javni naročili

Golob odločno zavrača namigovanja. Pirnat ga poziva k odstopu

14. 04. 2025 07.55

Na podlagi sporočil in dokumentacije glede brezplačnega dopusta za domnevno kadrovanje, ki smo jih v rubriki 24ur Fokus pokazali Robertu Šumiju, predsedniku Komisije za preprečevanju korupcije, so zoper predsednika vlade Roberta Goloba konec minulega tedna uvedli preiskavo, tako imenovani predhodni preizkus. Golob namigovanja odločno zanika. Od resorne ministrice bo zahteval, da v primeru ugotovljenih nepravilnosti pri poslovanju v Splošni bolnišnici Celje ustrezno ukrepa. V celjski bolnišnici zatrjujejo, da niso plačali nobenih storitev za predsednika sveta zavoda Tomaža Subotiča.

Poslovna stavba Darsa: z aneksi z 20 na 25 milijonov

21. 10. 2024 07.00

Konec letošnjega leta se bodo zaposleni in uprava Darsa začeli seliti v novo poslovno stavbo na Griču, tik ob ljubljanski obvoznici. Sprva načrtovana skoraj 20-milijonska investicija največje državne družbe se je krepko zavlekla, za dobri dve leti, in močno podražila, za skoraj tretjino, na slabih 25 milijonov evrov. Ta cena sicer še ni dokončna, saj je po prvem v pripravi že drugi aneks. Zaradi bratske naveze – vodja gradnje je namreč Brane Ribič, brat člana uprave Andreja Ribiča – je prišlo do napetosti med nadzornim svetom in upravo. Nadzorniki so zahtevali, da se mora Ribič iz vseh postopkov izločiti.

Ruskega diplomata izgnali zaradi velikega povečanja propagandnih aktivnosti

21. 03. 2024 12.33

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je sporočilo, da so ruskega diplomata označili za nezaželeno osebo. Diplomat mora v roku enega tedna zapustiti Slovenijo. Rusko zunanje ministrstvo je že napovedalo odgovor. Na ruskem veleposlaništvu pravijo, da Slovenija ni podala razloga za diplomatov izgon. Po besedah državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade za mednarodne zadeve in nacionalno varnost Vojka Volka je Slovenija ruskega diplomata izgnala zaradi velikega povečanja ruskih propagandnih aktivnosti.

Arsenovič z Golobom o razvojnem zaostanku: 'Mi se razvijamo, a počasneje'

19. 03. 2024 15.40

Predsednik vlade Robert Golob in mariborski župan Saša Arsenovič sta se po več prestavitvah sestanka srečala v Ljubljani. Po županovih besedah sta ugotovila, da razvojnega zaostanka Podravja in drugih regij ni mogoče rešiti le z ustreznejšim financiranjem lokalnih skupnosti, "ampak da bo treba narediti dosti večje in širše premike".

SD prodaja vilo na Levstikovi, iz hiše meče svoj strankarski inštitut

25. 02. 2024 18.44

Skoraj 500 kvadratnih metrov velika vila, dolgoletni sedež stranke SD na Levstikovi v središču Ljubljane, je naprodaj. To so potrdili tudi socialni demokrati, ki želijo, kot pravijo, s kupnino krpati globoko luknjo, ki je zazevala v njihovi blagajni. S tem pa SD, ki se je nedavno preselila v nove, najemniške prostore, iz hiše meče svoj lastni nedavno ustavljeni strankarski Inštitut 1. maj. Po očitkih, da je inštitut, ko je za prostore mesečno plačeval več kot 13 tisoč evrov visoko najemnino, v resnici prikrito financiral stranko, naj bi SD vse doslej plačane najemnine celo vrnila.

Ukrajinsko nebo bo varovala nova pošiljka slovenskih dronov

22. 02. 2024 20.37

Po naših neuradnih informacijah je v Ukrajino, ki se že dve leti sooča s rusko agresijo, odpotovala nova pošiljka bezpilotnih letalnikov, ki jih je izdelalo podjetje iz Ajdovščine. Tokrat gre za več kot 10 tako starih kot tudi novih modelov brezpilotnih letalnih sistemov Belin, ki imajo celo možnost vertikalnega vzletanja – eVTOL. Oboji so nadgrajeni z opremo za motenje signala, Ukrajinci pa naj bi bili z njimi zelo zadovoljni. Po naših informacijah je Slovenska vojska sicer ohranila še dovolj dronov za lastno uporabo, načrtovali pa naj bi še dodatne nabave tovrstnih brezpilotnih letalnikov.

