javna fakulteta

Študentje medicine naj bi razvrščali kolegice: 'Primerna/neprimerna za posilstvo'
16. 04. 2025 16.31Hrvaški študentje medicine naj bi na aplikaciji za pošiljanje sporočil ustvarili skupino, v kateri naj bi študentke in druge ženske razvrščali v kategorije: primerna za posilstvo/neprimerna za posilstvo/primerna, a le pod vplivom alkohola ali drog. Na spletu je obstoj skupine potrdilo več uporabnikov. Policija ljudi poziva, naj jim posredujejo informacije o morebitnem kaznivem dejanju.

Je bil propad Biobanke načrtovan?
07. 12. 2024 07.07Razkrivamo: vodstvo Educella in Biobanke je vsaj sedem mesecev pred propadom Biobanke vedelo, da bo podjetje, ki je hranilo matične celice več kot sedem tisoč staršev, opustilo svojo dejavnost in zaključilo svojo pot. V začetku leta so namreč aktivno iskali kupca za vzorce celic in tkiv, medtem ko staršev o načrtovanem propadu niso obvestili. Še več, čeprav so vedeli, da svojih obveznosti ne bodo mogli izpolniti, so še naprej sklepali pogodbe za 20-letno hrambo popkovnične krvi. Razkrivamo tudi, da je bil namestnik odgovorne osebe za te celice v Biobanki vse do začetka avgusta Miomir Kneževič – prav tisti biotehnolog, ki se je aprila zaposlil v podjetju Gordane Živčec Kalan, pri kateri so zdaj vsi ti vzorci. Spomnimo, slednja že več tednov trdi, da ne ve, kdo je zapustil omenjene vzorce.

Slovenci so najraje lastniki: parkirišče, mirna okolica in prijazni sosedi
04. 12. 2024 13.56Prebivalci Slovenije večinsko živijo v hišah, kar je tudi prevladujoča preferenca, je pa v 20 letih prišlo do rahlega povečanja zanimanja za bivanje v stanovanjih. Pri tem ima prednost lastništvo, sprejemljiv pa postaja tudi dolgoročni najem, še posebej javni, kaže raziskava Stanovanjska oskrba v Sloveniji: družboslovna anketa o stanju in trendih.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva
12. 07. 2024 10.23Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'
10. 07. 2024 12.03Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

Na stran študentov tudi vodstvo FDV: javna obsodba genocida
13. 05. 2024 13.24Na stran študentov, ki iz protesta spričo dogajanja v Gazi zasedajo predavalnico ljubljanske Fakultete za družbene vede (FDV), je zdaj stopilo tudi vodstvo. Senat FDV je namreč sprejel Izjavo o izraelskem genocidu v Gazi. Od Univerze v Ljubljani zahtevajo takojšnjo prekinitev akademskega in gospodarskega sodelovanja z izraelskimi raziskovalnimi in izobraževalnimi institucijami, povezanimi z izraelsko vojaško industrijo. Na Univerzi v Ljubljani (UL) zatrjujejo, da na krovni ravni nimajo sklenjenega nobenega mednarodnega medinstitucionalnega sporazuma z izraelskimi ustanovami.

Protest v podporo Palestini: 50 študentov prespalo na fakulteti
09. 05. 2024 11.48Študenti, ki so v znak protesta zaradi dogajanja v Gazi zasedli ljubljansko Fakulteto za družbene vede, nadaljujejo protestno akcijo. Okoli 50 študentov je minulo noč prenočilo v predavalnici. Kot pravi predsednik študentskega sveta FDV, bodo vztrajali, vse dokler ne bodo uslišani. Študentje sporočajo, da "nevtralnost v primeru okupacije ne obstaja".

