jasna podreka

Ko je ob besedah 'Ko bi me vsaj udaril, da bi imela kaj pokazati' žal prepozno

14. 04. 2024 15.14

Z obžalovanjem sprejemamo vest, da je v preteklih tednih prišlo do še enega tragičnega primera femicida v Sloveniji. Še enkrat se soočamo z dejstvom, da nasilje v družini ne izbira in da tudi najbolj navidezno "zgledne" družine niso imune pred njegovimi najhujšimi posledicami. Znova beremo, da je šlo za zgledno družino, v kateri ni bilo videti težav. A bojimo se, da težave znova povezujemo zgolj z modricami, okrvavljeni in zlomljenimi udi ter umori.

Zakaj je predvidena kazen za napad na mladoletnico tako nizka?

12. 01. 2024 20.01

Kljub stavki sodnikov naj bi v torek izrekli sodbo nekdanjemu ravnatelju ene od jeseniških šol, ki mu sodijo zaradi kaznivega dejanja zoper spolno nedotakljivost mladoletnice. Njena mama je nad predlagano kaznijo – tri leta in 10 mesecev zaporne kazni – razburjena in šokirana. Da je zelo nizka, še posebej, ker naj bi obtoženec krivdo priznal, meni tudi njena odvetnica. Takih primerov, da bi priznali očitke državnega tožilstva, je, kot priznava, namreč zelo malo.

Njihova imena so izmišljena, njihove zgodbe niso

09. 12. 2023 15.00

"Če me umori, me, prosim, ne pokopljite na pokopališču, ampak nekje čisto na samem, da bom lahko v miru počivala." "Grozil mi je, da me bo posilil, polil z bencinom, razkosal in vrgel v kislino." "Rekel je, da me bo našel, nastavil pištolo na čelo in me ustrelil." "Nikoli se ni drl name, le od dve do tri ure mi je razlagal, kaj vse sem naredila narobe." "Opravičevali so ga, da je pač iz take kulture." Senka, Marina, Sandra, Alma, Manca, Ajda, Regina ... 23 različnih žensk, ki jih druži podobna izkušnja – intimnopartnersko nasilje. Preživele so ga in iz njega prišle močnejše.

'Nobena ženska ali deklica se zaradi svojega spola ne sme bati za življenje'

25. 11. 2023 07.00

Lani je bilo po svetu umorjenih 89.000 žensk in deklet. Največ v zadnjih 20 letih. Več kot polovico teh umorov so storili družinski člani ali intimni partnerji žensk. To pomeni, da je bilo lani vsak dan na svojem domu ubitih več kot 133 žensk ali deklet. A femicide smo beležili tudi v Sloveniji. Lani se jih je pri nas zgodilo kar sedem. Sociologinja Jasna Podreka ob tem opozarja, da je bilo nasilja nad ženskami tudi v preteklosti veliko, zdaj pa je tudi zaradi ozaveščanja o njem toliko več prijav. Kljub temu pa poudarja, da so prijave zgolj vrh ledene gore: "Številne žrtve nasilja ne prepoznajo ali pa si ga ne upajo prijaviti."

'Tisti, ki se spravijo na šibkejše, na ta račun krepijo svojo samozavest'

17. 11. 2023 16.25

Da velik del krivde za brezobzirna ravnanja otrok nosijo mobilni telefoni, je že opozorila Leonida Zalokar, ki se že desetletja ukvarja s problematičnimi otroki. Kakšne posledice torej mobilne naprave pustijo otrokom? Sociologinja Jasna Podreka pravi: "Tisti, ki se spravijo na šibkejše, na ta račun krepijo svojo samozavest."

Normalizacija femicidov: 'Opeva se jih z enako ležernostjo kot ljubezen'

08. 04. 2023 08.00

Medijski teksti o femicidih in nasilju nad ženskami imajo lahko močno vlogo pri tem, kako bomo te pojave razumeli. Če bodo torej medijske vsebine – bodisi v obliki filma, pesmi ali denimo vloga – sporočali, da z umorom (bivše) intimne partnerke ni nič narobe, se ta sporočila lahko prenesejo na gledalca oziroma bralca. "Besedila pesmi so posledica družbenih vzorcev, ki tovrstne oblike femicidov razumejo kot nekaj normalnega, kot nekaj, kar si moški lahko privošči. Z opevanjem takšnih pesmi se zvišuje toleranca do tovrstnih oblik nasilja," je izpostavila sociologinja dr. Jasna Podreka.

