javni uslužbenci

KPK bo Arsenoviča pozval k razrešitvi podžupana Medveda

10. 04. 2025 12.48

Komisija za preprečevanje korupcije bo mariborskega župana Sašo Arsenoviča pozvala k razrešitvi podžupana Sama Petra Medveda, saj je ugotovila, da je ta v internih postopkih presegel svoje pristojnosti in hkrati o tem zavajal javnost. Gre za primer uničenja dokumenta o domnevnih kršitvah pravic zaposlenim na občini. Občina še čaka dokumentacijo.

Opozicija opozarja na anomalije plačne reforme, v Svobodi izpostavljajo pozitivne učinke

09. 04. 2025 15.15

Na odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so na zahtevo NSi razpravljali o plačni reformi v javnem sektorju v praksi. Poslanci NSi in SDS so opozorili na nezadovoljstvo nekaterih zaposlenih in pozvali k odpravi anomalij. V Svobodi pa menijo, da je za vrednotenje reforme še prezgodaj, so pa izpostavili pozitivne učinke.

Opozicija: Javnim uslužbencem se godi krivica, koalicija: To je manipulacija

03. 04. 2025 18.49

V politični areni se nadaljuje konflikt o učinkih novega plačnega sistema. Krščanski demokrati koaliciji očitajo, da se javnim uslužbencem, od katerih so odvisna tudi naša življenja, godi krivica. Tisti, ki na ministrstvih prekladajo papirje, pa prejemajo dodatke za povečan obseg dela. "Nerazumevanje, neznanje in namerna manipulacija," odgovarjajo v koaliciji. Trdijo tudi, da lahko tako kot državni organi tudi javni zavodi, denimo domovi za starejše občane, svoje zaposlene za povečan obseg dela še vedno nagradijo.

Poročanje o stikih nezadostno, največ lobirajo neregistrirani lobisti

02. 04. 2025 10.35

Komisija za preprečevanje korupcije v najnovejšem poročilu ugotavlja, da je lobiranje v Sloveniji še vedno premalo razumljeno, poročanje o lobističnih stikih pa ostaja nezadostno, zlasti na lokalni ravni. Večino lobiranja so opravile izjeme, torej neregistirani lobisti. Vse pogosteje komisija zaznava tudi nedovoljeno lobiranje odvetnikov in zunanjih svetovalcev.

Strošek za mobilno telefonijo v javnem sektorju narasel za 800 odstotkov

03. 03. 2025 17.39

Kako je mogoče, da je strošek nabave novih mobilnih telefonov in zakupa prenosa poslovnih podatkov za zaposlene v javnem sektorju v zgolj šestih letih narasel za skoraj 800 odstotkov? Pred kratkim je Ministrstvo za javno upravo, ki aparate in podatkovne storitve zakupuje za skoraj 300 državnih inštitucij, podpisalo skoraj 24-milijonsko pogodbo z državnim Telekomom.

Musk od državnih uslužbencev zahteva poročila o delu, sicer jim grozi odpoved

23. 02. 2025 08.43

Milijarder Elon Musk, ki v ZDA vodi novoustanovljeni urad za vladno učinkovitost (Doge), je sporočil, da bodo morali vsi državni uslužbenci do ponedeljka oddati poročilo o svojem delu v preteklem tednu, sicer jim grozi odpuščanje. Sindikati so ostro kritizirali Muska in njegov poziv označili za nespoštljivo potezo.

Vlada v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih

20. 02. 2025 06.16

Vlada po potrditvi na seji v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih. Prvi kot eno bistvenih novosti predvideva prenovo postopkov zaposlovanja v organih državne uprave z vzpostavitvijo centra za kadre. Z drugim bi na sistemski ravni uredili in poenotili pravice in obveznosti funkcionarjev.

Izplačila po novem sistemu: višje plače za mlade in nagrajevanje uspešnosti

10. 02. 2025 06.14

V tem tednu bodo zaposleni v javnem sektorju prejeli prvo plačo po uveljavitvi novega plačnega sistema. V zdravstvu in šolstvu bodo januarske plače dobili danes, ostali večinoma 14. februarja. Najnižja osnovna plača v javnem sektorju v letošnjem letu znaša 1291,52 evra bruto. Na ministrstvu za javno upravo so ob tem pripravili enotni informacijski sistem za izračun plač po novem plačnem sistemu.

