janez bogataj

'Pri iskanju rešitev za podnebno krizo ne smemo popuščati populizmu'

30. 09. 2024 17.59

Tudi Slovenija ni imuna na vplive podnebnih sprememb, ki se pri nas kažejo kot vse pogostejše poplave, ekstremne suše in gozdni požari. "Pretekla leta so me utrdila v prepričanju, da so potrebni dogovori in ukrepanje zdaj," je zato v uvodu četrtega predsedničinega foruma poudarila Nataša Pirc Musar. Na Brdu pri Kranju so tokrat razpravljali o pravici do zdravega življenjskega okolja. V ospredju so bile podnebne spremembe, voda, zrak in ohranjanje biotske raznovrstnosti, pa tudi izzivi zelenega prehoda.

Potica – slovenska kulinarična posebnost

30. 03. 2024 09.00

Prijeten vonj, ki napolni hišo. Tradicija, ki jo ob praznikih še danes ohranjamo. Potica prihaja v več kot sto različicah, pekle so jo naše mame, babice, prababice. Prvič jo je omenil Primož Trubar v 16. stoletju, od takrat do danes pa se je precej spremenila.

Sveti Štefan bo še eno leto bedel nad konji

26. 12. 2023 15.17

Dan po božiču, na danb ko se v Sloveniji praznuje dan slovenske samostojnosti in enotnosti, se v eni od gorenjskih vasi dogaja prav poseben obred. Na god sv. Štefana vaščani že 300 let postavljajo lesene figurice konj in volov na svetnikov oltar in prosijo za njihovo zaščito. Temu so kmalu po osamosvojitvi dodali še blagoslov živih konj. Letos je tako potekal že 30. blagoslov. Po sveti maši se je pred cerkvijo zbrala lepa množica, župnik pa je blagoslovil okoli 30 konj.

Pionirski dom praznuje 60 let: Hram otroške ustvarjalnosti

26. 05. 2023 20.57

V Ljubljani je potekala slavnostna prireditev, s katero so obeležili 60 let delovanja Pionirskega doma. Visokemu jubileju bo sicer namenjenih več dogodkov, zadnji in prav poseben pa bo konec avgusta.

Zakaj praznujemo dan žena? Je boj za enakost še potreben?

08. 03. 2023 10.15

Ljudje 8. marec kot poseben dan za ženske praznujemo že več kot stoletje, kot opozorilo na neenakosti med spoloma pa služi še danes. Ženskam v Afganistanu so talibani lani med drugim prepovedali visokošolsko izobraževanje, v Iranu so izbruhnili množični protesti, potem ko je moralna policija 22-letnico "podučila" o nošenju hidžaba, čez nekaj dni pa je v bolnišnici umrla. Razlike med spoloma je poudarila tudi ruska invazija na Ukrajino, ženske so bolj ranljive, kar se tiče dostopa do hrane, bolj so podvržene revščini, poroča pa se tudi o vse več nasilju nad ženskami. V ZDA medtem denimo bijejo bitko proti prepovedi splava. A vendar smo ljudje v zadnjih letih dosegli tudi nemalo sprememb na bolje.

'Staro pravilo pravi, da je treba za božič jesti 'nekaj od prašiča''

24. 12. 2022 11.03

"Bistvo božiča je druženje, najprej na božični večer, ki je najbolj magični dogodek, naslednji dan pa je na vrsti sproščeno druženje in pa božično kosilo," je dejal etnolog Janez Bogataj. In za marsikoga je najboljše druženje tisto ob dobri hrani. Bogataj je med drugim pojasnil, da po starem pravilu velja, da je treba za božič jesti "nekaj od prašiča" in dodal, da čeprav živimo v družbi pretiravanja, pregovor pravi – več je manj.

Z etnologom o božičnih tradicijah – veste, zakaj postavljamo in krasimo smreke?

24. 12. 2022 07.00

V božičnem obdobju, ki se začne z adventom (v Sloveniji temu pravimo tudi veseli december) in traja do praznika sveti trije kralji oziroma svečnice, smo se ljudje pripravljali na vrhunec praznovanja, torej božiča. Kot pravi etnolog Janez Bogataj, ne gre le za priprave določenih jedi in pogostitev ter okrasitev bivalnega okolja, ampak zlasti med verujočimi tudi za duhovno pripravo.

