jedrska tehnologija

Vizije o scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040

21. 01. 2025 17.05

Predstavniki energetskih družb, fakultet ter raziskovalnih in drugih organizacij so na posvetu pri premierju Robertu Golobu predstavili vizije o možnih scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040. Stališča so bila različna, so se pa vsi strinjali, da moramo na tem področju doseči širši družbeni konsenz.

Edina možnost je JEK2, najslabša možnost je JEK2?

08. 12. 2024 08.21

Nekje med tema dvema skrajnostma se bodo kresala mnenja, ko se bomo v prihodnjih mesecih, morda letih, odločali o energetski prihodnosti Slovenije. Bo to nova jedrska elektrarna, če bo, kakšna bo in kdo jo bo gradil? Ali pa morda obnovljivi viri: veter, sonce, zeleni vodik?

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Jedrski pogovor s strokovnjakoma: varnost, trajnost, razvoj in alternative

10. 10. 2024 09.00

24. novembra bomo na referendumu odločali o novem bloku jedrske elektrarne oziroma o energetski prihodnosti Slovenije. Razprava je vroča, čustvena, začinjena s politiko, spomini na pretekle nepravilnosti, ko gre za velike infrastrukturne projekte ... A gre za izjemno pomembno vprašanje, h kateremu bo nujno pristopiti s trezno glavo, saj je na kocki res veliko. Zato – kaj pravijo številke, stroka? V poglobljenem pogovoru smo gostili jedrska strokovnjaka, dr. Iztoka Tislja in dr. Tomaža Žagarja, ki sta odgovorila na nekaj najbolj perečih vprašanj glede jedrske energije in alternativ, ki jih imamo na voljo.

Grossi: Prihodnost je v mešanici jedrske energije in obnovljivih virov

09. 10. 2024 09.47

Na obisku v Sloveniji se mudi generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Mariano Grossi. Izkušnje, ki jih ima Slovenija na področju uporabe jedrske energije, velja izkoristiti pri odločitvah glede prihodnje rabe tega vira, je na posvetu dejal Grossi in ponudil podporo IAEA ter izpostavil pomen široke razprave o morebitni novi nuklearki.

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'

09. 10. 2024 06.47

Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

Nova kitajska jedrska podmornica potonila, dogodek prikrivali več mesecev

26. 09. 2024 20.05

Najnovejša kitajska bojna podmornica na jedrski pogon se je spomladi potopila, kar je velik korak nazaj za enega od prednostnih orožarskih programov države. Dogodek, ki so ga kitajske oblasti poskušale prikriti, dokler ga zdaj niso razkrili Američani, se je zgodil v ladjedelnici blizu Vuhana konec maja ali v začetku junija.

Bomo gradili JEK2? 'Odločitev mora biti premišljena'

19. 09. 2024 15.26

Odločitev, ali naj država zgradi drugi blok jedrske elektrarne v Krškem (Jek 2), mora biti premišljena, potrebne so dodatne študije, da bi jo lahko sprejeli čez štiri leta, so ugotavljali v razpravi, ki jo je pripravilo resorno ministrstvo. Referendumski "ne" bi pomenil konec projekta, "da" pa nadaljevanje, a še ne končne odločitve.

Zlom poletja, sneg, komercialni sprehod v vesolju in Šeškov hat-trick

14. 09. 2024 18.28

Dež je odplaknil poletje. Narava se je od najtoplejšega letnega časa silovito poslovila tako pri nas kot drugod po Evropi. Zabeležili smo prvi 'neprofesionalni' sprehod – nikjer drugje kot po vesolju. Poklonili smo se slovenskim paraolimpijcem, ljubitelje nogometa pa je navdušil hat-trick Benjamina Šeška.

Odziv na opozorilo v Portorožu: tuji aktivisti skušajo utišati stroko

09. 09. 2024 17.11

Medtem ko več kot 200 vodilnih jedrskih strokovnjakov iz 27 držav na mednarodni konferenci Nene 2024 v Portorožu razpravlja o pomenu jedrske tehnologije in nasprotuje njenemu demoniziranju, so aktivisti Greenpeacea pred hotel prinesli sporočilo Jedrske pravice, draga realnost. Platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSi pa očita, da tuji aktivisti širijo laži in skušajo utišati stroko. Neprimerna se jim zdi tudi primerjava projekta širitve jedrskih kapacitet (Jek 2) s Tešem.