V stroki proti združevanju ljubljanskih javnih vrtcev v en zavod
14. 12. 2023 16.03Društvo pedagogov in drugi predstavniki stroke so izrazili nestrinjanje s predlogom sklepa o nameri reorganizacije javnih vrtcev v Mestni občini Ljubljana, po katerem bi se 23 vrtcev s 1. januarjem 2025 združilo v en javni vzgojno-izobraževalni zavod. Ljubljanski mestni svetniki bodo o predlogu odločali v ponedeljek.

UKC in medicinska fakulteta sklenila dogovor, izvajanja storitev ne bodo prekinili
11. 12. 2023 08.37Spor med ljubljanskim kliničnim centrom in medicinsko fakulteto je, kot kaže, končan. Dekan medicinske fakultete Igor Švab in direktor UKC Ljubljana Marko Jug sta namreč sporočila, da so dosegli dogovor. S tem je preklicana tudi napoved fakultete, da bo zaradi domnevnega 43-milijonskega dolga prenehala izvajati preiskave za našo največjo bolnišnico. "Vse storitve bomo še naprej izvajali kot načrtovano," je povedal Švab, čeprav več podrobnosti o dogovoru nista razkrila.

Fakulteta za elektrotehniko predstavila nov superločljivostni mikroskop
28. 11. 2023 15.22Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani so predstavili nov superločljivostni mikroskop v vrednosti 1,25 milijona evrov. Gre za največji nakup posamičnega kosa opreme v zgodovini Univerze v Ljubljani, s katerim bodo raziskovalci lahko še natančneje opazovali procese v celicah, so sporočili s fakultete.

Javni poziv vladi glede zagotavljanja javnih stanovanj
22. 11. 2022 18.24Nevladne organizacije in stroka s področja urejanja prostora so vladi poslale javni poziv, v katerem opozarjajo na koalicijske zaveze v zvezi s stanovanjsko politiko. Poudarjajo, da bi bil morebiten vstop zasebnega kapitala v gradnjo javnih najemnih stanovanj v neskladju s koalicijsko pogodbo in v nasprotju z mnenjem širše stroke.

DEJSTVA: Ali izjave politikov držijo?
11. 04. 2022 20.20Na POP TV ste lahko spremljali tretje veliko predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev tudi tokrat v živo preverja izjave predstavnikov strank, ki jim po najbolj svežih javnomnenjskih raziskavah Mediane za našo medijsko hišo kaže najbolje. V studiu so se soočili Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jelka Godec (SDS), Dejan Židan (SD), Miha Kordiš (Levica), Jani Möderndorfer (LMŠ), Janez Cigler Kralj (NSi), Alenka Bratušek (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo).

KUL z vloženim predlogom za posvetovalni referendum zadržal namero SDS
06. 04. 2022 08.16Potem ko je odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino ob obstrukciji opozicije sprejel predlog odloka o preoblikovanju zasebne novomeške fakultete za industrijski inženiring v javni zavod, pa so poslanci strank KUL na pobudo Levice z vloženim predlogom za posvetovalni referendum vsaj začasno zadržali to namero koalicije. Odločanje o odloku je preloženo, dokler se poslanci ne bodo izrekli o predlogu za referendum.

Slovenski strokovnjaki korak naprej k novemu genskemu zdravilu za zdravljenje raka
27. 10. 2021 17.20Onkološki inštitut Ljubljana je postal prva institucija v Sloveniji, ki je dobila dovoljenje za izvajanje klinične študije novega genskega zdravila za zdravljenje raka v Sloveniji. Zdravilo, postopek priprave in celotno proizvodno okolje so plod slovenskega znanja in izkušenj strokovnjakov, ki so več kot tri leta sodelovali v projektu SmartGene.si. V prvo fazo klinične študije bodo že vključili bolnika.

Katere knjige smo si najpogosteje izposodili in kakšna je bralna pismenost naših otrok?
12. 09. 2021 17.49Za nami je dolgo poletje, ko Slovenci zaradi več prostega časa običajno večkrat vzamemo v roke knjigo. Podatkov, iz katerih bi lahko sklepali, kako je epidemija vplivala na naše bralne navade, še ni. Ob začetku nacionalnega meseca skupnega branja pa smo preverili, kakšna je bralna pismenost naših šolarjev in katere knjige so v Sloveniji največkrat izposojene.