Nezakonit razpis: Kakšno vlogo je imel pri projektu prijatelj ministrice?

15. 02. 2024 20.03

Državna revizijska komisija je že drugič razveljavila izbiro izvajalca za projekt Notar na daljavo, ker naj bi pri izbiri podjetja, ki naj bi razvilo informacijski sistem za ta projekt, ministrstvo očitno dalo prednost točno določenemu ponudniku - konzorciju s podjetjem ŽEJN na čelu, kar je po mnenju revizorjev eklatantna kršitev zakonodaje. Kakšna je bila pri tem vloga ministričinega prijatelja in nekdanjega strankarskega kolega Andreja Omerzela, ki ima z ministrstvom sklenjeno svetovalno pogodbo? Bodo zaradi tega odgovorne na ministrstvu ovadili?

13 tisoč računalnikov ždi v skladišču. Najem plačujejo davkoplačevalci

21. 01. 2024 20.07

Po tem, ko smo končno izvedeli, kje je 13.000 računalnikov, ki jih je naročilo ministrstvo za digitalno preobrazbo ministrice Emilije Stojmenove Duh, pa še vedno ne vemo, komu je 6,5 milijona evrov vreden nakup sploh namenjen. Ministrstvo še vedno išče načine, komu in kako bodo računalniki razdeljeni, tem pa medtem teče garancijska doba. Najem skladišča, v katerem čakajo računalniki, pa davkoplačevalce mesečno stane skoraj 2500 evrov.

Državni sekretar z dodatnimi pojasnili o šestmilijonskem nakupu računalnikov

02. 11. 2023 12.07

Prejšnji mesec je v javnost prišla informacija o šestmilijonskem nakupu računalnikov, za katere ni bilo jasno, kdo jih bo sploh prejel. Na ministrstvu so pojasnili, da bodo prenosni računalniki namenjeni tako socialno ogroženim oziroma ranljivim skupinam kot tudi šolam in vrtcem ter prizadetim v poplavah. Ker je okoli tega, koliko računalnikov bo šlo kam, še vedno veliko vprašanj, je stvari skušal dodatno pojasniti državni sekretar Miroslav Kranjc.

Klub slovenskih podjetnikov z zavezo k poslovanju brez podkupovanja

05. 09. 2023 14.10

Komisija za preprečevanje korupcije in Klub slovenskih podjetnikov sta zagnala skupne aktivnosti na področju preprečevanja korupcije v poslovanju zasebnega sektorja z državo. Rezultat tega je pristop SBC in njegovih članov k javni zavezi k poštenemu poslovanju z državo s poudarkom na ničelni toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev.

Ministrstvo upa, da bo novela zakona o delovnih razmerjih septembra na vladi

03. 08. 2023 14.13

Osnutek novele zakona o delovnih razmerjih prinaša napredne rešitve za delavce, pravijo na ministrstvu za delo. A v javno obravnavo je šel neusklajen, tudi zato so delodajalci izstopili iz ESS-ja, zdaj pa so se v medresorskem usklajevanju pojavili novi predlogi, ki zahtevajo dogovor. Ministrstvo za delo kljub temu upa, da bo novela na vladi septembra.

Župan Polzele bi pozidal zeleni pas, krajani besni: 'Ne bomo spali sredi Stožic'

22. 07. 2023 17.30

Prebivalce Polzele razburja načrtovana pozidava zelenega pasu na Bregu pri Polzeli, ki jo predvideva predlagani prostorski načrt. Ta bi zasebnemu investitorju v sodelovanju z občino omogočil gradnjo pokritih športnih in gostinskih objektov, trgovskih stavb in stavb za storitvene dejavnosti, čemur tisti, ki živijo najbližje, nasprotujejo, češ da gre za grob poseg v naravo. "Nismo kupili zemljišč, da bomo spali sredi Stožic," pravijo. Ker njihove pripombe niso bile uslišane in ker menijo, da so bili pri projektu zavedeni, so pred kratkim vložili pobudo za referendum. Župan vse očitke zavrača.