Na Bledu župana izziva čarodej in kočijaž, v Škofljici bi župan lahko postal 25-letnik

21. 11. 2022 11.07

94 kandidatov in kandidatk za župansko funkcijo čaka drugi polčas, torej slaba dva tedna volilne kampanje in mrzličnega iskanja čim več podpore ter še eno volilno nedeljo. 47 občin v prvem krogu namreč ni dobilo zmagovalca, kar je sicer manj kot pred štirimi leti, ko je bil drugi krog potreben v 56 občinah. Preverili smo, kje se obetajo tesni in najbolj zanimivi boji.

Znana večina županov, ponekod bo pestro tudi v drugem krogu

20. 11. 2022 18.18

Volivci so župana in ostale občinske predstavnike – poleg v 12 mestnih občinah – volili tudi v ostalih 200 slovenskih občinah. Ponekod so bili rezultati že odločeni, saj se je za županski stolček potegoval le posamezen kandidat, drugod pa je bila tekma bolj napeta. V nekaterih občinah bo o novem županu odločal drugi krog lokalnih volitev, ki bo na sporedu četrtega decembra.

Nalivi nemočni proti suši, naslednji teden pa spet nad 35 stopinj Celzija

06. 07. 2022 19.39

Letošnja suša je podobna tisti katastrofalni iz leta 2003, pravijo na Agenciji za okolje. Tako suho v prvi polovici leta pa denimo na Primorskem še ni bilo. Neurja z obilnim deževjem se v tako hudi vročini skoraj ne poznajo, ker voda zelo hitro izhlapi, ostaja zemlja suha. Po besedah vremenoslovcev so razmere, ki jih imamo letos v začetku julija, sicer običajne za konec avgusta ali začetek septembra. In kot kaže, se bodo še zaostrovale. Prihodnji teden je namreč napovedan nov vročinski val s temperaturami nad 35 stopinj Celzija.

'Oskar' za kuharsko knjigo Aniti Šumer. 'Z okrašenim kruhom nekaj sporočamo'

05. 06. 2022 07.28

Anita Šumer, ki jo javnost med drugim pozna po peki kruha z drožmi, je za svojo knjigo Umetnost krašenja kruha prejela prestižno nagrado Best of the Best Gourmand World Cookbook 2021. Podelitev nagrad je bila na Švedskem, Šumerjeva pa si je prvo mesto prislužila v konkurenci 1558 knjig iz več kot 200 držav.

Hadalin ne gre v Peking, zamenjal ga bo Naraločnik

24. 01. 2022 16.07

Znan je seznam slovenske olimpijske reprezentance za zimske olimpijske igre v Pekingu 2022. Olimpijski komite Slovenije (OKS) je danes potrdil dodatnega tekmovalca, ki bo Slovenijo predstavljal na zimskih olimpijskih igrah v Pekingu prihodnji mesec. Slovenski alpski smučar Štefan Hadalin je iz osebnih razlogov predčasno končal sezono. Namesto Hadalina je olimpijsko priložnost dobil 23-letni Nejc Naraločnik z Ljubnega ob Savinji.

Slovenijo bo v Pekingu zastopalo 41 športnikov

18. 01. 2022 17.14

Na zimskih olimpijskih igrah v Pekingu od 4. do 20. februarja bo nastopilo 41 slovenskih športnikov. Odpravo, ki bo lovila 22. slovensko medaljo na zimskih olimpijskih igrah, je danes na seji na Brdu pri Kranju potrdil Izvršni odbor Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS). Največ medalj doslej je Slovenija osvojila v Sočiju leta 2014, ko so se naši športniki domov vrnili kar z osmimi. Na zadnjih zimskih igrah pa sta za slovensko veselje poskrbela Jakov Fak s srebrno ter Žan Košir z bronasto medaljo.

