javni rektor

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje
29. 01. 2025 12.43500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

Na stran študentov tudi vodstvo FDV: javna obsodba genocida
13. 05. 2024 13.24Na stran študentov, ki iz protesta spričo dogajanja v Gazi zasedajo predavalnico ljubljanske Fakultete za družbene vede (FDV), je zdaj stopilo tudi vodstvo. Senat FDV je namreč sprejel Izjavo o izraelskem genocidu v Gazi. Od Univerze v Ljubljani zahtevajo takojšnjo prekinitev akademskega in gospodarskega sodelovanja z izraelskimi raziskovalnimi in izobraževalnimi institucijami, povezanimi z izraelsko vojaško industrijo. Na Univerzi v Ljubljani (UL) zatrjujejo, da na krovni ravni nimajo sklenjenega nobenega mednarodnega medinstitucionalnega sporazuma z izraelskimi ustanovami.

Vlada bo predvidoma imenovala pogajalske skupine za stebrna in centralna pogajanja
18. 01. 2024 07.19Vlada bo po napovedih državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Denisa Kordeža imenovala nove pogajalske skupine za stebrna in centralna pogajanja glede reforme plač v javnem sektorju. Pogajanja o tem naj bi se nadaljevala v prihodnjem tednu.

Vse daljše vrste politikov in funkcionarjev, pijanih za volanom
02. 10. 2023 11.17V Sloveniji, kjer je eden od najpogostejših vzrokov prometnih nesreč alkohol, niso redki incidenti, ko za volan kljub preveliki količini alkohola v krvi sedejo politiki ali drugi funkcionarji. Številni so zato tudi ostali brez položaja.

Igor Papič: Glavna naloga je prenova visokošolske zakonodaje
12. 01. 2023 14.38Kandidat za ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič je s predstavitvijo prepričal odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino. Predstavitev je kot ustrezno ocenilo devet članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa šest.

ERC za projekte slovenskih raziskovalcev namenil več milijonov evrov
26. 04. 2022 11.45Evropski raziskovalni svet je objavil dobitnice in dobitnike projektov za leto 2021, med katerimi sta tudi profesorica in profesor na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, astrofizičarka Maruša Bradač in matematik, Franc Forstnerič. Raziskovalca bosta za svoja projekta pridobila sredstva v skupni vrednosti več kot 3,5 milijona evrov. Med prejemniki sredstev je še Borut Klabjan, ki je za gostiteljsko ustanovo izbral Znanstveno-raziskovalno središče Koper.

Ustanovitev zavoda Rudolfovo razburila akademike. 'Gre za politično odločitev in neracionalen projekt'
31. 03. 2022 19.14V akademskih krogih prah dviguje odločitev vlade, da ustanovi novi javni raziskovalni zavod Rudolfovo. Vlada je namreč zavodu s prostori v Novem mestu, ki naj bi se usmerjal na tehnološka področja, za prihodnji dve leti namenila dobrih pet milijonov evrov. Da gre za politično odločitev in neracionalen projekt, zastavljen mimo vseh strokovnih kriterijev, je kritičen rektor ljubljanske univerze. "Ne jemljite nam priložnosti samo zato, ker nismo iz Ljubljane," pa dvomljivcem odgovarja nov začasen šef zavoda Borut Rončevič.

Stavka približno 40.000 šolnikov. Štrukelj: Pripravljeni smo na pogajanja
09. 03. 2022 06.48Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je reprezentativnim sindikatom v vzgoji in izobraževanju danes poslalo vabilo za pogovor "glede odprtih vprašanj v dejavnosti vzgoje in izobraževanja". Pogovor je predviden za torek, so sporočili z ministrstva. Stavka v osnovnem in srednjem šolstvu je sicer potekala normalno, učitelji so bili na svojih delovnih mestih in opravljali tista dela, ki jih lahko opravljajo brez učencev. Ravnatelji ocenjujejo, da do stavke ne bi prišlo, če bi se ministrstvo odzvalo na zahteve po dialogu in ustreznem ovrednotenju njihovega dela. Tudi stavka v vrtcih je potekala gladko.

Študenti študij začeli v živo, vsi upajo, da ga bodo tako tudi končali
01. 10. 2021 08.42Študijsko leto 2021/2022 se začenja. Študenti bodo, ob izpolnjevanju enega izmed pogojev PCT, študij začeli v predavalnicah, a ŠOS opozarja, da morajo tisti študenti, ki ne izpolnjujejo pogoja P ali C, če želijo priti do predavalnic, opraviti plačljivi test, saj samotestiranje, ki ga obvezno opravijo v izobraževalni ustanovi, za javni potniški promet ne velja.

