javna oskrba

Maljevac ob novici o prodaji mreže DSO: Starejši niso tržno blago

16. 04. 2025 11.58

Ministrstvo za solidarno prihodnost je ostro reagiralo na poročila, da avstrijski koncesionar SeneCura prodaja svojo mrežo domov za starejše v Sloveniji. Novega lastnika naj bi dobilo sedem domov, v katerih je prostora za 850 oskrbovancev. Minister Maljevac je zahteval pojasnila in poudaril, da dolgotrajna oskrba temelji na javnem sistemu in ne na trgu. "Starejši niso tržno blago," je poudaril.

Slovenci so najraje lastniki: parkirišče, mirna okolica in prijazni sosedi

04. 12. 2024 13.56

Prebivalci Slovenije večinsko živijo v hišah, kar je tudi prevladujoča preferenca, je pa v 20 letih prišlo do rahlega povečanja zanimanja za bivanje v stanovanjih. Pri tem ima prednost lastništvo, sprejemljiv pa postaja tudi dolgoročni najem, še posebej javni, kaže raziskava Stanovanjska oskrba v Sloveniji: družboslovna anketa o stanju in trendih.

Pri Splitu močan veter odlomil vetrnico, ne prizanaša niti Črni gori

22. 11. 2024 14.36

Nekatere dele na severozahodu Hrvaške in v notranjosti države je pobelil sneg, ponekod piha močan veter. Ceste so mokre in spolzke v večjem delu države, hrvaški avtoklub Hak pa opozarja pred poledico in poziva voznike k zimski opremi. Na jadranski obali piha močan veter, zaradi česar so prekinjene nekatere trajektne povezave. Pri Splitu, kjer so sunki vetra presegli 100 kilometrov na uro, je močan veter odlomil vetrnico. Tudi iz Črne gore poročajo o težavah zaradi močnega vetra, na Cetinju je podrl montažno hišico, na Žabljaku odnesel streho šole.

Priključke si v romskem naselju še vedno lahko zagotovijo

21. 11. 2024 14.53

Romi iz novomeškega romskega naselja Žabjak-Brezje, ki jim je Komunala Novo mesto v ponedeljek odklopila na črno urejene priključke na vodo, imajo še vedno možnost, da si priključke uredijo, so zatrdili na komunali. Tega sicer do zdaj ni naredil še nihče. Zaradi nelegalnih priključkov je bila komunala mesečno oškodovana za okoli 5700 evrov.

DZ z odlokom preklical referendum o Jeku 2

24. 10. 2024 06.25

DZ je z 69 glasovi za in enim proti potrdil odlok, s katerim je preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (Jek 2). Volivci bi na referendumu morali odločati 24. novembra, a so predlagatelji na podlagi medijskih objav in očitkov umaknili podporo referendumskemu glasovanju. Državni sekretar za jedrski program Danijel Levičar razume odločitev poslancev, da prekličejo posvetovalni referendum o Jeku 2, saj je javna razprava o referendumu po njegovem presegla vse meje.

Maljevac: Oskrbovalci družinskega člana bodo lahko tudi upokojenci

30. 09. 2024 18.39

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je v okviru 23. festivala za tretje življenjsko obdobje, povedal, da bo ministrstvo kmalu dalo v javno razpravo predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi. S spremembami naj bi omogočili, da bodo oskrbovalci družinskega člana po zakonu lahko tudi upokojenci.

Na Otoku preiskujejo sumljive smrti več kot 2000 bolnikov z duševnimi težavami

09. 09. 2024 16.43

V Veliki Britaniji se je začela dolgo pričakovana javna preiskava smrti več kot 2000 bolnikov z duševnimi težavami, ki so skrivnostno umrli v bolnišnici v Essexu. Predsednica preiskovalnega odbora je povedala, da število bolnikov, ki so v zadnjih 24 letih nenadno umrli, dejansko presega 2000. Odvetnica, ki zastopa številne od družin pa je povedala, da so bolniki preden so umrli poročali o fizičnih in spolnih zlorabah.

Pitna voda za vse: za kakšno ceno?

