javna prireditev

Odkrijte priložnosti za rast podjetja s SPIRIT Slovenija

24. 03. 2025 14.19

Izkoristite nabor brezplačnih podpornih storitev – od prvih korakov podjetniškega navdiha do utrditve na globalnih trgih.

Pijan divjal s kar 218 kilometri na uro

23. 12. 2024 12.39

Policisti so v nedeljo med poostrenim nadzorom prometa na dolenjski avtocesti pri Višnji gori ustavili voznika, ki je vozil kar 218 kilometrov na uro in opit. Preizkus z alkotestom je pokazal 0,47 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka. Nadaljnjo vožnjo so mu prepovedali, izdali plačilni nalog v znesku 2100 evrov in 25 kazenskih točk.

Na Hrvaškem po smrtonosnem napadu pozivi za večjo varnost v šolah

23. 12. 2024 13.09

Po petkovem napadu na eni od zagrebških osnovnih šol, v katerem je 19-letnik z nožem ubil sedemletnega otroka, še tri otroke in učiteljico pa ranil, šolski sindikati svoje člane in širšo javnost pozivajo k večernemu shodu za izboljšanje varnosti v šolah. Zdravstveno stanje ranjenih, med katerimi je tudi napadalec, je stabilno. O tragediji pri južnih sosedih pa je slovenski notranji minister Boštjan Poklukar poudaril, da je Slovenija varna država, a vseeno ni imuna na tovrstna kazniva dejanja.

Bo Bohinj sprejel podoben ukrep kot Bled? 'Več lesenih čolnov in manj plastike'

21. 06. 2024 11.47

Potem ko so na Blejskem jezeru prepovedali uporabo športnih rekvizitov na električni ali motorni pogon, se podoben ukrep obeta tudi na Bohinjskem jezeru. Bohinjski občinski svetniki so opravili prvo branje sprememb plovbnega režima, v katerem sicer omenjene prepovedi še ni, saj želijo preko poletja opraviti monitoring z droni.

Oktober 2023: 'Prejel sem klic, da se na Ljubljanski maraton pripravlja napad'

14. 04. 2024 17.23

Oktobra lani je poveljniku Gasilske zveze Ljubljana Tinetu Juvanu zazvonil telefon. Od mestne občine je le nekaj dni pred Ljubljanskim maratonom prejel informacijo, da naj bi se na dogodku zgodil napad. Več informacij niso imeli, a so se vseeno temeljito pripravili na morebitno grožnjo. O tem, kako stresna je bila situacija, kako točno so potekale priprave in ali so pretiravali, je povedal na konferenci ERAC. "Lahko je biti general po bitki. Še lažje je biti general, če bitke sploh ni bilo," je dejal med drugim.

Kako bi bili videti 'tihi' koncerti?

02. 04. 2024 17.47

Pretekli teden je marsikatero obrv dvignila uredba o glasnosti na javnih prireditvah, po kateri bi lahko inšpektorji ugasnili zvočnike, če bi iz njih donelo preglasno in po polnoči. Pa ne samo to, po predlogu uredbe bi lahko na istem kraju organizirali javne prireditve le enkrat v tednu dni. Uredbo je ministrstvo zaradi številnih pomislekov in različnih pogledov glede predlagane vsebine že umaknilo, a Aleksander Pozvek je vseeno preveril, kako bi bile videti po novem "tihe" veselice.

Tanja Bolte: Prireditve bi se morale že zdaj dogajati znotraj meritev hrupa

27. 03. 2024 06.00

Veliko prahu dviguje predlog vladne uredbe, s katero želi vlada po mestih in vaseh zaostriti pogoje za izvedbo koncertov, kulturnih, dobrodelnih in drugih množičnih prireditev. Bodo inšpektorji ugasnili zvočnike, če bo iz njih donelo po polnoči? Kdo bo meril hrup in emisije zvoka iz zvočnikov po 22. uri? In kaj vse to pomeni za veselice, dobrodelne prireditve, kjer gasilci zbirajo donacije za opremo za reševanje življenj in naših domov?

Kako med prazniki poskrbeti za varnost

14. 12. 2023 07.41

V času decembrskih praznikov v Ljubljani in tudi v širši okolici poteka več prireditev, na katerih se zberejo večje množice ljudi. Pri tem policisti opozarjajo na nekatere previdnostne ukrepe na področju pirotehnike, uživanja alkohola, nasilja med vrstniki, drznih tatvin in vlomov, ki jih je dobro upoštevati, da bo decembrsko praznovanje prijetno in predvsem varno.