Naj pravosodni policist odpelje zapornika s seboj na stranišče?

07. 02. 2025 06.00

Zapornikov je iz leta v leto več, pravosodnih policistov pa vse manj. In medtem ko bo nov moški zapor v Dobrunjah za 388 zapornikov zgrajen v naslednjih mesecih, je vprašanje, kdo bo zapornike pazil, še bolj relevantno. Že zdaj jih manjka 100. Povprečna starost pravosodnih policistov je 47 let, odhajajo v pokoj, mladih, ki bi to delali, pa ni. "Ga ni, da bi si dal za jurja mesečne plače glavo razbiti," pravi eden od sindikalistov.

Osamljena psička čuva prazno vilo, inšpekcija kršitev ne ugotovi

29. 01. 2025 12.01

Na dvorišču ene od ljubljanskih hiš, v kateri ne živi nihče, že leta sameva psička – prizor, ki para srce sosedom in mimoidočim. Sicer neprivezana, nekoč postavljena v vlogo čuvaja, "alarma pred hišo", zdaj ne more opravljati niti tega, saj je postala povsem apatična. Lastnik je umrl, določeni so bili skrbniki, ki pa skrbijo le za njene osnovne potrebe. Prijave na inšpekcijo dežujejo, a ker ima pes hrano, vodo in zavetje, ta kršitev ne ugotovi. Takšnih primerov je veliko, gre za psihično zlorabo živali, ki bi jo zakonodajalci morali prepoznati, opozarjajo zaščitniki živali.

V javnem sektorju se z letom 2025 začenja uveljavljati prenovljen plačni sistem

01. 01. 2025 07.39

Z letom 2025 se v plačnem sistemu javnega sektorja uveljavljajo spremembe. Med bistvenimi novostmi je nova plačna lestvica. Predvideno je postopno povišanje plač. Spreminja se tudi vrsta pravil pri določanju plač zaposlenim, napredovanju in nagrajevanju.

Varnostniki centra za varovanje in zaščito po novem upravičeni do dnevnic

19. 12. 2024 16.45

Generalna policijska uprava je tudi varnostnikom na centru za varovanje in zaščito s 1. decembrom zagotovila plačilo dnevnic za delo izven Ljubljane. Za razliko od varnostnikov predsednika vlade, ki so zaposleni na generalnem sekretariatu vlade, do slednjih namreč pred tem niso bili upravičeni.

Ministrstvo županom predstavilo plačno reformo in novosti v volilni zakonodaji

09. 12. 2024 15.34

Predstavniki ministrstva za javno upravo so v Kongresnem centru Mons v Ljubljani županjam in županom ter direktoricam in direktorjem občinskih uprav predstavili plačno reformo v javnem sektorju ter novosti v volilni zakonodaji, ki se nanašajo na lokalne volitve.

Poklukar: Imenovanje generalnega direktorja policije Jušića je zakonito

26. 11. 2024 18.08

Imenovanje generalnega direktorja policije Senada Jušića je zakonito, je poudaril minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar. Upravno sodišče je ugotovilo, da je bil sklep uradniškega sveta o izpolnjevanju pogojev Jušića za ta položaj pomanjkljivo obrazložen, ni pa presojalo, ali izpolnjuje pogoje o delovnih izkušnjah, je poudaril.

Državne svetnike razjezil 'pobalinski odvzem' denarja zanje

25. 11. 2024 17.15

Državni svet je z 28 glasovi za in nobenim proti izglasoval veto na zakon o izvrševanju proračuna za leto 2025. Kljub dogovoru z vlado o povišanju sredstev državnemu svetu so koalicijski poslanci na parlamentarnem odboru za finance z dopolnilom državnemu svetu odvzeli približno 485.000 evrov sredstev, o tem pa se z državnim svetom niso posvetovali, je pojasnil predsednik DS Marko Lotrič.