'Vsakdo, ki ga ne skrbi, da ima sovražnik jedrsko orožje, ne razmišlja trezno'

04. 09. 2024 08.56

"Soočamo se z dolgoročno strateško tekmo z Rusijo," pravi pomočnik generalnega sekretarja Nata za obrambno politiko in načrtovanje Angus Lapsley. Zato ni presenetljivo, da zavezništvo trenutno prav Rusiji namenja največ pozornosti, čeprav ne manjka niti drugih izzivov. "Razumeti moramo, da nas Rusija vsakodnevno izziva s hojo po robu vojne in ta pritisk le še narašča. Dezinformacije, sabotaže, usmrtitve, agresivna špijonaža; na to se moramo odzivati. Prav tako jim moramo dati jasno vedeti, da jih bomo ustavili na Natovih mejah, če bi se kdaj odločili, da nas vojaško izzovejo. Jasno pa mora biti tudi, da jo bodo slabo odnesli, če pride do tega."

Tišja 'kroska' za specialce in slovenski odgovor na drone

07. 07. 2024 18.40

17-letni Mark Müller na ploščadi pred garažo ljubljanske vojašnice sede za krmilo močnega motorja in požene proti bližnjim kupom gramoza. Čeprav je videti kot motokrosistična vožnja, ni značilnega hrupa in vonja po bencinu. Nič čudnega, saj gre za električni hard enduro motor, ki ga razvijajo posebej za vojaške potrebe. Preden ga je testni voznik spravil na plano, je bil v hangarju naložen zadaj na lahkem oklepniku perun 4x4, ki pa ima na strehi tudi posebno kupolo, daljinsko voden sistem zračne obrambe Mangart 25. Gre za slovenski izdelek, ki je veliko pozornost pritegnil tudi v Parizu.

Na IJS zagnali napravo za napredek pri razvoju tehnologije jedrske fuzije

03. 06. 2024 19.00

V reaktorju TRIGA Instituta Jožef Stefan so uradno zagnali novo napravo, ki bo prispevala k razvoju tehnologije fuzijske energije. Z njo bodo natančno preučevali, kako in zakaj med hlajenjem fuzijskih reaktorjev prihaja do močnega sevanja, s tem pa poskušali zagotoviti varnejše okolje za raziskave in boljše delovanje reaktorjev.

Umetno sonce najdlje doslej 'gorelo' nad 100 milijonov stopinj Celzija

02. 04. 2024 08.49

V fuzijskem reaktorju v Južni Koreji je znanstvenikom uspel pomemben preboj. V tokamaku KSTAR, enem izmed 'umetnih sonc' na Zemlji, jim je med decembrom 2023 in februarjem 2024 48 sekund uspelo vzdrževati plazmo pri temperaturah 100 milijonov stopinj Celzija. S tem so presegli prejšnji rekord 30 sekund, ki je bil postavljen leta 2021.

Finančni komentar: Sijoča gospodarska zvezda

26. 03. 2024 07.09

Švicarska centralna banka je znižala obrestno mero, enako tudi brazilska, in medtem ko ves svet drvi proti recesiji, ZDA ohranjajo blišč in ključno obrestno mero nespremenjeno. Dolar spet pridobiva vrednost in delniški trgi dosegajo zgodovinsko najvišje vrednosti.

Na izbiro le drage rešitve

26. 01. 2024 06.14

V razvoju elektroenergetskega sistema zeva 30-letna luknja. V tem času ni bilo ustreznih razvojnih načrtov, pravi eden najbolj izkušenih energetikov pri nas, profesor Ferdinand Gubina. Zeleni energetski prehod je neizbežen, Termoelektrarni Šoštanj, ki naj bi v naslednjem desetletju skupaj z velenjskim Premogovnikom pridelala dve milijardi evrov izgube, se očitno izteka čas, pri tem pa še zmeraj ni jasno, kako bo država pokrila luknjo. "Če smo se odločili za zeleni prehod, bo položnica višja. Druge poti ni," dodaja Uroš Blažica.

Nova miniaturna jedrska baterija, ki je ni treba polniti

13. 01. 2024 13.40

Kitajsko podjetje je razvilo jedrsko baterijo, veliko kot kovanec, ki bo lahko ostala napolnjena do 50 let in bo zanesljivo delovala tudi pri temperaturah od –60 do 120 stopinj Celzija. Baterija ne zahteva polnjenja, vzdrževanja in ne povzroča zunanjega sevanja.

