javna obravnava

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena

26. 03. 2025 14.20

Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Pokojninska reforma: upokojenci naj bi dobivali t. i. zimski dodatek

25. 03. 2025 15.13

Obrtniki in podjetniki so z ministrom za delo Luko Mescem razpravljali o pokojninski reformi in mu ponovili ključna izhodišča, predvsem, da ne sme priti do povišanja prispevnih stopenj in da vključitev v drugi steber ne sme biti obvezna. Med novostmi, ki so jih predlagali na vladni strani, je nov sistemski dodatek za upokojence, t. i. zimski dodatek, ki naj bi ga še letos ali najpozneje na začetku prihodnjega leta prejeli vsi upokojenci. Zneski naj bi se gibali od 150 do 250 evrov.

Pogajanja o pokojninskih spremembah: dogovor naj bi podpisali v ponedeljek

24. 03. 2025 19.13

Pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta za pokojninske spremembe je nadaljevala delo z vsebinskega vidika, a se še niso zaključila. Zdaj bo vlada pripravila osnutek dogovora o usklajenosti členov, ki ga bodo obravnavali organi delodajalcev in sindikatov. Če se bodo ti strinjali z vsebino, bodo dogovor podpisali v ponedeljek. Potem bo sledila javna obravnava. Po neuradnih informacijah naj bi se v skladu s spremembami upokojitvena starost postopno od leta 2028 podaljševala s 65 na 67 let za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe.

'V delih novele se zdi, da je cilj zmanjšanje stroškov in ne dobrobit živali'

16. 03. 2025 15.50

V Zvezi nevladnih organizacij za zaščito živali Slovenije so temeljito preučili predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali. Ob zaključku javne obravnave so sporočili, da je v grobem njihovo mnenje o predlogu novele pozitivno, saj vključuje veliko potencialno dobrih sprememb, še posebej na področju rejnih živali. Podpirajo prepoved baterijske reje kokoši nesnic, boleče kastracije pujskov brez anestezije ter uvedbo obveznega označevanja mačk, odločno pa nasprotujejo zmanjšanju financiranja dolgotrajne oskrbe za zapuščene živali v zavetiščih in kaznovanju zavetišč zaradi pogojevanja oddaje.

'Javno razčiščevanje in razkrivanje načinov varovanja povzročata tveganje'

14. 02. 2025 10.16

Policija je prenehala varovati tožilce v zadevi Kavaški klan, ki so fizično varovanje dobili po likvidaciji Zovka, kljub temu, da so nekateri osumljeni še vedno na prostosti. Generalna državna tožilka Katarina Bergant je opozorila na nevarnost javnega razčiščevanja, tožilstvo pa je ob tem po uradni dolžnosti odprlo primer preiskave potencialnega kaznivega dejanja.

'Živali lahko pridobijo veliko, ljudje pa ne bomo izgubili nič'

11. 02. 2025 16.15

Zveza nevladnih organizacij za zaščito živali Slovenije pozdravlja osnutek novele zakona o zaščiti živali, ki je od ponedeljka v javni obravnavi. Poudarjajo, da živali lahko s predlaganimi spremembami veliko pridobijo, medtem ko ljudje ne bomo izgubili praktično nič. Predlog ukinitve baterijske reje pozdravlja tudi društvo AETP.

Nepremičninski davek: med predlogi tudi obdavčitev celotnega premoženja

27. 01. 2025 07.24

Če želimo razbremeniti plače, moramo najti drugi vir prihodkov, je premier Robert Golob v državnem zboru pojasnil izhodišča za obdavčitev premoženja, ki jih je vlada potrdila konec decembra. Javna obravnava izhodišč se je pred kratkim iztekla, prejeli so 521 pripomb. Iz razprave v medijih so zaznali tudi pripombe na visoke stopnje obremenitve, med predlogi pa je tudi razširitev predmeta obdavčitve na vse premoženje posameznika ali na prvo nepremičnino nad določeno vrednostjo ali kvadraturo. Na podlagi pripomb in predlogov bo strateški svet za davke pripravil osnutek zakona.