Vihar, ki je pretresel svet: 'Nasilje ne izbira, lahko se zgodi vsakemu izmed nas'

08. 03. 2023 15.31

Jaz tudi in Nisem prijavila. Kampanji, s katerima se je Inštitut 8. marec podal v boj za pravice žensk. Prva kampanja je že prinesla konkretne rezultate – redefinicijo spolnega nasilja. Upajo pa, da bodo lahko te dosegli tudi z drugo. Čeprav so od začetka ključnika #nisemprijavila zbrali že številne težke zgodbe žrtev spolnega nasilja, pa stopnja prijav ostaja nizka. Zaradi nezaupanja v institucije, zaradi dolgotrajnih postopkov, zaradi strahu ... Razlogov je več. Tudi zaradi prepogostega prelaganja krivde na žrtve. A temu je treba narediti konec, so jasne strokovnjakinje na tem področju. Potrebne so sistemske rešitve, izboljšano delovanje institucij, zaščita žrtev in tudi zgodnje učenje empatije – ne le kurativa, temveč tudi preventiva.

'V femicide jih vodita predhodno nasilje in posestniška drža nad partnerko'

26. 02. 2023 14.32

Policisti letno obravnavajo več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, ki v najbolj skrajni obliki preraste v intimno-partnerski umor oziroma femicid. V Sloveniji v povprečju beležimo med pet in sedem takšnih umorov letno.

Sosedje ubite 35-letnice še zmeraj v šoku: 'Pa pravijo, da je bil dober človek'

12. 09. 2022 19.00

Izteklo se je 48-urno pridržanje moškega, ki je osumljen uboja svoje izvenzakonske partnerice. 46-letnik je bil priveden k preiskovalnemu sodniku v Murski Soboti, le-ta pa je zoper njega odredil pripor. Policijska in pravosodna preiskava se tako nadaljujeta, končala pa se ni niti groza okoliških prebivalcev. "Oba sta bila delovna človeka, ampak kaj se dogaja za štirimi stenami, pa nihče ne ve," je dejala pretresena soseda.

'Za krutimi dejanji vedno stojijo ekstremna čustva'

07. 09. 2022 06.10

22-letnik, ki se je v nedeljo ponoči v mariborskem mestnem parku spravil nad 20-letno dekle s sekiro in nožem, je od ponedeljka v sodnem pridržanju zaradi ponovitvene nevarnosti. Preiskovalni sodnik ga bo zaslišal v sredo, ko bo tudi odločal o priporu. Policija okoliščine poskusa umora še preiskuje, a za takimi krutimi dejanji vedno stojijo ekstremna čustva, pojasnjuje klinični psiholog Tristan Rigler. Storilci pa se, dodaja sociologinja Jasna Podreka, svojega obnašanja zavedajo in dejanja vnaprej velikokrat tudi načrtujejo. Kakšne osebe stojijo za krutostmi in kakšni so njihovi značilni koraki?

Letno izrečenih okoli 900 ukrepov prepovedi približevanja, tretjina jih ukrep krši

09. 05. 2022 19.51

Slovenijo je prejšnji konec tedna pretresla nova družinska tragedija, v kateri je bila žrtev ženska, ki je že iskala pomoč zaradi družinskega nasilja. V Dravogradu je 38-letnik kljub veljavni prepovedi približevanja prišel na dom 33-letne partnerice in ji vzel življenje. V društvu SOS telefon znova opozarjajo, da kot družba in država nismo naredili dovolj na področju preprečevanja nasilja v družini. V Sloveniji Policija vsako leto izreče okoli 900 ukrepov prepovedi približevanja, več kot tretjina nasilnežev pa ta ukrep krši.

'Ne sprašujmo se, česa žrtev ni naredila. Vprašajmo se, kako bi jo bolje zaščitili'

04. 02. 2022 14.00

V sredo je Slovenijo pretresla novica o umoru 41-letnice, ki je bila žrtev intimnopartnerskega nasilja. V Društvu SOS telefon ob tem grozljivem dogodku opozarjajo, da je treba narediti več za zaščito žrtev. Leta 2019 smo v Sloveniji zabeležili štiri femicide, leta 2020 sedem, lani pa osem. "Kljub pomembnim premikom in doseženim mejnikom na področju obravnave nasilja v družini in nasilja nad ženskami na področju preventive nekaj še vedno delamo precej narobe," opozarjajo v društvu.

