javni domovi

Opozicija: Javnim uslužbencem se godi krivica, koalicija: To je manipulacija

03. 04. 2025 18.49

V politični areni se nadaljuje konflikt o učinkih novega plačnega sistema. Krščanski demokrati koaliciji očitajo, da se javnim uslužbencem, od katerih so odvisna tudi naša življenja, godi krivica. Tisti, ki na ministrstvih prekladajo papirje, pa prejemajo dodatke za povečan obseg dela. "Nerazumevanje, neznanje in namerna manipulacija," odgovarjajo v koaliciji. Trdijo tudi, da lahko tako kot državni organi tudi javni zavodi, denimo domovi za starejše občane, svoje zaposlene za povečan obseg dela še vedno nagradijo.

Zdravstvenemu domu Tolmin grozi kolaps nujne medicinske pomoči

13. 03. 2025 17.14

Zdravstvena inšpekcija je šestim od 14 zunanjih zdravnikov, ki prek statusa samostojnega podjetnika opravljajo dežurstva v nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma (ZD) Tolmin, vročila opozorila pred prepovedjo opravljanja dejavnosti. Direktor ZD Primož Uršič opozarja, da od 20. marca ne bodo zmogli zagotavljati neprekinjene nujne pomoči.

Strošek za mobilno telefonijo v javnem sektorju narasel za 800 odstotkov

03. 03. 2025 17.39

Kako je mogoče, da je strošek nabave novih mobilnih telefonov in zakupa prenosa poslovnih podatkov za zaposlene v javnem sektorju v zgolj šestih letih narasel za skoraj 800 odstotkov? Pred kratkim je Ministrstvo za javno upravo, ki aparate in podatkovne storitve zakupuje za skoraj 300 državnih inštitucij, podpisalo skoraj 24-milijonsko pogodbo z državnim Telekomom.

V Elegans hotelu Brdo se borijo s stenicami

18. 02. 2025 09.28

V štirizvezdičnem Elegans Hotelu Brdo, kjer redno gostijo protokolarne goste in športnike, se že več tednov borijo z nadležnimi stenicami. Postopek sanacije za njihovo odpravo je prevzela območna enota Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Gostov o tem sprva niso obvestili, so pa – ko je bil obseg potrjen – javnost informirali prek spleta. Zaprli so 12 od 122 sob, iz treh bodo odstranili in uničili vso tekstilno in pohištveno opremo. V hotelu zdaj dnevno preverjajo vse ostale sobe v uporabi, da preprečijo podobne težave.

Mesečna subvencija za bivanje pri zasebnikih po novem skoraj 100 evrov na študenta

14. 02. 2025 16.46

Ministrstvo za visoko šolstvo, znanosti in inovacije je objavilo javni razpis za izbiro zasebnih študentskih domov za prihodnje študijsko leto 2025/2026. Za subvencioniranje bivanja študentov je namenjenih 1,77 milijona evrov, kar zadostuje za 1500 ležišč. Mesečna subvencija za bivanje pri zasebnikih bo trikrat višja, in sicer 98,76 evra.

Nepremičninski davek: med predlogi tudi obdavčitev celotnega premoženja

27. 01. 2025 07.24

Če želimo razbremeniti plače, moramo najti drugi vir prihodkov, je premier Robert Golob v državnem zboru pojasnil izhodišča za obdavčitev premoženja, ki jih je vlada potrdila konec decembra. Javna obravnava izhodišč se je pred kratkim iztekla, prejeli so 521 pripomb. Iz razprave v medijih so zaznali tudi pripombe na visoke stopnje obremenitve, med predlogi pa je tudi razširitev predmeta obdavčitve na vse premoženje posameznika ali na prvo nepremičnino nad določeno vrednostjo ali kvadraturo. Na podlagi pripomb in predlogov bo strateški svet za davke pripravil osnutek zakona.

Jajca kupovali javni zavodi: 'Bila sem šokirana, ko sem gledala posnetke'

10. 01. 2025 20.14

Od rejca kokoši je v lanskem letu različna živila kupovalo okoli 300 javnih zavodov. Med drugim tudi šole, vrtci in domovi za starejše, torej najbolj občutljiv del prebivalstva. Kako je to mogoče? Večina trgovcev je namreč že pred leti iz prodaje umaknila jajca baterijske reje. Po podatkih uprave za varno hrano je sicer pri nas še 35 kmetij s takšno rejo oz. približno 14 odstotkov. V šolah in drugih javnih ustanovah so zaradi posnetkov ogorčeni.

