javor

Vonnova za las zgrešila stopničke, Štuhčeva superveleslalom končala na 18. mestu
12. 01. 2025 12.52V St. Antonu je ženski superveleslalom za svetovni pokal pripadel 22-letni Američanki Lauren Macuga, ki si je privozila sploh prvo zmago v tem tekmovanju. Odlična je bila tudi njena 18 let starejša rojakinja Lindsey Vonn, ki je na četrtem mestu za las zgrešila stopničke, na katerih sta pristali Avstrijka Stephanie Venier in Italijanka Federica Brignone. Slovenska predstavnica Ilka Štuhec je za zmagovalko zaostala več kot dve sekundi, na koncu pa zasedla 18. mesto.

Zaslužili 2,5 milijona evrov, letošnji zmagovalec prodan za 9960 evrov
27. 02. 2024 13.08Organizatorji letošnje licitacije vrednejših sortimentov lesa na Koroškem, ki je bila po zbrani količini druga največja doslej, zaznavajo rahlo ohlajanje trga. Kljub po njihovi oceni doslej najboljši kakovosti lesa se to ni toliko pokazalo pri ponujenih cenah. Težave v povezavi s prostorom pa letos dodatno stopnjuje prijava kmetijski inšpekciji.

Na Krasu sadilo več kot 1300 prostovoljcev
23. 12. 2023 00.15Več kot 1300 prostovoljcev je pretekli vikend sadilo sadike toploljubnih listavcev in s tem pomagalo ozeleniti območja Krasa, ki jih je lanski julijski požar najbolj prizadel. K nakupu novih sadik je prispevala tudi blagovna znamka Garnier, ki je v ta namen donirala 10.000 €.

Kraška megla, pogozdovanje z droni in plavajoče smeti
16. 12. 2023 07.00Skrivnostna kulisa je poskrbela za dodaten dramatični učinek ob otvoritvi še ene gradbene etape največjega infrastrukturnega projekta v državi. Medtem pomoč za slovenske gozdove prvič prihaja iz zraka. Stroji pa so začeli z rušenjem nelegalno postavljenega objekta na Hvaru. Svetovne medije so dosegle fotografije žalostnih prizorov Drinskega jezera pri Višegradu. Kaj je še zaznamovalo pretekli teden?

Dron in semenske kroglice: bo reševanje tropskih gozdov ozelenilo tudi Kras?
13. 12. 2023 15.59Težko dostopen kraški teren, ki je zaradi neeksplodiranih ubojnih sredstev ob tem tudi izjemno nevaren. A po lanskem "mega" požaru, kot ga označuje župan komenske občine, je treba pogozditi tudi ta območja Krasa. Na enem hektarju zemlje bodo zato listavce – lipo, trokrpi javor, maklen – posadili kar z dronom hrvaškega podjetja, ki bo s posebnim sistemom na Kras odvrgel posebne semenske kroglice. Gre za tehnologijo, ki se je kot uspešna izkazala že na pogoriščih na Hrvaškem, uporabljajo pa jo tudi na drugem koncu sveta, v tropskih gozdovih.

Tragedija, o kateri se ni pisalo: pred 60 leti v Slavino treščil 'Thunderjet'
23. 07. 2023 07.00Bil je torek, 28. maj, nekaj minut pred poldnevom in nebo je grmelo. Učiteljica v Osnovni šoli Slavina je zaradi slabega vremena učence uro prej spustila od pouka. Nekje zgoraj med oblaki se je medtem vodnik Rajković v lovcu F-84G 'Thunderjet' boril z neobvladljivimi silami, lažnimi občutki in vse bolj nemirnimi instrumenti letala. Gešparinov Aleksander je pred šolo bral Pionirski list, Brkinova Marija, Roželova Ivanka in Šurkleva Marija iz sosednje vasi Selce so pred nevihto hitele domov mimo Grgačeve hiše. Z neba se je utrgal kovinski blisk in z vso silo trčil v sosednjo Gešparinovo hišo. Marija se je pobrala in močno ožgana s prijateljicami stekla v vas, kjer še danes pretresa živ spomin na leto 1963.