Popolne prepovedi dela tako v javnem zdravstvu kot pri zasebnikih ne bo

12. 12. 2024 07.22

Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je sprva predvideval popolno prepoved dela javnih zdravstvenih delavcev pri tako imenovanih čistih zasebnikih izven javne zdravstvene mreže. Zadnja različica, ki jo ravnokar obravnava strateški svet za zdravstvo, pa bi zdravstvenim delavcem delo pri čistih zasebnikih pod določenimi pogoji dovoljevala.

Oškodovanci v zadevi Biobanka upajo na podporo ministrstva

12. 12. 2024 16.31

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) vztraja, da je družba Celica dolžna prevzeti vse vzorce tkiv in celic družbe Biobanka, ki je prenehala poslovati. V Celici so sicer opozorili, da za prevzem vzorcev nimajo zmogljivosti. Medtem na ministrstvu za zdravje odločitve v zvezi s pritožbo družbe Celica še niso sprejeli. Oškodovanci pa upajo na podporo ministrstva za začasno hrambo celic in tkiv v javni instituciji.

Golob izpostavil socialno varnost rudarjev, v pripravi 'prehodni zakon'

25. 11. 2024 16.18

Predsednik vlade Robert Golob je v luči dogajanja v Šaleški dolini in energetiki v Ljubljani sprejel predstavnike lokalne skupnosti iz Šaleške doline, sindikatov v Premogovniku Velenje in Termoelektrarni Šoštanj ter podjetja Holding Slovenske elektrarne. Premier je ob obisku izpostavil, da so njegova prioriteta rudarji in njihove družine. Opozoril je, da je za transparentno porabo sredstev in delovanje TEŠ-a nujen interventni zakon, ki ga bodo predstavili koalicijskim partnerjem.

Ne več na 30, oddajanje sob bi omejili na 60 dni na leto

13. 11. 2024 15.52

Pozno spomladi je ministrstvo v javnost posredovala osnutek zakona, s katerim bi kratkotrajno oddajanje nepremičnin turistom omejili na največ 30 dni na leto. Po javni obravnavi pa so stroge omejitve vendarle nekoliko omilili. Oddajanje bi dovolili 60 dni na leto, a s soglasjem sosedov. V eno- in dvostanovanjskih stavbah pa kar 150 dni.

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'

28. 10. 2024 07.43

Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

Dvigala v UKC-ju po vrtoglavi ceni, razmere zaostrujejo tudi odhodi zdravnikov

16. 10. 2024 19.35

Medtem ko bo ministrstvo za zdravje za vsakega od osmih novih dvigal v ljubljanskem kliničnem centru odštelo dobrih 332.000 evrov, so v eni od zasebnih družb pravkar kupili in postavili novo, sodobno in eno najhitrejših dvigal pri nas za vsega manj kot 60.000 evrov. Ali drugače: skoraj šestkrat manj, kot bo za posamezno dvigalo plačala država iz naših žepov. Zakaj tako? Razmere v javnem zdravstvu zaostrujejo tudi odhodi zdravnikov, ki so postali tako rekoč vsakodnevni.

Lady Gaga pojasnila, zakaj ni nikoli komentirala govoric o svojem spolu

20. 09. 2024 06.00

Lady Gaga je pojasnila, zakaj ni izrecno spregovorila o napačnih informacijah, ki so jo označevale, da je moški. Ameriška pevka, tekstopiska in igralka, ki igra v prihajajočem glasbenem filmu Joker: Norost v dvoje, je bila v novem intervjuju z Billom Gatesom odkrita glede svoje preteklosti. Govoric, ki so se pojavljale zelo pogosto, ni nikoli komentirala, saj je s tem želala zaščititi druge.

SDS nad Kosovo; vlada DZ zaprosila za čim hitrejšo obravnavo kandidatke

13. 09. 2024 09.10

Umik Tomaža Vesela in imenovanje Marte Kos za slovensko kandidatko za evropsko komisarko še naprej odmeva na domačem in evropskem političnem parketu. Ali je pomembno ali ni, da javnost vidi pismo, s katerim naj bi predsednica Evropske komisije zahtevala menjavo kandidata, je še naprej eno od pomembnih vprašanj. Vendar pa slovenska vlada poudarja, da državni zbor in pristojen odbor DZ razpolagata z vso dokumentacijo za oblikovanje mnenja o predlagani kandidatki. Zato so institucijo znova pozvali, naj čim prej obravnava kandidatko, ki je sicer postala tarča napadov SDS. Kosova vse njihove očitke zavrača.