SZS na seznam kandidatov za OI v Pekingu uvrstila 42 športnikov

17. 01. 2022 16.30

Smučarska zveza Slovenije (SZS) je na ponedeljkovi seji izvršilnega odbora potrdila predlog sestave slovenske reprezentance za prihajajoče zimske olimpijske igre v Pekingu. Na njem je 42 športnic in športnikov. Predlog ekip mora potrditi še izvršni odbor Olimpijskega komiteja Slovenije.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019

02. 09. 2021 08.42

Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Orehovec: Vladni skupini smo predlagali samotestiranje zaposlenih v šolstvu

18. 08. 2021 06.48

Državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec je dejal, da je ministrstvo vladni skupini predlagalo samotestiranje učiteljev. Izjavo je podal po končanih videokonferencah z ravnatelji osnovnih in srednjih šol ter vrtcev o začetku novega šolskega leta. Predsednik združenja osnovnošolskih ravnateljev Gregor Pečan pa je dejal, da konkretnih odgovorov na sestanku niso dobili. Za zdaj je znano le, da naj bi se pouk 1. septembra pričel po t. i. modelu B.

Ponovno odprtje šol in vrtcev. Kakšna so pravila?

12. 04. 2021 06.06

Po strožjem velikonočnem zaprtju države se za vse otroke znova odpirajo vrtci, v šole pa se vračajo vsi učenci in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol. Medtem se bodo dijaki prvih treh letnikov šolali po modelu C, torej izmenjaje. V razredih morajo učenci od šestega razreda dalje, zaposleni, dijaki in študenti obvezno nositi zaščitno masko, ta pa sicer ni obvezna pri predmetu športne vzgoje.

Otroško veselje in šolski vrvež, ponekod tudi kadrovsko-organizacijske težave

09. 02. 2021 06.15

V skladu z nedavno odločitvijo vlade so v šole danes spet odšli vsi učenci prvega triletja osnovnih šol, prav tako so se znova odprli vsi vrtci; tisti, ki so že bili odprti, pa so začeli delovati v polnem obsegu. Na Agenciji za varnost prometa in Policiji pri tem opozarjajo na previdnost v prometu, saj bo te dni na cestah zopet več prometa in otrok.

Množično testiranje šolnikov: do zdaj pozitivnih 1,3 odstotka testov

25. 01. 2021 06.17

Pred odprtjem vrtcev in osnovnih šol v regijah z boljšo epidemiološko sliko na okužbo z novim koronavirusom je danes potekalo množično testiranje zaposlenih. Do 21. ure so testirali 20.673 oseb, od tega jih je bilo pozitivnih 278 oziroma 1,3 odstotka. Testiranje so koordinirali zdravstveni domovi, potekalo pa je brez večjih zapletov. Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Alenke Forte gre za najbolj množično testiranje doslej.

Papeško državo bodo okrasili z več kot tri tisoč okraski

29. 11. 2020 20.17

Vsa uradna okrasitev Vatikana bo letos slovenska. Ustvarjati jo je pomagalo kar 400 prostovoljcev z vseh koncev države. Veliko smreko in še 42 manjših smrek bodo okrasili z več kot tri tisoč okraski, ki so jih prostovoljci izdelovali več tednov. Na desetine škatel so naložili na tovornjak, v Vatikanu pa jih bo prevzela floristka Sabina Šegula, ki ima z božično krasitvijo papeške države že dolgoletne izkušnje.

Slovenska smreka, ki bo krasila Trg svetega Petra, že na poti v Vatikan

27. 11. 2020 18.51

Trg svetega Petra v Vatikanu bo letos krasilo slovensko božično drevo. 30 metrov visoka smreka iz kočevskih gozdov, težka kar 7 ton, bo okrašena z ročno izdelanimi slovenskimi etnografskimi okraski. Postavitev božičnega drevesa in spremljajoči promocijski dogodki bodo odlična promocija Slovenije, predvsem v luči predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije v drugi polovici leta 2021.

Fis: Konec svetovnega pokala, prestavili tudi SP v Planici

12. 03. 2020 14.50

Direktor tekem v smučarskih skokih pri Mednarodni smučarski zvezi, Walter Hofer, je potrdil, da je sezona 2019/20 končana. V četrtek bi morali biti na sporedu moška in ženska tekma za svetovni pokal v norveškem Trondheimu, turneja RAW AIR pa bi morala obiskati tudi letalnico v Vikersundu.