Dolgovi poplačani, priljubljena planinska koča v roke občini Postojna

07. 01. 2025 08.38

Planinsko društvo Postojna je bilo zaradi dolgov, ki so nastali pri obnovi koče na Nanosu, prisiljeno v prodajo planinske koče Mladika na Pečni rebri. Ker gre za priljubljeno izletniško točko in kočo, ki so jo občani v preteklosti zgradili prostovoljno, je prodaja dvignila veliko prahu – vsi so si želeli, da bi koča ostala v javni lasti. Zdaj pa je zgodba dobila srečen konec – nova lastnica je namreč postala Občina Postojna.

V 30 minutah na štirih lokacijah ubil 12 oseb: v Podgorici zagorele sveče

02. 01. 2025 07.37

Črni gori je zavita v črnino. Začelo se je tridnevno žalovanje zaradi tragedije na novoletni dan. 45-letni moški je strelski napad pričel v gostinskem lokalu, nato pa je v 30 minutah na štirih lokacijah ubil 12 ljudi, med njimi tudi dva otroka, še štiri pa huje ranil. Črnogorski premier Milojko Spajić je za petek sklical izredno sejo sveta za nacionalno varnost, na kateri bodo razpravljali tudi o morebitni popolni prepovedi posedovanja orožja.

'Pacientom ne znamo povedati, kako jih bomo oskrbeli'

17. 12. 2024 11.39

"Smo tik pred zdajci stisnjeni v kot," je svojo stisko zaradi sprememb pri belih zalivkah na javni tribuni opisala zobozdravnica za študente. Zobozdravniki namreč opozarjajo, da trenutni modeli financiranja ZZZS ne pokrivajo dejanskih stroškov za izdelavo belih zalivk. Nedavna anketa zdravniške zbornice je pokazala, da zato skoraj 40 odstotkov koncesionarjev razmišlja o delni ali popolni odpovedi koncesij. To pa bi močno poslabšalo dostopnost do zobozdravnikov, še posebej v študentski populaciji.

Kako se bodo zviševale plače v javnem sektorju?

25. 09. 2024 15.40

Predlog novega plačnega zakona, o katerem so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja podpisali izjavo o usklajenosti, določa novo plačno lestvico. Razlika med plačnimi razredi bo namesto sedanjih štirih tri odstotke, predvideno razmerje med najvišjim in najnižjim plačnim razredom pa je ena proti sedem. Zvišanja plač bodo različna, uveljavila pa bi se postopoma od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.

Zadnji dan za prijavo na razpis za ponudnike študentske prehrane

04. 09. 2024 06.27

Izteka se javni razpis za izbiro ponudnikov subvencionirane študentske prehrane za leti 2025 in 2026, ki so ga na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti objavili v juliju. Na razpis se lahko tokrat prijavijo gostinci iz celotne Slovenije.

Hiša groze v Veliki Britaniji: 'Poslušala sem, kako posiljujejo mojega brata'

17. 08. 2024 07.00

Navzven idilična velika hiša na plaži, varno zatočišče za mlade in ranljive otroke. "Potem pa stopiš skozi vrata in si v peklu," pravi zdaj 52-letna Britanka Amanda, ena od šestih oseb, ki so novinarjem zaupali grozljive zgodbe svojega otroštva – zgodbe nasilja in spolnih zlorab, ki so jih utrpeli v mladinskem domu Sandyridge v mestu Kent.

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Izraelski naseljenci na Zahodnem bregu napadajo Palestince, ZN jih opozarja

16. 04. 2024 15.29

Urad Združenih narodov za človekove pravice (OHCHR) je izrazil resno zaskrbljenost zaradi stopnjevanja nasilja izraelskih naseljencev nad Palestinci na zasedenem Zahodnem bregu. Opozoril je, da v napadih naseljencev sodeluje tudi izraelska vojska ter slednjo pozval, naj nemudoma preneha podpirati napade naseljencev na Palestince.

V domovih z legionelo zagotavljajo, da se stanovalci počutijo dobro

13. 03. 2024 16.08

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac se je seznanil s stanjem v ljubljanskih socialnovarstvenih zavodih, v katerih so potrdili okužbo z legionelo. Minister ugotavlja, da so vodstva zavodov nemudoma ukrepala v skladu s protokoli, iz domov pa poročajo, da se stanovalci dobro počutijo in da njihovo zdravstveno stanje ni zaskrbljujoče.