'Zdravniki v javnem zdravstvu ne bi več mogli delati za zasebnika na samoplačniškem trgu'

11. 09. 2024 06.47

Osnutek vladne novele zakona o zdravstveni dejavnosti predvideva, da zdravniki iz javnega zdravstvenega sistema ne bi več mogli delati za zasebnika na samoplačniškem trgu, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Dodala je, da skušajo zaposlene z novelo motivirali, da bi čim več dela opravili v matičnem javnem zavodu. Sicer pa sta premier in ministrica osnutek predstavila tudi predstavnikom Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije in obeh zbornic, ki pravijo, da morajo vsebino še preučiti.

Pitna voda za vse: za kakšno ceno?

02. 09. 2024 06.00

Pitna voda za vse – to je cilj novega predloga zakona, ki si ga je zamislilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Uvedli bi dovoz vode tam, kjer nimajo javnega vodovoda ali lastne oskrbe. S predlogom pa naj bi se lotili tudi nadgradnje javnih služb na področju oskrbe s pitno vodo in odvajanja ter čiščenja. A predlog ne prinaša dejanske nadgradnje, opozarjajo na komunalni zbornici, ampak celo poslabšanje delovanja sistema oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode. V javno razpravo je bil predlog dan sredi avgusta, ko je bilo na dopustu največ ljudi. Bistvena pomanjkljivost: ministrstvo denarja še ni zagotovilo. Komu se tako mudi, koliko višje položnice bi lahko plačevali potrošniki, če bo tak predlog zakona sprejet?

Pripombe na psihoterapevtski zakon možne še do konca sobote

30. 08. 2024 10.19

V Sloveniji prizadevanja za normativno ureditev psihoterapije trajajo že več kot 20 let, ministrstvo za zdravje pa je dalo konec junija v javno obravnavo osnutek Zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Predloge, pripombe in mnenja je možno oddati še do vključno 31. avgusta.

'Nimamo čarobne paličice, a nikogar ne bomo pustili na cedilu'

30. 07. 2024 10.00

Odločitev o tem, kateri od 343 objektov s seznama za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti bodo na njem ostali, naj bi bila znana do konca meseca, je dejal vodja vladne službe za obnovo po poplavah Boštjan Šefic. Ljudi je pozval, naj jim ne bo nerodno poiskati pomoč. Nimamo čarobne paličice, a nikogar ne bomo pustili na cedilu, je dejal.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva

12. 07. 2024 10.23

Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'

10. 07. 2024 12.03

Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

Bo Bohinj sprejel podoben ukrep kot Bled? 'Več lesenih čolnov in manj plastike'

21. 06. 2024 11.47

Potem ko so na Blejskem jezeru prepovedali uporabo športnih rekvizitov na električni ali motorni pogon, se podoben ukrep obeta tudi na Bohinjskem jezeru. Bohinjski občinski svetniki so opravili prvo branje sprememb plovbnega režima, v katerem sicer omenjene prepovedi še ni, saj želijo preko poletja opraviti monitoring z droni.

Po Petrolu še MOL: zaradi izgub ob regulaciji cen goriv bodo tožili državo

29. 05. 2024 15.11

Po Petrolu zdaj še madžarski MOL: "Izgube, ki smo jih utrpeli zaradi regulacije cen goriv, bomo morali od države terjati po sodni poti," napoveduje drugi največji igralec na slovenskem naftnem trgu. Najvišja dovoljena višina bruto marže distributerja – osem centov na liter – je prenizka, opozarjajo na MOL-u, gorivo izven avtocest pa da prodajajo z izgubo. Uredba o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov sicer poteče čez dobre tri tedne. Jo bo država podaljšala?

V občini Ruše vre: po zapletih sprejeli proračun, v preiskavi prodaja zemljišč na Pohorju

07. 05. 2024 16.54

Ruški občinski svet je pred dnevi ob odsotnosti županje Urške Repolusk potrdil predlog letošnjega proračuna občine, ne pa tudi letnega programa ravnanja s stvarnim premoženjem. Po domnevno spornem županjinem nakupu stanovanja je zdaj po poročanju medijev pod drobnogledom Policije še prodaja občinskih zemljišč na Pohorju.

