javni objekti

Večina voznikov bi podprla prepoved oglasnih panojev ob cestah

12. 03. 2025 07.00

Oglasni panoji ob cestah motijo pozornost voznikov, je potrdila anketa, ki jo je izvedla Agencija za varnost prometa. Kot pogosto ali občasno moteče dejavnike v prometu jih je označilo kar 90 odstotkov anketirancev. Strokovnjaki na področju prometne varnosti zato menijo, da bi morali izboljšati ureditev obcestnega oglaševanja in ga precej omejiti. Zakonodaja sicer že zdaj omejuje tovrstno oglaševanje, a kaj ko so številni oglasni panoji postavljeni nezakonito, upravni postopki za njihovo odstranitev pa trajajo predolgo.

Vedno več elektronike: sodobni požari napredujejo hitreje kot včasih

31. 01. 2025 12.49

Sodobni požari napredujejo osem do devetkrat hitreje kot včasih, je povedal predsednik združenja za požarno varstvo Aleš Jug iz Zavoda za gradbeništvo Slovenije (ZAG). Posebno tveganje predstavljajo naprave z baterijami, ki lahko hitro zagorijo. Zaradi tega je čedalje bolj pomembno, da imajo tako javni kot stanovanjski objekti poleg naprav za gašenje tudi javljalnike požara.

Boste kaznovani, če ponoči ne boste ugasnili luči?

18. 01. 2025 07.00

Na ministrstvu za okolje so pripravili novo uredbo o omejevanju svetlobnega onesnaževanja okolja, ki predvideva strožje omejitve glede osvetljevanja okolice in stavb. Te se nanašajo tudi na stanovanjske stavbe, kot je na primer dekorativno osvetljevanje fasad ter novoletna dekoracija. Vse občine bi morale ob tem obvezno poročati o svetlobni energiji in porabljeni električni energiji, uvedle bi se nove omejitve glede svetlosti objektov za oglaševanje, strožje pa so opredeljene tudi omejitve na naravovarstvenih območjih. Za kršitelje so predvidene globe.

Dolgovi poplačani, priljubljena planinska koča v roke občini Postojna

07. 01. 2025 08.38

Planinsko društvo Postojna je bilo zaradi dolgov, ki so nastali pri obnovi koče na Nanosu, prisiljeno v prodajo planinske koče Mladika na Pečni rebri. Ker gre za priljubljeno izletniško točko in kočo, ki so jo občani v preteklosti zgradili prostovoljno, je prodaja dvignila veliko prahu – vsi so si želeli, da bi koča ostala v javni lasti. Zdaj pa je zgodba dobila srečen konec – nova lastnica je namreč postala Občina Postojna.

Zastavo EU nadomestili s palestinsko

19. 11. 2024 13.42

Vlada Janeza Janše je na poslopju vladne palače leta 2021 izobesila izraelsko zastavo in požela vrsto kritik zaradi izrazitega postavljanja na eno stran v Bližnjevzhodnem konfliktu. Leto dni kasneje so na številnih javnih oz. državnih stavbah zaplapolale ukrajinske zastave. Nasprotoval ni nihče. Palestinska zastava na Pedagoškem inštitutu pa znova v javni prostor vnaša razpravo o primernosti tovrstnega početja. Zakaj so se na inštitutu, ki je nacionalna ustanova, odločili za to potezo ter zakaj je zastava Palestine zamenjala evropsko?

Odkrili laboratorij za izdelavo sintetičnih drog, ki je zalagal evropski trg

10. 10. 2024 15.24

Tona mamil, 38.000 litrov kemikalij, trije avtomobili in dva tovornjaka. Vse to so zasegli latvijski policisti, ki so ob pomoči Europola razkrinkali laboratorij za pridelovanje sintetičnih drog. Z njimi so zalagali trg po vsej Evropski uniji.

Padel v odprt jašek in od mesta dobil 22.000 evrov odškodnine

28. 09. 2024 13.32

Zaradi močnega deževja in naraščanja hudournikov so v Dubrovniku nedavno dvignili del jaškov, da bi voda, ki je poplavila ulice, hitreje odtekala. Pri tem pa je deček padel v enega od jaškov in se pri tem lažje poškodoval. Primerov, ko se meščani zaradi slabo vzdrževanih javnih površin ali odprtih jaškov poškodujejo, je vse več, pripovedujejo tudi odvetniki, ki zastopajo vse več strank s tovrstnimi primeri, eden takšnih je bil tudi moški, ki je zaradi padca v odprt jašek dobil odškodnino v višini 22.000 evrov.