02. 09. 2024 06.00

Pitna voda za vse – to je cilj novega predloga zakona, ki si ga je zamislilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Uvedli bi dovoz vode tam, kjer nimajo javnega vodovoda ali lastne oskrbe. S predlogom pa naj bi se lotili tudi nadgradnje javnih služb na področju oskrbe s pitno vodo in odvajanja ter čiščenja. A predlog ne prinaša dejanske nadgradnje, opozarjajo na komunalni zbornici, ampak celo poslabšanje delovanja sistema oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode. V javno razpravo je bil predlog dan sredi avgusta, ko je bilo na dopustu največ ljudi. Bistvena pomanjkljivost: ministrstvo denarja še ni zagotovilo. Komu se tako mudi, koliko višje položnice bi lahko plačevali potrošniki, če bo tak predlog zakona sprejet?

Bomo dobili Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?

29. 02. 2024 11.48

Pred skoraj letom dni so avtorji pod okriljem Srebrne niti, združenja za dostojno starost, predstavili predlog Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot pojasnjujejo, so v tem času opravili številne pogovore in predstavitve po Sloveniji ter odgovarjali na vprašanja v več posvetih in oddajah. Poudarili so, da sta bili izvedeni tudi dve neodvisni telefonski anketi in da sta obe zakonu potrdili večinsko podporo. Predvidoma prihodnji teden bodo zakon obravnavali v državnem zboru.

Škodne stopnje, po katerih se bodo razdelili prvi vladni milijoni humanitarne pomoči

21. 08. 2023 11.59

Slovenijo so letos poleti najprej z izjemno intenzivnostjo prizadela močna neurja, nato pa so sledile še uničujoče poplave. Vlada je sprejela odločitev o dodelitvi 11,1 milijona evrov za nabavo najnujnejših sredstev in izvedbo najnujnejših sanacijskih del po neurjih ter prve humanitarne pomoči za zagotovitev osnovnih življenjskih potrebščin po poplavah, humanitarne organizacije in občine pa so nato določile merila za višino škodnih stopenj. Pri pomoči po neurjih je največji možni znesek 15.000 evrov in je vanj že vključena tudi sanacija stanovanjskega objekta, pri pomoči po poplavah pa je maksimalni znesek 3000 evrov, a gre le za prvo humanitarno pomoč. Rok za oddajo vlog je 28. avgust, oddate pa jih lahko na občino ali pristojno humanitarno organizacijo.

Številni ostajajo odrezani od sveta, brez pitne vode, omrežja in elektrike

05. 08. 2023 06.06

Nevarnost vodne ujme še ni minila. Okoli 900 prebivalcev Koroške Bele pri Jesenicah so zaradi premikov na plazu tekom noči evakuirali, sirene so zaradi narasle Meže sprožili na Prevaljah. Brez elektrike sicer ostaja več tisoč prebivalcev na Koroškem, v Zgornji Savinjski dolini in v Poljanski dolini, kjer so nekateri zaselki še vedno odrezani od sveta. Vojski se je popoldne s helikopterjem in prvimi paketi pomoči uspelo prebiti do Črna na Koroškem. Številni zemeljski plazovi pa so se sprožili tudi v občini Medvode, do kraja Osolnik se preko velike materialne gmote ni uspelo prebiti niti vojski.

DZ po vetu znova potrdil zakon o dolgotrajni oskrbi

21. 07. 2023 06.55

DZ je na vnovičnem glasovanju o zakonu o dolgotrajni oskrbi po izglasovanem odložilnem vetu DS zakon potrdil z 52 glasovi za in 10 proti. Za vnovično potrditev je bilo potrebnih vsaj 46 glasov. V poslanskih skupinah koalicije so poudarili, da je zakon ustrezen, poslanski skupini opozicije pa sta nasprotovali denimo financiranju dolgotrajne oskrbe.

Pri odpravljanju posledic neurja poškodovane najmanj tri osebe interventnih in vzdrževalnih služb

20. 07. 2023 06.59

Zahodni del Slovenije je zvečer prešla nova nevihtna linija z močnim vetrom in nalivi, nato pa se je čez noč ozračje umirilo. Gasilci trenutno na terenu odpravljajo številne posledice neurij, lokalne oblasti pa ocenjujejo nastalo škodo. V sredo je bilo sicer zabeleženih več kot 2200 intervencij. V jeseniški bolnišnici so obravnavali za tretjino več pacientov, elektrodistribucijska podjetja pa po državi pospešeno odpravljajo škodo.