Volkovi ponoči nad Poljanami pobili več kot 30 ovc

12. 09. 2019 12.16

V vasi Dolenja Žetina na območju Poljan se je ponoči zgodil pokol več kot 30 ovc, so sporočili iz Sindikata kmetov Slovenije. Oškodovani rejec Janez Bogataj je povedal, da je ovce nedvomno poklalo krdelo volkov. To je prvi takšen napad na poljanski strani Blegoša, težave pa so v preteklih mesecih že imeli na selški in cerkljanski strani.

Sekanje jajc, vino za otroke in raztros jajčnih lupin ... običaji, ki počasi izumirajo

20. 04. 2019 09.18

Ste pripravljeni na velikonočne dobrote, ki vas najverjetneje čakajo v naslednjih dneh? Poleg tradicionalno bogato obložene mize je z veliko nočjo povezanih precej običajev in šeg, ki marsikje že zamirajo, ponekod pa se spet vračajo. O tem z etnologom Janezom Bogatajem.

So visoke cene pečenega kostanja 'upravičene'?

24. 10. 2018 06.00

Jeseni po slovenskih mestih tradicionalno zadiši po pečenem kostanju. Vedno znova se pritožujemo nad 'zasoljenimi' cenami merice kostanja, za kar so pogosto krive visoke cene najema prostora. Sicer pa v tem času prirejamo kostanjeve pohode, piknike in celo praznike kostanja po vsej državi, kar priča, da smo z njim povezani in da je del slovenske kulinarike.

FOTO in VIDEO: Nesojeni zastavonoša Jakov Fak odkrito o ciljih na ZOI v Pjongčangu: Uresničitev sanj bi bila medalja

29. 01. 2018 21.04

Slovenska olimpijska odprava se je pred dolgo in utrujajočo potjo v oddaljeni Pjongčang predstavila domači javnosti. Dobrih želja in pozitivnih misli v ljubljanskem hotelu Union ni manjkalo, eden redkih, ki mu ni bilo težko priznati, da bi bila uresničitev sanj medalja, je bil nesojeni zastavonoša, izjemni biatlonec Jakov Fak.

Na OI 70 slovenskih športnic in športnikov, zastava v roke Faku, Fabjanovi ali Robarju

23. 01. 2018 14.37

Izvršni odbor Olimpijskega komiteja (IO OKS) je potrdil seznam 70 športnikov, ki bodo odšli na olimpijske igre v Pjongčang. Posebnih presenečenj ni, še največje je uvrstitev sankača Tilna Siršeta. Kmalu bo znano tudi ime nosilca oziroma nosilke zastave na otvoritvi iger: kandidati so biatlonec Jakov Fak, hokejist Mitja Robar in smučarska tekačica Vesna Fabjan.

SZS potrdila širši seznam potnikov na olimpijske igre v Pjongčangu

16. 01. 2018 06.30

Na ponedeljkovi seji izvršilnega odbora smučarske zveze Slovenije so potrdili tudi kandidate za olimpijske igre v Pjongčangu. Seznam smučarskih udeležencev iger v sedmih panogah sicer še ni dokončen, lahko se spremeni še do 29. januarja.

Kakšno kuhano vino ponujajo na stojnicah te dni?

23. 12. 2017 06.22

Od kod izvira običaj pitja kuhanega vina? Zgodovinsko gledano, pravi etnolog Janez Bogataj, izhaja ta običaj iz severne in srednje Evrope. "Nemčija in Avstrija sta državi, v katerih ima kuhano vino najdaljšo tradicijo," pravi Bogataj. A v Nemčiji je točno določeno, kaj je kuhano vino oz. glühwein. Medtem pri nas predpisov ni.

Slovenska potica je samo ena (s petimi različnimi nadevi): pečena v potičniku po strogo določeni recepturi

15. 12. 2017 13.07

Nekaj več kot pol leta po tem, ko sta papež Frančišek in Melania Trump poskrbela za svetovno slavo slovenske potice, je končno vse pripravljeno, da jo država Slovenija zaščiti na evropski ravni kot zajamčeno tradicionalno posebnost. Ko bo enkrat zaščitena, jo bodo lahko pripravljali kjer koli po svetu, a po strogo določeni recepturi, z določeno obliko in z enim od petih nadevov.