Črne gradnje bodo padale, največ na Obali, v Ljubljani in Celju

21. 08. 2024 14.59

Gradbena inšpekcija letos načrtuje več odstranitev nelegalnih objektov kot v preteklih letih, skupno od 30 do 40, največ na Obali, v Ljubljani in Celju. Za to ima namreč v proračunu na voljo nekaj več sredstev, 500.000 evrov, je povedala direktorica gradbene inšpekcije Andreja Troha. Lani je inšpekcija izvršila eno odstranitev nelegalnega objekta, zavezanci sami pa 255. Legalizacij objektov je bilo 175.

S seznama za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti odstranili 85 objektov

01. 08. 2024 18.40

Vladna služba za obnovo po poplavah in plazovih ima za vseh 343 objektov, ki so se znašli na seznamu za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti, zaključene strokovne podlage za nadaljnje aktivnosti, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. S seznama so umaknili 85 objektov, nanj pa bodo naknadno uvrstili dodatne objekte.

Debela toča prerešetala strehe hiš, gasilci še vedno na delu

14. 07. 2024 08.52

Poškodovane strehe na stanovanjskih in gospodarskih objektih, podrta drevesa, meteorna voda, ki je zalivala objekte. Sobotna neurja so na severovzhodu države povzročila nemalo težav in škode. Skupaj so gasilci posredovali na več kot 500 intervencijah, največ so jih našteli v Slovenski Bistrici in Slovenskih Konjicah. Dela pa še zdaleč niso zaključena, sanacija po neurju se namreč nadaljuje tudi danes.

Gradbena inšpekcija lani porušila le eno črno gradnjo

17. 05. 2024 06.40

Gradbena inšpekcija je od leta 2013 do danes porušila 56 črnih gradenj – v letu 2022 in 2023 šest nevarnih gradenj. Lani je padla samo ena. Zakaj gradbeni inšpektorji ne uspejo porušiti več črnih gradenj? "Ljudje se vedno lahko na odločitev inšpektorja pritožijo," pravi Andreja Troha, direktorica Gradbene in geodetske inšpekcije. Prioriteta so nevarne gradnje. In zakaj še vedno stojijo nelegalne luksuzne vile, ki bodejo v oči že več let? Na seznamu je nekaj manj kot 3000 kršitev, del seznama pa predstavljajo gradnje, ki čakajo na rušitev.

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

V domovih z legionelo zagotavljajo, da se stanovalci počutijo dobro

13. 03. 2024 16.08

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac se je seznanil s stanjem v ljubljanskih socialnovarstvenih zavodih, v katerih so potrdili okužbo z legionelo. Minister ugotavlja, da so vodstva zavodov nemudoma ukrepala v skladu s protokoli, iz domov pa poročajo, da se stanovalci dobro počutijo in da njihovo zdravstveno stanje ni zaskrbljujoče.

Pogovori tudi v Celju: na seznamu za preselitev devet objektov

23. 02. 2024 11.44

Sodelavci službe vlade za obnovo po lanskih poplavah in plazovih na čelu z vodjo službe Boštjanom Šeficem so individualne pogovore z lastniki objektov, predvidenimi za morebitno odstranitev, opravili tudi v Celju. V celjski mestni občini je za preselitev na seznamu vladne službe predvidenih devet objektov, največ z območja Medloga in Zagrada.

Ostri odzivi iz regije: napad ameriške vojske strateška napaka ZDA

03. 02. 2024 00.04

Napad ameriške vojske na cilje v Siriji in Iraku je strateška napaka ZDA, pravijo v Teheranu. Ameriška letala so namreč raketirala položaje iranske revolucionarne garde in proiranskih milic v Siriji in Iraku. Kot so sporočili iz ameriškega glavnega poveljstva, so zadeli 85 ciljev v obeh državah. Tako iz Iraka kot Sirije poročajo o mrtvih in ranjenih na več lokacijah. Ameriški napadi so bili odgovor na napad na ameriško vojaško bazo v Jordaniji blizu meje s Sirijo, v katerem so prejšnji teden umrli trije ameriški vojaki.

Novi železniška in avtobusna postaja: nov nadhod, bulvar, prometni režim ...

