jedrska fuzija

Na IJS zagnali napravo za napredek pri razvoju tehnologije jedrske fuzije

03. 06. 2024 19.00

V reaktorju TRIGA Instituta Jožef Stefan so uradno zagnali novo napravo, ki bo prispevala k razvoju tehnologije fuzijske energije. Z njo bodo natančno preučevali, kako in zakaj med hlajenjem fuzijskih reaktorjev prihaja do močnega sevanja, s tem pa poskušali zagotoviti varnejše okolje za raziskave in boljše delovanje reaktorjev.

Umetno sonce najdlje doslej 'gorelo' nad 100 milijonov stopinj Celzija

02. 04. 2024 08.49

V fuzijskem reaktorju v Južni Koreji je znanstvenikom uspel pomemben preboj. V tokamaku KSTAR, enem izmed 'umetnih sonc' na Zemlji, jim je med decembrom 2023 in februarjem 2024 48 sekund uspelo vzdrževati plazmo pri temperaturah 100 milijonov stopinj Celzija. S tem so presegli prejšnji rekord 30 sekund, ki je bil postavljen leta 2021.

Radioaktivne divje svinje na Bavarskem, Černobil ni edini razlog

30. 08. 2023 15.47

Že dalj časa je znano, da imajo divje svinje na jugovzhodu Nemčije visoko vsebnost radioaktivnega cezija. Dalj časa so to pripisovali jedrski katastrofi v Černobilu, vendar se je skozi leta radioaktivnost pri drugih živalih zmanjšala, medtem ko pri teh vsejedih sesalcih vztraja na visoki ravni. Temu na Bavarskem pravijo "paradoks divje svinje".

Nova tehnologija naj bi kmalu omogočila cenejše fuzijske reaktorje

12. 04. 2023 16.59

Jedrska fuzija velja za čisto in zelo privlačno alternativo jedrski energiji. So pa fuzijski reaktorji še vedno kompleksni in dragi sistemi. Toda to naj bi se že kmalu spremenilo, saj naj bi nova odkritja pokazala, da je izgradnja manjših in cenejših reaktorjev mogoča. Je proizvodnja električne energije iz jedrske fuzije zdaj dosegljiva?

Z magneti stopili korak bližje čistemu in skoraj neomejenemu viru energije

16. 08. 2022 09.18

Smo korak bližje čistemu in skoraj popolnoma neomejenemu viru energije. Znanstveniki na Univerzi v Delawareu so namreč odkrili način, kako nadzirati reakcije jedrske fuzije, ki bi v prihodnosti potencialno lahko napajala naš planet. Pri ustvarjanju jedrske fuzije na Zemlji so namreč začeli uporabljati magnete.

Preporod jedrske energije: bitka za manj emisij, tehnološki razvoj in varnostna vprašanja

05. 01. 2022 06.00

Če bi verjeli svoji lastni retoriki o podnebni krizi, bi bila podpora jedrski energiji veliko večja, meni Jason Eric Bordoff, ameriški strokovnjak za energetsko politiko in raziskovalec, specializiran za sovplive ekonomije, energije, okolja in nacionalne varnosti. Dejstvo, da se jedrska energija vrača v energetsko debato pa ga ne preseneča, saj je podnebne cilje skoraj nemogoče doseči brez jedrske energije.

Z 'rudarjenjem' kriptovalut brez napora zasluži dodatnih 1800 evrov na leto

19. 06. 2021 09.08

Za kriptovalute je do zdaj gotovo slišal že vsak, tisti, ki so ušesa bolj napeli, pa so zasledili tudi izraz "rudarjenje". Ujeli so, da je to nekaj, kar počneš z računalnikom, za nagrado dobiš izplačilo v kriptovalutah, hkrati pa se računalnik močno pregreva in porablja ogromno električne energije, kar škodi okolju. Da ni povsem tako, pravi inženir strojništva, ki zaključuje magisterij energetske tehnike in tudi sam "rudari". Iskreno je spregovoril o dobičku, ki mu ga prinaša rudarjenje, in razložil, kakšen vpliv ima rudarjenje v resnici na okolje.

'Jedrska energija je aspirin'

25. 01. 2008 11.55

''Energetika je tisto, kar žuli gospodarstvo,'' je bila do evropskih ukrepov kritična klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Fuzijski reaktor Iter v Franciji

28. 06. 2005 00.00

Mednarodne partnerice v projektu Iter so s podpisom skupne izjave sklenile, da bodo jedrski fuzijski reaktor gradile v Franciji.