'Plačno reformo kot pozitivno vidi tudi Mednarodni denarni sklad'

21. 11. 2024 15.55

Plačno reformo v javnem sektorju kot pozitivno vidi tudi Mednarodni denarni sklad, je na novinarski konferenci po seji vlade dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Predstavniki sklada, ki so bili te dni na redni vmesni misiji v Sloveniji, so po njegovih besedah ocenili, da gre za tipičen primer resne dolgoročne reforme.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo

15. 11. 2024 06.24

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

Rok Cvetko: Dosedanja pogajanja so bila navadna farsa

12. 11. 2024 11.02

Vladna stran je sindikate javnega sektorja obvestila, da lahko kolektivne pogodbe in ostale predvidene akte po posameznih stebrih parafirajo do srede. Sindikati drugega stebra, med njimi tisti, ki zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, ne nameravajo pristopiti k parafiranju dokumentov, od vlade pa pričakujejo, da ponovno preuči predloge sindikalne strani. Vlado so ob tem opozorili, da ima še čas, da naslovi določena vprašanja.

Kaj prinaša nov plačni sistem v javnem sektorju?

24. 10. 2024 19.40

Kakšne novosti prinaša težko pričakovan nov plačni sistem v javnem sektorju? Ključni del zakona je nova plačna lestvica, ki določa 67 plačnih razredov, razpon med njimi pa – namesto trenutnih štirih odstotkov – znaša tri odstotke. Plačni razredi se določijo v nominalni vrednosti, pri tem pa se prvi plačni razred določi v višini vrednosti minimalne plače za leto 2024. Vrednost plačnih razredov se usklajuje enkrat letno.

Hitri in drzni po gorenjsko, odstop ministrice in razkritje Hiše ljubezni

29. 09. 2024 18.27

Na stezi letališča v Lescah se je hrumenje letalskih motorjev umaknilo hrupu avtomobilskih in cviljenju gum. Legendarno nogometno igrišče "Bundes", na katerem so prve nogometne korake naredili številni slovenski profesionalni nogometaši, je znova oživelo. Minilo je 80 let od padca letala Spitfire MJ116 na barjanska tla. Ministrica Stojmenova Duh je po t. i. aferi modre luči odstopila, vlada in sindikati javnega sektorja pa so podpisali zgodovinski dogovor. Izvedeli pa smo tudi, kaj je Hiša ljubezni.

Bodo višje plače ustavile val odhodov iz javnega sektorja?

26. 09. 2024 19.36

V javni upravi so nekateri uslužbenci doslej dobivali plačo, nižjo od minimalne. Te dolgoletne sramote bo končno konec, pravijo. Odprtih vprašanj je sicer še veliko, v številnih poklicih se soočajo tudi s hudim pomanjkanjem kadra. V šolstvu, zdravstvu in na upravnih enotah upajo, da bodo višje plače ustavile val odhodov, ki je že resno načel kakovost javnih storitev. Pa bo javni sektor res postal bolj privlačen za iskalce zaposlitve, kot trdi finančni minister?

Vlada prikimala 'največji prenovi plačnega sistema v zadnjih 15 letih'

26. 09. 2024 13.50

Vlada je potrdila predlog novega plačnega zakona za javni sektor. Zakon predstavlja podlago za največjo prenovo plačnega sistema v javnem sektorju v zadnjih 15 letih. O plačnih uvrstitvah se še pogajajo, plače poslancev, vladnih funkcionarjev in funkcionarjev DS pa se bodo uskladile z zamikom, je pojasnil finančni minister Klemen Boštjančič.

Vlada in sindikati usklajeni: 'Nobena plača ne bo pod minimalno'

25. 09. 2024 11.38

Vlada in sindikati javnega sektorja so uskladili novi plačni zakon, ki predvideva uveljavitev plačne reforme z novim letom. Po besedah ministra Boštjančiča gre nesporno za največjo prenovo sistema plač v javnem sektorju v zadnjih 15 letih. Prehod na novo plačno lestvico bo postopen, začne se 1. januarja 2025, zaključi pa 1. januarja 2028. Višjih plač bodo najprej deležni najslabše plačani uslužbenci, nihče pa ne bo več imel plače, nižje od minimalne, je pojasnil.

Kako se bodo zviševale plače v javnem sektorju?

25. 09. 2024 15.40

Predlog novega plačnega zakona, o katerem so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja podpisali izjavo o usklajenosti, določa novo plačno lestvico. Razlika med plačnimi razredi bo namesto sedanjih štirih tri odstotke, predvideno razmerje med najvišjim in najnižjim plačnim razredom pa je ena proti sedem. Zvišanja plač bodo različna, uveljavila pa bi se postopoma od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.