V Mariboru predstavili najdragocenejšo na novo izdelano violino na svetu

07. 06. 2023 14.30

Izdelana iz italijanskega smrekovega lesa, bosanskega javorja, ebenovine iz Madagaskarja in lesa pušpana. Okrašena pa s skoraj 300 dragimi kamni – rubini, safirji, brilijanti, pa tudi 541 kosi najdragocenejše plemenite kovine na svetu – osmija, vgrajenega v 18-karatno zlato. Tako je videti najdragocenejša in trenutno tudi najdražja na novo izdelana violina na svetu. Eminetna 'gostja' se je v sklopu svetovne predstavitvene turneje za nekaj ur ustavila tudi v Mariboru. In cena? Kupec, čigar ime javnosti zaenkrat še ostaja skrito, zanjo ponuja vrtoglavih tri in pol milijone evrov.

Nekoč občina mladih, ki zdaj drema na zamujenih priložnostih in investicijah?

18. 11. 2022 15.21

Mesto vrtnic, mesto mladih in mesto priložnosti. Pa tudi slovenski Las Vegas. Vse to je nekoč opisovalo Novo Gorico z okolico. Ima svojo univerzo, številne igralnice, ki so čez mejo vabile naše zahodne sosede, in tudi več izhodišč za razvojni preboj. A očitki, da je občina predolgo počivala na svojih lovorikah, med večletnim dremežem pa da je zamudila številne priložnosti, ki bi ji lahko povrnile nekdanji sloves, so vse glasnejši. Katere so največje težave, s katerimi se bo moral ob uspehu na lokalnih volitvah spopasti novogoriški župan?

Branje: potovanje v drugi, drugačni svet, ki v nas sproža vrsto čustev

03. 07. 2022 07.00

Kdaj ste si nazadnje vzeli čas in vzeli knjigo v roke? Slovenski strokovnjaki ugotavljajo, da Slovenci nismo ravno vzorni bralci, saj smo na področju bralne kulture pod povprečjem. Prav branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. A ne zgolj to, možgani med branjem simulirajo delovanje, kot da bi zares videli, počeli in čutili stvari, o katerih beremo. Morda je ravno poletje primeren čas, da gremo v knjižnico in obudimo našo domišljijo ter oplemenitimo besedna obzorja, so spodbudili strokovnjaki za slovenski jezik, ki pripravljajo že 58. Seminar slovenskega jezika, literature in kulture.

Med poletnimi počitnicami poostren nadzor nad vožnjo v naravnem okolju

30. 06. 2022 11.13

Med poletnimi počitnicami, od 25. junija do 31. avgusta 2022, Inšpektorat RS za okolje in prostor v sodelovanju s Policijo na območju celotne države izvaja poostren nadzor nad nedovoljeno vožnjo v naravnem okolju. Skupni nadzori inšpektorjev in policistov so namenjeni predvsem ozaveščanju, opozarjanju in preprečevanju nezakonitega ravnanja, ki ima za posledico poškodbe naravnega okolja in ogrožanje habitatov rastlinskih in živalskih vrst. Pri izvajanju nadzora bodo inšpektorji za okolje in policisti dali prednost zavarovanim območjem, območjem Natura 2000 in območjem naravnih vrednot državnega pomena.

Švedska je med pandemijo ravnala dobro, le ukrepe bi morala sprejemati hitreje

25. 02. 2022 17.13

Švedska se je odločila prav, da ni na začetku pandemije covida-19 uvedla zaprtja države, vendar bi morala ukrepe sprejeti hitreje, piše v poročilu preiskovalne komisije švedske vlade o ravnanju med pandemijo.

Vzpon in padec zlatih globusov. Ali bodo nagrade preživele?

16. 01. 2022 08.00

Letošnja podelitev zlatih globusov, ki se je odvila pred dnevi, je bila zgolj senca svoje bleščave preteklosti. Kar osem desetletij je prireditev pod okriljem Združenja tujih dopisnikov Hollywooda igrala izjemno pomembno vlogo in spadala med najvidnejše spektakle, na katerih podeljujejo nagrade za dosežke na področju filma in televizije. Kaj je nekoč prestižno in priznano prireditev pripeljalo do točke, na kateri je danes?

