janez tomažič

Biatlonci z visokimi cilji vstopajo v novo sezono

25. 11. 2024 14.55

Konec tedna se v Kontiolahtiju začenja biatlonski svetovni pokal 2024/25. V slovenskem taboru poudarjajo, da so dobro pripravljeni, zato prve tekme komaj čakajo. Biatlonska karavana bo obiskala devet prizorišč. Vrhunec sezone za Slovence pa bo februarsko SP v Švici in domači svetovni pokal marca na Pokljuki.

Zaradi stigme in strahu pred testiranjem veliko okužb zaznanih prepozno

01. 12. 2023 06.00

Na prvi decembrski dan obeležujemo svetovni dan boja proti aidsu, ki letos poteka pod geslom 'Naj skupnosti vodijo!' in izpostavlja ključen vpliv skupnosti pri oblikovanju odziva na virus HIV in na globalno zdravje. V Sloveniji je stopnja epidemije okužb nizka, vendar po navedbah strokovnjakov še vedno odkrijejo preveč oseb z napredovano okužbo.

Šinkova: Zadnjo besedo pri ukrepih na območju Nature 2000 bo imela Evropska komisija

16. 06. 2023 15.19

Ministrstvi za kmetijstvo in za naravne vire bosta pripravili predlog prostovoljnih ukrepov za kmetovanje na območju Nature 2000. Tega bosta najprej poslali v uskladitev vsem deležnikom, zadnjo besedo pa bo imela po besedah kmetijske ministrice Irene Šinko Evropska komisija. O problematiki so govorili na izredni seji pristojnega odbora DZ.

Zven dneva upora proti okupatorju – pevski zbor Pinka Tomažiča

27. 04. 2023 20.43

Današnji praznik, dan upora proti okupatorju, ima tudi svoj zven, ki prav zdaj odmeva iz Cankarjevega doma v Ljubljani. Tam ima koncert partizanski pevski zbor Pinko Tomažič, ki je letos praznoval abrahama. Zakaj so pred petdesetimi leti v Trstu ustanovili zbor, ki poje partizanske pesmi in zakaj jih danes pojejo še glasneje?

Kmetje vztrajajo: Natura 2000 se mora zmanjšati

05. 04. 2023 19.03

Je Nature 2000 pri nas res preveč, ali kmetje zaradi varstva okolja res ne morejo več kmetovati? Kmetje namreč zahtevajo, da se površina, namenjena Naturi 2000, kjer veljajo strožja pravila za varovanje okolja, zmanjša. Trenutno je 38 odstotkov vsega slovenskega ozemlja v Naturi 2000, a gre le za 20 odstotkov kmetijskih zemljišč, preostalo so gozdovi. Končno je o zahtevah kmetov in o varstvu narave po desetih dneh spregovoril tudi državni sekretar z ministrstva za naravne vire in prostor.

Nova sestava DS ima precej novih imen in 16 dosedanjih svetnikov

24. 11. 2022 21.20

Na volilnih zborih je bila izvoljena nova sestava državnega sveta. Med 40 novoizvoljenimi svetniki jih je 16 v svetniških klopeh sedelo že v zadnjem mandatu. Med tistimi, ki jim vnovična izvolitev ni uspela, pa je tudi sedanji predsednik DS Alojz Kovšca.

Za 'ujetnike epidemije' covid še zdaleč ni mimo

09. 11. 2022 10.19

Epidemija je mimo in družba se je odločila, da covid-19 obravnava kot ostale viruse prehlada in gripo. "Pozabili pa smo na zelo ranljivo manjšino v družbi in to so osebe s hudimi imunskimi motnjami ter druge ranljive osebe. Zanje covid-19 še zdaleč ni mimo," opozarja infektolog Janez Tomažič. Za t. i. ujetnike epidemije je verjetnost razvoja življenjsko nevarne in dolgotrajne okužbe večja, prav tako lahko hude oblike bolezni covida-19 vodijo v smrtni izid in tudi v pojav novih sevov virusa.