11. 10. 2023 10.07

Prestolnica bo naposled le dobila nov sodoben potniški center, ki bo prinesel prenovljeno železniško postajo in povsem novo avtobusno postajo, ta bo zrasla na Vilharjevi cesti. Tako si lahko obetamo prenovo železniške infrastrukture, nov nadhod in prenovo obstoječega podhoda. Na Dunajski cesti bodo zamenjali železniški nadvoz, enako bodo naredili na Šmartinski cesti, ob Masarykovi pa bodo vzpostavili dodatni avtobusni terminal. Na območju obljubljajo raj za kolesarje in pešce, Masarykovo cesto in Trg OF pa bodo spremenili v bulvar. Brez sprememb prometnega režima ne bo šlo, veliko potrpljenja pa bodo zaradi obsežnosti del potrebovali vsi obiskovalci in prebivalci Ljubljane.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?

24. 08. 2023 17.03

Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

Odprli most čez reko Mežo na Prevaljah

16. 08. 2023 15.35

Most čez reko Mežo na Prevaljah je tudi uradno odprt. V Zgornji Savinjski dolini se medtem nadaljuje odpravljanje posledic ujme, predvsem čiščenje lokalnih cest in odvažanje zbranih odpadkov v preteklih dneh. V Občini Luče upajo, da se bo pričela gradnja dela uničene glavne ceste proti Ljubnemu ob Savinji, zvečer je predviden tudi sestanek s prebivalci, ki so jim poplave poškodovale domove. Sicer pa lahko Slovenija prvih 100 milijonov evrov iz solidarnostnega sklada EU pričakuje do konca oktobra.

Nad občinami se dvigujejo gore odpadkov. Kaj z njimi?

10. 08. 2023 10.46

V obljubljanskih občinah Medvode, Mengeš in Polhov Gradec po ujmah prehajajo v fazo sanacije. Večinoma so zagotovili dostopnost do posameznih zaselkov, trudijo se z vzpostavitvijo prevoznosti cest. Iščejo tudi nadomestne nastanitve za prebivalce, največjo težavo trenutno predstavlja odvoz nakopičenih odpadkov, poudarjajo župani. Gore odpadkov medtem rastejo tudi v drugih občinah, težavo pa je zdaj naslovil tudi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Občani naj ogromno količino odpadkov odlagajo le na za ta namen posebej določenih mestih, nato pa jih je treba čim prej odpeljati v zbirne centre, da ne bi prišlo do onesnaženja okolja.

Do nadomestnih gradenj je še dolga pot, najprej register praznih stanovanj

08. 08. 2023 12.27

Predstavniki občin so se po ujmah sestali z državnim vrhom. Vlada je z novim posegom v zakon o odpravi posledic naravnih nesreč sklenila, da bo s predplačilom iz državnega proračuna pokrila 40 odstotkov stroškov sanacij, ne le 20. Glede nadomestnih gradenj za ljudi, ki so v povodnji ostali brez strehe nad glavo, so opozorili, da kljub pospešenim postopkom tega prej kot v letu ali dveh ne bo mogoče izvesti. Gradili namreč ne bodo na zemljiščih, ki so dokazano nevarna, treba bo spremeniti občinske prostorske načrte. V vmesnem obdobju pa je premier Robert Golob napovedal centralni register praznih stanovanj, ki jih bodo ponudili ljudem.

Številni ostajajo odrezani od sveta, brez pitne vode, omrežja in elektrike

05. 08. 2023 06.06

Nevarnost vodne ujme še ni minila. Okoli 900 prebivalcev Koroške Bele pri Jesenicah so zaradi premikov na plazu tekom noči evakuirali, sirene so zaradi narasle Meže sprožili na Prevaljah. Brez elektrike sicer ostaja več tisoč prebivalcev na Koroškem, v Zgornji Savinjski dolini in v Poljanski dolini, kjer so nekateri zaselki še vedno odrezani od sveta. Vojski se je popoldne s helikopterjem in prvimi paketi pomoči uspelo prebiti do Črna na Koroškem. Številni zemeljski plazovi pa so se sprožili tudi v občini Medvode, do kraja Osolnik se preko velike materialne gmote ni uspelo prebiti niti vojski.

V Celju evakuirali več kot 4000 ljudi, v Laškem takšnega pretoka ne pomnijo

04. 08. 2023 08.28

Iz Koroške in Savinjske prihajajo katastrofalni posnetki razmer. Voda odnaša hiše, ceste, mostove, ulice, poplavni val pa se še širi. Na določenih območjih so še vedno ujeti prebivalci, saj se reševalne službe ne morejo prebiti do odrezanih krajev. V Celju so evakuirali več kot 4000 prebivalcev. Iz Laškega poročajo o pretoku vode, kakršnega ne pomnijo. Civilna zaščita poziva, da se ob zvoku siren umaknite na varno, nikar ne rešujte predmetov, ampak v prvi vrsti poskrbite za svoje življenje in življenje svojih bližnjih. Razmere so izredne in ponekod kaotične tudi na Koroškem.

