japonski znanstveniki

Japonski znanstveniki presadili kožo na obraz humanoidnega robota
06. 09. 2024 13.15Humanoidni roboti bi v prihodnosti lahko postali še bolj podobni človeku, preoblečeni v kožo iz živih celic. Japonski znanstveniki so namreč razvili tehniko, s katero so na robota presadili kožno tkivo, ki so ga vzgojili v laboratoriju. Kožo so presadili na obraz robota, ki se je s pomočjo mehanske naprave nato nasmejal.

Delec ultra visoke energije, ki je prišel 'iz nič', znanstvenikom kravžlja možgane
24. 11. 2023 13.06Astronomi so zaznali nenavaden kozmični žarek, ki je padel na površje Zemlje. Ker gre za delec izjemno visoke energije, ki je prišel iz Lokalne praznine, je njegov izvor velika uganka za znanstvenike. Ti se zdaj sprašujejo, kakšen kozmični dogodek bi ga lahko povzročil.

Japonska bo v ocean izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime
22. 08. 2023 08.10Japonska bo kljub številnim kritikam in nasprotovanju v ocean izpustila prečiščeno radioaktivno vodo iz Fukušime. Načrtu nasprotujejo nekateri znanstveniki, Kitajska, lokalno prebivalstvo in ribiči. Za prehransko varnost oziroma kakovost japonske morske hrane je zaskrbljena tudi Južna Koreja.

Bo Japonska kljub kritikam izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime v ocean?
05. 07. 2023 15.35Japonska bo prav kmalu začela z izpuščanjem obdelane radioaktivne vode v ocean, potem ko je jedrski nadzorni organ Združenih narodov odobril ta sporni načrt, ki se bo izvajal 12 let po jedrski nesreči v Fukušimi.

V vodah Tajvana ujeli starodavnega in redko videnega morskega psa
18. 06. 2023 13.38Ob obali Tajvana so ujeli ogromnega, skoraj 800 kilogramov težkega morskega psa, ki je imel v sebi šest velikih mladičev. Ujeti morski pes velja za največjega morskega psa te vrste, ki so ga ujeli v teh vodah, samica pa je bila tik pred rojstvom svojih mladičev.

Onesnažena voda iz Fukušime se bo drugo leto pomešala z morjem
12. 12. 2022 16.50Več kot 11 let je minilo od jedrske nesreče v japonski Fukušimi, država pa počasi, a vztrajno presega izzive, ki jih je izzval cunami. Več kot deset let trajajoča dekontaminacija stavbe in okolice naj bi trajala še vsaj 40 let. Kljub temu pa je prišel čas, ko so vodni rezervoarji polni in jih je treba izprazniti. Kot pravijo znanstveniki nevarnosti za okolje ni, prav tako je dovoljena stopnja radioaktivnosti v okolici fukušimske elektrarne za 20-krat manjša, kot drugod.

Podgane imajo ritem in 'rade plešejo' na Lady Gaga
12. 11. 2022 13.19Premikanje v ritmu glasbe velja za sposobnost, ki je v veliki meri edinstvena za ljudi, saj je le peščica živali, na primer kakaduji, s treningom pokazala sinhronizacijo premikanja ob glasbi.Zdaj pa so japonski znanstveniki odkrili, da imajo tudi podgane ritem in se rade pozivajo ob zvokih skupine Queen, Lady Gaga in celo Mozarta.

Zaradi poplav odpovedali več sto poletov, ustavili tudi trajekte
20. 09. 2022 08.49V poplavah in zemeljskih plazovih, ki so se sprožili po tajfunu, ki pustoši po Japonski, so umrle štiri osebe, okoli 90 pa je poškodovanih. V Tokiu so zaradi poplav odpovedali več sto letov ter storitve trajektov ter hitrih vlakov. Več sto tisoč gospodinjstev je ostalo brez elektrike.

Je voda na Zemljo prišla iz asteroidov?
16. 08. 2022 13.53Japonski znanstveniki na podlagi vzorcev, ki so jih pridobili z asteroida Ryugu, sklepajo, da so vodo na Zemljo prinesli asteroidi z zunanjih robov sončnega sistema. "Hlapljivi in z organskimi snovmi bogati asteroidi tipa C so bili morda eden od glavnih virov vode na Zemlji," so zapisali. Vseeno so opozorili, da ti asteroidi verjetno niso bili edini vir, ki je zaslužen za vodo na našem planetu.

Znanstveniki pomladili miši, cilj je doseči enako pri ljudeh
05. 06. 2022 16.47V laboratoriju molekularnega biologa Davida Sinclairja na ameriški harvardski medicinski fakulteti so stare miši spet postale mlade. Znanstveniku in njegovi ekipi je uspelo z beljakovinami, ki lahko odraslo celico spremenijo v matično, pomladiti starajoče celice miši v mlajšo različico samih sebe. Če bi metodo uporabili pri ljudeh, bi lahko spremenili potek staranja, živeli mlajši dlje časa in preložili ali se izognili boleznim, povezanim s starostjo, denimo Alzheimerjevi bolezni. "To je svet, ki prihaja. Verjamem, da smo našli glavno krmilno stikalo, način za previjanje ure nazaj," je napovedal Sinclair.