Novo zdravilo proti covidu: 'To novost je treba zagrabiti z vso močjo'

02. 10. 2022 19.18

"Če uporabimo vsa orožja in orodja, ki jih imamo na voljo, se po številu hospitalizacij in smrti zaradi covida lahko približamo tistim, ki jih povzroči gripa," pravi infektolog Janez Tomažič. Za obvladovanje širjenja okužb s koronavirusom je cepljenje še vedno najučinkovitejše in najbolj dostopno, pravijo zdravniki, na voljo pa je tudi zdravilo za covid, ki po besedah Tomažiča za skoraj 90 odstotkov zmanjša potrebo po hospitalizaciji. Ni pa namenjeno vsem pacientom.

Zdravilo Paxlovid učinkovito orodje v boju proti covidu-19

30. 09. 2022 14.18

Prve izkušnje zdravnikov ob predpisovanju Pfizerjevega zdravila Paxlovid, ki je namenjeno zdravljenju covida-19, so dobre, zdravilo je učinkovito in varno, je povedal infektolog Janez Tomažič. Sam je Paxlovid predpisal že desetim bolnikom s covidom-19, nihče od njih kasneje ni potreboval zdravljenja v bolnišnici.

'Vstopamo v jesensko-zimski val okužb. Izrednih razmer ni'

30. 09. 2022 08.45

Kakšna jesen in zima nas čakata? Na novinarski konferenci glede epidemije covida-19 v Sloveniji so sodelovali številni sogovorniki, tudi minister za zdravje Bešič Loredan, ki je poudaril, da izrednih razmer ni in da ostajamo odprta družba. Vodja posvetovalne skupine pri Nijz Mario Fafangel je dejal, da pričakovano vstopamo v jesensko-zimski val ter da bo število okužb naraščalo, a da imamo na voljo številna orodja - predvsem cepljenje in zdravila.

'Opičje koze je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni'

25. 05. 2022 07.11

Vlada je na torkovi dopisni seji sprejela Sklep o uporabi ukrepov, ki jih določa Zakon o nalezljivih boleznih, pri nalezljivi bolezni opičje koze. "Okužbo z virusom opičjih koz je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni, za katere je po ZNB obvezna prijava za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti," je vlada zapisala v sporočilu za javnost.

Dr. Tomažič: Verjetnost izbruha epidemije opičjih koz je majhna

25. 05. 2022 06.00

Kakšno tveganje za splošno zdravje pomenijo opičje koze, nam je razložil dr. Janez Tomažič z infekcijske klinike. Kot miri, je tveganje za okužbo pri splošni populaciji zelo majhno in tudi bolezen ni zelo nevarna. Verjetnost izbruha epidemije je majhna. Tveganje za prenos pa je večje, a še vedno zmerno, pri ljudeh z več spolnimi partnerji in pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. A Tomažič poudarja, da ni nobenega vzroka za stigmatiziranje te skupnosti. S tem bi dosegli nasprotne učinke, saj osebe v strahu pred stigmatizacijo ne bi poiskale pomoči in bi se bolezen še bolj širila.

Novi glavni trener slovenskih biatloncev je Rico Gross

16. 05. 2022 12.51

Novi glavni trener slovenske biatlonske reprezentance A je Nemec Ricco Gross, eno izmed najbolj prepoznavnih imen svetovnega biatlona v preteklih desetletjih, ki ni izstopal le kot tekmovalec, ampak je kasneje ob delu v Nemčiji prevzel tudi reprezentanci Rusije in Avstrije.

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev

13. 05. 2022 11.26

Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

Vlade gredo, kadri ostajajo

04. 05. 2022 06.20

Kadrovski vrtiljak na neskončni pogon še posebej zaznamuje obdobja pred in po volitvah. To je čas, ko je vsaka dosedanja vlada poskrbela za zaposlitev bolj ali manj zvestih uslužbencev v državnih podsistemih, ki bodo na položajih ostali tudi po zamenjavi na ministrskih položajih. V zadnjem mesecu so bili objavljeni številni razpisi ministrstev, prišlo je tudi do imenovanja novih veleposlanikov in še nekaterih drugih sprememb. Opozicija je v mandatu odhajajoče vlade vztrajno opozarjala na visoko intenzivnost te prakse, v LMŠ so celo izračunali, da naj bi Janševa vlada v povprečju celo izvajala dve kadrovski menjavi na dan.

Epidemija covida-19 še vedno ogroža onkološke bolnike

22. 04. 2022 20.03

Epidemija covida-19, ki je dve leti krojila naš vsakdan, kljub umirjanju epidemičnih razmer še vedno ogroža onkološke bolnike, so opozorili na spletnem pogovoru, ki ga je pripravila v sodelovanju z združenjem bolnikov z limfomom in levkemijo L&L. Zato še vedno pozivajo k previdnosti in upoštevanju preventivnih zaščitnih ukrepov.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?