Erbežnik izpostavil pomen varovanja človekovih pravic, zakonitosti in ustavnosti
14. 10. 2020 09.34Kandidatka za mesto viceguvernerke Banke Slovenije napoveduje prizadevanje za boljšo koordinacijo oddelkov znotraj Banke Slovenije, nadaljnjo krepitev znanj v organizaciji in boljšo prepoznavnost Banke Slovenije v evrskem sistemu. Kandidat za ustavnega sodnika pa si bo v primeru izvolitve prizadeval za varovanje človekovih pravic, zakonitosti in ustavnosti.

V Ljubljani letos uradno Poti ob žici ni, a številni so se kljub temu podali na tradicionalni pohod
09. 05. 2020 08.55Mestna občina Ljubljana obeležuje svoj praznik. Tega tradicionalno zaznamujejo s slavnostno sejo na Ljubljanskem gradu, s katerega so 9. maja 1945 so sirene naznanile svobodo. Na seji podelijo tudi občinska priznanja, a te zaradi aktualnih razmer danes ne bo. Prav tako ne bo tradicionalne Poti ob žici.

V Mariboru s simbolnim pritiskom na gumb zagnali superračunalnik Maister
27. 11. 2019 17.19S simbolnim pritiskom na gumb so v Mariboru zagnali superračunalnik - gre za enega od osmih superračunalniških centrov v Evropi, ki bodo gostili superračunalniško infrastrukturo EuroHPC. Njegova zmogljivost obdelave podatkov je podobna skupno 5000 osebnim računalnikom, na njegovi osnovi pa bodo do konca prihodnjega leta zgradili superračunalniški sistem, ki bo med 40 najzmogljivejšimi na svetu.

Kako študenti, mladi raziskovalci, asistenti za profesorje delajo brezplačno ali za mizerno plačo?
21. 10. 2019 04.14Študent in prekarni delavec v profesorjevem biroju, asistent in profesorjev predavatelj, ko ta ne utegne, ker se ukvarja s "svojo tržno dejavnostjo", primera, kako je videti izkoriščanje študentov in mladih zaposlenih na fakultetah. Brezplačno ali mizerno plačilo. Pa to ni zgolj slučaj, so nam potrjevali številni mladi, ki spet, v strahu pred starejšimi profesorji, ne upajo govoriti javno, bojijo se "zaprtih vrat".

Javni dodatki in nakazila prek inštitutov, centrov, društev – kdo je kaj na Pravni fakulteti
18. 10. 2019 05.00Tokrat objavljamo najvišje plače in dodatke zaposlenih na ljubljanski Pravni fakulteti. A tu je še kopica inštitutov, zasebnih podjetij in zavodov. V nekaterih primerih je ustanovitelj Pravna fakulteta, v drugih so lastniki profesorji. Vsem pa je skupna izjemna podobnost v poimenovanju. Pomanjkanje domišljije ali namerno zavajanje potencialnih strank? In kako morebiten konflikt interesov preprečujejo na fakulteti?

Na čigave račune se je prelilo še 10,5 milijona evrov iz (monopolne) tržne dejavnosti?
16. 10. 2019 05.00Tržna dejavnost fakultet ljubljanske univerze - trg ali monopol? Poligon za zajetne zaslužke brez nadzora. Konflikt interesov, konkurenca, nejasnosti, ali je delo opravljeno zunaj rednega delovnega časa, so le trije ključni očitki notranje revizije leta 2016, ki sta ji sledili še dve naknadni. Objavljamo podatke o nakazilih prav za revidirano obdobje od leta 2016 do 2018, 52 izbranih je prejelo več kot 30 tisoč evrov.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 09.2336.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 05.0036.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Raziskovanje Dejstev spodbudilo rektorja k javni objavi vseh plač na Univerzi v Ljubljani
15. 10. 2019 05.00Rektor Univerze v Ljubljani (UL) prof. dr. Igor Papič zagotavlja, da bo vsa neupravičena izplačila predal tožilstvu, UL pa do našega raziskovanja podatkov o tem, koliko kdo dobi iz naslova vrste dodatkov, avtorskih honorarjev, podjemnih pogodb, ni imela.

Univerze ob začetku novega študijskega leta pozdravljajo študente
01. 10. 2019 07.44Za študente se začenja novo študijsko leto. V novem študijskem letu bo približno toliko študentk in študentov, kot jih je bilo v minulem študijskem letu, ko jih je bilo 65.440. Minister za izobraževanje jim je v poslanici zaželel uspešno novo študijsko leto.

FOTO in VIDEO: 30.000 stavkajočih: Čas neenake obravnave v javnem sektorju minil. Gospodarstvo: Zahteve so radikalne in absurdne
24. 01. 2018 06.21Okoli 30.000 zaposlenih v več delih javnega sektorja se je pridružilo opozorilni stavki, ki jo je skupaj organiziralo 16 sindikatov. Kljub stavki delo ni povsem zastalo, saj so poskrbeli za vsa nujna opravila. Nekaj tisoč javnih uslužbencev pa je zahtevo po višjih plačah izrazilo tudi na shodu v Ljubljani.