'Ženski kot žrtvi nasilja niti strokovno okolje ne verjame vedno'

07. 12. 2021 13.45

Novo poročilo ZN, ki je zajelo 13 držav od začetka pandemije covida-19, kaže, da sta dve od treh žensk poročali, da sta doživeli nasilje ali poznata žensko, ki ga je doživela. Stanje na področju nasilja nad ženskami med epidemijo se je poslabšalo tudi zato, ker je strpnost do tega še vedno prevelika, pravi Jasna Podreka s Filozofske fakultete.

Porast nasilja, posilstev in umorov ter 'skrajne okrutnosti pri njihovi izvedbi'

13. 01. 2021 16.46

V preteklem letu smo se večino časa ukvarjali z vprašanjem epidemije ter v skrbi za lastno in tuje zdravje pozabili na ostale družbene probleme, ki jih je epidemija še poglobila, opozarja Društvo SOS telefon. Policija je lani beležila porast nasilja v družini, ubojev, umorov in posilstev. In čeprav so intimnopartnerski in umori v družini najpogostejši tip umorov pri nas, smo bili lani priča tudi "skrajni okrutnosti pri njihovi izvedbi", opozarjajo. "Nasilje v družini uničuje celotne družine, jemlje življenja in otroke vpletenih izpostavlja okrutnostim, kakršne si težko predstavljamo."

Ujete med štirimi stenami: žrtve težje pokličejo na pomoč, saj so zaprte skupaj z nasilnežem

08. 04. 2020 06.00

V Sloveniji bistvenega povečanja nasilja v družini in klicev na pomoč v času pandemije ni, kar pa je zaskrbljujoče, opozarja stroka. Pomeni, da žrtve v tej situaciji težje pokličejo na pomoč. Močan porast nasilja za štirimi stenami medtem beležijo po vsem svetu, številne države vzpostavljajo nove ukrep in strategije za pomoč žrtvam - te se lahko zatečejo v lekarne in s posebno kodo lekarnarja opozorijo na nasilje. In prav mehanizmov, preko katerih bi žrtve lahko neopazno poiskale pomoč, v Sloveniji primanjkuje. Policija in stroka tako apelirata predvsem na sosede in bližnje, ki zaznajo nasilje.

Odeti v mavrične barve združeni proti kulturi sovraštva

22. 06. 2019 15.54

Z današnjo povorko po ljubljanskih ulicah se zaključuje 12-dnevni Festival Parada ponosa 2019. Po navedbah organizatorjev se je v povorki zbralo okoli 2500 ljudi. Festival in parada minevata v znamenju pozivov k solidarnosti in aktivaciji v boju proti kulturi sovraštva. Čez teden dni bo parada premierno v Mariboru.

'Njihova največja bojazen je ta, da jim ne bodo verjeli'

19. 01. 2019 07.00

Je slovenska družba tolerantna do spolnega nasilja? Da gre za vsesplošen pojav, ki ni omejen samo na Slovenijo, pravi Jasna Podreka in opozarja predvsem na problematiko romantiziranja nasilnih odnosov, ki se odraža tudi v popularni kulturi, skozi medije, filme in glasbo.

Novodobni očetje ljubeči družinski možje in ne več (zgolj) finančni skrbniki

08. 05. 2015 15.30

Enakost med spoloma se razume kot boj žensk za svoje pravice, a ni tako. Tudi moški bijejo svoj boj, med drugim tudi zato, da si izborijo svojo vlogo v skrbi za otroke in družinske člane. V Sloveniji je opazen velik premik, saj je kar dve tretjini vprašanih moških dejalo, da je njihova glavna vloga čustvena podpora družini in ne več zaslužek.

Tudi to se dogaja v Sloveniji: napadel ženo, ker mu ni hotela več prati in kuhati

23. 09. 2014 13.17

Četrtina žensk v Sloveniji je od svojega 15. leta imela izkušnjo s fizičnim nasiljem, 92 odstotkov povzročiteljev je bilo njihovih partnerjev. Pri umorih in poskusih umorov gre večinoma za posestniško držo, dominacijo in nadzor.