Zaradi jelenjadi 'izginjajo žlahtni listavci', kmetje morajo kupovati krmo
09. 06. 2023 20.02Veliko govorimo o škodi, ki jo povzročajo medvedi, divje svinje in volkovi, na območju od Triglava do reke Idrijce na jugu pa že več let največ težav povzroča jelenjad. Zadnjih šest let se je število jelenjadi namreč občutno povečalo, posledično pa je večja tudi škoda, ki jo povzroča, opozarjajo tako kmetje in lovci kot tudi župani občin zahodne Slovenije. Na posameznih pašnikih v vaseh se ob jutrih pase tudi več kot 60 živali, trave ni, kmetje pa morajo krmo za svojo živino dokupovati. Cerkljanski kmetje in lastniki gozdov si želijo, da bi populacijo zmanjšali. Predviden je sicer odvzem 1900 glav jelenjadi, a vprašanje je, ali bo to dovolj.

'Čebele je treba krmiti, drugače bodo zaradi lakote umrle'
10. 05. 2023 10.34Začetek letošnje čebelarske sezone je zelo slab. Če se bodo razmere nadaljevale, se nam tudi letos obeta katastrofalna pašna sezona, opozarja Čebelarska zveza Slovenije. Čebelarje pozivajo, naj preverijo zaloge hrane v panjih, saj je treba ob takem vremenu čebele nujno krmiti.

V letalski nesreči blizu Prijedora umrla pilot in njegova 21-letna hči
31. 12. 2022 21.04Iz Bosne in Hercegovine poročajo o strmoglavljenju manjšega športnega letala, v katerem naj bi umrla pilot in predsednik srbske planinske zveze Ljubiša Aramanda ter njegova hči Andreja.

'Vsaka naslednja rolka je bila boljša od prejšnje, ogromno sem se učil iz napak'
06. 11. 2022 11.4622-letni študent kranjske Fakultete za organizacijske vede Univerze v Mariboru je že od malih nog navdušen nad športom, predvsem ekstremnim. Sprva je njegova strast postalo surfanje, nato BMX kolo, potem rolkanje. Ker je od nekdaj rad tudi ustvarjal in ker ni bil zadovoljen s kolesi na rolki, je dobil spodbudo, da razvije svojo lastno. Bohanel Šardi je tako izpeljal svojo idejo in postal mladi podjetnik. Sprva so zaživele lesene rolke, zdaj je šel ustvarjalec korak dlje in si drznil ustvariti rolko iz kamna.

Mura se krepi, prihaja srbski napadalec Nikola Petković
23. 06. 2022 18.25Nogometni klub Mura se je okrepil s srbskim napadalcem Nikolo Petkovićem, ki je podpisal triletno pogodbo, so sporočili iz murskosoboškega kluba. Petindvajsetletni napadalec se je po opravljenem zdravniškem pregledu že pridružil novim soigralcem.

Beograd ta konec tedna gosti evropsko košarkarsko smetano
18. 05. 2022 10.46V četrtek in soboto bo v beograjski dvorani Stark potekal zaključni turnir košarkarske Evrolige. Polfinalna para sta spektakularna; ob 18. uri se bosta pomerila Olympiacos in Anadolu Efes, ob 21. uri pa Barcelona in Real Madrid. Finale bo v soboto ob 19. uri.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije
11. 02. 2022 06.01V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa
02. 02. 2022 06.00Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Gozdovi – politični fevd?
30. 01. 2022 07.02Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je, sodeč po kadrovskih menjavah, v ospredju vsake vlade. Na čelo družbe, ki obvladuje petino vseh gozdov, ustanovili pa so jo na pobudo takratnega SD-jevega ministra za kmetijstvo Dejana Židana, vselej postavijo človeka iz vladajoče garniture. Pa zna država, ki je po gozdnatosti v evropskem vrhu, za Finsko in Švedsko, izkoristiti to izjemno naravno bogastvo? Kako kraj lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, nihče ne opazi? Kaj pomeni izjemna razdrobljenost gozdov, imamo jih kar 413 tisoč? Največji med zasebnimi lastniki pa Rimokatoliška cerkev. Zakaj smo tujcem odprli vrata na stežaj, kaj se dogaja z lesnopredelovalno industrijo in koliko je v resnici vreden naš les?

Genska napaka dviga ceno: hlod gorskega javorja rebraša prodali za 32 tisoč evrov
10. 12. 2021 20.27Si predstavljate, da bi za hlod odšteli skoraj 32 tisoč evrov? Za to rekordno vsoto je bil na dražbi prodan gorski javor rebraš z območja Novega mesta. Kupili so ga kupci iz Nemčije, ki bodo les uporabili za izdelavo vrhunskih glasbil ter opremljanje luksuznih plovil in avtomobilov. In kaj je razlog za tako visoko ceno? Verjeli ali ne – genska napaka na drevesu, ki je med kupci izjemno zaželena.

Uspešna dražba hlodovine: presegli naj bi doslej najvišjo ceno za kubični meter
06. 12. 2021 17.52Družba Slovenski državni gozdovi (SiDG) je izpeljala svojo prvo dražbo, na kateri je kupcem ponudila vrednejše gozdne lesne sortimente. Na voljo je bilo okoli 650 kubičnih metrov hlodovine, prodali so skoraj vso, je povedal poslovni direktor Matjaž Juvančič, ki pa še ne ve, kakšne so bile končne cene. "Imam le neuradne informacije, da naj bi presegli dosedanjo najvišjo ceno, ki je bila dosežena za kubični meter v Sloveniji, to je 15.000 evrov," je dejal.

Nezakonit rave v enem največjih zapuščenih jugoslovanskih bunkerjev v Sloveniji
06. 11. 2021 07.00Skrivni bunker na obrobju Ljubljane, ki je javnosti manj poznan, je eden največjih v državi in je nastal zaradi zaščite političnega vodstva. Velikost presega tistega v Kočevju, a uporabljen ni bil nikoli, čeprav je po 70 letih še vedno v odličnem stanju. Poleg je še eden, nedokončan, a zgodba glavnega bunkerja je vsaj tako nenavadna, kot je zanimiva, saj praktično nihče ni vedel, kako velik je ta objekt (oziroma sploh niso vedeli zanj), in je nekako pristal v zasebni lasti. In zdaj, po vsem tem času, je skrit v gozdovih gostil nezakonito rejversko zabavo.

Trenerskemu štabu se je pridružil Livio Magoni
06. 05. 2021 12.22Nekdanji trener Tine Maze, Italijan Livio Magoni, se vrača v slovensko alpsko smučanje. Okrepil bo trenerski štab, ki bo v novem tekmovalnem letu skušal izboljšati dosežke lanske sezone. Poleg njega bodo za napredek deklet skrbeli Sergej Poljšak in Boštjan Božič, na potrditev ekipe pa je potrebno počakati do začetka meseca junija. Kot so sporočili iz tabora Ilke Štuhec, bo Mariborčanki v prihodnji sezoni smuči pripravljal Švicar Sepp Lauber.

'Sprehod' Crvene zvezde v Novem mestu, boleč poraz Olimpije v Zagrebu
20. 04. 2021 20.07Košarkarji novomeške Krke so na zaostali tekmi 18. kroga na domačem parketu visoko izgubili s Crveno zvezdo (57 : 98). Do polčasa so Novomeščani dosegli le 21 točk, nato pa vsaj malce popravili bled vtis. Na večerni tekmi, šlo je za prestavljen obračun 23. kroga, je Cedevita Olimpija proti Ciboni v Zagrebu izgubila pomembno točko (93 : 83)

'Še včeraj so bili cvetovi češenj snežno beli, danes so že oksidirali'
07. 04. 2021 12.51Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih postale stalnica in povzročajo vse več resne škode sadjarjem, vinogradnikom, kmetovalcem. Letošnje leto ni nič drugačno. Nizke nočne in jutranje temperature v teh dneh so oklestile letošnjo letino sadnega drevja, slabo se piše tudi zgodnji sorti grozdja. Prve okvirne rezultate o škodi po pozebi v Sloveniji bo Kmetijsko gospodarska zbornica Slovenije podala jutri. Premier Janez Janša pa je že napovedal ukrepe za pomoč kmetovalcem.

Nov boleč poraz Krke v obračunu začelja lige Aba
15. 03. 2021 19.47Košarkarji novomeške Krke so na domačem parketu sklenili 21. krog lige Aba in vknjižili boleč poraz proti tekmecu z dna lestvice, Borcu iz Čačka, ki jih je potisnil še globlje v boj za obstanek med "jadransko" elito (74:94).

Več kot 13.000 evrov za deblo gorskega javora
18. 02. 2021 12.45Letos je potekala že 15. licitacija vrednejšega lesa. In preden v peč vržete neznano poleno, bi bilo smotrno preveriti, za kakšno drevo gre, v nasprotnem primeru lahko samo upate, da ni gorski javor. Največ so namreč dobili ravno za gorski javor rebraš, in to kar 11.575 evrov. Na kubični meter. A kot pravijo, so bila tudi ostala drevesa dobro ocenjena, povprečna cena odkupa pa znaša 263 evrov na kubični meter.

Zmaji z zmago v Splitu že v vodilni četverici lige Aba
24. 01. 2021 16.39Cedevita Olimpija je na nedeljski tekmi 16. kroga lige Aba slavila na gostovanju v Splitu in je s tekmo manj zdaj le še zmago oddaljena od tretje Budućnosti in četrte Igokee (81:98).

Množično testiranje v naslednjih dneh: kje in kdaj?
26. 12. 2020 09.39Množično testiranje na okužbo z novim koronavirusom s hitrimi testi poteka v več kot 20 krajih po Sloveniji. V večini so s tem začeli v sredo, ponekod pa bodo nadaljevali tudi med ali po praznikih, je razvidno s seznama ministrstva za zdravje in sporočil posameznih lokalnih skupnosti.

Kje vse se lahko testirate?
24. 12. 2020 10.28Množično testiranje na okužbo z novim koronavirusom s hitrimi testi danes poteka v več kot 20 krajih po Sloveniji. V večini so s tem začeli v sredo, ponekod pa bodo nadaljevali tudi med ali po praznikih, je razvidno s seznama ministrstva za zdravje in sporočil posameznih lokalnih skupnosti. Do 17. ure se je testiralo 4025 oseb, okužbo s koronavirusom pa so potrdili pri 279 oz. 6,9 odstotka testiranih.

1. brigada na 30 vrhov za 30 let
22. 12. 2020 12.05Pripadniki 1. brigade Slovenske vojske so se ob obletnici osamosvojitve in dnevu enote odločili za osvojitev slovenskih gora. Želja je bila 30 vrhov za 30 let, a so prehodili tudi kakšnega več.

Večji požar v Postojni: zagorela skladišča, v katerih naj bi bila večja količina peletov
04. 09. 2020 18.15V Postojni, na Kolodvorski cesti, je zagorel večji industrijski objekt - nekdanja skladišča podjetja Javor, kjer pa zdaj deluje podjetje Excelza Lesarstvo. V stavbi naj bi bila večja količina lesnih peletov. Širil se je močan, črn dim, slišali so se močni poki. Neuradno naj bi pred tem razneslo silos. Z ognjem se je borilo več gasilskih društev, požar pa jim že uspelo lokalizirati.

Reka Mura: priložnost za nova delovna mesta in izboljšanje naravnega stanja
09. 08. 2020 11.18Reka Mura z okolico je zaradi posega človeka in vremenskih sprememb postala slabo domovanje številnih živalskih in rastlinskih vrst. Zdaj je dobila priložnost, da se približa naravnemu stanju in izboljša svojo podobo, so prepričani strokovnjaki. Obeta se ji največja revitalizacija do zdaj, projekt Natura Mura, ki bo med drugim vplival na privlačnost destinacije v turističnem smislu, odprla se bodo tudi številna nova delovna mesta.