'Kar smo zamudili pri podnebni krizi, si pri UI ne moremo privoščiti'

25. 10. 2023 10.24

Razprave o tem, kakšna je dobrobit, pa tudi nevarnost, ki jo prinaša razvoj umetne inteligence, potekajo že dolgo, zadnje čase pa so vedno glasnejši pozivi, da bi bilo nujno čim prej vzpostaviti neko neodvisno telo, ki bi ga sestavljali mednarodni strokovnjaki in bi skrbelo za nadzor nad razvojem in uporabo umetne inteligence. Podobno, kot imamo forum za podnebne spremembe v okviru Združenih narodov, opozarja Demis Hassabis, ki je vodja britanske enote Googla za razvoj umetne inteligence.

Golob: Po trenutni zakonodaji bi novo nuklearko zgradili šele leta 2049

25. 09. 2023 10.54

Na ustanovni seji se je sestala delovna skupina za koordinacijo pripravljalnih aktivnosti v projektu nove jedrske elektrarne v Krškem (Jek 2), ki jo je vlada ustanovila septembra. Jek 2 je daleč največji načrtovani investicijski projekt v državi, vlada pa je bila deležna kritik, da mu ni naklonjena. Po koncu seje je pred medije stopil premier Robert Golob, ki je opozoril, da bi po obstoječi zakonodaji novo jedrsko elektrarno zgradili in jo začeli uporabljati šele leta 2049, zato bo treba pospešiti postopke.

Povečane aktivnosti na treh poligonih za preizkušanje jedrskega orožja

24. 09. 2023 07.38

Rusija, ZDA in Kitajska so v zadnjih letih na območjih, kjer se nahajajo poligoni za preizkušanje jedrskega orožja, zgradile nove objekte, kar bi lahko pomenilo, da se pripravljajo na razširitev obsega preizkušanja jedrskega orožja. To naj bi razkrivale satelitske fotografije, ki jih je ekskluzivno pridobil CNN.

V Avstriji kritični do Slovenije: 'Gradnja nove nuklearke je neodgovorna'

23. 09. 2023 12.37

Koroški deželni glavar Peter Kaiser je napovedal, da bo na slovenski politični vrh naslovil protest proti gradnji nove jedrske elektrarne v Krškem. "Neodgovorno ravnanje Slovenije" je kritiziral tudi deželni svetnik Sebastian Schuschnig. Avstrija širitvi obstoječe krške nuklearke ali gradnji nove sicer nasprotuje že nekaj časa.

Bi JEK 2 lahko bila priložnost za investiranje?

02. 07. 2023 07.00

Še pred nekaj leti so govorili o petih milijardah evrov za nov jedrski blok. Predsednik vlade Robert Golob pa je na zadnji seji državnega zbora uradno potrdil, da je investicija okoli 7000 evrov na kilovat moči, kar je za skoraj polovico višji znesek od prvotnih ugibanj. Glede na reaktorsko moč bi tako JEK 2 lahko stala od 7,7 do 11,2 milijarde evrov. Za proračun dvomilijonske države je to skoraj nepredstavljiv znesek, a ne tudi nedosegljiv. Na bančnih računih državljanov je za 26 milijard evrov depozitov, ki se zaradi inflacije manjšajo. Interesa za investiranje je veliko, tako doma kot v tujini.

Mož, od katerega je odvisna prihodnost JEK 2

01. 07. 2023 07.00

Z avgustom bo Kabinet predsednika vlade okrepil še deseti sekretar. Danijel Levičar bo bržkone imel eno najtežjih nalog med vsemi, saj bo moral uskladiti in najti rešitev za največji večgeneracijski projekt v zgodovini Slovenije. Dražji od vseh velikih infrastrukturnih projektov (avtoceste, TEŠ, drugi tir, Karavanke) skupaj. Moral bo pripraviti podlago za nov zakon, krmariti med različnimi interesi vplivnih organizacij in posameznikov, poskrbeti, da ne bo lukenj v zakonu, ki bodo dopuščale zlorabe, predvsem pa državljanke in državljane pripraviti na referendumsko odločitev.