Prodajalec Kraljev ulice: Malo imam okrancljano, pa kaka svečka mora goreti

31. 12. 2021 07.10

V Sloveniji je v brezdomske programe vključenih okoli 3300 ljudi, resnično število tistih, ki so ostali na ulici, pa je še višje. A kljub temu je praznično vzdušje čutiti tudi med brezdomci, pravi strokovna delavka v Zavetišču za brezdomce, Mateja Pišorn. Dobili so božična darila, organizirali pa bodo tudi epidemiološki situaciji primerne praznične večerje. Kakšno je življenje med prazniki, nam je zaupal prodajalec Kraljev ulice Milan Končina. "Imam malo okrancljano, malo pa more zgledat! Pa kaka svečka more goret," pravi.

Prebivalec Slovenije leta 2020 kulturi v povprečju namenil 177 evrov

03. 12. 2021 08.22

Letošnje praznovanje rojstnega dne Franceta Prešerna, ki ga na pobudo ministrstva za kulturo od 200. obletnice pesnikovega rojstva leta 2000 obeležujemo pod imenom Ta veseli dan kulture, bo letos potekalo v hibridni obliki. Po podatkih Statističnega urada je vsak prebivalec Slovenije lani za kulturo v povprečju porabil 177 evrov, pandemija pa je močno zavrla kulturno dejavnost.

PC bo veljal za ožjo državno upravo, nove izjeme pri izpolnjevanju pogoja PCT

17. 09. 2021 08.58

Vlada za zaposlene v organih državne uprave z novembrom uvaja le pogoja prebolevnosti in cepljenja. Poleg tega je vlada razširila skupine oseb in področja, kjer pogoj PCT ne bo potreben. Med drugim so dvignili starost, do katere PCT-pogoj ni potreben, z 12 na 15 let. Po večkratnih pozivih, tudi zdravstvenih zavodov, pa niso omilili pogojev za dostop do zdravstvenih storitev.

Mednarodni dan spomina na žrtve nacističnega genocida nad Romi

02. 08. 2021 06.34

Na večer 2. avgusta 1944 so nacisti v taborišču Auschwitz-Birkenau uničili tamkajšnji Zigeunerlager (cigansko taborišče) in usmrtili več kot 3000 Romov. Gre za največjo usmrtitev Romov naenkrat. V številnih evropskih državah, tudi v Sloveniji, poboj obeležujejo z mednarodnim dnem spomina na žrtve porajmosa ali nacističnega genocida nad Romi.

Evropske države ob naraščanja okužb širijo uporabo covidnega potrdila

27. 07. 2021 17.45

Zaradi hitrega naraščanja primerov okužbe z močno nalezljivo različico novega koronavirusa delta vse več držav v Evropi uvaja digitalno covidno potrdilo tudi v javnem življenju. Z uvajanjem dodatnih omejitev pri dostopu do gostinskih obratov in množičnih prireditev pa želijo obenem tudi pospešiti cepljenje proti covidu-19 med prebivalstvom.

Število ljudi na javnih prireditvah omejeno zgolj s površino, ne s številko

21. 05. 2021 07.05

Vlada je sprostila nekatere protikoronske ukrepe na kulturnem, verskem in športnem področju. V vse tri odloke je med drugim kot izjemo od obveznega testiranja dodala enkratno cepljene prebolevnike. Ena pomembnih novosti je črtanje omejitve števila udeležencev na organiziranih javnih shodih in prireditvah, ki stopi v veljavo v soboto. Število udeležencev ne bo več omejeno s številko 50, ampak zgolj s površino oz. z medosebno razdaljo.

Od sobote število udeležencev na javnih prireditvah ne bo več številčno omejeno

20. 05. 2021 21.52

Od sobote število udeležencev na javnih prireditvah ne bo več številčno omejeno, ampak zgolj s površino oziroma z medosebno razdaljo, je odločila vlada na dopisni seji. Sprošča se tudi sejemska dejavnost pod pogojem testiranja zaposlenih. Poleg tega bo v zaprtih prostorih, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, dovoljena ena stranka na 10 kvadratnih metrov.

Princ William in Kate Middleton praznujeta 10. obletnico poroke

29. 04. 2021 11.21

Svojo ljubezen sta princ William in Kate Middleton obeležila z izdajo portretnih fotografij. Kraljevi par, ki se je spoznal na univerzi St. Andrews, se je poročil 29. aprila 2011. V zakonu so se jima rodili trije otroci, princ George, princesa Charlotte in princ Louis.