Hrvaške plaže ostajajo javne, hotelskih in ograjenih plaž ne bo več

17. 07. 2023 14.41

Na Hrvaškem so po 20 letih sprejeli nov zakon o morskem javnem dobru in morskih pristaniščih. Zakon prepoveduje ograjevanje plaž, zaračunavanje za vstop ali prepoved dostopa. Nova je delitev morskih plaž, v kateri ni več hotelskih plaž, koncesije za uporabo morskega javnega dobra pa bo država podeljevala za največ pet let namesto dosedanjih 99.

Na Koroškem in v Pomurju ogromna škoda: uničeni objekti, poljščine in gozdovi

13. 07. 2023 15.15

Neurje z orkanskim vetrom je davi prizadelo celotno Koroško. Veliko dreves se je podrlo na ceste, električne vode, tudi na objekte in avtomobile. Po dosedanjih podatkih slovenjgraškega regijskega centra za obveščanje v ujmi ni bil nobeden poškodovan. Že zgodaj zjutraj pa je del Pomurja zajelo neurje z močnim vetrom in točo, veter je odkrival strehe in podiral drevesa, zaprtih je bilo več cest. Posledice jutranjega neurja v Pomurju sta si ogledala državni sekretar na obrambnem ministrstvu Rudi Medved in poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan.

Stekli postopki za izdajo gradbenega dovoljenja za Emoniko

12. 07. 2023 16.19

Stekli so postopki za podelitev gradbenega dovoljenja za projekt Emonika, komercialni del urejanja območja železniške postaje v Ljubljani. Družba Mendota invest v lasti madžarske bančne skupine OTP je zahtevo vložila maja lani, ministrstvo za naravne vire in prostor je zdaj zagnalo integralni postopek za izdajo dovoljenja.

Vlada potrdila predlog o povrnitvi 1,7 milijona evrov že izplačanih covidnih glob

04. 05. 2023 12.26

Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan in minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han sta predstavila odločitve, sprejete na seji vlade. Švarc Pipanova je sporočila, da je vlada potrdila besedilo zakona o povrnitvi plačanih glob, stroškov prekrškovnih postopkov in postopkov prisilne izterjave v zvezi s tistimi postopki, ki so bili v času epidemije uvedeni na temelju nezakonitih ali neustavnih pravnih podlag. Zakon v obravnavo pošilja po rednem postopku. Han pa je govoril o financiranju in sofinanciranju športnih investicij ter o Bloudkovih priznanjih.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?

18. 11. 2022 18.01

V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

Kateri župan sofinancira ogrevanje in kdo se bo odpovedal lučkam?

15. 11. 2022 06.00

Pred dnevi je vlada izplačala energetske vavčerje za najbolj ranljive – prejemnike socialne pomoči in varstvenega dodatka. Kaj pa občine? Bodo župani svojim občanom zaradi energetske draginje dodatno pomagali? Kako bodo varčevale z energijo, bomo to občutili tudi na novoletnih lučkah? To smo preverili pri mestnih občinah in dveh občinah Trbovlje in Jesenice, kjer je cena ogrevanja poskočila.

Kako zelo nas ogroža sevanje, če Putin z jedrskim orožjem napade Ukrajino?

13. 10. 2022 12.01

Po zaostrovanju odnosov med Rusijo in Ukrajino ter posrednih grožnjah ruskega predsednika Putina z morebitno uporabo jedrskega orožja smo preverili, kako se na morebitne posledice pripravlja Uprava za zaščito in reševanje. Kot so dejali, jedrska nesreča ali uporaba jedrskega orožja v vojni v tujini, zunaj tisočkilometrskega območja, težko huje prizadene Slovenijo. Zato mirijo, da uporaba posebnih zaščitnih sredstev in zaklanjanje ne bi bilo potrebno.

Janković večjih težav pri energetski oskrbi javnih objektov ne pričakuje

11. 10. 2022 13.15

Ljubljanski župan Zoran Janković jeseni in pozimi ne pričakuje večjih težav pri energetski oskrbi javnih objektov v prestolnici. K temu bo po njegovem mnenju prispevala tudi napovedana evropska rešitev za omejitev cen plina in posredno elektrike. Na mestni občini se pripravljajo tudi na običajno decembrsko dogajanje.