Tanja Bolte: Prireditve bi se morale že zdaj dogajati znotraj meritev hrupa

27. 03. 2024 06.00

Veliko prahu dviguje predlog vladne uredbe, s katero želi vlada po mestih in vaseh zaostriti pogoje za izvedbo koncertov, kulturnih, dobrodelnih in drugih množičnih prireditev. Bodo inšpektorji ugasnili zvočnike, če bo iz njih donelo po polnoči? Kdo bo meril hrup in emisije zvoka iz zvočnikov po 22. uri? In kaj vse to pomeni za veselice, dobrodelne prireditve, kjer gasilci zbirajo donacije za opremo za reševanje življenj in naših domov?

Bomo dobili Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?

29. 02. 2024 11.48

Pred skoraj letom dni so avtorji pod okriljem Srebrne niti, združenja za dostojno starost, predstavili predlog Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot pojasnjujejo, so v tem času opravili številne pogovore in predstavitve po Sloveniji ter odgovarjali na vprašanja v več posvetih in oddajah. Poudarili so, da sta bili izvedeni tudi dve neodvisni telefonski anketi in da sta obe zakonu potrdili večinsko podporo. Predvidoma prihodnji teden bodo zakon obravnavali v državnem zboru.

AVK ni ugotovila kršitev glede usklajene rasti cen živil

18. 01. 2024 11.06

Javna agencija RS za varstvo konkurence (AVK) se je ob usklajeni visoki rasti cen živil v letu 2022 odločila raziskati cenovne razmere na trgu v obdobju od 1. avgusta 2022 do 31. marca 2023. Na podlagi zbranih podatkov ni mogla zaključiti, da so podobne cene rezultat spornih ravnanj podjetij na trgu. Bo pa razmere še spremljala, je napovedala.

Teden, ko smo spet ploskali reševalcem

13. 01. 2024 12.09

Teden se je začel z dobro novico, ko je iz Križne jame zakorakala peterica, ki je morala v njej neprostovoljno prespati dve noči. Spet smo si lahko rekli, da imamo odlične reševalne službe. Zdravniki so stavkali, vlada in sindikati podpisali dogovor, protestirali so prosilci za azil, ki pri nas že delajo, a jim grozi deportacija. Na mednarodnem sodišču je stekla obravnava v tožbi Južne Afrike, ki Izrael obtožuje genocidnih dejanj nad Palestinci. Morija v Gazi se kljub temu nemoteno nadaljuje.

Slovenija bo sodelovala v postopku pred ICJ zaradi očitanih spornih dejanj v Gazi

11. 01. 2024 09.01

Južna Afrika je ob začetku obravnave njene tožbe na Meddržavnem sodišču (ICJ) Izraelu očitala kršitve konvencije ZN o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida. Opozorila je, da napad Hamasa 7. oktobra ne more upravičiti domnevnih genocidnih dejanj Izraela in dodala, da je izraelski vojaški odziv prebivalce Gaze pahnil na rob lakote. Izrael te obtožbe zavrača. Trije poslanci Levice prav tako pozivajo, naj se Slovenija pridruži tožbi Južne Afrike proti Izraelu. Vlada je medtem sporočila, da so sprejeli sklep, da bo Slovenija sodelovala v postopku pred ICJ, a kot je dodala ministrica za zunanje zadeve se tožbi Slovenija še ne more pridružiti.

Po napadu z nožem na ulicah Dublina izbruhnili nemiri

23. 11. 2023 16.12

Policija v Dublinu obravnava napad, ki se je zgodil pred eno od šol v središču mesta. Storilec je z nožem napadel žensko in ranil še tri otroke, pri čemer sta bili ženska in deklica huje poškodovani, preostala dva otroka in napadalec pa so utrpeli lažje poškodbe. Policija je storilca že prijela. Motiv za napad še ni znan, vendar ne sumijo, da bi šlo za teroristični napad. Po dogodku so v središču Dublina izbruhnili nemiri, po neuradnih informacijah je namreč napadalec domnevno državljan Alžirije.