloveniji.