javnozdravstveni sistem

'Cepimo se zato, da ostanemo zdravi. Ko enkrat zbolimo, je že prepozno'
19. 04. 2024 14.15Strokovnjaki so pred svetovnim in evropskim tednom cepljenja poudarili pomen vzdrževanja zdravja tudi s cepljenjem. Letos s tednom posebej obeležujejo 50. obletnico, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sprejela razširjeni program cepljenja.

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj
23. 10. 2023 12.10Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

140-milijonski primanjkljaj v zdravstveni blagajni bo pokril proračun
16. 10. 2023 07.56Primanjkljaj v zdravstveni blagajni zaradi preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki ga na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije ocenjujejo na 140 milijonov evrov, bo pokril proračun, je v odgovoru na poslansko vprašanje vodje poslanske skupine NSi Janeza Ciglerja Kralja dejal predsednik vlade Robert Golob.

Svetovni dan spanja: Slovenci premalo spimo
17. 03. 2023 06.02Spanje je naravno stanje sprostitve. Poleg zdrave prehrane in telesne dejavnosti je tudi eden od ključnih gradnikov posameznikovega telesnega, duševnega in socialnega blagostanja. Vpliva na vsa področja človekovega delovanja in kakovost življenja v vseh starostnih obdobjih. In ker imamo ponavadi vsi spanca malce premalo, se poskusimo danes vsaj malo bolj naspati. Praznujemo namreč svetovni dan spanja.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa
06. 03. 2023 10.15V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Komunala Žalec opozarja: 'Norovirusa v vodovodnem omrežju ne pomnimo'
09. 10. 2022 14.40Direktor Javnega komunalnega podjetja Žalec Janez Primožič je sporočil, da prebivalcem Matk, Šešč, Šempetra, Zgornjih Grušovelj in Ločice ob Savinji pitna voda v kratkem še ne bo pritekla iz pip. NIJZ je v petek potrdil prisotnost norovirusa v vodovodnem sistemu, ki je napajan iz vodnega vira Matke. Kot je pojasnil Primožič, fekalne bakterije v vodovodnem sistemu niso več prisotne, težavo pa predstavlja norovirus, ki ostaja v vodi. Na pomoč žalska komunala zdaj kliče NIJZ, saj gre, kot svari Primožič, za širši javnozdravstveni sistem. Tudi strokovnjak sanitarnega inženirstva Darko Drev poudarja, da komunala te težave brez sodelovanja zdravstvene stroke ne more rešiti sama.

200 milijonov težak zakon za zdravstvo že skoraj v celoti usklajen
08. 07. 2022 15.18Vlada je obravnavala predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu. Ukrepi iz zakonodajnega predloga so težki okoli 200 milijonov evrov in med drugim prinašajo administrativno razbremenitev, prenos dela kompetenc zdravnikov na kader zdravstvene nege, načrtujejo tudi uvedbo ambulant za bolnike brez izbranega osebnega zdravnika. Minister za zdravje je dejal, da je zakon že skoraj v celoti usklajen. Zatika se pri členu, ki po mnenju Levice še vedno izenačuje javne zavode s koncesionarji.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?
07. 04. 2022 06.19Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Fides v trenutnem javnozdravstvenem sistemu za zdravnike ne vidi prihodnosti
15. 02. 2022 20.40V sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides menijo, da sindikati in del politike zdravnike in zobozdravnike potiskajo iz javnega zdravstvenega sistema. Po seji glavnega stavkovnega odbora so v sporočilu za javnost poudarili, da v trenutnem javnozdravstvenem sistemu za zdravnike in zobozdravnike ne vidijo več prihodnosti. Opozorili so tudi, da zdravniki že več let delajo v kriznih razmerah, ki jih je epidemija covida-19 še bolj poglobila. Minister za zdravje Janez Poklukar glede enotnega plačnega sistema v javnem sektorju meni, da potrebuje konkretne spremembe, a dodaja, da te niso možne čez noč, če hočejo pripraviti dobre rešitve.

Odrasel posameznik v Sloveniji spolno aktiven štirikrat do šestkrat mesečno
07. 01. 2022 18.58Kako zaželena je v vašem življenju spolnost? Mednarodna raziskava, v katero je vključena tudi Slovenija, ugotavlja, da se nezadovoljstvo, povezano s pomanjkanjem spolnosti, kaže tudi na drugih področjih v življenju, kar, če poenostavimo, kaže na to, da je rešitev za večjo produktivnost, uspešnost in zadovoljstvo enostavna: več posteljnih aktivnosti. A žal ni vedno tako enostavno. V zadnjih letih sicer napredka na področju pogostosti spolnih odnosov ni, še vedno se strastem v povprečju prepustimo štirikrat do šestkrat na mesec.

'Odziv na začetek pandemije najhujši javnozdravstveni neuspeh'
12. 10. 2021 11.23Poročilo britanskih poslancev kaže, da bi Združeno kraljestvo lahko storilo več, da bi preprečilo širjenje covida v začetku pandemije, kar je vodilo v enega najhujših javnozdravstvenih neuspehov doslej.

Mislite na svoje srce, naredite krog zdravja
06. 10. 2021 09.36Srčno-žilne bolezni so v Sloveniji največji javnozdravstveni problem, saj terjajo največji delež smrti v populaciji. Na bolezni srca in ožilja vsakoletno opozarja tudi Društvo študentov medicine Slovenije, ki v okviru projekta Misli na Srce, ozavešča o preventivnih ukrepih za preprečevanje teh bolezni. Njihovo glavno poslanstvo je zmanjševanje obolevnosti Slovencev in v sklopu tega poslanstva organizirajo več kongresov. Med najpomembnejše spada Krog zdravja, ki bo letos potekal že desetič.

'Vloga vitamina D pred novim valom epidemije covida-19'
25. 09. 2021 07.00O vlogi vitamina D v boju proti infekcijam je debata dolga toliko, kolikor dolgo obstajajo možnosti njegovega dodajanja v človeško prehrano. Glede na manjšo precepljenost je specialist, gastroenterolog Darko Siuka, dr. med., znova spomnil na potencialno učinkovitost dodajanja vitamina D in dodal: "Zlasti pandemija covida-19 je v Sloveniji razgalila velik javnozdravstveni problem, ki ga predstavlja pomanjkanje vitamina D." In še: "Sedaj je na voljo najpomembnejši ukrep – cepljenje."

Regionalni direktor WHO v Sloveniji: Do konca avgusta bo delta različica prevladovala
14. 07. 2021 13.21Delta različica se hitro širi, beležimo ponovni porast okužb s koronavirusom, cepljenje je ključnega pomena, so poudarili predsednik Pahor, zdravstveni minister Poklukar ter regionalni direktor WHO Hans Kluge, ki je na obisku v Sloveniji. K cepljenju je pozval tudi Janša. "Zdaj je na vas! Nevarnost covida-19 je še vedno tu, a odgovornost za vaše zdravje in zdravje vaših bližnjih je povsem v vaših rokah," je zapisal premier in dodal, da ne stroka, ne EU, ne vlada ne morejo narediti nič več.

'Za Policijo je težko leto', ljudje pa ji manj zaupajo
25. 05. 2021 12.49Slovenski policisti so predstavili poročilo o delu Policije v letu 2020 in o podatkih, ki so jih zbrali s pomočjo spletnega anketnega vprašalnika. Kot so ugotovili, je viden trend padca zaupanja ljudi v poklic policista. Z rezultati niso zadovoljni in že pripravljajo ukrepe za povrnitev zaupanja. Kot pojasnjujejo policisti, je za njimi zahtevno leto, na dinamiko dela pa so najbolj vplivali epidemija covida-19 in z njo povezani vladni ukrepi. Policija bo še naprej krepila odprtost, varnost pa bodo zagotavljali z manj represivnimi ukrepi, so poudarili.