Slovenija bi kmalu lahko dobila še četrto javno univerzo
23. 08. 2021 21.16Jugovzhodna Slovenija bo morda že kmalu dobila svoje univerzitetno središče. Po univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru se znanstveno, raziskovalno in izobraževalno središče, ki bo ponujalo študij na dveh fakultetah in eni visoki šoli, obeta še Novemu mestu. Univerza bo imela ob ustanovitvi akreditirane bolonjske študijske programe prve, druge in tretje stopnje – in sicer štiri visokošolske, dva univerzitetna, štiri magistrske in dva doktorska programa.

Bruto ali bruto bruto? 46 študentov bi moralo vrniti 18.317 evrov
06. 08. 2021 13.24Fakulteta za logistiko Univerze v Mariboru zahteva od študentov vračilo domnevno preveč izplačanega denarja za sodelovanje pri projektih. Dekanja pojasnjuje, da ni pravne podlage, da bi lahko študentje ta denar obdržali. Ponudili so jim tudi možnost obročnega vračila do decembra 2022, v sindikatu Mladi plus pa vztrajajo, da gre za napako fakultete, in ne študentov.

'Nismo pet minut pred 12. uro, ampak pet minut čez'
04. 02. 2021 08.45Predsednik vlade Janez Janša se je na Brdu pri Kranju sestal s predstavniki univerz, kjer so razpravljali o vpisu v študijske programe v letu 2021/2022. Predstavniki univerz so premierja pozvali, naj vlada čim prej poda soglasje k vpisnim mestom na visokošolske zavode. Janša jim je na to odgovoril, da je vlada predlog soglasja v obravnavo dobila pozno, oseba, ki je za to kriva, pa je bila danes že razrešena. K takojšnji potrditvi pripravljenega razpisa za vpis na fakultete je vlado pozval tudi SVIZ, ŠOS in VSS.

Ogrožen vpis na fakultete? Vlada ni dala soglasja
29. 01. 2021 10.03Vlada (presenetljivo) ni dala soglasja k objavi razpisa v študijskem letu 2021/2022, čeprav bi to morala biti zgolj formalnost. S tem je ogroženo tekoče vpisovanje na fakultete za letošnjo generacijo, opozarjajo v društvu Alternativna akademija. Neuradno naj bi objavo razpisa ustavil premier Janez Janša, ki naj bi želel vedeti, katere poklice bo potreboval prihodnji trg dela. Ta je zatrdil, da ne drži, da bi vlada blokirala soglasje k razpisu za vpis na fakultete.

SPS ovadil neznane storilce, ki naj bi proračun oškodovali za 29.000 evrov
25. 01. 2021 14.37Sindikat policistov Slovenije je na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani vložil kazensko ovadbo zoper neznane storilce, in sicer javne uslužbence, funkcionarje ter druge pravne in fizične osebe zaradi prirejanja rezultatov v neodvisni strokovni analizi ustreznega vrednotenja delovnih mest pooblaščenih uradnih oseb s posebnimi pooblastili. Med drugim jim očitajo oškodovanje javnih sredstev in nevestno delo v službi.

'Cena' epidemije: zadnji žebelj v krsto zdravstva, ki bo odslej (še) dražje
21. 04. 2020 17.48Zdravstvo bo zaradi epidemije covida-19 dražje. Zato bo treba v kratkem opraviti razmislek o košarici pravic, ki jih krije javna zdravstvena blagajna, sta dve od opozoril, ki so jih izrekli sodelujoči na spletnem pogovoru o nevarnostih in priložnostih za slovenski zdravstveni sistem v času izbruha koronavirusa.

