javna raba slovenščine

Koraki do trenutka, ko je Apple 'spregovoril' slovensko

18. 09. 2024 07.52

Od ponedeljka zvečer je slovenščina na voljo na vseh Applovih napravah, ki podpirajo uporabniški vmesnik novega mobilnega operacijskega sistema iOS 18. Velik korak v dolgi sagi na poti do tega, da bi bila slovenščina navzoča tudi v novem tehnološkem jezikovnem okolju. Ključna za to je bila pred manj kot petimi meseci sprejeta novela zakona o javni rabi slovenščine, ki je naredila konec pogovorom in vpletene prisilila k delovanju. Apple je prvi gigant, ki je sledil novi zahtevi, kmalu pa naj bi ji sledili tudi drugi proizvajalci. A odnos do maternega jezika pri nas medtem znova razburja, predvsem v luči sprememb v šolstvu.

Slovenščina bo omogočena tudi v najsodobnejših elektronskih napravah

02. 04. 2024 17.33

DZ je z 72 glasovi za in nobenim proti sprejel novelo zakona o javni rabi slovenščine, s katero vlada zakon po 20 letih približuje digitalni dobi. Novela predvideva, da bo raba slovenščine omogočena tudi v najsodobnejših elektronskih napravah in storitvah, podjetjem pa daje na voljo prehodno obdobje, v katerem bi svoje produkte prilagodila jeziku.

Nov zakon širi varovanje slovenščine v digitalno okolje

22. 11. 2023 15.43

Vlada je enotno podprla novelo zakona o javni rabi slovenščine, s katerim se varovanje slovenščine širi v digitalno okolje. Zakon mora sprejeti še državni zbor, je sporočila ministrica za kulturo Asta Vrečko. Pri tem je navedla dva primera; operacijski sistem Windows, ki je bil poslovenjen že pred več kot 30 leti, na drugi strani pa Apple, ki vse do danes še ni poslovenil operacijskih sistemov in storitev, ne glede na to, da jih uporablja zelo veliko Slovencev.

Javna raba: 'Nikakor ni prav, da je slovenščina diskriminirana'

04. 07. 2023 20.00

Bodo operacijski sistemi tudi na Applovih telefonih kmalu v slovenskem jeziku? Bo Netflix ponujal sinhronizirane risanke in vsebine s slovenskimi podnapisi? Bo slovenski jezik obvezen tudi v digitalnem okolju? Na kulturnem ministrstvu že pripravljajo spremembe zakona o javni rabi slovenščine, a spremeniti se mora tudi evropska zakonodaja, poudarjajo. Prve spremembe so tudi na ravni Evropske unije že na vidiku. Evropska poslanka Irena Joveva ob tem opozarja, da nikakor ni prav, da je slovenščina kljub majhnosti našega trga diskriminirana.