Pobudo rektorja mariborske univerze je sodišče zavrnilo
22. 12. 2017 15.56Pobudo rektorja mariborske univerze Igorja Tičarja za začetek postopka za oceno ustavnosti zakona o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela za leti 2016 in 2017 je ustavno sodišče zavrnilo. Tičar po mnenju sodišča namreč ne izkazuje pravnega interesa za začetek postopka.

Marušič o sodbi: Očitki se ne našajo name, temveč na univerzo
08. 05. 2017 10.28Na Univerzi na Primorskem so se odzvali na poziv Visokošolskega sindikata, naj rektor Dragan Marušič razmisli o odstopu. Dejali so, da so predstavniki Visokošolskega sindikata svoj javni poziv rektorju oprli na nepravnomočno sodbo, ki ni uperjena zoper rektorja osebno. Šolska ministrica v odzivu ostra, Marušič pa opozarja, da se očitki ne nanašajo nanj.

Na univerzah ostaja učni jezik slovenščina
03. 11. 2016 18.27Po štirih urah razprave, ki se je v glavnem vrtela okoli učnega jezika, so poslanci črtali sporni člen, ker o njem ni bilo doseženega soglasja stroke. Tako na univerzah zaenkrat ostaja vse po starem oz. učni jezik ostaja slovenski.

Univerza zavrača očitke odpuščenih profesorjev: Ponudili smo jim sodelovanje v obliki avtorskega dela, a so to zavrnili
03. 10. 2016 15.21Odpuščeni profesorji Univerze na Primorskem trdijo, da so odpovedi sporne, nezakonite in diskriminatorne. A prorektor odgovarja, da so jim ponudili nadaljnje sodelovanje v obliki avtorskega dela. Hkrati na univerzi poudarjajo, da imajo preko 300 zaposlenih in da bodo izpad nadomestili.

Komisija potrdila mobing in spolno nadlegovanje na mariborski univerzi
23. 06. 2016 12.41Komisija je po preučitvi dokumentacije in zaslišanju prič potrdila obtožbe zaposlene zoper Lorenčiča, medtem ko postopka glede pritožbe drugega javno izpostavljenega zaposlenega še ni končala. Lorenčič sicer meni, da gre za "montiran proces".

Vas zanima, kako projektirajo bodoči arhitekti? Oglejte si njihova najboljša dela
02. 06. 2016 11.23V Ljubljani so svoje delo, znanje in dosežke širši javnosti predstavili študentje arhitekture. Na razstavi predstavljajo svoja seminarska dela in zelo uspešne (tudi mednarodne) projekte, med njimi je tudi projekt čebeljih domov, v katerem so študentje v sodelovanju z mestno upravo in čebelarsko stroko razvili projekte za mestne urbane čebelnjake.

Senat UL dekane poziva, naj fakultetam v celoti vrnejo dodatek za pripravljenost
26. 01. 2016 15.22Senat Univerze v Ljubljani je pozval dekane fakultet, da čim prej izvedejo poplačila nezakonito izplačanih dodatkov za stalno pripravljenost glede na sklepe inšpekcije. Dekane je tudi pozval, da fakultetam v celoti vrnejo izplačani denar. To se nanaša tudi na nekdanje dekane, je dejal rektor Ivan Svetlik.

GZS: Nagrada Mramorju bolj priznanje njegovim predhodnikom
04. 01. 2016 10.49Revija The Banker je Dušana Mramorja izbrala za evropskega finančnega ministra leta 2016. Med drugim tudi za njegov prispevek pri izhodu Slovenije iz recesije in stabilizaciji bančnega sistema. A pred dnevi smo poročali o aferi, v središču katere je prav on.

'Šteje le iznajdljivost pri koritu'
11. 03. 2015 11.46Težave se z odstopom ministrice za izobraževanje Stanislave Setnikar Cankar ne bodo rešile, opozarjajo tako zaposleni v visokošolskih zavodih, kot študenti. Zato že pozivajo k podpisu peticije za sistemske spremembe. Visokošolski sindikat pa je podal pobudo za demokratizacijo univerz.

Svetlik: Zmanjševanje sredstev za raziskave in visokošolstvo vodi v nerazvitost
21. 01. 2015 17.09Če se bodo z rebalansom sredstva zmanjšala tudi neposredno univerzam, bi lahko to pomenilo, da univerze ne bodo več zmožne pokrivati osnovnih stroškov delovanja, pravi Ivan Svetlik. Raziskovalci in znanstveniki so na nogah.