javni razpisi

Naj pravosodni policist odpelje zapornika s seboj na stranišče?

07. 02. 2025 06.00

Zapornikov je iz leta v leto več, pravosodnih policistov pa vse manj. In medtem ko bo nov moški zapor v Dobrunjah za 388 zapornikov zgrajen v naslednjih mesecih, je vprašanje, kdo bo zapornike pazil, še bolj relevantno. Že zdaj jih manjka 100. Povprečna starost pravosodnih policistov je 47 let, odhajajo v pokoj, mladih, ki bi to delali, pa ni. "Ga ni, da bi si dal za jurja mesečne plače glavo razbiti," pravi eden od sindikalistov.

Han sprejel odstop direktorja Spirita: 'Nobeno podjetje ni prejelo niti centa'

22. 01. 2025 10.20

Potem ko so na dan pricurljale domnevne nepravilnosti pri javnem razpisu za gospodarsko prestrukturiranje v zasavski in savinjsko-šaleški premogovni regiji, je direktor javne agencije Spirit Slovenija Rok Capl gospodarskemu ministru Matjažu Hanu podal predlog za svoj odstop. Han je njegov odstop sprejel.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja

19. 10. 2024 09.03

Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Makedonski župan Prešička obtožuje pritiska

20. 09. 2024 20.05

Je nekdanji minister za kulturo in vidni član Socialnih demokratov, ki danes sedi na vrhu državnega Centra za mednarodno sodelovanje in razvoj, Dejan Prešiček res pritiskal na župana manjše občine v Severni Makedoniji, naj priredi javni razpis za večmilijonski projekt čiščenja odpadnih voda, ki ga sofinancira Slovenija prek zunanjega ministrstva? Prešiček kakršne koli pritiske zanika. Prešiček, ki je stopil pred naše kamere, kakršne koli pritiske zanika. "Kot dober gospodar smo samo preverili, ali so vsi pogoji, ki so jih Makedonci vnesli v razpis, res zakoniti in ali niso nalašč omejili konkurence slovenskih podjetij," odgovarja. A zakaj je na razgovor za 2,7-milijonski projekt, od katerega večino denarja prispeva prav naša država, pripeljal podjetnika, ki se je na koncu prijavil na razpis?

Velika podražitev šolskih prevozov: edini ponudnik navija cene

05. 09. 2024 11.02

Gorenjske občine se v zadnjem času soočajo z veliko podražitvijo mestnih in šolskih avtobusnih prevozov, katerih cena se je ponekod v primerjavi s prejšnjim šolskim letom celo podvojila. Zaradi visokih stroškov občinam ne preostane drugega kot racionalizacija in zmanjšanje prevozov. Prizadevajo si za sestanek s pristojnimi na državi.

Črne gradnje bodo padale, največ na Obali, v Ljubljani in Celju

21. 08. 2024 14.59

Gradbena inšpekcija letos načrtuje več odstranitev nelegalnih objektov kot v preteklih letih, skupno od 30 do 40, največ na Obali, v Ljubljani in Celju. Za to ima namreč v proračunu na voljo nekaj več sredstev, 500.000 evrov, je povedala direktorica gradbene inšpekcije Andreja Troha. Lani je inšpekcija izvršila eno odstranitev nelegalnega objekta, zavezanci sami pa 255. Legalizacij objektov je bilo 175.

Stanovanjski sklad napovedal, da bo zagotovil 500 novih stanovanj

23. 07. 2024 14.06

Stanovanjski sklad RS bo v letih 2024 in 2025 za dodatna javna najemna stanovanj namenil skupno 46 milijonov evrov, s čimer naj bi zagotovili 500 novih stanovanjskih enot. Gre za program sofinanciranja pridobivanja stanovanj v lokalnih skupnostih in zagotavljanja oskrbovanih stanovanj ter javni poziv za nakup stanovanj in zemljišč.

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?

11. 03. 2024 19.46

V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?

Pol leta po ujmi: več sto objektov na seznamu za selitev, sproženih 10 tisoč plazov

04. 02. 2024 07.01

Ta konec tedna mineva pol leta od lanske katastrofalne ujme. Prizadeti lastniki objektov so marsikje že začeli obnovo, aktivne so občine, ki hkrati pridobivajo projekte za večje sanacije cest in plazov, država pa išče dolgoročne rešitve za najbolj prizadete in ogrožene ter sestavlja program odprave posledic. Na vodotokih je odprtih 233 delovišč.

Kakšen vpliv ima Nova Slovenija na Darsu?

24. 10. 2023 06.00

Valentin Hajdinjak, nekdanji podpredsednik Nove Slovenije, je kljub menjavi vlade ostal na vrhu Darsa. Hajdinjaku, imenovan je bil v Janševi vladi, se je na Darsu pridružil še en član NSi Damijan Jaklin. Kakšen vpliv ima stranka na Darsu? Razkrili smo namreč tudi fotografijo prvaka stranke Mateja Tonina, ki se je ob obisku v Riku Ribnica fotografiral pred še nedobavljenim kamionom Darsa. Nova Slovenija je bila doslej članica štirih vlad, v vsaki je sodelovala z SDS. Vzponov in padcev med strankama je bilo v preteklosti več, v vladi Roberta Goloba pa so se ponovno pojavila trenja.