Vlada vsem kritikom dala jasen signal: Slovenija je jedrska država

16. 06. 2023 17.03

Premier Robert Golob je zagotovil, da bo ta vlada naredila vse, da se bo proizvodnja jedrske energije povečala in, da bodo v prihodnjih tednih sprejeti ključni strateški dokumenti, ki bodo prvič doslej omogočili umeščanje drugega bloka elektrarne v prostor. Premier sicer ni želel govoriti o časovnici izgradnje drugega bloka, je pa dejal, da so mu na obisku Gen energije dali optimistično časovnico, kdaj bi lahko videli drugi blok, to je leta 2037, no na NEK pa pravijo, da lahko, če ne bodo sprejete zakonodajne spremembe, drugi blok vidimo šele leta 2047.

Med skrbjo za prihodnost človeštva in tekmo za tehnološko premoč

04. 06. 2023 07.00

"Vsako podjetje bo postalo podjetje z umetno inteligenco," je napoved, ki jo v poslovnem svetu zelo pogosto slišimo. Na eni strani sproža strah pred (pre)hitrim, nepredvidljivim napredkom umetne inteligence, na drugi strani vodi v globalno tekmo za vsak košček, vsako nišo, vsako storitev, ki jo bo poganjala nova tehnologija. Na eni strani akademska skupnost svari pred prihajajočo pogubo, na drugi strani svet tehnoloških podjetij opozoril ne more ali ne želi slišati.

Ko vodilni znanstveniki svarijo pred umetno inteligenco

03. 06. 2023 20.47

Svarila zaradi eksistencialnih groženj, ki jih v prihodnosti napovedujejo raziskovalci, so vse glasnejša. V zadnji Stanfordovi raziskavi je več kot tretjina znanstvenikov odgovorila, da bi lahko odločitve sistemov umetne inteligence privedle do nuklearne katastrofe. Številni najvidnejši strokovnjaki s tega področja, ki so še lani mirili, da tehnologija ne more ogroziti ljudi, so svoje mnenje v zadnjih mesecih spremenili in zdaj tudi sami opozarjajo na nevarnosti.

Strokovnjaki: Umetna inteligenca bi lahko vodila v izumrtje človeštva

31. 05. 2023 07.55

Strokovnjaki, med njimi tudi vodje raziskovalnega laboratorija OpenAI in Google Deepmind, so opozorili, da bi umetna inteligenca lahko vodila v izumrtje človeštva. Nekateri drugi sicer pravijo, da so apokaliptična opozorila prenapihnjena in da bi se bilo treba osredotočiti na kratkoročne posledice uporabe AI. Veliko je tudi idej o regulaciji AI in predpisih, ki bi jih bilo potrebno uvesti za povečanje varnosti.

Krhki odnosi znotraj strank koalicijskega trojčka

20. 05. 2023 20.06

V koalicijskem trojčku se vsaka stranka sooča s svojimi notranjimi boji. "Izgubili barvo, vonj in okus ter postali nevidni," je kritičen šef poslancev SD Jani Prednik. Ali je v ozadju poskus zamenjave predsednice Tanje Fajon? Golobovo Gibanje Svoboda razburja ekonomist in svetovalec Jože P. Damijan, ki oblasti očita, da ni naklonjena drugemu bloku nuklearke. Medtem pa Levica, ki v tednih pred kongresom stranke, kjer se bo Luka Mesec še zadnjič potegoval za koordinatorja stranke, ni dosledna pri omejevanju političnih mandatov.

Golob in Breton poudarila pomen jedrske energije za zeleni prehod

20. 04. 2023 16.41

Slovenski premier Robert Golob in evropski komisar za notranji trg Thierry Breton sta se na srečanju v dvorcu Zemono strinjala, da je jedrska energija sestavni del zelenega prehoda, je po srečanju povedal Golob. Pomen jedrske energije je poudaril tudi komisar Breton.

Nova tehnologija naj bi kmalu omogočila cenejše fuzijske reaktorje

12. 04. 2023 16.59

Jedrska fuzija velja za čisto in zelo privlačno alternativo jedrski energiji. So pa fuzijski reaktorji še vedno kompleksni in dragi sistemi. Toda to naj bi se že kmalu spremenilo, saj naj bi nova odkritja pokazala, da je izgradnja manjših in cenejših reaktorjev mogoča. Je proizvodnja električne energije iz jedrske fuzije zdaj dosegljiva?