Brez razvoja satelitov bi svet zamudil podrobnosti izbruha vulkana na Tongi
22. 01. 2022 17.58Le deset let nazaj bi o izbruhu vulkana na Tongi vedeli veliko manj. Da je bil izbruhu vulkana Hunga Tonga-Hunga Ha'apai in njegovim posledicam v trenutku lahko priča ves svet, je namreč omogočil predvsem izjemen razvoj satelitske fotografije. Te med drugim vulkanologom omogoča tudi spremljanje drugih pogostejših, a manj obsežnih izbruhov na Zemlji, prav tako pa si znanstveniki lahko pomagajo pri analizi učinkov vulkanskih izbruhov na naš planet. Po uničujočem izbruhu so sicer zdaj na Tongo prispela prva letala s humanitarno pomočjo.

Nor način hujšanja, ki je zrušil internet! Zakaj?
17. 05. 2021 00.15Naša ekipa je preizkusila »čarobni« način hujšanja, o katerem govori že cela Slovenija. Preverite kakšni so bili rezultati! Zato nas je zanimalo, če obstaja dieta, ki ne koristi samo kratkoročno, pač pa ob zmanjšanem vnosu kalorij poskrbi tudi za pospeševanje metabolizma.

ZDA želijo emisije ogljika do leta 2030 zmanjšati za kar 52 odstotkov
22. 04. 2021 12.55Predsednik Joe Biden podnebni vrh, ki se ga udeležuje še 40 drugih svetovnih voditeljev, začenja z ambiciozno napovedjo zmanjšanja emisij toplogrednih plinov. ZDA namreč želi znova postaviti v središče svetovnih prizadevanj za reševanje podnebne krize in zajezitev emisij ogljika.

Japonski premier odločen: Olimpijske igre letos zagotovo bodo
17. 04. 2021 10.21V zadnjih dneh so se na Japonskem spet pojavili dvomi o tem, ali bo Tokio za letos predvidene olimpijske igre poleti res lahko izvedel. Glavni razlog skrbi so zaostrene koronske zdravstvene razmere v državi, a je japonski premier Jošihide Suga med uradnim obiskom v ZDA zatrdil, da igre poleti v Tokiu bodo.

Vodo iz jedrske elektrarne Fukušima bodo začeli spuščati v morje
13. 04. 2021 08.13Japonska je potrdila načrt, da bo v morje izpustila več kot milijon ton odpadne vode iz jedrske elektrarne v Fukušimi. Pred izpustom jo bodo ustrezno obdelali in razredčili, da ta, kot zagotavljajo oblasti, ne bo predstavljala tveganja za zdravje ljudi in okolja. Okoljevarstvene organizacije medtem odločitvi nasprotujejo, odločitev obžalujeta tudi Južna Koreja in Kitajska.

Po 6 letih in 6 milijardah kilometrih se sonda z asteroidnim prahom vrača domov
04. 12. 2020 17.47Šest let in tri dni po začetku misije, ki je poslala Hayabusa-2 na 300 milijonov kilometrov oddaljen asteroid, se japonska sonda naposled vrača domov. A z dragocenim tovorom na krovu - delci asteroida, ki ga je odvzela z Ryuguja. Kapsulo z asteroidnim prahom bo spustila nad avstralsko puščavo, sonda pa se bo zatem podala nadaljnjim podvigom (in asteroidom) naproti.

Pri poginulih delfinih našli poškodbe, ne pa nafte
28. 08. 2020 08.07Na Mavriciju razrešujejo uganko poginulih delfinov. V dveh dneh jih je na obalo naplavilo kar 27. To se je začelo dogajati le mesec dni, potem ko je v bližini nasedel japonski tanker, zato so mnogi prepričani, da je odgovor na dlani. Še toliko bolj, ker priče trdijo, da so imele živali v ustih črno snov. A obdukcija, opravili so jo pri le dveh delfinih, naj sledi nafte ne bi odkrila.

Mesec dni po razlitju nafte na obale Mavricija naplavilo poginule delfine
26. 08. 2020 18.55Prebivalce otoške države Mavricij je na obali pričakal žalosten prizor. Približno mesec dni po tem, ko je iz japonske tovorne ladje, ki je nasedla na koralnem grebenu, izteklo več tisoč ton nafte, je na obalo naplavilo poginule delfine. Do zdaj so jih našli najmanj 17.

Aretirali kapitana ladje, ki je nasedla pri Mavriciju
18. 08. 2020 16.27Po nesreči tankerja ob obali Mavricija, ki je povzročila okoljsko katastrofo brez primere, je tamkajšnja policija aretirala 58-letnega indijskega kapitana. Obtožen je ogrožanja varne plovbe. Sprednji del ladje zdaj vlečejo stran od grebena, zaradi močnih tokov pa je preveč tvegano, da bi odstranili tudi zadnji del. Od približno 4000 ton goriva ga je izteklo približno 1000 ton. Reševalne ekipe črpajo, kar je ostalo.