Razkrili bomo posnetek podkupovanja za posel na Darsu

22. 10. 2023 07.00

Podkupovanje, izsiljevanje, sumi korupcije, favoriziranje, sporni javni razpisi in državni denar. Skoraj mesec dni smo v uredništvu 24ur Fokus preverjali trditve naših virov. V tem času smo pridobili ekskluzivne posnetke, pričevanja, sporočila in dokumente, ki dokazujejo, da je v naši največji državni družbi nekaj narobe. Za našo rubriko je spregovoril tudi skesanec, ki trdi, da je za posel na Darsu plačal več deset tisoč evrov podkupnine.

Golob sprejel odstop Ajanović Hovnikove: Nimam druge izbire

06. 10. 2023 15.22

Po plazu kritik, ki se je vsul na ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik – najprej zaradi drage poti v New York, nato pa še zaradi domnevnega favoriziranja podjetja svoje prijateljice na javnih razpisih – je ta predsednika vlade obvestila, da nepreklicno odstopa s položaja. Kot je zapisala, je njena vest čista, saj ni storila nič nezakonitega, javni razpis za dodelitev sredstev nevladnim organizacijam pa, da je bil transparenten. Za odstop se je odločila, pravi, ker bi njeno vztrajanje škodovalo delu vlade, stranke, ministrstvu in državi. Ko minister odstopi, je "vse, kar lahko naredim, da to sprejmem," pa je iz Granade sporočil Golob.

Odzivi politike: 'Njeno ravnanje je vrglo senco dvoma na celotno vlado'

06. 10. 2023 16.53

Po odstopu ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik v Levici opozarjajo, da je njeno ravnanje vrglo senco dvoma na celotno vlado. Njen odstop tako vidijo kot edino logično potezo. Tudi za koalicijsko SD je odstop ministrice v danih okoliščinah pričakovana poteza. V Gibanju Svoboda odločitev ministrice spoštujejo in menijo, da je s tem odprla prostor, da bodo lahko ustrezne institucije opravile svoje delo in ugotovile, ali je prišlo do kakšnih napak. Po mnenju NSi je Ajanović Hovnikova zamudila priložnost odstopiti prej, iz SDS pa sporočajo: v tej vladi ministri prej odhajajo kot prihajajo.

Kako bi nevladniki z desetimi milijoni krepili državljanske pravice?

02. 10. 2023 19.39

Bo ministrstvo razveljavilo domnevno sporni javni razpis, namenjen nevladnikom, ki naj bi z desetimi milijoni "krepili državljanske pravice"? Ob inštitutu ministričine prijateljice, ki je prejel 300 tisočakov, v oči bodejo še nekateri drugi upravičenci do sredstev. Največ, več kot pol milijona evrov, bi po odločitvi komisije počrpal zavod, ki ga upravljajo nekatere velike in dobičkonosne slovenske in tuje korporacije. Kaj počnejo v zavodu in kako bi prispevali h krepitvi državljanskih pravic?

Za družinske zdravnike in pediatre 'preveč' prijav, morali bodo v izbirni postopek

04. 05. 2023 17.08

Zdravniška zbornica Slovenije je objavila stanje prijav na aprilski razpis specializacij. Ob tem je po besedah predsednice zbornice Bojane Beović nastal paradoks, saj bo med drugim za pediatrijo in družinsko medicino, kjer zdravnikov primanjkuje, zaradi znižanja mest na nacionalnem razpisu potekal izbirni postopek.

Slovenski Valuki na ukrajinsko fronto

26. 04. 2023 07.00

Slovenska vlada je po naših informacijah v popolni tajnosti v Ukrajino dostavila 20 oklepnikov tipa Pandur. Slovenski Valuki so oboroženi s 40 mm avtomatskimi bombometi ali 12.7 mm mitraljezi, v sestavi pa smo jih imeli 85 in so bili v Slovenski vojski kar 24 let. Gre za najmanj staro orožje, ki ga je Slovenija poslala Ukrajini, namenjeni so za prevoz pehote in jo ščitijo pred protipehotnimi minami ter pehotnim orožjem do kalibra 12,7 mm.

Pirnat: Depolitizacija Policije ni nič drugega kot politizacija v drugo smer

27. 02. 2023 09.00

Zaradi afere o domnevnih političnih pritiskih predsednika vlade na kadrovanje v Policiji že poteka predkazenski postopek, ki ga vodi Policijska uprava Ljubljana. Preiskavo vodi tudi protikorupcijska komisija. Kakšne so lahko posledice, če se potrdi, da je šlo za politične pritiske? Prof. dr. Rajko Pirnat s Pravne fakultete pravi, da če se ugotovi, da je šlo za kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ali da so bila celo storjena kazniva dejanja, je to razlog za prenehanje funkcije tistih političnih funkcionarjev, ki so ta dejanja storili.

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

3,2 milijarde evropskih sredstev – kako do njih?