Sedmi teden stavke: prerazporejanje zdravnikov v izmene in skupna dežurna mesta

26. 02. 2024 09.40

Vlada je pred 1. marcem, ko se bodo postopoma začeli uveljavljati umiki soglasij zdravnikov za nadurno delo, sprejela prve ukrepe za zaščito javnega zdravstvenega sistema. Na njihovi podlagi bodo lahko denimo direktorji javnih ustanov zdravnike razporedili v izmene, izvajalci nujne medicinske pomoči pa bodo lahko organizirali skupna dežurna mesta.

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov

24. 01. 2024 09.32

Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

Strašljivi valovi, orkanski veter in sneg zahtevali več žrtev

28. 11. 2023 07.55

Devetmetrski valovi, veter, ki je dosegal krepko prek sto kilometrov na uro, sneženje ... V Rusiji in Ukrajini še naprej odpravljajo posledice neurja, ki se je v soboto "skuhalo" v Jadranskem morju in zahtevalo več življenj. O novih smrtnih žrtvah poročajo tudi iz Moldavije, v Bolgariji so nizke temperature zahtevale življenje migranta. Neurje je bilo primerljivo z orkanom druge do tretje stopnje. Sneg povzroča preglavice tudi v Nemčiji.

Nadzor obratov javne prehrane glede zahtev zelenega javnega naročanja

19. 09. 2023 10.09

Pristojni inšpektorat je izvedel nadzor obratov javne prehrane glede upoštevanja zahtev zelenega javnega naročanja živil v letu 2023. Večina ustanov je seznanjena z zahtevami, a imajo težave predvsem glede doseganja deleža ekoloških živil. Kaj so še pokazali rezultati?

Koalicija razširila osnovo za obračun obveznega solidarnostnega prispevka

30. 08. 2023 22.12

Poslanci so si vzeli več kot devet ur za razpravo o vladnem interventnem zakonu po naravni ujmi. Večina ukrepov, kot so denimo moratoriji na kredite prizadetih prebivalcev, čakanje zaposlenih na delo ter zvišana izredna denarna socialna pomoč ima podporo tako stroke kot politike. Nekaj pomislekov oziroma opozoril pa je glede posebnega državnega S.O.S. sklada za pomoč po poplavah in glede obveznega solidarnostnega prispevka, ki bi ga nekateri črtali. Eden od koalicijskih amandmajev predvideva tudi široko obdavčitev; od najemnin do kapitalskih dobičkov, celo neobdavčenih nagrad za poslovno uspešnost.

Za neznance poprijeli za lopate, grablje, samokolnice, udarno kladivo

14. 08. 2023 07.12

Okoli tisoč prostovoljcev je na pomoč odhitelo v Mozirje, več kot 700 na Škofjeloško, samo iz Celja se jih je z avtobusi odpravilo 500. Na štajerski avtocesti je bil večkilometrski konvoj gasilskih vozil, v Kostelu so odpovedali občinsko prireditev in se odpravili v Črno na Koroškem, izjemen odziv pa je ganil tudi župana Braslovč. S prostovoljci podprte akcije pa so bile na dan solidarnosti tudi na poplavljenih delih Ljubljane. Prazne dlani so bile hitro zaposlene, v marljivih rokah so "pele" lopate, grablje, samokolnice, kotli, na Sneberskem nabrežju so prostovoljci prijeli tudi za udarno kladivo.

Ponedeljkove izjeme: za nekatere zaposlene bo odrejeno delo

10. 08. 2023 16.00

V ponedeljek bo, čeprav bo zaradi odpravljanja posledic katastrofalne ujme dela prost dan, veljalo nekaj izjem. Za zaposlene v kritični infrastrukturi, javnem zdravstvu, centrih za socialno delo in v veterini bo predvidoma odrejeno delo. Dovoljen bo mednarodni tovorni promet, odprte bodo zavarovalnice, vsi plačilni sistemi bodo delovali nemoteno.

Državni zbor sprejel Zakon o dolgotrajni oskrbi

17. 07. 2023 11.31

Državni zbor je sprejel nov Zakon o dolgotrajni oskrbi. Po pričakovanjih so za glasovali poslanci koalicijskih strank, poslanci SDS in NSi pa so bili proti. Tudi v razpravi so koalicijski poslanci vztrajali pri tem, da je predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi kakovosten in da končno sistemsko ureja področje, vključno s financiranjem. V opoziciji so medtem vztrajali, da je predlog strokovno sporen in zaradi določitve obveznega prispevka v višini enega odstotka celo škodljiv.