DS bo obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi

19. 07. 2023 12.55

DS bo v četrtek na izredni seji obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi. Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev so se namreč na skupni korespondenčni seji, ki je potekala v torek in danes, odločile za vložitev pobude za predlog odložilnega veta.

Zdus opozarja na nejasne opredelitve v predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi

30. 06. 2023 14.36

Komisija za zdravstvene in socialne zadeve Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) je na izredni seji obravnavala nov predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. V marsičem je novi zakon bolj dodelan od sedaj veljavnega, nekatere opredelitve pa so še vedno nejasne, celo sporne, menijo na Zdusu. Opozorili so predvsem na sistem financiranja.

'Stanovanja morajo postati ključna dobrina'

06. 12. 2022 09.48

Novoustanovljeno ministrstvo za solidarno prihodnost bo usklajevalo in vodilo politike na področjih dolgotrajne oskrbe in stanovanjske politike, v njegovi pristojnosti pa bodo tudi razvijanje in promocija modelov lastništva zaposlenih in participativnega upravljanja v podjetjih, udeležba delavcev pri dobičku ter ostale politike ekonomske demokracije. Kljub zamiku pri ustanavljanju ministrstva so nekatere rešitve, ki bodo sodile pod njegovo okrilje, že pripravljene, je dejal kandidat za ministra za solidarno prihodnost Simon Maljevac.

Golob in Janša o marsovcih, resorju za 'poštenost' in tem, kdo ne bo odstopil

25. 11. 2022 10.40

Prvič po aprilskih volitvah in tik pred trojnim referendumom o vladi, RTVS in dolgotrajni oskrbi, ki jih je vložil opozicijski SDS, sta se v našem studiu soočila aktualni predsednik vlade Robert Golob in nekdanji premier Janez Janša. Trikrat ZA ali trikrat PROTI? Kakšni so argumenti dveh daleč najbolj ključnih v tej kampanji? To je tudi test zaupanja za njiju kot politični osebnosti, pa tudi za vlado in SDS sicer. Nemalokrat se pri nas bolj kot o vsebini odloča proti nekomu. Ali bo tudi tokrat tako? Kdo komu nagaja, kdo koga pošilja v pokoj, kdo koga na volišča? In kakšni bosta njuni potezi, če jima volivci in volivke ne dajo zaupnice?

Nekoč občina mladih, ki zdaj drema na zamujenih priložnostih in investicijah?

18. 11. 2022 15.21

Mesto vrtnic, mesto mladih in mesto priložnosti. Pa tudi slovenski Las Vegas. Vse to je nekoč opisovalo Novo Gorico z okolico. Ima svojo univerzo, številne igralnice, ki so čez mejo vabile naše zahodne sosede, in tudi več izhodišč za razvojni preboj. A očitki, da je občina predolgo počivala na svojih lovorikah, med večletnim dremežem pa da je zamudila številne priložnosti, ki bi ji lahko povrnile nekdanji sloves, so vse glasnejši. Katere so največje težave, s katerimi se bo moral ob uspehu na lokalnih volitvah spopasti novogoriški župan?

Ukrajinske sile vstopile v Herson. Zelenski: Naši ljudje, naš Herson

11. 11. 2022 09.47

Ukrajinsko obrambno ministrstvo je potrdilo, da njene sile vstopajo v mesto Herson, potem ko je ruska vojska danes ob 3. uri po srednjeevropskem času končala umik 30.000 vojakov z desnega brega reke Dneper. "Danes je zgodovinski dan. Herson vračamo Ukrajini," je sporočil Volodimir Zelenski. Pred tem je opozoril, da so ruske enote za seboj pustile na tisoče neeksplodiranih bomb. Rusko obrambno ministrstvo sporoča, da je bila zapustitev desnega brega Dnepra uspešna, a Rusi dodajajo, da Ukrajina in Rusija nista nič bližje mirovnim pogajanjem.