21. 11. 2022 00.15

Z letom 2023 Slovenija vstopa v novo obdobje črpanja evropskih sredstev. Prvi javni razpisi za skupaj približno 3,2 milijarde evrov že v prvi polovici leta 2023.

Kranjski županski kandidati o korupciji, priseljencih in razvoju

08. 11. 2022 06.00

Lokalne volitve so vse bližje, v oddaji 24UR ZVEČER bomo zato soočali kandidate za župane večjih mest iz vse Slovenije. Občani se bodo tako lažje odločili za svojega favorita, kandidate pa bodo lahko spoznali tudi ostali prebivalci Slovenije. V prvi oddaji so nastopili kandidati s Kranja, in sicer Ivo Bajec, kandidat SDS, NSi, SLS, Zelenih Slovenije, Zoran Stevanović iz Resnice, Matjaž Rakovec, kandidat socialdemokratov in sedanji župan, Aleksander Svetelj, kandidat stranke Več za Kranj in Srečko Barbič iz Gibanja Svoboda.

Ena sama želja: odprava večrazrednih razlik v plačah, ko gre za isto delo

04. 10. 2022 06.00

Sindikati zdravstvenega in socialnega varstva so v ponedeljek po dveh krogih pogajanj s triurno zamudo le prejeli protipredloge ministrstva za zdravje za ureditev plačnih nesorazmerij v zdravstvu. Kakšni so? "Tresla se je gora, rodila se je miš," je bil prvi odziv sindikata. Kljub temu se ne bodo pridružili zdravniški stavki, pogajanja se bodo v sredo nadaljevala. Za več informacij smo v studio povabili predsednico Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Ireno Ilešič Čujovič.

Lekarniška zbornica opozarja: lekarne bi lahko ostale brez zdravil

22. 09. 2022 12.23

Lekarniška zbornica Slovenije poziva ministrstvo za zdravje, naj nemudoma uredi zakonsko podlago za nabavo zdravil javnih lekarniških zavodov, saj bodo v nasprotnem primeru nekatere lekarne ostale brez zdravil. Predsednik Državne revizijske komisije odgovarja, da to ne drži. Priznava sicer, da gre res za kompleksne razpise, vendar vztraja, da se jih da izpeljati v skladu z zakonom.

V ozadju odmevne afere tudi financiranje kulturne elite

25. 08. 2022 06.00

Slovenijo pretresajo izpovedi domnevnih, tudi mladoletnih žrtev na zabavah 28-letnega novomeškega kulturnika Dušana Josipa Smodeja. Zabave s prekomernimi količinami prepovedanih drog GHB, tako imenovanih drog za posilstvo, pri čemer dekleta pričajo tudi o fizičnem nasilju in spolnih odnosih brez privoljenja, naj bi se dogajale že leta. Da je večina ljubljanske kulturne scena vedela za te tako imenovane GHB zabave, kroži po družbenih omrežjih. In da ima Smodej zato toliko prijateljev in zaščitnikov, ker je dobavitelj droge za vse, tako pravijo dekleta v pričevanjih. Povezave pa niso le prostočasne. V ozadju naj bi bilo tudi razdeljevanje državnega denarja prek kulturnega ministrstva in založb, prav tako v zraku ves čas visi očitek, da naj bi bil s Smodejem povezan tudi vrh Levice.

'Pelješki most je sprojektiral Slovenec, zgradil Kitajec in plačal Nemec'

26. 07. 2022 12.52

Pelješki most je mojstrovina slovenskega projektanta Marjana Pipenbaherja in kitajskega gradbenega podjetja China Road and Bridge Corporation. Poleg praktičnega vidika, ki bo odrešil marsikaterega domačina in olajšal potovanje mnogim obiskovalcem, most v javnosti žanje tudi izjemno občudovanje zaradi njegove vizualne podobe. Strokovnjaki pa Pelješki most že zdaj uvršajo med najzanimivejše tovrstne objekte v Evropi. Edinstvenost mostu vidijo v njegovi kompleksnosti, navdušeni pa so tudi nad hitrostjo, s katero je bil zgrajen.

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal

18. 06. 2022 17.02

Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'

04. 02. 2022 06.00

Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Je Slovenija pripravljena na prvo stanovanjsko zadrugo?

12. 11. 2021 07.32

Predstavniki projekta Zadrugator so nedavno nazaj sporočili, da je javni stanovanjski sklad MOL pripravljen nameniti del zemljišča na Rakovi jelši za projekt najemne stanovanjske zadruge. Ali je Slovenija sploh pripravljena na tovrstne stanovanjske premike glede na to, da so odločevalci v DZ konec oktobra rekli ne Zakonu o gradnji javnih najemnih stanovanj? Socialno podjetje Združenje EPEKA in Skupnost občin Slovenije sta organizirala spletno konferenco, kjer sta strokovnjaka na področju javnih stanovanj in zasebnih stanovanjskih zadrug iz Avstrije med drugim pojasnila, zakaj zadruge lahko rešujejo stanovanjsko problematiko.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?

12. 10. 2021 06.00

Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda

29. 09. 2021 06.00

Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.