Ljubljanskemu ZD za študente spet grozi ukinitev

25. 09. 2024 08.33

V predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je vlada sredi septembra dala v javno obravnavo, je predvidena tudi ukinitev ZD za študente v Ljubljani kot samostojnega zavoda. To pa bi imelo resne posledice za študentsko skupnost v prestolnici in bi še dodatno obremenilo že tako dolge čakalne vrste, so opozorili v Študentski organizaciji v Ljubljani.

Boj za Cankarjev dom: policijska preiskava, sporni posli in pogodbe, ki jih ni

11. 09. 2024 20.15

Generalna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski je po naših neuradnih informacijah za nov mandat na vrhu naše največje kulturne ustanove dobila podporo tako strokovnega sveta kot sveta zavoda. Če ji bo zeleno luč prižgala tudi ministrica Asta Vrečko, bo to že njen tretji mandat. Člani sveta so jo podprli kljub očitkom o netransparentnem delovanju. Tudi nam že četrti mesec ne želi pokazati spornih pogodb. Nekatere od teh sploh ne obstajajo, prav tako ne drži, da je praksa najema dvoran v zameno za donirane knjige v Cankarjevem domu nekaj običajnega. Na ta način sta do brezplačne dvorane prišla dva vidna politika – predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič in nekdanji predsednik države Borut Pahor.

Stavka končana, a prvi dan odsvetujejo obisk upravnih enot

08. 07. 2024 06.20

Zaposleni na upravnih enotah so s sklenitvijo stavkovnega sporazuma, ki so ga njihovi predstavniki podpisali z ministrom za javno upravo Francem Propsom, prenehali stavko. Vse upravne enote spet normalno delujejo, kljub temu pa je predsednik sindikata ljudi pozval, naj upravno enoto v izogib gneči obiščejo kak drug dan.

Nezadovoljni uporabniki UE, stavkajoči pozivajo k razrešitvi ministra

17. 06. 2024 14.42

Na Varuha človekovih pravic se obrača vedno več posameznikov s kritikami dela upravnih enot med stavko, s katero stavkajoči že več mesecev opozarjajo na nizke plače in obremenjenost z velikim pripadom zadev. In medtem ko minister za javno upravo Franc Props obljublja kadrovske okrepitve na upravnih enotah, pa sindikalisti zahtevajo njegovo razrešitev. Premier Robert Golob, ki je odgovarjal na poslanska vprašanja, ob tem poudarja, da so pogajanja o plačah v javnem sektorju trda in kompleksna. Vlada je pripravljena vsakemu zaposlenemu zagotoviti vsaj minimalno plačo, saj osnovna plača nekaterih ne dosega niti minimalne. A predlog še ni uveljavljen, ker se sindikati borijo tudi za zaposlene z višjimi plačami, meni.

Tudi župani na Ustavno sodišče, zahtevajo višje plače

14. 05. 2024 16.03

Županje in župani pričakujejo, da se bodo njihove odgovornosti in delo primerno ovrednotili. Opozarjajo, da je v zadnjih letih v plačnem sistemu prišlo do izrazitih anomalij in so plače precejšnjega dela javnih uslužbencev presegle njihove. Podobno kot pred časom sodniki so se tudi sami obrnili na Ustavno sodišče.

Predlog vlade: direktorji naj bi dobili tudi več kot 2000 evrov povišice

10. 05. 2024 06.46

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so se dogovorili, da bodo poskušali stebrna pogajanja pospešiti in jih v 14 dneh v ključnih točkah pripeljati do konca. Vladna stran pa jim je predstavila tudi predlog bistvenega dviga plač direktorjev v javnem sektorju. Finančni minister Klemen Boštjančič je hitel pojasnjevati, da so to neke stare, delovne različice, po katerih bi predsednik države, vlade, ministri in direktorji univerzitetnih centrov dobili tudi več kot 2000 evrov povišice. Sindikati sicer v tem ne vidijo toliko težav, saj pričakujejo, da se bodo po teh plačah potem vrednotile tudi plače ostalih javnih uslužbencev.