Tekavčičeva: Afera dodatki je dobro zrežiran proces diskreditacije Dušana Mramorja
25. 02. 2020 13.11Dekanja ekonomske fakultete Metka Tekavčič je v zagovoru na sodišču povedala, da je bil dodatek za stalno pripravljenost, ki ga je izplačevala fakulteta, del plačnega sistema, za izvajanje katerega so skrbele strokovne službe, ki jim je zaupala. Ocenila je, da je bil namen afere diskreditacija takratnega finančnega ministra Dušana Mramorja.

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?
11. 12. 2019 12.33Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

Bo zakonski predpis z maksimalno 200-odstotno plačo odpravil anomalije?
24. 10. 2019 04.1012 milijonov evrov si je izplačalo 210 profesorjev in njihovih ljudi. Samoizbrana elita, ki predstavlja zgolj tri odstotke zaposlenih na Univerzi v Ljubljani, je črpala iz nabora dodatkov in navzgor neomejenih avtorskih honorarjev. Zakonito? Upravičeno? "Akademsko mandarinstvo" obsoja celo minister. Kaj zdaj?

Javni dodatki in nakazila prek inštitutov, centrov, društev – kdo je kaj na Pravni fakulteti
18. 10. 2019 05.00Tokrat objavljamo najvišje plače in dodatke zaposlenih na ljubljanski Pravni fakulteti. A tu je še kopica inštitutov, zasebnih podjetij in zavodov. V nekaterih primerih je ustanovitelj Pravna fakulteta, v drugih so lastniki profesorji. Vsem pa je skupna izjemna podobnost v poimenovanju. Pomanjkanje domišljije ali namerno zavajanje potencialnih strank? In kako morebiten konflikt interesov preprečujejo na fakulteti?

Dvorec Visoko: 'živi', a na račun več kot pol milijona evrov vložka
14. 04. 2019 07.00Visoški dvorec je eden redkih primerov slovenske grajske arhitekturne dediščine, ki ga je domačinom uspelo iztrgati iz primeža postopnega in neustavljivega propadanja. Občina, ki je 100-odstotna lastnica, je v njegovo obnovo v zadnjih sedmih letih vložila že več kot pol milijona evrov. Razlog pa: dvorec ima izjemen potencial in je tako za lokalno skupnost kot širše neprecenljivega pomena.

Kar 30 odstotkov atletov je (anonimno) priznalo uporabo dopinga
30. 08. 2017 10.51Po izsledkih raziskave, ki jo je naročila Svetovna protidopinška organizacija (Wada) je vsaj 30 odstotkov atletinj in atletov, ki so nastopili na svetovnem prvenstvu leta 2011 v južnokorejskem Daeguju, v času svojih karier jemalo prepovedana poživila.

Po novem bodo študentje status obdržali do konca študijskega leta ne glede na čas diplomiranja
17. 11. 2016 17.21Državni zbor je soglasno sprejel novelo o visokem šolstvu.Ta po zagotovilih ministrstva za izobraževanje prinaša stabilnost financiranja visokega šolstva, njegovo odprtost v mednarodno okolje, povečuje fleksibilnost študijskih programov in zagotavlja večjo avtonomijo visokošolskih zavodov.

Vas zanima, v kako zdravi občini živite? Odgovore razkriva projekt Zdravje v občini
25. 10. 2016 14.18Okolje, v katerem živite, pomembno vpliva na vaše zdravje. Vas je kdaj zanimalo, kako zdravi so prebivalci vaše občine? Zdaj imate možnost to preveriti s pomočjo spletne aplikacije, zbrani podatki pa razkrivajo, da so prebivalci zahoda države praviloma bolj zdravi od tistih na vzhodu.

Mineva deset let od uvedbe bolonjske reforme
01. 10. 2015 07.16Letos je bilo v prvem roku na fakultete sprejetih 11.660 študentov, v drugem pa 3050. Za tretji rok podatkov še ni, vseh vpisnih mest skupaj pa je letos okoli 19.000. Letos mineva deset let od uvedbe bolonjske reforme v slovenskem visokem šolstvu.