Vlada bo odločala o redni uskladitvi pokojnin in dvigu minimalne plače

24. 10. 2022 12.35

Premier Robert Golob je na prvi dan redne seje DZ dejal, da bo vlada v četrtek obravnavala predlog, po katerem se bodo pokojnine redno uskladile za 4,5 odstotka. Predlog je po njegovih besedah že v vladnem postopku. Poleg tega je napovedal, da bodo na Ekonomsko-socialni svet posredovali predlog, da se za tak odstotek zviša tudi minimalna plača.

Janković večjih težav pri energetski oskrbi javnih objektov ne pričakuje

11. 10. 2022 13.15

Ljubljanski župan Zoran Janković jeseni in pozimi ne pričakuje večjih težav pri energetski oskrbi javnih objektov v prestolnici. K temu bo po njegovem mnenju prispevala tudi napovedana evropska rešitev za omejitev cen plina in posredno elektrike. Na mestni občini se pripravljajo tudi na običajno decembrsko dogajanje.

Lekarniška zbornica opozarja: lekarne bi lahko ostale brez zdravil

22. 09. 2022 12.23

Lekarniška zbornica Slovenije poziva ministrstvo za zdravje, naj nemudoma uredi zakonsko podlago za nabavo zdravil javnih lekarniških zavodov, saj bodo v nasprotnem primeru nekatere lekarne ostale brez zdravil. Predsednik Državne revizijske komisije odgovarja, da to ne drži. Priznava sicer, da gre res za kompleksne razpise, vendar vztraja, da se jih da izpeljati v skladu z zakonom.

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici

13. 09. 2022 06.00

Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?

22. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

300 milijonov za vrtce in 400 za oklepnike – katere Meščeve številke držijo?

22. 03. 2022 06.00

Koordinator Levice Luka Mesec ocenjuje, da strošek univerzalno dostopnih in brezplačnih vrtcev za vse, ki so programska točka Levice, znaša okoli 300 milijonov evrov. Ob tem se sprašuje: Če bo imela država v prihodnjem letu na voljo 400 milijonov evrov za oklepnike, zakaj jih ne bomo imeli za vrtce? Preverili smo, ali ti podatki držijo.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Z novim letom zaradi višjih omrežnin dražja oskrba z elektriko

29. 12. 2021 08.36

Agencija za energijo je določila regulativni okvir elektrooperaterjev in omrežnino za regulativno obdobje 2022. Nove tarifne postavke bodo začele veljati s 1. januarjem. Kot so zapisali, je omrežnina za distribucijski sistem za 14 odstotkov višja, omrežnina za prenosni sistem pa ostaja nespremenjena, kar skupno pomeni zvišanje omrežnine za približno 10 odstotkov. Poudarjajo, da je omrežnina strogo namenski vir za zagotavljanje delovanja elektrooperaterjev, za vzdrževanje in razvoj omrežij in nikakor ni in ne sme biti instrument socialne politike države.

Omikron se širi hitreje kot vse druge različice koronavirusa, na Nizozemskem zapirajo šole

14. 12. 2021 19.13

Nova različica koronavirusa omikron se širi hitreje kot vse druge različice novega koronavirusa, je povedal generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ob tem je dejal, da je omikron verjetno že v večini držav po svetu. O primerih te nove različice sicer poročajo iz 77 držav. Na Nizozemskem bodo medtem zaradi visokega števila okužb s covidom-19 v državi in skrbi zaradi nove različice omikron osnovnošolce na počitnice poslali teden dni prej.

Državna sekretarka: Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi ne ukinja obstoječih pravic

20. 11. 2021 21.05

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi ne ukinja obstoječih pravic, ampak uvaja primerljive pravice za primerljive potrebe, je na seji odbora DZ za zdravstvo dejala Alenka Forte z ministrstva za zdravje. Odbor se je zatem seznanjal s pripombami strokovne in zainteresirane javnosti, zdaj pa je prešel na obravnavo številnih dopolnil.

'V zakonu o dolgotrajni oskrbi ni niti ene dobre rešitve'

26. 10. 2021 19.40

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi je, brez opozicije, prestal prvo parlamentarno sito. To pomeni, da je primeren za obravnavo, med katero pa ga, če bodo pristojni držali svojo besedo, očitno čaka še veliko sprememb, saj so stroka, nevladne organizacije in sindikati do predloga zelo kritični. V njem ni niti ene dobre rešitve, je ostra Biserka Marolt Meden iz združenja Srebrna nit.