Italijanska družina na plaži postavila vrtni šotor, domačini ogorčeni

13. 07. 2023 11.30

Na plaži v bližini Mandurie v italijanski Apuliji si je družina iz Barija postavila bel šotor v velikosti približno 30 kvadratnih metrov. Po številnih pritožbah domačinov so posredovali redarji in policisti, ki so odredili odstranitev šotora in družini naložili denarno kazen.

Župan Dubrovnika napovedal vojno hrupu in kovčkom s kolesci

31. 05. 2023 09.46

Dubrovniški župan je razkril podrobnosti načrta, s katerim želi Dubrovnik zaščititi pred vplivi masovnega turizma. Najprej se bo lotil hrupa in kovčkov na kolesca. Turisti jih bodo morali nositi v rokah, kmalu pa jim bo na voljo plačljiva dostava, ki jim bo torbe pripeljala na naslov, kjer počitnikujejo, napoveduje.

Tolpe v brazilskih mestih že tretjo noč sejejo grozo

17. 03. 2023 06.33

Več mest v severovzhodni Braziliji trpi zaradi nemirov, ki jih povzročajo roparske kriminalne združbe. Člani tolp namreč že tretjo noč zažigajo avtobuse in izvajajo oborožene napade na stavbe v mestnih območjih v zvezni državi Rio Grande do Norte.

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'

13. 03. 2023 06.00

Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

'Včasih je bil glavni cilj finančna sanacija železnic, zdaj je zadovoljstvo potnikov'

04. 02. 2023 09.33

Slovenske železnice so v lanskem letu ustvarile 620 milijonov evrov prihodkov, EBITDA bo prvič okoli 100 milijonov, dobiček iz poslovanja pa dobrih 40 milijonov, kar je rekorden rezultat v zgodovini podjetja. Naredili smo ogromno, pravi direktor Dušan Mes, ki se na položaju drži že enajsto leto, a se hkrati zaveda, da "pol leta spanja pomeni, da si lahko spet tam, kjer si bil." Njihova ključna cilja za prihodnost sta boljša uporabniška izkušnja v potniškem prometu in povečan obseg tovornega prometa izven Slovenije. Leta 2024 bodo Slovenske železnice tudi 100-odstotni lastnik podjetja Nomago.

Košarica v Sloveniji najcenejša, z novim letom uvajajo novost

23. 12. 2022 09.30

Kaj je pokazal osmi popis košarice osnovnih živil v Sloveniji in tretji v tujini? Košarica osnovnih živil se je znova pocenila, prav tako pa je v primerjavi z Avstrijo, Italijo in Hrvaško tudi najcenejša. Kmetijska ministrica Irena Šinko verjame, da bi bile cene, če popisov ne bi izvajali, višje. Zato bodo s temi nadaljevali tudi v novem letu, ko pa bodo uvedli tudi novost – spremljanje cen ponudnikov, ki izdelke tržijo prek spleta. Ministrica pa je povedala, da so med popisi zaznali tudi več kršitev trgovcev, ki so želeli akcijske cene prikazati kot osnovne.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča

12. 11. 2022 13.43

Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

Bo več deset tisoč Hrvatov ostalo brez plina?

31. 08. 2022 10.17

Približno 50.000 gospodinjstvom po vsej Hrvaški dobavitelji plina odpovedujejo ali pa dražijo storitve. Odjemalce pošiljajo k javni mestni plinarni Zagreb, ki pa novih uporabnikov ne more več sprejeti. Da rešitve še ni, je na redni novinarski konferenci potrdil tudi zagrebški župan. Visoke cene bodo udarile tudi po standardu bivanja. Študenti tako na primer ne bodo mogli več sami izbirati temperature ogrevanja, ker bo omejena na 22 ali 23 stopinj Celzija.

Evropa varčuje: zatemnitev izložb, ugašanje luči, temni spomeniki in subvencije

18. 08. 2022 13.32

Države članice EU so se zavezale, da bodo do marca porabo plina zmanjšale za 15 odstotkov. Uredba članicam omogoča, da ukrepe, kako bodo uresničile ta cilj, določijo same. Zagotovo bodo izbrale različne pristope, saj deleži po EU niso enaki. Med predlogi članic so tudi zapiranje vrat v trgovinah, zatemnitev izložb v nočnem času, izolacija domov in priročnik z nasveti za varčevanje z energijo.