Gledališča in kinematografi zaenkrat večinoma ostajajo zaprti: 'Pogoji so neživljenjski'

23. 04. 2021 15.10

V četrtek sprejeti odlok o začasni omejitvi ponujanja kulturnih storitev omogoča tudi odprtje kinodvoran in gledališč. Vendar bodo gledališča in kinematografi zaenkrat večinoma ostali zaprti. Odlok je, kot menijo v omenjenih ustanovah, prišel preveč iznenada, pogoji so neživljenjski, poleg tega ni jasno, kaj bo po 2. maju, ko mu preneha veljavnost.

V soboto 1675 okužb, umrlo šest obolelih

25. 10. 2020 10.15

V soboto smo v Sloveniji na okužbo z novim koronavirusom testirali 5776 oseb, pozitivnih je bilo 1675. Šest bolnikov s covidom-19 je umrlo. V bolnišnicah se zdravi 508 ljudi, od tega 71 na intenzivni negi. Ministrstvo za zdravje je konec tedna izvedlo več aktivnosti za zagotovitev potrebnih postelj za bolnike s covidom-19. V prihodnjih dneh bo zanje na voljo več kot 700 postelj – trenutno jih je zasedenih nekaj čez 500.

Protest ob okrepljeni prisotnosti policije minil brez večjih incidentov

16. 10. 2020 16.05

Protestniki so ob strogih omejitvah gibanja znova sedli na kolesa in protestirali proti aktualni oblasti. Tudi tokrat so dogajanje spremljali policisti, ki so skupaj z zdravstvenim inšpektoratom nadzirali spoštovanje odloka za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni. Popisali so nekatere protestnike pred DZ, večjih incidentov pa ni bilo.

Zdravstveni inšpektorji ob letošnjih nadzorih doslej izdali za 1,1 milijona evrov glob

08. 10. 2020 18.51

Inšpektorji so od začetka leta opravili skoraj 47.100 nadzorov, od tega 40.600 na področju nalezljivih bolezni in 6500 na ostalih področjih. Izrekli so več kot 4900 sankcij, od tega največ, kar 4500, na področju nalezljivih bolezni, in sicer v vrednosti 830.000 evrov, so sporočili po seji vlade.

'Življenj pri covidu ne rešujejo ventilatorji, ampak nošenje mask in izogibanje stikom'

16. 09. 2020 22.11

Zabeležili smo rekordno število okuženih v Sloveniji po izbruhu novega koronavirusa, obenem pa iz več bolnišnic sporočajo, da so zapolnili kapacitete, predvidene za bolnike s covidom, zato so v Celju že odprli nov covid oddelek. Kako torej ustaviti okužbe?

Omejitev zbiranja: kaj je dovoljeno in kaj ne?

04. 07. 2020 07.00

Po obdobju rahljanja protikoronskih ukrepov je v tem tednu sledil preobrat. Vlada je znova omejila zbiranje ljudi, pri čemer pa je še vedno kar nekaj nejasnosti. Da bi razblinili dvome, so zato pripravili nekaj konkretnih primerov. Lahko v lokalu praznujete rojstni dan? So poročna slavja dovoljena? Kaj pa živa glasba na gostinski terasi?

NIJZ objavil navodila za organizatorje javnih prireditev do 500 oseb

03. 07. 2020 15.57

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je objavil navodila za organizatorje javnih prireditev do 500 oseb za pridobitev pozitivnega mnenja NIJZ. Na podlagi odloka o začasni splošni omejitvi oz. prepovedi zbiranja ljudi z dne 29. junija mora organizator javne prireditve prijavi oz. vlogi za izdajo dovoljenja priložiti pozitivno mnenje NIJZ.

Kljub prepovedi obratovanja diskotek nočno življenje v Ljubljani še kako živahno

25. 06. 2020 12.03

Čeprav nočni klubi in diskoteke v Sloveniji uradno ostajajo zaprti, je nočno življenje v prestolnici še kako živahno. Ker je edini 'nočni klub' zaprt, se je zabava 'preselila' v bare, ki svoja vrata sicer odprejo šele v poznih večernih urah. Obiskovalcev, večinoma mlajših, ne manjka, vzdrževanje varnostne razdalje po priporočilih stroke pa je težko izvedljivo.