Poškodovana ladja pred obalo Mavricija se je prelomila na pol
16. 08. 2020 11.14Japonski tanker, ki je nasedel pred obalo Mavricija, se je prelomil na pol, so sporočile oblasti te otoške države. Oblasti si prizadevajo z ladje odstraniti še 166 ton nafte, kolikor je je ostalo na tankerju.

Bo nasad japonskih češenj mogoče rešiti?
12. 07. 2020 17.19Z načrti za novo, nujno potrebno stavbo Nacionalnega inštituta za biologijo, se je Slovenija znašla na spolzkih diplomatskih tleh. Gradnja bo namreč ogrozila nasad japonskih češenj, darila Japonske Sloveniji. Prvo drevo je 20 let nazaj zasadila princesa Sajako, kako pomembne so češnje v deželi vzhajajočega sonca, pa dokazuje tudi dejstvo, da mora veleposlanik cesarski palači redno poročati o njih. Zadnje novice niso dobre. Bi češnje lahko rešili?

Opraševanje z milnimi mehurčki
18. 06. 2020 09.57Japonski raziskovalci so iznašli nov način za opraševanje rastlin. S pomočjo milnih mehurčkov so namreč uspeli oploditi hruško, uspešnost pa je bila enaka kot pri ročnem opraševanju. Zdaj testirajo uporabo dronov za opraševanje z milnimi mehurčki.

Organizatorji pripravljeni tudi na odpoved olimpijskih iger leta 2021
28. 04. 2020 09.26Predsednik organizacijskega komiteja olimpijskih iger v Tokiu, Joširo Mori, je dejal, da bodo igre "odpovedali", če jih v novem terminu leta 2021 ne bodo uspeli pripraviti.

Solata, ki jo astronavti gojijo v vesolju, je varna za uživanje
08. 03. 2020 07.00Jedilnik Nasinih astronavtov na Mednarodni vesoljski postaji je popestrila sveža rastlinska hrana. V vesolju namreč uspešno vzgajajo solato, ki je bogata s hranili in povsem varna za uživanje. To je prvi korak k temu, da bodo v prihodnje lahko gojili še več pridelkov zunaj zemeljske atmosfere. Zagotavljanje dovolj hrane bo namreč ključno za odpravo na Mars.

So gostitelji virusa luskavci, ki spadajo med najpogosteje tihotapljene živali?
07. 02. 2020 09.39Medtem ko se koronavirus širi po svetu, primere so potrdili že v 25 državah, okužilo se je že več kot 31.000 ljudi, več kot 600 je mrtvih, se najhujša agonija nadaljuje v kitajskem Vuhanu, kjer se je virus tudi najprej pojavil. V Italiji pa so potrdili prvi primer okužbe z novim virusom pri Italijanu.

Po zmedi bolnišnica v Vuhanu potrdila zdravnikovo smrt
06. 02. 2020 16.32Kitajski državni medij je povzročil zmedo, potem ko je najprej poročal, da je zdravnik iz Vuhana, ki je opozoril na izbruh koronavirusa, umrl, nato pa novico izbrisal in zapisal, da je Li Venlieng živ, a v kritičnem stanju. Bolnišnica v Vuhanu je zdaj potrdila, da je zdravnik umrl. Število okuženih medtem še vedno narašča, nov primer so potrdili tudi v Veliki Britaniji.

V trajno zamrznjenih tleh Sibirije našli 40.000 let staro glavo volka
16. 06. 2019 09.28Pred 40.000 leti je na območju današnje Sibirije umrl volk – njegovo glavo, skupaj z izjemno dobro ohranjenimi zobmi, kožuhom in celo možgani, pa so prejšnjo poletje odkrili v trajno zamrznjenih tleh ruskega severa.

Japonski znanstveniki ustvarili prvi umetni krater na asteroidu
28. 04. 2019 14.49Japonski znanstveniki so uspešno ustvarili prvi umetni krater na asteroidu, je ta teden potrdila japonska vesoljska agencija (JAXA). To bi lahko prispevalo k preiskovanju razvoja našega Osončja, poročajo mediji.

Internet je eksplodiral ob odkritju tega načina hujšanja
11. 12. 2018 00.01Naša ekipa je preizkusila »čarobni« način hujšanja, o katerem govori že vsa Slovenija. Preverite, kakšni so bili rezultati!

Nobelova nagrada za fiziko prvič po 55 letih v roke ženski
02. 10. 2018 12.20Nobelovo nagrado za fiziko letos prejmejo Američan Arthur Ashkin, Francoz Gerard Mourou in Kanadčanka Donna Strickland za odkritja na področju laserske fizike. Stricklandova je sicer šele tretja ženska v zgodovini podeljevanja Nobelove nagrade za fiziko po Marie Curie in Marii Goeppert Mayer.