KPK NIJZ-ju predlagala, naj uveljavi ničnost pogodb ali sklene sporazum o skrajšanju

07. 12. 2021 10.45

DKOM je odločil, da je bil izbrani postopek NIJZ za javno naročilo za klicne centre nezakonit. NIJZ je namreč dvomilijonski posel oddal neznanemu podjetju City Connect. KPK je zdaj NIJZ-ju predlagala, naj sproži postopke uveljavljanja ničnosti pogodb ali z izvajalcema sklene sporazum o njunem skrajšanju ter na ta način vzpostavi zakonito stanje. Ministrstvu za javno upravo je medtem podala priporočila za spremembe zakonodaje o javnem naročanju.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Oglaševanje Slovenske vojske, vredno 1,2 milijona evrov, je poslovna skrivnost

23. 07. 2021 06.00

4,8 milijona evrov so vlada in ministrstva lani in letos porabili za oglaševanje. Oglaševali so cepljenje proti covidu-19, aplikacijo Ostani zdrav, gozdni bonton, zdravo prehranjevanje, Slovensko vojsko in medgeneracijsko sodelovanje. Večino projektov oglašujejo tudi v medijih, ki imajo zanemarljiv doseg gledalcev oziroma bralcev. Še več, v primeru Slovenske vojske ne želijo razkriti, kje projekt oglašujejo, in se skrivajo za poslovno skrivnostjo. Preverili smo, katere projekte so oglaševali in kje ter na osnovi katerih kriterijev so izbirali medije. Kam torej odteka oglaševalski denar?

Smetarska hobotnica, katere del je tudi kralj banan

16. 06. 2021 06.00

Številni požari na deponijah, izlivi v vode in nazadnje tudi nelegalno odlaganje komunalnega blata v gozd pri Hočah. Kako je sploh možno, da blato iz čistilne naprave pride v neokrnjeno naravo, se zdaj sprašujejo kriminalisti, mreža izvajalcev in podizvajalcev pa je pokazala na resno sistemsko napako v Sloveniji – podjetja s samo nekaj zaposlenimi dobijo milijonske razpise in nato kot podizvajalce najamejo druge, ti pa pogosto nove podizvajalce, s čimer se možnost napak izjemno poveča.

Britanski premier se je tretjič poročil

30. 05. 2021 07.00

Britanski premier Boris Johnson in Carrie Symonds sta si obljubila večno zvestobo. Poročila sta se na majhnem zasebnem obredu, dogodek pa sta skrbno skrila pred javnostjo. To je sicer za Johnsona že tretji zakon.

Najdaljša jeklena viseča brv pri nas dokončana sameva

23. 05. 2021 16.12

Potem ko so nad Sočo pri Solkanu uspešno "spletli" kar 120 metrov dolgo jekleno visečo brv za kolesarje in pešce, so se težave pojavile pri gradnji dostopne poti, ki bi jo povezala z obstoječo kolesarsko stezo. Izkazalo se je, da je teren zelo nestabilen, zato so morali pot zarisati na novo, vse skupaj pa bo projekt precej podražilo ter zamaknilo njegov zaključek. Pred koncem avgusta zagotovo še ne bomo mogli uživati v razgledu z brvi.

WHO opozarja, da v Evropi še ni čas za sproščanje ukrepov

28. 01. 2021 10.53

Urad WHO opozoril, da je še prezgodaj za sproščanje ukrepov v Evropi, čeprav je v več državah upadlo število okužb. Poljska bo kljub temu delno sprostila nekatere ukrepe, Madžarska je omejitvene ukrepe podaljšala, Norveška pa je sporočila, da bo v prizadevanjih zajeziti širjenje novih, bolj nalezljivih različic novega koronavirusa, zaprla meje za skoraj vse, ki nimajo bivališča na Norveškem. V ZDA je do torka v januarju zaradi covida-19 umrlo že 79.500 ljudi, kar je največ doslej v mesecu dni.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji

21. 12. 2020 06.06

Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.