Kacin: Do konca junija bo cepljena polovica prebivalcev
03. 03. 2021 09.59"Če bomo nadaljevali s takim tempom, bomo do konca junija cepili polovico prebivalcev. Naše ambicije so večje. Pričakujemo tudi cepivo Johnson & Johnsona, ki ga bo EMA potrjevala naslednji teden," tako nacionalni koordinator za logistični del akcije množičnega cepljenja zoper covid-19 Jelko Kacin.

V Sloveniji četrtina cepiv še neporabljenih. Kakšna je nova strategija cepljenja?
02. 03. 2021 06.10Vlada je sprejela posodobljeno strategijo cepljenja, katere podrobnosti je predstavil zdravstveni minister Poklukar. Prednostne skupine ostajajo enake, glavni kriterij je starost, saj je to glavni dejavnik umrljivosti in težjega poteka bolezni. Medtem so iz Bruslja sporočili, da je v Sloveniji neporabljenih skoraj četrtina dostavljenih odmerkov cepiv proti covidu-19. Povprečno je bilo sicer v 28 evropskih državah dostavljenih 43,3 milijona odmerkov, uporabljenih pa 30,6 milijona odmerkov, kar pomeni okoli 70 odstotkov.

Na Otoku nogometaši tarča kritik, ker se ne želijo odreči delu plač
04. 04. 2020 06.00Igralci nogometa v najelitnejši ligi (Premier League) so se znašli na udaru kritik, ker se ne želijo sredi pandemije koronavirusa odreči delu svojih plač. Kapetani klubov so razpravljali o možnih potezah, da bi denar nakazali v dobrodelne namene, je v petek poročal britanski BBC. Angleška zveza je sicer sporočila, da se Premier League zagotovo ne bo začela v začetku maja.

Slovenska zdravnica o tem, kako se z izbruhom COVID-19 spopadajo na Otoku
10. 03. 2020 06.27Na Otoku širjenje novega koronavirusa za zdaj obvladujejo s sledenjem in izolacijo stikov obolelih, življenje še vedno poteka kot ponavadi, stroka za zdaj odsvetuje zapiranje šol in podjetij, prav tako še ne prepovedujejo množičnih dogodkov. Pri obvladovanju širjenja koronavirusa v Londonu sodeluje tudi slovenska zdravnica, specialistka javnega zdravja, s katero smo se pogovarjali o tem, kako se z izzivom spopadajo v milijonskem mestu.

Pozitivnih učinkov je veliko, negativnih malo. A kljub temu so dvomljivci vse glasnejši
21. 04. 2017 10.08Cepljenje vsako leto reši od dva do tri milijone življenj. Ker smo skorajda izkoreninili otroško paralizo, danes hodi več kot osem milijon ljudi, ki sicer ne bi. Obenem zaradi nalezljivih bolezni, ki bi jih lahko preprečili, še vedno umre veliko otrok. Morebitni stranski učinki cepljenja pa so v primerjavi s posledicami bolezni naravnost zanemarljivi.

Pravočasno odkrijte parodontalno bolezen
24. 11. 2015 06.30Dobro ustno zdravje nam omogoča,da brezskrbno žvečimo, okušamo, govorimo, se poljubljamo in smejimo. Bolezni, ki prizadanejo ustno votlino pa, močno ogrožajo tudi naše splošno zdravje. Paradontalna bolezen, ki je najbolj razširjena, predstavlja javnozdravstveni problemom velikih razsežnosti.

Po treh desetletjih rasti končno upada delež predebelih mladostnikov
24. 08. 2015 12.34V Sloveniji že tri desetletja beležimo resen javnozdravstveni problem naraščajočega deleža čezmerno hranjenih in debelih otrok in mladostnikov, zdaj pa je raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje pokazala, da se je delež predebelih končno zmanjšal.

Ali zaupate cepivom?
24. 04. 2011 06.30Čeprav številni ljudje dvomijo o varnosti cepljenja in cepiva, strokovnjaki zagotavljajo, da je sistem cepljenja v Sloveniji sodoben, varen in učinkovit in da so v uporabi le kakovostna cepiva.