Priložnost najbolje izkoristili zasebniki koncesionarji

31. 03. 2023 17.28

Na ministrstvu za zdravje so predstavili preliminarne podatke glede plačevanja vseh zdravstvenih storitev po realizaciji na podlagi izhodnega covidnega zakona. Izvajalci so se usmerili v storitve, ki zagotavljajo presežek prihodkov nad odhodki, ukrep pa so najbolj izkoristili zasebniki s koncesijo, je povedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan. Čakalne dobe se še ne skrajšujejo.

V Kranju bodo zgradili nov dom za starostnike, a kdo bo v njem delal?

10. 03. 2023 06.00

Na dan, ko so v Kranju podpisali pismo o nameri gradnje 20-milijonskega novega doma za starejše na Zlatem polju, so iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije sporočili, da so domovi prisiljeni zavračati sprejem bolnikov, ki potrebujejo zahtevnejšo zdravstveno nego, saj zaradi neprimernih kadrovskih normativov nimajo dovolj zaposlenih. Je gradnja novih domov sploh smiselna, če ni kadra? "Glede na to, da občina v projekt vlaga svoja najboljša zazidljiva zemljišča in je plačala projektno dokumentacijo, pričakujemo, da bo ministrstvo do izgradnje doma, ki jo financira, poskrbelo za osebje in sistemsko rešilo te izzive," pravijo v Kranju.

Cena daljinskega ogrevanja v Mariboru nižja, kot se je sprva obetalo

16. 02. 2023 15.15

Potem ko je Energetika Maribor občutno podražila daljinsko ogrevanje, so iz Maribora zdaj sporočili, da dvig cen ob ukrepih vlade ne bo tako visok, kot se je sprva napovedovalo. Vlada je namreč z uredbo omejila variabilni del cene toplote za gospodinjstva na 98,70 evra za megavatno uro brez DDV. Mariborski župan Saša Arsenovič je dejal, da situacija sicer ni optimalna, a jih veseli, da dvig ne bo tolikšen, kot je bilo sprva predvideno.

'Mreža javnih zdravstvenih zavodov bi se lahko sesula že v času te vlade'

13. 02. 2023 15.34

V civilni iniciativi Glas ljudstva menijo, da ukrepi, ki jih sprejema vlada, koristijo zasebnikom, saj da jim sedanji sistem omogoča nekatere boljše pogoje delovanja kot javnim zasebnim zavodom. Slednje so predstavili na primeru Studia R, ki je v preteklem letu močno povečal obseg delovanja in iz javnih zdravstvenih zavodov zvabil šest zdravnikov. "Na področju koncesij trenutno vlada popoln divji zahod," je ponazoril predstavnik iniciative Jaša Jenull. Če ima vlada resničen namen obraniti javno zdravstveno mrežo pred popolnim razsutjem, mora problematiko koncesionarstva nasloviti nemudoma, še poudarjajo.

'Zdravniki so po odločbi ustavnega sodišča dolžni stavkati'

28. 01. 2023 19.44

So ustavni sodniki dali podlago, da se javno zdravstvo tako rekoč ustavi? V svoji zadnji odločbi so v obrazložitvi namreč zapisali, da zdravstveni delavci ne smejo delati več kot 48 ur na teden in da odstopanja od tega niso mogoča niti ob soglasju delavca. Ustavni sodniki ne poznajo teme, o kateri so odločali, opozarja zdravnik Igor Muževič, ki napoveduje, da bo sindikat, ki ga vodi, na podlagi odločbe ustavnega sodišča inšpektoratoma za delo in zdravje poslal prijave zoper vse zaposlovalce v slovenskem zdravstvu.

Pozabljeni poslovni odjemalci: 'Ogrevanje bazena bo za 60.000 evrov dražje'

26. 01. 2023 19.21

Po gospodinjstvih je cene daljinskega ogrevanja vlada zamejila še za vrtce, šole in zdravstvene domove, a se je medtem že odprla nova fronta – kaj bo z nekaterimi poslovnimi odjemalci? Stroški ogrevanja v eni izmed dražjih občin, Hrastniku, so zrasli za kar 60 tisoč evrov, župan pa pravi, da je poleg bazena ogrožen tudi obstoj prostovoljnega gasilskega društva in Rdečega križa, katerih ogrevanje bo višje za 4000 evrov.