17. 02. 2022 06.00

Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Zakaj nekateri po covidu-19 izgubijo voh, okus ali jim izpadajo lasje? 'Samo brez panike'

01. 02. 2022 11.30

Vse več ljudi se po prebolelem covidu-19 sooča tudi z okvarami voha in okusa, številni tožijo o izgubi las. Kako virus povzroči te težave in kako si lahko pomagate? Čudežnega zdravila ni, potrebna je potrpežljivost, saj pri večini simptomi izzvenijo sami. Če vam po bolezni izpadajo lasje, bodo ti najverjetneje zrasli nazaj, proces je namreč povraten. Kot poudarja infektolog dr. Tomažič, ki se srečuje s številnimi bolniki, ki jim je dolgi covid poslabšal kakovost življenja tudi na drugih področjih, pogoste so namreč tudi težave s spominom in koncentracijo, je najpomembnejše zaupanje, da bodo te sčasoma izzvenele. Najprej pa je treba izločiti možnost drugih bolezni, ki bi lahko povzročale te simptome. Za vas smo zbrali nekaj nasvetov, kako si lahko pomagate, če vas pestijo težave po preboleli okužbi.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

V 5 letih na čelu državnih gozdov kar 5 direktorjev

31. 01. 2022 06.00

Da so gozdovi naše bogastvo, drži tudi dobesedno. Državni gozdovi so vredni okoli dve milijardi evrov, sistem imenovanj direktorjev družbe SiDG, ki upravlja s tem kapitalom, pa omogoča politično kupčkanje, kjer vodilni prihajajo iz v tistem trenutku vladajočih strank koalicije. Trenutni glavni direktor družbe Robert Tomazin je iz SDS. Ali je SiDG res politični fevd za izčrpavanje ali so menjave petih vodstev v zadnjih petih letih politično motivirane?

Dolgoročne posledice covida premagujejo s pomočjo rehabilitacije

28. 01. 2022 20.03

Zadihanost pri naporu, utrujenost, bolečine v mišicah, kosteh in prsih, izpadanje las, nespečnost, tesnoba, motnje spomina in koncentracije. Vse to so lahko posledice tako imenovanega dolgega covida – simptomi, ki se običajno pojavijo tri mesece po okužbi z novim koronavirusom in vztrajajo vsaj dva meseca. Težave se lahko pojavijo pri vseh, ne glede na starost, od tistih, ki so preboleli zelo blago obliko do tistih z najtežjim potekom bolezni.

Tomažič: S skrajšanjem izolacije na sedem dni se pojavlja tridnevno tveganje za okužbo

22. 01. 2022 07.00

Število okuženih z novim koronavirusom še kar raste. V četrtek smo zabeležili skoraj 10 tisoč novih primerov, med njimi sta bila tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič in obrambni minister Matej Tonin. Ob tem pa tudi novosti glede izolacije okuženih: od ponedeljka bo izolacija trajala le sedem dni. A le pod določenimi pogoji. Zakaj in za koga spremembe, smo povprašali Janeza Tomažiča z Infekcijske klinike. Medtem pa vodja vladne svetovalne skupine Mateja Logar opozarja, da se lahko kljub blažji različici bolezni ob okužbi z omikronom ob rekordnih številkah okuženih poveča tudi število covidnih bolnikov v bolnišnicah. Zato o sproščanju ukrepov še ne razmišljajo.

Izolacije s ponedeljkom ob določenih pogojih skrajšane na sedem dni

21. 01. 2022 09.44

V četrtek so v Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) ob 14.714 opravljenih PCR-testih potrdili 9858 novih okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil 67-odstoten. Kljub izjemnemu prirastu okužb pa število bolnikov s težjim potekom bolezni še naprej stagnira oziroma celo nekoliko upada. Po podatkih vlade je hospitaliziranih 599 covidnih bolnikov, od tega jih 144 potrebuje intenzivno terapijo. Umrlo je 12 oseb s covidom-19. Janez Tomažič iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja je napovedal, da bodo samoizolacije za večino okuženih s koronavirusom ob določenih pogojih skrajšane na sedem dni.

Zorčič in Tonin pozitivna na novi koronavirus

21. 01. 2022 10.45

Po tem ko so iz državnega zbora sporočili, da je Igor Zorčič po včerajšnjem testiranju pozitiven na novi koronavirus, je na družbenih omrežjih okužbo s covidom-19 sporočil tudi obrambni minister Matej Tonin. Slednji je ob tem dejal, da trenutno nima simptomov ter da cepljenje deluje, ministrstvo pa je sporočilo, da delo na ministrstvu poteka nemoteno.

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi

19. 01. 2022 13.50

Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

Strokovnjaki ovrgli trditve 'iniciative zdravnikov': Gre za povzetke tipičnih proticepilskih tez

23. 12. 2021 13.32

Trije strokovnjaki – Alojz Ihan, Tadej Avčin in Janez Tomažič – so analizirali trditve t. i. Iniciative slovenskih zdravnikov, ki je pozivala k "takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s cepivi proti covidu-19". Vseh enajst trditev so ocenili kot strokovno nepravilne, tudi zavajajoče in nepoštene. Opozarjajo, da covid-19 za otroke in mladostnike ni nenevarna bolezen in da lahko okuženi otroci z virusom okužijo druge. Razblinili so tudi dvome o tem, da so cepiva v tretji fazi kliničnih raziskav in da (morebitnih) srednjeročnih in dolgoročnih zapletov po cepljenju še ne poznamo, ter odgovorili na vprašanja o odškodninski odgovornosti in natančni sestavini cepiv.

Neuradno: svetovalna skupina predlaga skrajšanje obdobja za prejetje tretjega odmerka

13. 12. 2021 13.44

Po neuradnih informacijah naj bi svetovalna skupina za covid-19 ministru za zdravje na neformalnem pogovoru predlagala skrajšanje obdobja, po katerem bi lahko ljudje prejeli poživitveni odmerek že po treh mesecih. Med predlogi naj bi bila tudi določitev veljavnosti covidnega potrdila o cepljenju na devet mesecev. V torek se medtem začenja tudi cepljenje otrok, starih med 5 in 11 let.

V ponedeljek potrdili 2482 okužb

30. 11. 2021 09.38

V ponedeljek smo po podatkih NIJZ v Sloveniji potrdili 2482 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 6287 PCR-testiranj. Delež pozitivnih testov znaša 39,5 odstotka. Na intenzivni negi je 280 bolnikov, najmlajši med njimi je star 27 let. V UKC Maribor imajo občutek, da življenje trenutno teče v dveh vzporednih svetovih. Ljudje prihajajo bolni v bolnišnice in potrebujejo pomoč osebja, ki je povsem izčrpano, hkrati pa so v mestnih središčih ljudje veseljačijo.

Logarjeva: Iluzorno bi bilo pričakovati, da omikron ne bo prišel tudi k nam

29. 11. 2021 16.01

Različica omikron je po prvih podatkih bolj nalezljiva kot doslej odkrite različice koronavirusa, je povedala infektologinja Bojana Beović. Okuženi s to različico so doslej zbolevali za blažjim potekom bolezni. Ni pa še jasno, ali je za blažji potek odločilna starost in ali je k njemu prispevalo cepljenje oziroma prebolela okužba. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je povedala, da tudi ta različica zagotovo prišla v Slovenijo, vseeno pa upa, da bodo obstoječi ukrepi zadostovali. Infektolog Janez Tomažič je medtem pozval k spoštovanju osnovnih ukrepov za preprečitev širjenja koronavirusa in k cepljenju. Možnost, da bi bila zdajšnja cepiva proti omikronu neučinkovita, je po njegovih besedah majhna.

Začenja se evropski teden testiranja na okužbo s HIV ter hepatitisom B in C

22. 11. 2021 07.29

Začenja se Evropski teden testiranja na okužbe z virusi HIV, hepatitisa B in C ter na spolno prenosljive okužbe. Letošnja kampanja poteka pod geslom "Testiraj se. Zdravi. Prepreči.", so sporočili z ministrstva za zdravje. Komisija za aids pri ministrstvu za zdravje v času zaostrenih epidemioloških razmer poziva tudi k cepljenju proti covidu-19. To lahko namreč omeji širjenje okužb, kar je pogoj za zagotavljanje dostopa do ostalih zdravstvenih storitev.